Sayfa 5 - Toplam 5 İlkİlk ... 345
Bulunan 41 den 48 - Toplam 48

YLSY Kapsamında Master Yapıp Doktora Yapmadan Dönmek Hakkında Önemli Tartışma ve Uyarı

YLSY - 2014 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu Forumunda YLSY Kapsamında Master Yapıp Doktora Yapmadan Dönmek Hakkında Önemli Tartışma ve Uyarı Konusunu İncelemektesiniz

Hayır sizin ifade edememeniz gibi bir şey söz konusu değil ben sadece fikirlerimi açıkladım. Belirttiğiniz ...

 1. #41
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  170
  Hayır sizin ifade edememeniz gibi bir şey söz konusu değil ben sadece fikirlerimi açıkladım.

  Belirttiğiniz gibi "emsal teşkil etme" gibi bir şey yahut "kazanılmış hak" gibi bir şey söz konusu değil (eski bursiyerlere şu an yapılan şey sizin için hukuken bir "emsal" değildir, emsal bambaşka bir şey). Gelecekte bizler doktorayı yarıda bıraktığımızda, MEB bize "ben doktora zorunlu demiştim, öde tazminatı" dediği noktada hukuken hiçbir hakkınız olmaz. Eğer MEB o zaman bizlere de, şimdiki bursiyerlere yaptığı gibi sadece doktora için tazminat alıp, tamamlanan YL'ye karşılık zorunlu görev verirse bir lütufta bulunmuş olur. Ama yapmak zorunda değildir.

  Ve bence şu an MEB vasıtasıyla bunu netleştirmeniz gibi bir şey de (bugün için) mümkün değil. Bir şekilde yetkililere ulaşıp "ben 2014 bursiyeriyim, doktorayı yarıda bırakırsam tamamlanan YL için zorunlu görev yapıp sadece doktoranın tazminatını ödesem olur mu?" deseniz, kılavuzda ve duyurularda doktora zorunlu demedik mi diyebilirler. Kaldı ki, yetkililer bugün size "tamam sorun yok sadece doktoranın tazminatını ödersin ve tamamlanan YL için zorunlu görev yaparsın" dese bile bundan 2 sene sonrası için bu hiçbir "kanıt, müktesep hak, veya emsal" teşkil etmez. O zaman canları nasıl isterse öyle yaparlar çünkü biz daha en başta bunu kabul ettik. Hani ben bunu belirttiğimde konu bu değil demişsiniz ama yani bu konuyla çok alakalı bir şey diye düşünüyorum. Umarım yazdıklarımı agresif bulmuyorsunuzdur, yalnızca düşündüklerimi beyan ediyorum (ki seneler sonar kimse üzülmesin, herkes sorunsuzca bitirsin programı). Ben bu yazdıklarımla sanki MEB'in avukatlığına soyunmuşum gibi bir izlenim oluşuyor olabilir ama sadece objektif olarak anladığımı sizlerle paylaşıyorum sakın yanlış anlaşılmasın. Yoksa ben de isterim bize mümkün olan en fazla kolaylığı sağlasınlar.
  Son düzenleyen vooblier, 11-02-2015 saat 20:00.

 2. #42
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2014
  Mesaj
  44
  Öncelikle, agresif bulunacak veya MEB'in avukatlığına soyunmak gibi anlaşılacak bir tavır söz konusu değil, rahat olun. Siz kendi fikirlerinizi paylaşıyorsunuz ben de kendiminkileri. Bir durumu veya olayı daha iyi kavrayabilmek için olması gereken de bu zaten.

  Şimdi tekrar konuya dönersek, aslında çok uzatmak ta istemiyorum fakat son kez yorumumu belirteceğim; taahhütnamenin hukuken bağlayıcılığı, vs konularında bir sıkıntı yok bu konuda hemfikiriz. İş o noktaya varırsa tabii ki de MEB haklı çıkar. Benim tezim bursiyerlere doktorayı yapmayıp tazminattan hukuken kurtulma şansı doğduğu değil, sadece duyuruda bahsedilen düzenlemenin verdiği imkan. Eğer ilgili duyuruyu açıp okursanız (okumuşsunuzdur mutlaka, dikkat çekmek için söylüyorum) duyurunun hiç bir şekilde sadece 2014 öncesi bursiyerlerine refere etmediğini, aksine sanki herkesi kapsıyormuşçasına genelleme yapan bir üslupla yazılmış olduğunu farkedersiniz. Eğer sadece önceki bursiyerleri kapsasaydı bu özellikle belirtilirdi diye düşünüyorum.

  Öte yandan, konuyu MEB'e sormak gerekirse de bu bahsettiğiniz şekilde sorulmaz, yani herhalde kimse doktoraya başlayıp yarıda bırakmayı planlamıyordur (en azından benim planım bu şekilde değil) o yüzden direk bu düzenlemenin kimleri kapsayacağı sorulur, bunun cevabı da yeterince açık olacaktır zannımca.

  Son olarak, bir süre sonra MEB tarafından yapılabilecek bir değişikliğin konumuzla alakası olmadığını söylememin nedeni bu konuda şu an herhangi bir şey yapamayacak oluşumuz. Böyle bir şey olabilir de olmayabilir de, halbuki öte yandan elimizde yayınlanmış bir duyuru var ve bunun üzerinden yorumda bulunuyoruz.

  NOT: Buradaki yorumlara bakan arkadaşlar için söylüyorum, sakın "doktora zorunluluğu kalktı" gibi bir şey anlaşılmasın, asla konuyla ilgili "kesinlikle şudur" şeklinde bir yorumum yok, sadece fikir yürütüyorum. Dezenformasyona ve yanlış yönlendirmeye sebebiyet vermiş olmayayım sonra.

 3. #43
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  170
  Evet o bakımdan haklısınız, bu sene 2014 öncesi bursiyerlere yapılan uygulama, gelecekte 2014 bursiyerlerine "uygulanabilir" (sizin savunduğunuz üzere), ancak "uygulanmak zorunda değildir ve tümüyle yl+doktora için tazminata düşmek ihtimal dahilindedir" (benim savunduğum üzere). Hangisinin yapılacağına ise dediğiniz gibi MEB karar verecek. Bu noktada, gelecekte nasıl bir uygulamaya gidileceğine dair bir muğlaklık var gibi. Umarım bu da netleşir. Bu konuda bilgi alırsanız bizimle paylaşmanızı rica ederiz.

  Umarım ki bizler başarıyla doktorayı bitiririz de bu konuyla hiç alakamız kalmaz. Ve yine umarım ki gelecekte bize de bu senekilere davrandıkları gibi doktorayı yarım bırakma konusunda müsamahalı yaklaşırlar ve sadece yarıda kalan doktora için tazminat talep ederler. Ancak son kez uyarmak isterim ki (sizin çok iyi anladığınızı biliyorum ama diğerlerini uyarmak için söyleyeyim) sizler sakın doktorayı yarıda bırakmaya kalkmayın. MEB'in "doktorasını yapmayacaklar üniversite kadrolarına başvurmasınlar yoksa tazminata düşerler" duyurusu beni ısrarla bunun altını çizmeye zorluyor. Sanki bize farklı davranabilirlermiş gibi hissediyorum. Daha bu sayfada bile sizin mesajınızın hemen ardından "master yapıp dönersek bir sıkıntı yok yani?" gibi sorular sorulmaya başlanmış, ona istinaden böyle tekrar tekrar hatırlatıyorum. Bunun hiçbir garantisi yok. Umarım (gerçekten gönülden söylüyorum bunu) siz haklı çıkarsınız çünkü bu hepimizin kârına olur.
  Son düzenleyen vooblier, 11-02-2015 saat 23:14.
  elamigo bunu beğendi.

 4. #44
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051
  Alıntı vooblier Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Lütfen konuyu bilenlerle, seviyeli bir şekilde tartışarak bunu netleştirelim ki seneler sonra sürpriz yaşamayalım. Ben hem kendi adıma hem de sizleri bilgilendirmek için bu konuya vurgu yapmaya ihtiyaç duydum zira eğer doktora yapamayıp böyle bir borcun altına girersek 100.000lerce dolar ödemek durumunda kalıcaz. Nazmi hocamın açtığı Sıkça Sorulan Sorular başlığında da bu konuda yanlış bir bilgi var. Nazmi hocam o konuda ilk mesajında "Bu Burs Doktorayı da Kapsamakta mıdır?" sorusuna, "evet yüksek lisans öğrenimini tamamlamaları halinde doktora yapma imkânı da tanınabilecektir" demiş ve bence bu çok yanlış bir mana veriyor (nazmi hocam yanlış anlamayın sadece düzeltme amaçlı söylüyorum, iyi niyetinize şüphem yok). Bence doğrusu "doktora yapabilirsiniz" değil, "doktora yapmak zorundasınız" olmalıdır.
  Hocam önceki bilgilere dayanarak yazılmıştır değiştirelim hemen linki verirseniz.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 5. #45
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  170
  Alıntı Nazmi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hocam önceki bilgilere dayanarak yazılmıştır değiştirelim hemen linki verirseniz.
  http://www.akademikpersonel.org/ylsy...n-sorular.html
  Bu linkteki ilk mesajınızda "SORU : Bu burs doktorayı da kapsamakta mıdır? Doktora için ayrıca bir şart var mıdır?" sorusunun cevabı eski uygulamaya istinaden verilmiş (hatta direkt eski kılavuzdan alınma sanırım). Oradaki bilgi şu andaki uygulamayla tamamen farklı. Artık doktora yapmak ihtiyarî değil mecburî.

  Edit: Şimdi düzeltilmiş, teşekkürler.
  Son düzenleyen vooblier, 12-02-2015 saat 00:53.
  Nazmi bunu beğendi.

 6. #46
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  144
  Peki 2013 bursiyeri olarak masterdan sonra dönmek istersem bana bu maddeyi uygulayabilecekler mi? Sonuçta ben başvurduğum dönemdeki yönetmeliğe güvenerek geldim buraya.
  insan iyiliğin kölesidir. YLSY.com.tr @ylsycomtr

 7. #47
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  170
  Samet hocam esasında hemen bir sayfa önce elamigo arkadaşımızla yaptığımız tartışmada bunu anlamaya çalışmıştık ve sonuç biraz "muğlak" idi. Şöyle ki, biz 2014 girişlilere alımlar sırasında yapılan duyuruda "Doktora öğrenimlerini tamamlamadan dönenler öğrenim masraflarını faizleriyle birlikte ödemekle yükümlü olacaklardır. Bu yüzden yurt dışında sadece yüksek lisans yapmak isteyen adayların M.E.B. ve üniversiteler adına ilan edilen kontenjanlara başvurmamaları gerekmektedir" denildi.

  Ancak bizim alımların sürdüğü o sıralarda, Mecburi Hizmet Taleplerine ilişkin bir açıklama da yapılmıştı. Bu açıklamada "Yüksek lisansını bitirdikten sonra doktora öğrenimlerine başlayıp öğrenimlerini tamamlamadan yurda dönenlerin görev talep etmeleri halinde, başarı ile tamamlanan yüksek lisans derecesine tekabül eden süreler için mecburi hizmet yapması,başarısız olunan doktora süresine tekabül eden kısmının ise tazminatını ödemesine ilişkin Bakanlığımız Hukuk Müşavirliği ile Maliye Bakanlığı Başhukuk Müşavirliği ve Muhakemat Genel müdürlüğünün görüşleri doğrultusunda uygulamaya gidilecektir. Bu sebeple öğrencilerimizin doktora öğrenimlerini başarıyla bitirme konusunda gerekli özeni göstermeleri gerekmektedir" denildi. Ancak dikkatinizi çekerim, bu son açıklamanın muhatabı daha ziyade önceki senelerde bursu kazanmış ve şu an zorunlu görev talep edenlerdi. Ancak bu açıklamanın 2014 veya 2013 girişlileri de kapsayıp kapsamadığı konusunda net bir kanıt yok. Önceki sayfadaki tartışmamızda görebileceğiniz üzere bazı arkadaşlar "eşitlik" bağlamında bu açıklamanın bizleri de kapsayacağı ve kapsaması gerektiği, ayrıca o duyuruda "bu uygulama sadece 2014 öncesi girişliler içindir" denmediği için bu duyurunun herkesi kapsayacağı yönünde görüş bildirirken, bazılarımız "bizlere (bizlerden kastım 2014 girişliler), doktora yapmadan dönersen tümden tazminata düşersin diye özellikle uyarı yaptılar, dolayısıyla doktorayı bitiremezsek tümden YL+doktora için tazminata düşebileceğimiz gibi, ikinci bir ihtimal olarak, yukarıdaki açıklamada anlatıldığı şekilde, tamamlanan YL için zorunlu görev yapıp, yarım kalan doktora için tazminata düşmemiz de mümkün olabilir ve bu iki seçenekten hangisinin uygulanacağı konusunda bir muğlaklık var" şeklinde yorumlamışlardı.

  Ancak bu topic'de şu ana kadar hiç tartışmadığımız ve önemli olduğunu düşündüğüm ayrı bir husus var ve bu sizin sorunuz üzerine önem kazandı bence. Şöyle ki, MEB'in hemen bir yukarıdaki paragrafta yaptığı açıklamada "tamamlanan YL için görev, yarım kalan doktora için tazminat" dediğini görüyoruz. Ancak bu senaryoda, ortada yarım kalan bir doktora söz konusu. Yani siz Üniversite veya MEB adına gitmiş bir öğrenci olarak doktoraya başlamış ve doktorada başarısız olmuşsanız, size nasıl muamele edileceğini anlatıyor bu açıklama. Ancak bu açıklamada "siz YL yapıp dönün, doktoraya hiç başlamasanız da biz size görev veririz" sonucunu çıkartabileceğimiz bir şey yazmıyor. Kaldı ki, bakanlık artık Üniversite ve MEB adına gidenlerin kesinlikle doktora yapması yönünde görüş bildiriyor. Bu bağlamda düşündüğümüzde, YL yapıp doktoraya başlamadan dönme opsiyonunu acaba MEB kabul eder mi, bunu bilemiyorum ve bu da muğlak bir nokta. Bu mesajımın en başında yaptığım alıntıda MEB'in "Doktora öğrenimlerini tamamlamadan dönenler öğrenim masraflarını faizleriyle birlikte ödemekle yükümlü olacaklardır. Bu yüzden yurt dışında sadece yüksek lisans yapmak isteyen adayların M.E.B. ve üniversiteler adına ilan edilen kontenjanlara başvurmamaları gerekmektedir" demesi de sadece YL yapma şansını engelliyor gibi. Ancak burada mümkün olan tek çıkış noktası "sizin 2013 girişli olmanız ve dolayısıyla bu anlatılanların size uygulanmaması" ihtimalidir. Peki sonuç ne olacak? MEB, zamanı geldiğinde size öyle mi böyle mi davranacak? Ben bu konuda kesin bir şey söyleyemiyorum. Eğer kesin bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın.
  Son düzenleyen vooblier, 18-03-2015 saat 19:31.

 8. #48
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  144
  Konuyu bakanligi bizzat arayip netlestirdim. 2014 oncesinde bursu kazanmis ve universite kadrosunda olanlar masterdan sonra donebilirler. Doktora zorunlulugu, yonetmelik degismeden onceki bursiyerleri kapsamiyor.

  Alıntı vooblier Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Samet hocam esasında hemen bir sayfa önce elamigo arkadaşımızla yaptığımız tartışmada bunu anlamaya çalışmıştık ve sonuç biraz "muğlak" idi. Şöyle ki, biz 2014 girişlilere alımlar sırasında yapılan duyuruda "Doktora öğrenimlerini tamamlamadan dönenler öğrenim masraflarını faizleriyle birlikte ödemekle yükümlü olacaklardır. Bu yüzden yurt dışında sadece yüksek lisans yapmak isteyen adayların M.E.B. ve üniversiteler adına ilan edilen kontenjanlara başvurmamaları gerekmektedir" denildi.

  Ancak bizim alımların sürdüğü o sıralarda, Mecburi Hizmet Taleplerine ilişkin bir açıklama da yapılmıştı. Bu açıklamada "Yüksek lisansını bitirdikten sonra doktora öğrenimlerine başlayıp öğrenimlerini tamamlamadan yurda dönenlerin görev talep etmeleri halinde, başarı ile tamamlanan yüksek lisans derecesine tekabül eden süreler için mecburi hizmet yapması,başarısız olunan doktora süresine tekabül eden kısmının ise tazminatını ödemesine ilişkin Bakanlığımız Hukuk Müşavirliği ile Maliye Bakanlığı Başhukuk Müşavirliği ve Muhakemat Genel müdürlüğünün görüşleri doğrultusunda uygulamaya gidilecektir. Bu sebeple öğrencilerimizin doktora öğrenimlerini başarıyla bitirme konusunda gerekli özeni göstermeleri gerekmektedir" denildi. Ancak dikkatinizi çekerim, bu son açıklamanın muhatabı daha ziyade önceki senelerde bursu kazanmış ve şu an zorunlu görev talep edenlerdi. Ancak bu açıklamanın 2014 veya 2013 girişlileri de kapsayıp kapsamadığı konusunda net bir kanıt yok. Önceki sayfadaki tartışmamızda görebileceğiniz üzere bazı arkadaşlar "eşitlik" bağlamında bu açıklamanın bizleri de kapsayacağı ve kapsaması gerektiği, ayrıca o duyuruda "bu uygulama sadece 2014 öncesi girişliler içindir" denmediği için bu duyurunun herkesi kapsayacağı yönünde görüş bildirirken, bazılarımız "bizlere (bizlerden kastım 2014 girişliler), doktora yapmadan dönersen tümden tazminata düşersin diye özellikle uyarı yaptılar, dolayısıyla doktorayı bitiremezsek tümden YL+doktora için tazminata düşebileceğimiz gibi, ikinci bir ihtimal olarak, yukarıdaki açıklamada anlatıldığı şekilde, tamamlanan YL için zorunlu görev yapıp, yarım kalan doktora için tazminata düşmemiz de mümkün olabilir ve bu iki seçenekten hangisinin uygulanacağı konusunda bir muğlaklık var" şeklinde yorumlamışlardı.

  Ancak bu topic'de şu ana kadar hiç tartışmadığımız ve önemli olduğunu düşündüğüm ayrı bir husus var ve bu sizin sorunuz üzerine önem kazandı bence. Şöyle ki, MEB'in hemen bir yukarıdaki paragrafta yaptığı açıklamada "tamamlanan YL için görev, yarım kalan doktora için tazminat" dediğini görüyoruz. Ancak bu senaryoda, ortada yarım kalan bir doktora söz konusu. Yani siz Üniversite veya MEB adına gitmiş bir öğrenci olarak doktoraya başlamış ve doktorada başarısız olmuşsanız, size nasıl muamele edileceğini anlatıyor bu açıklama. Ancak bu açıklamada "siz YL yapıp dönün, doktoraya hiç başlamasanız da biz size görev veririz" sonucunu çıkartabileceğimiz bir şey yazmıyor. Kaldı ki, bakanlık artık Üniversite ve MEB adına gidenlerin kesinlikle doktora yapması yönünde görüş bildiriyor. Bu bağlamda düşündüğümüzde, YL yapıp doktoraya başlamadan dönme opsiyonunu acaba MEB kabul eder mi, bunu bilemiyorum ve bu da muğlak bir nokta. Bu mesajımın en başında yaptığım alıntıda MEB'in "Doktora öğrenimlerini tamamlamadan dönenler öğrenim masraflarını faizleriyle birlikte ödemekle yükümlü olacaklardır. Bu yüzden yurt dışında sadece yüksek lisans yapmak isteyen adayların M.E.B. ve üniversiteler adına ilan edilen kontenjanlara başvurmamaları gerekmektedir" demesi de sadece YL yapma şansını engelliyor gibi. Ancak burada mümkün olan tek çıkış noktası "sizin 2013 girişli olmanız ve dolayısıyla bu anlatılanların size uygulanmaması" ihtimalidir. Peki sonuç ne olacak? MEB, zamanı geldiğinde size öyle mi böyle mi davranacak? Ben bu konuda kesin bir şey söyleyemiyorum. Eğer kesin bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın.
  insan iyiliğin kölesidir. YLSY.com.tr @ylsycomtr

Sayfa 5 - Toplam 5 İlkİlk ... 345

Benzer Konular

 1. YLSY ( Üniversite Kadrolu ) Yüksek Lisans Yapıp Doktora Yapmamak
  YLSY Hakkında Sorularınız ve Cevapları forum içinde, yazan alperendogubey
  Cevap: 12
  Son Mesaj: 13-12-2014, 01:45
 2. ylsy den sadece master yapıp donmek
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan ferhat.dpu
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 28-08-2014, 09:39
 3. YLSY ile ABD'de Yüksek Lisans yapmadan Doktora yapmak hakkında
  YLSY Hakkında Sorularınız ve Cevapları forum içinde, yazan vooblier
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 04-07-2013, 09:38
 4. MEB'den YLSY Hakkında Önemli Bir Bilgilendirme Mesajı Aldım
  YLSY - 2013 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan everest
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 24-05-2013, 15:18
 5. öyp kapsamında master ya da doktora programını tamamlayabilir miyiz?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan canancan
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 14-09-2011, 17:33

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git