Sayfa 2 - Toplam 2 İlkİlk 12
Bulunan 11 den 17 - Toplam 17

Sadece Kelime Bilgisiyle Teknik Bilmeden YDS İle Başarı Mümkün mü?

YDS - Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı Forumunda Sadece Kelime Bilgisiyle Teknik Bilmeden YDS İle Başarı Mümkün mü? Konusunu İncelemektesiniz

han.akoguz Demiş ki: Hocam siz naçizane fikrinizi beyan etmişsiniz ancak ithamda bulunarak zan altında bırakarak ...

 1. #11
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  02-2015
  Mesaj
  5
  Alıntı han.akoguz Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hocam siz naçizane fikrinizi beyan etmişsiniz ancak ithamda bulunarak zan altında bırakarak bunu yapmanız ne yazık ki yazınızın masumluğunu yitirmesine sebep olmuş .Arkadaşımız 6000 kelime ile yds sınavından başarı sağlanabilir mi diye sormuş bankada veya benzeri biryerde sıraya nasıl kaynak yapabilirim yapsam sıkıntı olur mu diye sormamış. Bırakalım böyle gereksiz beyanları demagojik yaklaşımları. Unutmayalım ki başarıya giden yol sadece bu işin hamallığını yapmak değildir özellikle akademik bir bakış açısından bahsediyorsak biraz akılıcı davranmak gerekir. Çabuk karar almak, iki nokta arasında mesafeyi en kısa yolla sonuçlandırmak zekanın belirtisidir ve burada ki anlayış kat'iyen Machiavelli'nin zafer anlayışı ile karıştırılmamalıdır.
  Şunu da özellikle belirtmek isterim ki 6000(çoğunluğunun akademik kelime olduğunu varsayarak yazıyorum) kelimeyi ezberlemek kolay bir iş değildir. Benim tavsiyem bu yol izlenecekse hafıza teknikleri kullanılarak yapılması daha mantıklı olacaktır. "Atalarımız boşuna söylememiş akılsız başın cezasını ayaklar çeker" diye.
  Evet Hocam bir dili öğrenmenin en önemli kuralı parçadan bütüne giden anlayışla kelime bilgisidir ki filolog arkadaşlarımızda çok iyi bilecektir kelime bilgisi neredeyse bir dilin %70 ne tekabül eder. Bu anlayıştan da yola çıkarak az buz değil 6000 kelime, her türlü 50 ve üzeri bir puan almaya yetecektir. Düzenli olarak okuma ile de desteklenirse tadından yenmez.
  Beni çok iyi anlamışsınız.Çok teşekkür ederim hocam.

  - - - Güncellendi - - -

  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Şimdi öyle bir soru sormuşsunuz ki ne desem bilemedim. Aslına bakarsanız biraz da kızdım. An itibariyle ben de Yds'ye hazırlanıyorum öncelikle onu belirtmeliyim. Yüksek lisans tez aşamasındayım, çalışıyorum ve ailemden uzak bir evin sorumluluğunu tek başıma üstlenerek yaşıyorum. Tüm bu bilgileri neden verdiğimi birazdan anlatacağım. 6.000 kelimeyle başarılı olmak mümkün mü diye sormuşsunuz hangi alandan biliyorsunuz bu 6000 kelimeyi öncelikle onu sormak lazım.Bu kelimelerin ne kadarı fiil ne kadarı sıfat ne kadarı zarf,bağlaç daha doğrusu ne kadarı yds'ye hitap ediyor önce bunu araştırın lütfen. Bildiğiniz 6000 kelimenin 100'ü bile Yds'de çıkmıyor olabilir. Sınava 1.5 ay gibi bir süre kaldı bir açıdan kısa ama bir başka açıdan bakınca uzun bir zaman. Ben ilk yds'ye pre-intermediate olarak 2014 Nisan'da girdim 42 aldım. Daha sonra Eylül Yds için online bir kurs satın aldım dersleri dinledim fakat özverili olarak Ssadece 1 ay çalıştım ve 60 aldım. 60 aldığım sınav sürecinde yüksek lisans tez aşamasındaydım ve formasyon eğitimi alıyordum. Şu anda da aynı online eğitim sitesinden çalışmalarıma devam etmeye çalışıyorum. Çalışmaya başlayalı henüz 10 gün filan oldu. Size şu açıdan kızdım; Yds'ye girme amacınız doktora,akademisyenlik, memuriyette yükselme vb. yani kalbur üstü bir yere ulaşmak yani hayatınızı güzelleştirmek yani daha sevebileceğiniz bir iş yapmak ama bunların hepsi aynı zamanda bu ülkede daha önemli bir işte çalışarak insanlara daha iyi hizmet vermektir. Bu yüzden kolaya kaçmaya çalışmanız beni üzdü. Maalesef hiçbir şey bu kadar kolay olmuyor. Bir şeylere erişebilmek hayatımızı güzelleştirebilmek için biraz özveriye ihtiyacımız var hepimizin. Kolaycılık huyumuzdan uzaklaşmalıyız özellikle bizim gibi belli bir eğitim seviyesine ulaşmış bireyler bu konuda daha dikkatli olmalıdır. Tabii ki hepimizin işleri var zaman problemi var ama daha güzel olmasını istiyorsak bir şekilde vakit,nakit,enerji ayırmanın yollarını bulmalıyız. Ben bunları sizin hepimizin iyiliği için söylüyorum lütfen beni yanlış anlamayın, size bir ders verme niyetinde filan da değilim sadece kendi fikirlerimi beyan etmek istedim. Zahmet edip okursanız memnun olurum. Size en samimi duygularımla başarılar diliyorum.
  Hocam dediğim 6000 kelimenin tamamı yds ye yönelik ben genel ingilizceyle uğraşmıyorum zaten.Sonuçta hazırlandığımız bir sınav var.bu kelimelerin içinde bağlaçlar prepositionlar noun adjective adverb hepsi var.Çok fazla soru çözemediğim için kelime bilgimin bu aşamada yeterli olup olmadığını sordum sadece. Vakit ayırmadığımı düşünemezsiniz.Çünkü 6000 kelimeyi ezberlemek de takdir edersiniz ki kolay bi iş değil vakit ve emek istiyor.Akademik bir ideali olan her insan gibi bende kolaya kaçmadım.Bunu belirtmek isterim.Sınava az bir zaman kaldı ve istediğim gibi çalışamamanın tedirginliği bu. Beni anladığınızı umuyorum.

 2. #12
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  05-2014
  Mesaj
  357
  Alıntı agriculture25 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Beni çok iyi anlamışsınız.Çok teşekkür ederim hocam.

  - - - Güncellendi - - -  Hocam dediğim 6000 kelimenin tamamı yds ye yönelik ben genel ingilizceyle uğraşmıyorum zaten.Sonuçta hazırlandığımız bir sınav var.bu kelimelerin içinde bağlaçlar prepositionlar noun adjective adverb hepsi var.Çok fazla soru çözemediğim için kelime bilgimin bu aşamada yeterli olup olmadığını sordum sadece. Vakit ayırmadığımı düşünemezsiniz.Çünkü 6000 kelimeyi ezberlemek de takdir edersiniz ki kolay bi iş değil vakit ve emek istiyor.Akademik bir ideali olan her insan gibi bende kolaya kaçmadım.Bunu belirtmek isterim.Sınava az bir zaman kaldı ve istediğim gibi çalışamamanın tedirginliği bu. Beni anladığınızı umuyorum.
  Hocam benim de bu konudaki kanaatim şu ki kaç kelime öğrendiğinize ( ezberlemek ve öğrenmek kesinlikle aynı değil) takılmayın. Ben de gramer çalışmayan biri olarak şunu söyleyebilirim ki önemli olan kelimeleri tek tek değil metinleri bütün olarak anlayabilmeniz. Sadece kelime çalışacaksanız da mutlaka metin içerisindeki kullanımlarını görerek çalışmanızı ve bol bol okuma yapmanızı öneririm. Çeviri yaparak çalışma metodu da yararlı olabilir.
  nathalie bunu beğendi.

 3. #13
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  62
  soru çözmeniz ya da okuma yapıp anlama hızınızı arttırmanız gerekli hocam. yoksa sürede sıkıntı yaşarsınız sınavda, kendimden biliyorum.
  death is road to awe...

 4. #14
  Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  568
  Alıntı agriculture25 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Yaklaşık 6000 kelime bilgisiyle hiçbir teknik bilmeden yada gramer bilgisi olmadan YDS den başarı sağlamak mümkün mü sizce ?
  Sırf kelime ile olur mu olur. Ama nasıl olur?
  Cümleleri anlamak için belli başlı grammer kurallarını bilmek gereklidir, çeviri yaparken nereden başlayacağınızı nasıl bitireceğinizi bilmezseniz kelimelerle bulmaca çözmeye uğraşırsınız sınavda. Ha çevirim iyidir, okuduğumu anlarım diyorsanız o vakit korkmayın. Çünkü YDS artık taktikten çok, hızlı okuma/okuduğunu anlama formatında işliyor.
  İyi Çalışmalar.
  Son düzenleyen Kutadgu, 02-03-2015 saat 23:07.

 5. #15
  Akademik Forum
  Misafir
  Niyr burda tartiyosunuz ac bi Onceki sinavi coz .d

 6. #16
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  10-2013
  Nerden
  Mersin
  Mesaj
  266
  Tabiki mümkün. İngilizceyi iyi anlayabilen birisi rahat 80 alabilir.
  🐜 Dr. Öğr. Üyesi 🐜 - 💻 Bilgisayar Mühendisi 💻
  📣 www.MonsterMMORPG.com 📣

 7. #17
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  06-2014
  Mesaj
  974
  Arkadaşın sormak istediği şey anladığım kadarıyla şu;
  Genel İngilizcem yok. Alayım bir kitap vb. , oturup ezberleyeyim. Acaba iyi bir skor yapabilir miyim?

  1) Öncelikle kelimeler öyle 1 görüşte ezberlenmez. Kelimeyi cümle içinde kullanman, en az 1 konu içinde görmen, kendi kendine konuşurken o kelimeyle ilgili cümleler kurman, kelimeyi duyduğunda tanıyabilmen gibi aktiviteler sonucu kelimeler zihne yerleşir.

  2) Yukarıda saydığım sebeplerden ötürü, tenseleri bilmeden ve görür görmez şak diye neyin ne olduğunu anlayamadan ne cümle kurabilirsin ne de okuduğunu anlayabilirsin. Okursun kendi çapında da, " ben var gelmek " bile senin anladığının yanında iyi kalır.

  3) İngilizce kelimelerin çoğu 3-5'ten fazla Türkçe anlama gelir. Ne yapacaksın ezberlediğin kelimelerin yanına tüm Türkçe karşılıklarını mı yazacaksın? Yazdın farz edelim. Sen kelimenin İngilizce düşünce dünyasında tam olarak ne anlama geldiğini bilmediğin için YDS'nin boşluk doldurma sorularında sürekli birbirine yakın olan kelimeleri karıştırıp " Aaa biliyodum bunu Türkçesi şu " diyerek hayıflanacaksın.

  4) Acele giden, ecele gider diye bir laf vardır. Öyle sıfırdan, genel ingilizce olmadan, kitap okumadan 6000 kelime 3-5 ayda ezberlenmez. Ezberlediğini sandığın kelimeyi 2 gün sonra unutursun. Sen günde 20 kelime öğren, aç 30-40 sayfa kitap oku, akşamları dizi filan izle. Ayda 600 kelime öğren ama tam öğren. Unutma bildiklerini. Anlamını unuttuğun kelimeyi 2.kez öğrendiğinde sana ilk öğrendiğin heyecanı vermeyecek.

  5) Hadi yukarıda saydığım bütün hipotezlerimi çürüttün diyelim. Ezberledin kelimeleri. Girdin sınava. Öyle böyle mantıklı sallayarak aldın bir puan. Yarın öbürgün oku bakalım, konuş bakalım dediklerinde ne yapacaksın?


  Bence bunları düşünerek vaktini harcama. Yazıl bir Genel İngilizce kursuna. Önce eğlenerek Genel İngilizceni çıkart bakalım intermediate'e en az. Sonra zaten taşlar oturur yerine.

  Saygılar.
  Son düzenleyen qpuro, 03-03-2015 saat 16:27.

Sayfa 2 - Toplam 2 İlkİlk 12

Benzer Konular

 1. Cevap: 1
  Son Mesaj: 19-01-2015, 00:58
 2. Ales puanı için her okul %70 başarı mı istiyor ?
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan MissHilary
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 10-09-2013, 15:05
 3. Açıktan Araştırma Görevlisi Alımlarında Başarı Puanlarının Hesaplanması
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan mücadele1410
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 12-01-2013, 01:39
 4. Açıktan Araştırma Görevlisi Alımlarında Başarı Puanlarının Hesaplanması
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan mücadele1410
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 21-02-2012, 17:46
 5. Türk üniversitelerine başarı sıralaması
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 21-10-2010, 18:49

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git