Sayfa 2 - Toplam 2 İlkİlk 12
Bulunan 11 den 18 - Toplam 18

50/d araştırma görevlisi kadro ilanlarına ilişkin bir soru?

Araştırma Görevlisi Forumunda 50/d araştırma görevlisi kadro ilanlarına ilişkin bir soru? Konusunu İncelemektesiniz

eskilerden biri Demiş ki: İyi de çoğunlukla 50dler atandıkları üniversitelerde doktora yapıyor. Hatta başka bir ...

  1. #11
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2017
    Mesaj
    7
    Alıntı eskilerden biri Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    İyi de çoğunlukla 50dler atandıkları üniversitelerde doktora yapıyor. Hatta başka bir üniversitede yüksek doktora yapanlar için bile atandığı üniversiteye nakil yapması zorunluluğu var. Ayrıca YÖK genelgesinde kadrosunun bulunduğu üniversite ile 35. madde kapsamında başka bir üniversitede görev yapanlar arasında bir ayrım da yapılmamış.

    - - - Güncellendi - - -

    YÖKün 20.11.2017 tarihinde üniversitelere göndermiş olduğu genelgenin 6. maddesi doktora eğitimlerini tamamlayanlarla ilgili.

    6- Yardımcı doçent kadrolarına atamadaki %20 kotasının uygulanmasında;

    a) Bir önceki takvim yılında ilana çıkılan üniversitede 2547 sayılı Kanunun 50 nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında istihdam edilerek doktora ya da sanatta yeterlik eğitimini tamamlayan araştırma görevlisi sayısının bir bütün olarak dikkate alınmasına(2547 sayılı Kanunun 35 inci maddesi uyarınca geçici kadro tahsisi yapılanlar da bu kapsamda değerlendirmeye alınacaktır.),

    b) Kota sayısının küsuratlı olması halinde bu sayının yukarıya doğru yuvarlanmamasına,

    c) Senatoca belirlenen ve Yükseköğretim Kurulunca onaylanan performansa dayalı kriterleri sağlayan araştırma görevlilerinin yardımcı doçent kadrolarına başvuru haklarının doktora/sanatta yeterlik eğitimlerini tamamladıkları tarihten itibaren 1 yıl sonra sona ermesine,
    Şu anda uygulama başlamadığından üniversitelerin nasıl davranacağını kestirmek zor. Her üniversite farklı kriter belirleyecektir. Adil olan belirlenen kritere göre en yüksek puana sahip olanların % 20 içine girmesi. Eskisi gibi hocası güçlü olana yrd.doç.luk verilirse hiç iyi olmaz tabi.

    - - - Güncellendi - - -


    Şu anda uygulama başlamadığından üniversitelerin nasıl davranacağını kestirmek zor. Her üniversite farklı kriter belirleyecektir. Adil olan belirlenen kritere göre en yüksek puana sahip olanların % 20 içine girmesi. Eskisi gibi hocası güçlü olana yrd.doç.luk verilirse hiç iyi olmaz tabi.
    Hocam bu yazmış olduğunuz genelgenin yorumlanmasıyla ilgili sormak istediğim noktalar var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
    1) a maddesinde bir bölümde görev yapmakta olan 50/d'li mevcut ar.gör.'lerin hepsi mi kast ediliyor? Örneğin 2 yıl içerisinde doktorası bitecek olan var şuanda yüksek lisansını yapan da var. Bu iki kişi arasında atama ile ilgili nasıl bir kriterle kıyas yapılabilir. Doktora eğitimini birisi 2 yıl sonra bir diğeri 5 yıl sonra tamamlayacak. Eğer her dönem sonu mezun olanlar arasında bir kriter uygulanacaksa, bu da manasız çünkü Araştırma görevlisi olarak görev yapıp doktorası aynı zamanda bitecek olan kişiler çok nadir denk gelecektir. Bu kuralın uygulanmasını açıklayabilirseniz çok memnun olurum.

    2) Anladığım kadarıyla bu atama kriterleri sadece Yar.Doç kadroları için geçerli. Üniversite bu kriterden bağımsız olarak doktorasını tamamlayan Ar. Görevlisini Ar.Gör.Dr. olarak 33/a ile atayabilir mi?

    3)Son olarak yüksek lisans bitiminde doktoraya başlayana kadarki sürede ilişik kesilmesi söz konusu olabilir mi? 50/d maddesinde kadro lisansüstü öğrencisi olunduğu müddetçe sözleşme yenilenir ibaresi var. Mesela haziranda yüksek lisanstan mezun olmuş bir kişi aynı sene eylülde doktora öğrencisi olana kadar ilişiği kesilebilir mi?

  2. #12
    Araştırma Görevlisi
    Üyelik Tarihi
    04-2017
    Mesaj
    703
    Alıntı mecheng0 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Hocam bu yazmış olduğunuz genelgenin yorumlanmasıyla ilgili sormak istediğim noktalar var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
    1) a maddesinde bir bölümde görev yapmakta olan 50/d'li mevcut ar.gör.'lerin hepsi mi kast ediliyor? Örneğin 2 yıl içerisinde doktorası bitecek olan var şuanda yüksek lisansını yapan da var. Bu iki kişi arasında atama ile ilgili nasıl bir kriterle kıyas yapılabilir. Doktora eğitimini birisi 2 yıl sonra bir diğeri 5 yıl sonra tamamlayacak. Eğer her dönem sonu mezun olanlar arasında bir kriter uygulanacaksa, bu da manasız çünkü Araştırma görevlisi olarak görev yapıp doktorası aynı zamanda bitecek olan kişiler çok nadir denk gelecektir. Bu kuralın uygulanmasını açıklayabilirseniz çok memnun olurum.

    2) Anladığım kadarıyla bu atama kriterleri sadece Yar.Doç kadroları için geçerli. Üniversite bu kriterden bağımsız olarak doktorasını tamamlayan Ar. Görevlisini Ar.Gör.Dr. olarak 33/a ile atayabilir mi?

    3)Son olarak yüksek lisans bitiminde doktoraya başlayana kadarki sürede ilişik kesilmesi söz konusu olabilir mi? 50/d maddesinde kadro lisansüstü öğrencisi olunduğu müddetçe sözleşme yenilenir ibaresi var. Mesela haziranda yüksek lisanstan mezun olmuş bir kişi aynı sene eylülde doktora öğrencisi olana kadar ilişiği kesilebilir mi?
    1. Maddede sorduğunuz soru. Genelgeye göre bir üniversite bir önceki takvim yılında kaç tane arş.gör ilanı vermiş ve göreve başlatmışsa onun % 20si. Örneğin üniversite 2018 yılında 50 arş. gör. aldıysa, 2019 yılında 10 kişiye kadro açacak. Yani herkesin tek tek hangi yıl bitirdiğinin hesabı tutulmayacak. Bu durumda kriterlere göre yüksek puan toplamak avantaj sağlayacaktır.
    2. sorunun cevabı şu anda belli değil. Henüz uygulama başlamadığından. Ancak şu anda ocaktan önce üniversitelerin mevcut 50dleri 33aya hızla geçirmesinden bundan sonra 50dleri 33aya geçirme konusunun sıkıntılı olabileceği çıkarımı yapılabilir.
    3.Yüksek lisanstan doktoraya geçişte gördüğüm uygulamalarda kısa süre tanınıyordu. O hoca ve enstitüyle ayarlanabilecek bir konu. Yani yüksek tezini teslim ve savunma tarihi doktora başvurusuna denk gelecek şekilde ayarlanabilir. Yakin çevremde geçiş esnasında ilişik kesilmesine tanık olmadım ama geneleme de yapamam.

  3. #13
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2017
    Mesaj
    7
    Alıntı eskilerden biri Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    1. Maddede sorduğunuz soru. Genelgeye göre bir üniversite bir önceki takvim yılında kaç tane arş.gör ilanı vermiş ve göreve başlatmışsa onun % 20si. Örneğin üniversite 2018 yılında 50 arş. gör. aldıysa, 2019 yılında 10 kişiye kadro açacak. Yani herkesin tek tek hangi yıl bitirdiğinin hesabı tutulmayacak. Bu durumda kriterlere göre yüksek puan toplamak avantaj sağlayacaktır.
    2. sorunun cevabı şu anda belli değil. Henüz uygulama başlamadığından. Ancak şu anda ocaktan önce üniversitelerin mevcut 50dleri 33aya hızla geçirmesinden bundan sonra 50dleri 33aya geçirme konusunun sıkıntılı olabileceği çıkarımı yapılabilir.
    3.Yüksek lisanstan doktoraya geçişte gördüğüm uygulamalarda kısa süre tanınıyordu. O hoca ve enstitüyle ayarlanabilecek bir konu. Yani yüksek tezini teslim ve savunma tarihi doktora başvurusuna denk gelecek şekilde ayarlanabilir. Yakin çevremde geçiş esnasında ilişik kesilmesine tanık olmadım ama geneleme de yapamam.
    Çok teşekkür ederim aydınlattığınız için.

  4. #14
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    04-2018
    Mesaj
    5
    Merhabalar. Geçtiğimiz Nisan ayında bir devlet üniversitesinde 50d'li araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Bu yılın eylül ayında ise yüksek lisanstaki 3. yılım doluyor. Yüksek lisansımı ise tahmini olarak 1 ay içerisinde tamamlayacağım ama doktoraya başvurmayı düşündüğüm yerin başvuru tarihlerine yetişemedim.
    Eylül ayına kadar yüksek lisansı bitirmeme rağmen doktoraya başlayamazsam araştırma görevlisi kadrosundan ilişiğim kesilir mi yoksa 1 yıllık sözleşme sürem 2019 Nisan'a kadar devam ettiği için sözleşme bitene kadar vaktim var mı? Cevap verebilirseniz çok memnun olurum.

  5. #15
    Araştırma Görevlisi
    Üyelik Tarihi
    04-2017
    Mesaj
    703
    Alıntı E.D.. Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Merhabalar. Geçtiğimiz Nisan ayında bir devlet üniversitesinde 50d'li araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Bu yılın eylül ayında ise yüksek lisanstaki 3. yılım doluyor. Yüksek lisansımı ise tahmini olarak 1 ay içerisinde tamamlayacağım ama doktoraya başvurmayı düşündüğüm yerin başvuru tarihlerine yetişemedim.
    Eylül ayına kadar yüksek lisansı bitirmeme rağmen doktoraya başlayamazsam araştırma görevlisi kadrosundan ilişiğim kesilir mi yoksa 1 yıllık sözleşme sürem 2019 Nisan'a kadar devam ettiği için sözleşme bitene kadar vaktim var mı? Cevap verebilirseniz çok memnun olurum.
    Uygulamada genellikle eğitim bittikten bir ay içinde ilişik kesiliyor.

  6. #16
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    04-2018
    Mesaj
    5
    Alıntı eskilerden biri Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Uygulamada genellikle eğitim bittikten bir ay içinde ilişik kesiliyor.
    Öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Konuyla ilgili akademik büro şefiyle görüştüm ve kendisi sözleşmem devam ettiği için muhtemelen bir sorun çıkmayacağını söyledi. Buna rağmen 1 ay içinde doktoraya başlamazsam ilişiğimi kesme ihtimalleri var mıdır sizce? Bu konu üniversitelerin inisiyatifinde olan bir durum mu yoksa süreç YÖK kararıyla mı ilerliyor?

  7. #17
    Araştırma Görevlisi
    Üyelik Tarihi
    04-2017
    Mesaj
    703
    Bu durumda üniversiteler kendilerine göre inisiyatif kullanıyorlar.

  8. #18
    Z.a
    Misafir

    Z.d

    50-d ile araştırma görevlisi olanların maaşı ne kadar acaba?

Sayfa 2 - Toplam 2 İlkİlk 12

Benzer Konular

  1. araştırma görevliği ilanlarına yökdil puanı gönderilebilir mi?
    Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan arwen*
    Cevap: 1
    Son Mesaj: 21-04-2017, 09:14
  2. araştırma görevlisi ilanlarına başvuru sınırlaması
    Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan cris holden
    Cevap: 4
    Son Mesaj: 23-12-2016, 17:30
  3. ALES 2016 Sonbaharın ertelenmesi kadro ilanlarına nasıl yansır
    Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan ased
    Cevap: 0
    Son Mesaj: 29-08-2016, 17:21
  4. ÖYP için Araştırma Görevlisi Kadro Değişikliği (35 yaş ile ilgili soru)
    ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan artmaster
    Cevap: 22
    Son Mesaj: 16-08-2015, 23:47
  5. Akademik personelin özlük haklarına ilişkin SORU ÖNERGESİ
    Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan VeK
    Cevap: 2
    Son Mesaj: 21-12-2012, 17:14

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

  • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz yok
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •  
Yukarı Git