Sonuçları Görüntülenen Anket: CARİ USUL & ÖYP hangisi?

Oy
53. Sizin bu ankete oy verme yetkiniz yok
 • Üniv.lere asistan almlarında Cari Usul kadlırılsın sadece ÖYP gibi puanların yüzdeleriyle olsun.

  25 47,17%
 • CARİ usul devam etsin ve BİLİM SINAVI VEYA MÜLAKAT YAPLSIN

  25 47,17%
 • Cari Usul,torpil sahibi arkadaşlarn KADRO BAHÇESİ olarak devam etsin

  3 5,66%
Sayfa 2 - Toplam 4 İlkİlk 1234 SonSon
Bulunan 11 den 20 - Toplam 31

Asistan Alımlarında "Cari Usul" Kaldırılsın,"Öyp" Gibi Sadece Puanlarımızla Olsun

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda Asistan Alımlarında "Cari Usul" Kaldırılsın,"Öyp" Gibi Sadece Puanlarımızla Olsun Konusunu İncelemektesiniz

Biat edenleri almaya alismis hocaCIK lar neler soyluyorlar bilseniz. Cari isteyenler hakli: Oyp li minnetsiz ...

 1. #11
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Biat edenleri almaya alismis hocaCIK lar neler soyluyorlar bilseniz. Cari isteyenler hakli: Oyp li minnetsiz gelir saygi disinda YALAKALIK yapmaya gerek duymaz, Cari isteyen hocaCIK dr a alirdigi garibana oda bile temizletip yayinlarini yazdirabilirken neden Atarli Oyp liyi istesin?Cari ile alinan liyakatli yok mu Kesinlikle var. Ama koklu univ.lerde bu oran ancak % 5. Univ.leri gezince anliyor insan. Gercekten sirf yalakalkla bitla beslenen Allah korkusu olmayip etik kavramlari hice sayan tipleri gordukce sorunlu da olsa Oyp olmszsa olmaz. Forumda 10 larca arkadasimizin sorunu bana yansidikca buna sukur diyorum.
  fallenangel, koseus, smooth ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

 2. #12
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Nerden
  kayseri
  Mesaj
  66
  Alıntı glory_2008 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  vitaminc varsa objektif olduğunu düşündüğün extra seçenek yaz YAYINLAYALIM..HER ŞEYE AÇIĞIZ....BUYUR BEKLİYORUM
  herkes sistem kendisine nasıl uygun olursa ona göre düzenleme yapılmasını istiyor. dil puanı nedeniyle giremeyen dilin etkisi azalsın kalksın diyor, hadi ben de diyorum ki not ortalaması da neymiş bu kriter olmamalı öyp alımlarında not ortalaması %5 olsun.

  önemli olan insanlara tek bir yolu gösterip dayatmamak, tıpkı daha önceleri kimsenin dgs nedir bilmeyip de öss ile istediği bölüme gitmek için yıllarca dershaneye gittiği gibi. öyp de cari usul de devam etmeli. not ortalaması düşük birisi öyp ile kadro bulamaz, ama cari usulde ales ve yabancı dilinin avantajıyla kadro bulabilir. not ortalaması düşük için cari alım, yabancı dili düşük için öyp gibi bir sistem gözükmeye başladı bana açıkcası.

  benim temennim öypli veya diğeri diye kimseyi ötelememek. ama ne yazık ki bulunduğum üniversitede öyplilere azıcık yan gözle bakanlar var gibi..

 3. #13
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  19
  vitaminc, herkes kendine uygun geleni savunuyor diyorsunuz. şu verdiğiniz cevapta sizin kendinize gelen tarafın ne olduğunu ortaya koyuyorsunuz. sebebini de açıkça dile getiriyorsunuz. bu açıdan baktığımızda sizi tebrik ediyorum cesurca görüşlerinizi bükmeden ilettiniz. teşekkür ederim.

  Fakat şu var ki buradaki sıkıntımız CARİ USUL diyerek MÜLAKAT adı altında yandakçıların bir yerlere gelmesi. Siz içerisinde mülakat & bilim sınavı olan yerlerin ne kadar şeffaf olduğunu düşünüyorsunuz. Yapmayın gözünüzü seveyim. O zaman tümden üniv lerdeki eğitimi kaldıralım...cari usulle alımlarda belki siz ünivlerde yan gelip yatıp güvendiğiniz yerlerin sizi bir yerlere getirmesi için umutla bekleyebilirsiniz.AMA ben gibi bir çok kişinin tanıdığımız elimizden tutan kimse yok.. şimdi diyecekseniz ki büyük ünivlerde ort. düşük e zaten değeri de, o durum göz önünde tutularak %25 verilmiş ALES gibi %60 vermemişler..

  ok eyvallah sizin dedğiniz gibi olsun diyelim akademik ort. %5 olsun..dil ve ales ona göre revizyon edilip düzenlenebilir...VALLA KUSURA BAKMAYIN DA İÇİNDE "MÜLAKAT" "BİLİM SINAVI" olan hiç bir yönteme GÜVENMİYORUM,BİRİLERİNİN HAKKINI GASP EDENLERİ DE ALLAH A EMANET EDİYORUM nokta..

 4. #14
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  800
  Sakin ol şampiyon.
  Ben ÖYPliler masa başı memuru demedim. Akademisyen olmak masa başı memurluk değil dedim.
  Diğer yandan ÖYP 4 matematik fazla yaptı diye brilerinin otomatik olarak geleceğin profesörü olmasını garanti ediyor. ÖYP ile girena dam nasılsa yardımcı doçentim yerim belli yurdum belli modunda.

  Demek istediğim aslında üstte de dedim ama yeniden anlatayım . Bir kişi 4 matematik yaptı lisansta ders çalıştı diye akademisyen olmak zorunda değil. Devlet bunu almak zorunda da değil. Hali hazırda öYP ile gelenler hakkında yorumları dinlersen ne demek istediğimi anlarsın . Torpil vs ile işi olmayacak bir hocam şunu söylüyor, arkadaş niteliksiz! ama mecburen bitecek bitirecek hoca olacak en azından biraz yetişsin diye çırpınıyoruz...

  Her ÖYPli böyle değil ama CARİ ye göre ÖYP de bu adamların yerleşmesi çok daha olası, var mı aksini iddia eden . Dediğim demek stediğim ve sizin anlamak istemediğiniz tek şey şu , MÜLAKAT ADAM GİBİ YAPILIRSA EN İYİ SEÇME YÖNTEMİDİR!.
  ÖYP belki bir baraj olabilir.Örneğin kadrolara sistemden tercih yapılır direkt kadro verilmez 4 katı kadar kişi çağırılır değerlendirilir. İşte o zaman dersin ki evet bu sistem iyi sistem.
  Ama sadece LİSANS ortalaması fazla diye birilerinin bir yerlere yerleşmesi makul mantıklı diyorsanız bence orada bir sorun var.

  Vahdet hocam bir çok yorumunu işte bu lan diye okuyorum Ama bu yorumuna katılmıyorum . ÖYPli yalakalık yapmaz ? Yalakalık br kişilk özelliğidir 200bin tl imzalamış ÖYPliler herkesten çok yalayıcı haline gelebiliyorlardı bir dönem Genelleme yapmayalım...

  Not: Arş. gör. değilim , ünversitede uzman olarak çalışıyorum. Tek bir torpil yaptığımı ispat ederlerse istifa ederim Her CARİ torpilli değil, her ÖYPli de doğuştan akademisyen değil.

  Zaten oylamaya da bakarsanız sadece 1 fark kalmış arada. Bende CARİ devam etsin diyenlerdenim.

  Başladığımız gibi bitirelim...

  Sakin ol!
  sidneh ve kaamos bunu beğendiler.

 5. #15
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  3.941
  Alıntı merzer Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Diğer yandan ÖYP 4 matematik fazla yaptı diye brilerinin otomatik olarak geleceğin profesörü olmasını garanti ediyor. ÖYP ile girena dam nasılsa yardımcı doçentim yerim belli yurdum belli modunda.
  Burada ufak bir düzeltme yapayım; ÖYP kadrosu yardımcı doçentliği garantilemez. Doktorayı bitirdikten sonra, ki doktorayı bitirmek için de emek gerekli, gerekli şartları yerine getirmediğiniz takdirde yardımcı doçent olamazsınız. Araştırma görevlisi olarak kadroda kalırsınız.

 6. #16
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  800
  Hocam bu ayni şuna benziyor . Nasıl ki hocaların hakkaniyetli olmayacağı konusunda herkes kendinden emin. Bende akademik camia ya girecek herkesin bir gün yard. Doç. Olacağından o kadar eminim. Yani bende biliyorum oyp sonunda herkese yard. Doc olmak rütbe olarak verilmeyecek ama siz kac kişinin olamayacağını düşünüyorsunuz. Diğer yandan emek konusuna hic girmeyelim yayın vs kriterleri zaten Allaha emanet

 7. #17
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  1.352
  ben de cari alıma karşı değilim öyp cok sınırlayıcı mesela ben bilg. ögrt. bitirdm ama bilişimle alakalı bır yuksek lısans prog . kazandım sadece öypden alım olsa illa lisansımdan akademisyen olmak zorunda kalıcam halbuki ben lisansımla paralel olan başka bir bölümde akademisyenlık yapmak istiyorum.cari alımda torpil yerine bilim sınavına dayalı olsa alımlar çok iyi olur hem insanları sınırlamamış olurlar hem de hak yenmemiş olur.
  Öypsıkıntısı bunu beğendi.

 8. #18
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Nerden
  kayseri
  Mesaj
  66
  anket seçeneklerini yeniden düzenlememiz mümkün mü ?

 9. #19
  ch.accepted
  Misafir
  Herkese merhabalar, günlerdir sitede yoktum ancak bayramın üçüncü gününe yetişebildim; o yüzden öncelikle herkesin bayramını kutlarım, özellikle bayramı silah gölgesi altında geçirmek zorunda bırakılan "savaş çocukları"na Allah'tan yardım dilerim. War Child International - Home page

  Arkadaşlar ÖYP ile 2013 temmuzda atanmış biriyim (gerçi henüz belgeleri teslim etmedim bu hafta götüreceğim her neyse) Ancak ÖYP ile atanmama rağmen ÖYP'nin tam olarak olması gereken sistem olduğunu düşünmüyorum. O zaman neden ÖYP ile atandım, çünkü mevcut durum içerisinde en iyisi bu.

  ÖYP sisteminde akademik başarının önemi gerçekten çok az. 4 yıl boyunca bin bir zorluklarla başarılı olmuş arkadaşlar var mesela bu arkadaşların bazıları bölümünü derece ile bitirmiş kişiler. Ancak bu arkadaşlar atanamıyor. Bu arkadaşların yerine mesleki bilgisi 0 olan, ALES'ten 98 almak suretiyle atanan ancak daha bölümü hakkında üç beş cümle konuşamayan insanlar atanabiliyor. (Hepsi öyledir demiyorum ancak öyleleri de var.) Belki ben niteliksiz biriyim benim atandığım kadroyu benden daha çok hak eden mesleki açıdan daha donanımlı arkadaşlar vardır bunu demek istiyorum. Gerçekten böyle biri var mı yok mu bu da ancak bilim sınavıyla belli olur. Ben şundan eminim. ALES'ten 70 alan ancak mesleki açıdan ciddi derecede donanımlı insanlar da var çevremizde.

  Cari yolla atamaya bakıldığında da torpil almış yürümüş maalesef. 5 yıl sonra açılacak kadroya bile atanacak isim belli belki de çoğu yerde. O zaman yapılması gereken şey belli.

  Evet ÖYP ve cari alım birleştirilmeli. Her ikisinin de avantajlı yönleri dikkate alınarak tabi. Süreç iki aşamalı olmalı. İlk aşamada belli bir ÖYP puanını geçen (atıyorum 75) ikinci aşamaya hak kazanmalı. İkinci aşamada ise tamamen mesleki bir sınav yapılmalı. Bu sınavın yapılması ve değerlendirilmesi de tamamen YÖK kontrolünde olmalı ki torpil olmasın. Zaten mühendislik gibi bölümlerde torpil olamaz. Sorunun cevabı 15 ise ya 15 i bulmuşsundur ya bulamamışsındır. Daha sonra ilk aşamanın %40 ı ikinci aşamanın %60 ı gibi bir oranla puanlar aynı skalaya getirilip toplanmalı.

  Böylece büyük üniversiteler de bu yolla asistan almaya başlar. Eğer sistem böyle devam ederse ÖYP sanki daha alt bir akademisyen grubu yetiştirmek amacıyla oluşturulan bir sistem gibi lanse edecektir toplumda. Halbuki ÖYP ile atananlar da en az cari yolla atananlar kadar donanımlı insanlar olabilir. Donanımsız bazı kişileri de dahil edecek şekilde kurulmuş olması onun yeni üniversitelere kalbur altı akademisyen yetiştirdiği anlamına kesinlikle gelmez. Bu algı değiştirilmelidir.!
  aDNA, sidneh ve Öypsıkıntısı bunu beğendiler.

 10. #20
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Alıntı merzer Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Sakin ol şampiyon.
  Ben ÖYPliler masa başı memuru demedim. Akademisyen olmak masa başı memurluk değil dedim.
  Diğer yandan ÖYP 4 matematik fazla yaptı diye brilerinin otomatik olarak geleceğin profesörü olmasını garanti ediyor. ÖYP ile girena dam nasılsa yardımcı doçentim yerim belli yurdum belli modunda.

  Demek istediğim aslında üstte de dedim ama yeniden anlatayım . Bir kişi 4 matematik yaptı lisansta ders çalıştı diye akademisyen olmak zorunda değil. Devlet bunu almak zorunda da değil. Hali hazırda öYP ile gelenler hakkında yorumları dinlersen ne demek istediğimi anlarsın . Torpil vs ile işi olmayacak bir hocam şunu söylüyor, arkadaş niteliksiz! ama mecburen bitecek bitirecek hoca olacak en azından biraz yetişsin diye çırpınıyoruz...

  Her ÖYPli böyle değil ama CARİ ye göre ÖYP de bu adamların yerleşmesi çok daha olası, var mı aksini iddia eden . Dediğim demek stediğim ve sizin anlamak istemediğiniz tek şey şu , MÜLAKAT ADAM GİBİ YAPILIRSA EN İYİ SEÇME YÖNTEMİDİR!.
  ÖYP belki bir baraj olabilir.Örneğin kadrolara sistemden tercih yapılır direkt kadro verilmez 4 katı kadar kişi çağırılır değerlendirilir. İşte o zaman dersin ki evet bu sistem iyi sistem.
  Ama sadece LİSANS ortalaması fazla diye birilerinin bir yerlere yerleşmesi makul mantıklı diyorsanız bence orada bir sorun var.

  Vahdet hocam bir çok yorumunu işte bu lan diye okuyorum Ama bu yorumuna katılmıyorum . ÖYPli yalakalık yapmaz ? Yalakalık br kişilk özelliğidir 200bin tl imzalamış ÖYPliler herkesten çok yalayıcı haline gelebiliyorlardı bir dönem Genelleme yapmayalım...

  Not: Arş. gör. değilim , ünversitede uzman olarak çalışıyorum. Tek bir torpil yaptığımı ispat ederlerse istifa ederim Her CARİ torpilli değil, her ÖYPli de doğuştan akademisyen değil.

  Zaten oylamaya da bakarsanız sadece 1 fark kalmış arada. Bende CARİ devam etsin diyenlerdenim.

  Başladığımız gibi bitirelim...

  Sakin ol!
  Maalesef yalakalik yaptirtan da sistem. HocaCIK arkadasimi kast ederek; "1 donem uzatirim attiririm" diyerek pislik yaparsa ve sistem yuzunden imzaladigi senet devreye gireceginden eve temizlige bile gider OYP li. Yalakalik yapmaz oyp li cunku minnetle gelmemistir. Minnetle gelsinler ve benim her dedigime eyvallah ceksinler diye CARI cigirtkani hocaCIKlar oldugu muddetce kusura bakmayin liyakatli filimsel degil bilimsel sinav olmadigi muddetce sadece OYP. Sartlar olgunlasirsa cari oyp den daha avantajli olur. Ama hemen her bolumde ( ozellikle geleneksel unilerde ) 5 yillik cari alim sirasi belli...
  zar bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. Cari Usul Alımlarında Sıralama
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan thesolvent2
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 12-05-2013, 23:06
 2. ÖYP de Cari Usul
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Fenerbahçe
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 27-06-2012, 21:25
 3. cari usul
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan mango
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 10-08-2011, 18:07
 4. Cari Usul Hesaplaması
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan HÜLYA
  Cevap: 24
  Son Mesaj: 25-05-2011, 17:09
 5. Cari Usul Ön Değerlendirme
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan bynyks
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 27-11-2010, 00:10

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git