Sayfa 20 - Toplam 521 İlkİlk ... 1018192021223070120520 ... SonSon
Bulunan 191 den 200 - Toplam 5205
Ağaç Şeklinde Aç1422Beğeni

YÖK Başkanlığının Üniversitelere Kadro Verme Yetkisi Kaldırıldı...

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda YÖK Başkanlığının Üniversitelere Kadro Verme Yetkisi Kaldırıldı... Konusunu İncelemektesiniz

Nasıl gerekmiyor hocam ayrıca bari siz yapmayın özel üniversite diye bir kavram yok vakıf var. ...

 1. #191
  StormAED
  Misafir

  ??

  Nasıl gerekmiyor hocam ayrıca bari siz yapmayın özel üniversite diye bir kavram yok vakıf var. Bu arada vakıf üniversitesinde veya başka bir üniversitede öğretim yapmıyorum ancak sezarın hakkı sezara .. Ayrıca kadro izni gerekiyor.

 2. #192
  Avrasyazede
  Misafir
  Alıntı tumua Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Kapakdokya'daki ilan YÖK sayfasından silinmeden önce de vardı. Hatta ben çok şaşırmıştım başvuru süresini sanırım baya bir uzun tutmuşlardı yanlış hatırlamıyorsam Ocak ayına kadardı O tamam.
  Ancak Yasar hocamın mesajından hareketle Antalya Bilim Üniversitesi'ne baktığımız zaman başlamış demek ki hafiften üniversiteler. Vakıf ünileri yök mök dinlemeyecek tabi ki 2500 liraya çalışan ders anlatan ögr gör varken dersi anlatsın diye doc/prof kadrosu açacak değiller.
  Hocam Avrasya da 2.000 TL maaşlar siz 2.500'e bu kadar itiraz etmişsiniz ama

 3. #193
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  05-2017
  Mesaj
  267
  Evet ben de bunu düşünüyorum. Vakıf üniversiteleri dahi olsa YÖK'ten bir şekilde izin çıkartmaları gerekiyor. Devlet üniversitesi çalışanı ile aynı hak hukuka sahip olmasalar dahi yükseköğretimi yönetmek ve dengelemek adına YÖK'ten izin almalılar. Bu süreçte YÖK kadro izni vermediğine göre nasıl alım yapacaklar anlaşılır değil. Ya da kadro lanlarının bu hafta serbest kalacağı bilgisi yavaştan netlik kazanıyor mu?

  Kadro izinleri serbest bırakılsa bir şekilde hükmünü belgesini vesairesini görürdük ancak varsayalım ki üniversitelere kadro konusunda izin gitti. Vakıf üniversiteleri şimdiden açmaya başlarlar çünkü bir çoğunun personel daire başkanlığı özel sektör gibi çalışmakta yani haftaya bayram olması ve resmi tatil olması 2 haftalık ilan başvuru süresine engel değil vakıf üniversiteleri için. Ancak devlet üniversiteleri bu haftadan ilana çıkmaya başlasa devlet ünileri için bu engel teşkil eder. normalde 2 haftalık başvuru süresinin resmi tatilden dolayı 1 haftadan daha kısa olacağı için devlet üniversiteleri bayramdan sonraki haftayı bekleyebilir. Bu sebeple devlet ünileri bayramdan sonraya atar mevzuat genelde böyle işler. Ancak en başta dediğim gibi bu sadece bir varsayım kadro ilanları serbest kalsaydı haberimiz kesinlikle olurdu diye düşünüyorum bu şekilde el altından ünilere izin verilir mi ki?
  Son düzenleyen tumua, 14-08-2018 saat 23:53.

 4. #194
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  04-2017
  Mesaj
  737
  Devlet üniversitelerinin kadro kullanım izni alma prosedürü ile vakıf üniversitelerinin kadro ilan izni alması birbirinden farklıdır. Bunu demek istedim. Vakıf üniversiteleri eğitim öğretim ve akademik yönden ve akademik personelin istihdamı yönünden YÖK denetimine tabidir ve bu açıdan izin alırlar ancak elemanları kamu personeli olmadığından devlet personel rejiminin kısıtlamalarına tabi olmazlar. Onların alacağı eleman sayısı bütçe kanunu ile belirlenmez. O bakımdan devlet üniversitelerinde kadro açmak prosedürü vakıflardakinden farklıdır. Rektörlerin bile atama usulü farklıdır. Devlet üniversitelerinin rektörü cumhurbaşkanınca doğrudan atanır, vakıfların mütevelli heyet tarafından belirlenen kişinin ataması cumhurbaşkanınca yapılır.

 5. #195
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  05-2017
  Mesaj
  267
  evet aynı yükümlülüklere sahip olmadığını yazdığımda sizin dediklerinizi kastetmiştim zaten siz de aynısını yazdınız. Ben genel düşüncelerimi yazdım kimseye bir cevap değildi üstünüze alındınız sanırım Ama evet konuyu az çok bilen sizin ve benim anlattığım şekilde düşünüyor zaten

 6. #196
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  05-2017
  Mesaj
  267
  Vahdet Ozkocak ben size bu hafta olacak demiştim minvalinde şeyler rt'liyor ) Her gece resmi gazetede bir kararname var mıdır diye beklemekten bıktık

  + olarak eskilerden biri hocam, önceki mesajınızda atamalarla ilgili kısmı sonradan eklediğiniz için onu okuyamadım bana direkt cevap yazdınız sandım göz gezdirince farkettim ben de ikimiz de aynı şeyi yazmışız neden karşı çıkarcasına bir yanıt aldım diye düşünüyorum ))
  Son düzenleyen tumua, 15-08-2018 saat 06:39.

 7. #197
  Yardımcı Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2018
  Mesaj
  439
  Arkadaşlar bana kalırsa twitterda herkes farazi konuşuyor benim bayramdan öncesi hatta bayramdan sonrası için bile umudum kalmadı yapılacak düzenleme hakkında. Ancak bir twit okudum bugün ALES'e yetişir gibi birşey yazmış anonim bir hesap oradan bir varsayım çıkardım sizce ekstra yapılacak olan (30 Eylül sanırım tarihini yanlış hatırlamıyorsam) ALES bekleniyor olabilir mi getirilecek yeni düzenleme için? Bu ALES geçerlilik meselesi bildiğiniz gibi sarpa sarmıştı bu nedenle bu sınav yapıldıktan sonra o karmaşadan da kurtulmayı hesaplıyor olabilirler mi?

  (NOT: Belirttiğim gibi sadece tahmin yürütüyorum yazdıklarım hiçbir duyuma dayanmıyor.)

 8. #198
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  05-2017
  Mesaj
  267
  Hocam öyle olacak diyelim ALES'in 15 Ekim'den önce açıklamayacaklar belki daha da geç olabilir. Kasım'da da kadrolar açılır desek birinci yarıyıl bitiyor.

 9. #199
  Yardımcı Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2018
  Mesaj
  439
  Hocam gördüğüm kadarıyla öğretim üyesi kadrolarında sorun yok öğretim görevlisi meselesini de ders saat ücretlilerle çözmüştür üniversiteler zaten. Kaldı ki şuana kadar güz döneminde verilecek dersler ve ilgili dersin öğretim elemanları çoktan belirlenmiştir ciddi sorun olacağını zannetmiyorum. Yoksa o kadarda zor bir değişiklik değil bu 1 aydan fazla zamanda çözülemeyecek, bekledikleri birşey olmasa. Bu noktada bana en mantıklı gelen ALES oldu. Ama dediğim gibi sadece şahsi fikrim.

  Araştırma Görevlisi noktasında da eldekileri daha fazla işe koşturarak (maalesef) zaten sorun yaşamazlar.

 10. #200
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2018
  Mesaj
  27
  Ders saat ücretli hoca bulma durumları nasıl hayata geçiriliyor? Bir çok arkadaşım Anadolu'nun farklı illerine bağlı ilçelerinde Meslek Yüksekokullarında çalışıyor hepsi YÖK'te ilan edilen kadrolarla atandı. Buralarda ders saat ücretli hocayı kendi üniversitelerinin merkezinden sağladılar desek ilçelerdeki yüksekokullar ile merkez kampüs arasında iki saat fark olan yerler var. Mümkün değil demiyorum fakat böyle bir örnek var mı bu süreçte yaşanan? Şu üniversitenin şu meslek yüksekokulunda bu ay böyle bir çözüme gidildi denebilir mi? Beklenen kadrolar bütçe hesaplaması yapılarak Nisan ayında üniversitelere dağıtıldı, Mayıs-Haziran gibi Rektörlüklerden YÖK'e iletildi. Bütçesi yılın başında belirlenmiş, Rektörlük tarafından bölümlere tahsis edilmiş ve muhtemelen ilanlar YÖK'e iletilmiş olmalı. Ayrıca ALES için beklenmesini de mantıklı bulmuyorum çünkü 5 yıl gibi uzun bir süreden bahsediyoruz, kadroya başvurmayı düşünen, bunu planlayan kimse zaten 3-5 yıllık Ales puanıyla bunu beklemiyordur. Benim görüşüm; bütçelerle ilgili yaşanan sıkıntılardan kaynaklandığı yönünde. Ne kadar ağırdan alınırsa ekonomik açıdan o kadar iyi, üstelik böyle bir ekonomik süreçte ilk kısıtlamaların Kamu personelinden yana olması normal. Fakat devletin farklı kademelerine personel alımı sürmesi çelişkili bir durum. Ben bayramdan sonra bu durumun çözüleceğine inanıyorum. Ancak 2019 yılı için çok sayıda kadro dağıtılabileceğini düşünmüyorum. Belki üniversitelerin bir kısmı 2018 kadrolarını 2019 başında ilana çıkarlar. (Daha önceki yıllarda elde kalan kadroların bir sonraki yıla sarkabildiğini biliyoruz) Umutsuzluğa düşmeyelim, YÖK'e hatırlatmalarda bulunalım, telefonlar açalım, ekşi sözlük, memurlar net gibi mecralarda bu konuyu dillendirelim ki bizlere bir açıklama yapılsın. Bütçe kısıtlamasına gittik, kadrolar 2019'da, bayramdan sonra, ders saat ücretli, 2050'de vs gibi bir açıklama yapılsın. Bizler de ona göre plan yapalım. Şehir değiştirecek, işe girecek, belki punlarını yükseltmek isteyecekler eminim vardır aramızda. (Tek isteğim kesin bir bilgi, yetkili birinden bir haber almak)

  Bakın ben bu haberinde bütçe sorunlarından kaynaklandığını düşünüyorum. Atamaları yapılmış, OHAL kalktı ama uzun süredir bekliyorlarmış. https://www.memurlar.net/haber/76926...urce=headlines
  Son düzenleyen Varuna, 16-08-2018 saat 02:33.

Benzer Konular

 1. Üniversitelere kadro
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan ahmetahmet
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 28-02-2018, 11:04
 2. Üniversitelere kadro gelmesi ?
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan ahmetahmet
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 12-02-2018, 19:53
 3. 2016 ÖYP Kadro Talepleri Üniversitelere YÖK Tarafından Gönderildi !!!
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan relaxy
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 30-11-2015, 16:16
 4. üniversitelere kadro verilmesi hakkında..
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan skntkn
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 31-12-2011, 15:48
 5. Personel daire başkanlığının dikkatsizliği
  Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan yusufsys
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 10-08-2011, 08:39

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git