Sayfa 2 - Toplam 2 İlkİlk 12
Bulunan 11 den 19 - Toplam 19

Öğretim Üyesi ve 72 Yaş Sorunu

Akademik Personel ve Özlük Hakları Forumunda Öğretim Üyesi ve 72 Yaş Sorunu Konusunu İncelemektesiniz

kalaritanya Demiş ki: Niye kabalaşıyorsunuz? Babamın 69 yaşında olduğunu nerden çıkarıyorsunuz? Huzur evi filan...Ayıp böyle ...

 1. #11
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  02-2015
  Mesaj
  291
  Alıntı kalaritanya Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Niye kabalaşıyorsunuz?
  Babamın 69 yaşında olduğunu nerden çıkarıyorsunuz?

  Huzur evi filan...Ayıp böyle şeyler...90 yaşına gelip huzur evine de düşebilirsin. Annen da düşebilir. Biraz Mantık okumalısın.

  Ama sendeki sorun daha büyük.
  Bak ben tek tek izah edeyim.
  1. Linkini verdiğin Nobel Laureates by Age bu siteyi aç.
  2. 17-67 yaş arasında kaç kişiye ödül verilmiş say
  3. 68-90 yaş arasında kaç kişiye ödül verilmiş say
  4. Aradaki farkı çıkar. Meselenin yaşla ilgili olmadığını düşün.

  Bu kez anla artık...Lütfen...
  "Babam 69 yaşında yürüyemiyor" cevabına istinaden yazdım bunları. Tabii o cevap ortalarda görünmüyor. "80 yaşındaki kişi ölmeyi bilsin" başlığı da iğrenç. Kimse size, devletin hatalı nüfus politikası sonucu doğdunuz, annenizin karnına geri dönün diyor mu?
  Nobel Laureates by Age
  Bu linki, yaşları ve nobel ödüllerini sayarak verdim. Çoğunluk 60, 70, 80 yaşlarında ödül almış. 20-30-40'lı yaşlar ödülün en az alındığı yaşlar. Yaş ortalamasının 57 olmasının sebebi 17 yaşında Nobel ödülü alanların varlığı.

  Sayın editör, başlığın değiştirilmesini istiyorum. Dünyanın Nobel ödülü verdiği kişilere kimsenin öl demesini istemiyorum.

  "İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsen bu nice okumaktır."

 2. #12
  Akademik Forum
  Misafir
  Genç işsizliğinin çok olduğu bir ülkede gençler yaşlıların emekliye ayrılıp onların yerine işe girmek istemeleri doğal olmakla birlikte, hükümetin emeklilik politikası bunun tam aksi yönünde. Sorun sadece akademisyenlik mesleğinde değil pek çok alanda. Yönetim emekliliği teşvik etmemekte. Örneğin pek çok memur görev aylıkları ile emekli aylıkları arasında büyük fark olduğundan emekli olmamakta. Hükümet cephesinden bakıldığında ise, geçmiş yönetimler erken emeklilik verdikleri için eleştirilmekte. Örneğin Demirel hükümeti gibi. Çünkü insanlar koşullar uygun olduğunda erken emekli olmayı tercih ediyorlar. O nedenle emeklilik yaşının ileri atıldığı son düzenlemeler öncesinde 45 50 yaşında insanlar emekli olup başka bir yerde tekrar çalışmaktaydılar. Ortalama yaşam süresinin arttığı göz önüne alınırsa devlet uzun yıllar boyunca emekli maaşı ödemeyi istemiyor. Hatta Özal 20 yıldan fazla emekli maaş ödemesinin sosyal güvenlik kurumlarını batırdığını veciz bir şekilde ifade de etmişti.
  Sizler işe başladığınızda isteseniz de 65 yaşından önce emekli olamayacağınızı göreceksiniz mezarda emeklilik denen SGK yasası gereği olarak .

 3. #13
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  07-2015
  Mesaj
  602
  Alıntı kalaritanya Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Niye kabalaşıyorsunuz?
  Babamın 69 yaşında olduğunu nerden çıkarıyorsunuz?

  Huzur evi filan...Ayıp böyle şeyler...90 yaşına gelip huzur evine de düşebilirsin. Annen da düşebilir. Biraz Mantık okumalısın.

  Ama sendeki sorun daha büyük.
  Bak ben tek tek izah edeyim.
  1. Linkini verdiğin Nobel Laureates by Age bu siteyi aç.
  2. 17-67 yaş arasında kaç kişiye ödül verilmiş say
  3. 68-90 yaş arasında kaç kişiye ödül verilmiş say
  4. Aradaki farkı çıkar. Meselenin yaşla ilgili olmadığını düşün.

  Bu kez anla artık...Lütfen...
  şimdi baştan bi yanlış yapıyorsun ama.. 17-67 arası 50 yıl, 68-90 arası 22 yıl.. 2 katından fazla.. Nasıl bir karşılaştırma olacak? o zaman 90-110 arasını karşılaştıralım sonucta 110 yasını geçen insanlarda var.
  Yani yaşa takılmak saçma. Ama bazı mecburiyetler var mesela akademisyen olmak istiyorsan 35 yaşından küçük olman gerekiyor. Türkiye gerçeği saçmalığı. onun dışında 70 yasını geçmiş bir insana hadi git evine demek bilgisizliktir kusura bakmayın. Bilgi, tecrübe gerektiren işlerde yaşa bakılmaz. Askeriyede generaller 50 yasından küçük olmaıyor sanırım. Türkiye şartlarına göre değerlendirirsen bizde 52 yasına gelene iş yaramaz gözüyle bakılıyor neden çünkü kişi zaten 52 yaşına kadar işe yarar birşey yapmamış ki :/ ama bunu yıkmak lazım. Yazın turistlik bölgelerde bulunursan yaşlı turistlere dikkat et biz türklere benziyor mu?

 4. #14
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  11-2014
  Mesaj
  316
  yaş konusuna biraz dar bakıyorsunuz bence.

  bir profesör için 67 yaş geç bir yaş değil.

  bir akademisyenin niteliği verdiği doktorayla beraber zirveye ulaşmıyor ya da ondan sonra düşüşe geçmiyor. genellikle doktora sonrasını takip eden 6-7 yılda hocalar tam kapasitelerine ulaşıyorlar. okuduğum makalelerden anladığım kadarıyla.

  yani 40'larındaki bir akademisyen etrafımda gördüğüm hocalardan ettiğim tecrübe doğrultusunda en verimli çağında oluyor. zaman+enerji+statüyü sindirme bakımından. 30 yıl durmadan okumuş, çalışmış, belirli bir niteliğe ulaşmış bir akademisyenin en azından 40 yıl boyunca bu bilgiyi dağıtması taraftarıyım ben. 72 uygun bir yaş.

  Tabii ki bizim ülkemizde bu şekilde cereyan etmeyecek işler. ama teorideki fikrim budur.

 5. #15
  Akademik Forum
  Misafir
  Arkadaslar bu resmi gazetede ne zaman yayimlanir ve yürürlüğe girer? Eğer 31 Araliktan önce girmezse yürürlülüge, 31 Aralik 2015'te suresi biter diyen onceki maddeden dolayı yonetici pozisyonundaki 70 yaşındaki bir akademisyenin yöneticiliği düşer mi?

 6. #16
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  196
  bu nedir ya böyle iş mi olur kadro açılsın diye 72 yaşına kadar adamların keyfini mi bekleyeceğiz 72 yaşındaki bir adam ne verebilir gençlere bir sürü zorluk çıkarılıyor yaşlıları da daha da tutmaya çalışıyorlar 65 yaşa indirilmeli
  ya da tıp için bir istisna getirilebilir yoksa sosyal bir bilim için hiç gerek yok 72 yaşındaki bir profa
  diferansiyel bunu beğendi.

 7. #17
  Akademik Forum
  Misafir
  Arkadaşlar ilgili yönetmeliği bulamadım ve okuyamadım link gönderirseniz sevinirim. Eğer çıkan haberler doğruysa Türkiye'de bilim yapılamaz hale geldi demektir. Türkiye'de bulunan üniversitelerin kaçında 60 yaş üstü işini hakkıyla yapan prof. vardır acaba? Hepsi odasında keyif çatmanın, dedikodu yapmanın ve gençleri ayak işlerinde kullanmanın peşinde (elbette istisnalar var ve onlara saygım sonsuz). bu yönetmelikle beraber genç akademisyenlerin önü iyice tıkandı bence. sanırım hayalini kurduğum bakkal dükkanını açmanın vakti geldi. şimdi kimse bana yok Aziz hoca kaç yaşında nobel aldı, yok nobeli alanlar kaç yaşında diye geyik yapmasın. ben amerikada da çalıştım. O adamlar Türkiyede olsa sistem ancak onları odasında oturup kantinden çay isteyen adamlara dönüştürürdü. Kısacası bence bu yönetmeliğin Türkiye şartlarında savunulacak bir yanı yoktur. 72 yaşındaki prof larla bilimde lider ülke olma yolunda başarılar dilerim.

 8. #18
  Akademik Forum
  Misafir

  Teneşir paklar

  72 yetmez düz 100 olsun.

 9. #19
  MESAJ
  Misafir

  Lightbulb 72 yaş düzenlenmesi

  Bu uygulamanın bütün üniversitelerde geçerli olduğu kesin mi. sadece 41 üniv. için geçerli deniyor.
  Bir profesör kolay yetişmiyor. Bence bütün üniversiteler için geçerli olması gerekir.Birikimli ve çalışma azmi olan birçok hoca
  emekli olduktan sonra dümüra uğruyor.Akademisyenliğin yaşı olamaz.

Sayfa 2 - Toplam 2 İlkİlk 12

Benzer Konular

 1. Cevap: 1034
  Son Mesaj: 20-11-2020, 15:20
 2. öğretim üyesi ilanları
  Öğretim Üyesi forum içinde, yazan ideolog
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 13-03-2015, 22:39
 3. Öğretim Üyesi ilanları hk.
  Öğretim Üyesi forum içinde, yazan elliff
  Cevap: 11
  Son Mesaj: 03-03-2015, 12:36
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-12-2011, 11:26

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git