Alıntı bigthunder Demiş ki: Mesajı Görüntüle
hocam aslında ikisininde iyi olduğu noktalar mevcut uygulamalı bilimlerde kesinlikle örgün eğitim. ancak teorik bilimlerde aöf çoğu zaman örgün eğitimden daha iyi olabiliyor çünkü ders yükü ödev vs olsun uğraşmak yerine oturup makale okuyabilirsiniz. Ayrıca dünya uzaktan eğitime yani bir açıdan da açıköğretim sistemine doğru yol almakta artık bilgisayarın olduğu her yer bir sınıf anlık olarak sınıftaymış gibi ders alma şansınız var. Biz hala kalıplaşmış kitapları okutan 20 senelik ders notu veren hocalardan ders almak ne kadar doğrudur bu dönemde. Kendim örnek vereyim akıllı tahta vardı sınıfta biz tepegöz kullanıyorduk şimdi siz söyleyin hala tepegözle ders anlatılan bir örgün eğitim mi? modern kitapları online kaynakları ile sınırsız bir bilgi haznesine sahip açık öğretim mi?
Hocam neden örgün öğretimdeki hocaları sadece tepegözle ders işleyen eski kafalı tipler olarak bahsediyorsunuz anlamadım. Örgünde hiç mi aramakla bulunmayacak hocalar, insanın limitlerini zorlayan yaklaşımları olan hocalar, ders anlatımıyla insanı mest eden tipler yok mu? Sonuçta bilim adamlığı, öğretmenlik sadece bilmekten makale okumaktan ibaret değil, iletişim, aktarım gücü, sosyalleşme, sınıf hakimiyetininde önemi var diye düşünüyorum.

Dijital platform ve diger teknolojik imkanlar sadece Aof'lilere özgün birşey değil. Kendimden örnek vereyim; örgün öğretimli biri olarak girdiğim dersler dahil olmak üzere birçok dersin ingilizcesini takip ediyorum. Yani Aöf'liler bunlardan faydalanıyorda biz bakıyoruz gibi bir durum yok Aöf'linin ulaşabaildiği her türlü bilgi ve imkana hatta daha fazlasına (üniversitelerin dijital kütüphaleri dahil) örgünde ulaşabiliyor diye biliyorum.

Yanlış anlama olmasın Aöf ile bir alıp vermediğim yok ama sanki Aöf ideal bir sistemmiş, örgün gereksizmiş gibi bir Aöf'li bakış açısı var sizin bu konudaki fikrinizi almak istedim. Cevap için teşekkür ederim.