Sayfa 2 - Toplam 3 İlkİlk 123 SonSon
Bulunan 11 den 20 - Toplam 23

Parçanın Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma

ALES - Takıldığınız-Çözemediğiniz Sorular Forumunda Parçanın Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma Konusunu İncelemektesiniz

Podof Demiş ki: Güvender'in kitabından Son takıldığım soruyu yazıyorum: (I) Yazar insanlığa ait bir çok ...

 1. #11
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  3.941
  Alıntı Podof Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Güvender'in kitabından Son takıldığım soruyu yazıyorum:

  (I) Yazar insanlığa ait bir çok konuyu kendi sorunu yapmıştır. (II) Üstelik bunu büyük bir içtenlikle özümseyerek yapmıştır. (III) Bunu yapması çıkarı için değil, bir iş disiplininden kaynaklanmaktadır. (IV) Uzun süre yalnız kalmış, dünya ile düşsel savaşa girmiş, her alanda insanlarla anlaşmazlığa düşmüştür. (V) O işine büyük önem vermiş, bunun için her türlü özveriyi göstermiştir.

  Cevap IV diyor ve evet IV. cümle gerçekten paragrafın anlam bütünlüğü ile uyumsuz. Ama V. cümle de uyumsuz mesela. Konu yazarın duyarlılıkları ve kendini neyden sorumlu tuttuğu ile ilgili. İşine ne kadar önem verdiğinin bir alakası yok. Eğer işine ne kadar önem verdiği alakalıysa pekala IV. cümle de alakalı olur çünkü o bir önceki cümle ile, yani bu uğurda nelere nelere göğüs gerdiği ile de alakalı olur.
  (V) numaralı cümle de aslında özetliyor durumu. İlk cümlede insanlığa ait sorunları kendisinin sorunları gibi görmesinden, (II) numaralı cümlede bunu tamamen içten yaptığından, (II) numaralı cümlede bunu çıkarları için yapmadığından işinin önemli bir parçası olarak görmesinden, (V) numaralı cümlede ise işini çok önemseyip işini yapabilmek için çok fazla özveri göstermesinden bahsediliyor. Parça hep yazarın işine bağlılığından bahsediliyor ve olumsuz bir durum yok. Ancak (IV) numaralı cümlede yalnız kalmasından, insanlarla anlaşmazlığa düşmesinden bahsediliyor. Parça yazarın işine bağlılığından bahsederken (IV) numaralı cümle özel hayatından bahsediyor bir bakıma. Bu nedenle (IV) numaralı cümle paragraftan çıkarılmalı.

  Bir ekleme daha yapayım; (III) numaralı cümlede insanlığın sorununu iş disiplininden dolayı özümsediğini belirtmiş.
  Son düzenleyen Gamze, 09-05-2013 saat 18:24.
  Cashmere ve Podof bunu beğendiler.

 2. #12
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  335
  (1)Dunya edebiyatinda sayisiz roman, hikaye, siir, yazildi. (2) Bunlardan bazilari unutulup giderken bazilari yuzyillarca ayakta kalabildi. (3) Bunda yazarlarin etkileyici bir dil ve her kesime seslenen konulara yer vermeleri etkili oldu. (4) Basarisiz yazarlarin ise kalici olmalari zaten soz konusu olamazdi. (5) Konu ve dil yazarlarin adini ve eserini olumsuz yapti.

  bu paragrafta anlatimi bozan cumle 5. cumleymis ama neden 4. degilde 5. cumle?

 3. #13
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  Alıntı edius Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  (1)Dunya edebiyatinda sayisiz roman, hikaye, siir, yazildi. (2) Bunlardan bazilari unutulup giderken bazilari yuzyillarca ayakta kalabildi. (3) Bunda yazarlarin etkileyici bir dil ve her kesime seslenen konulara yer vermeleri etkili oldu. (4) Basarisiz yazarlarin ise kalici olmalari zaten soz konusu olamazdi. (5) Konu ve dil yazarlarin adini ve eserini olumsuz yapti.

  bu paragrafta anlatimi bozan cumle 5. cumleymis ama neden 4. degilde 5. cumle?
  3 ve 5 zaten birbirine uymadığı için ikisinden birinin gideceği belli. 3 ve 5 ard arda durunca anlamsız oluyo, sırf bu yüzden bile 4. cümle bi yere gidemez.
  neden 5? çünkü ilk 4 cümle olumlu şeylerden söz ediyor ve 5. cümlede herhangi bir bağlaç olmamasına rağmen bir anda olumsuzlama yapılıyor; bu da paragraf bütünlüğünü bozmuş zaten. genel olarak kalıcılıktan söz ediliyorken yazarın yapıtının ve kendi adının sırf dil ve seçilen temalar nedeniyle unutulup gitmesi bağlam dışı bir iddia.
  Podof ve eserikli bunu beğendiler.

 4. #14
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  335
  aciklamalar icin tesekkur ederim, mobilden girdigim icin fazla ornek veremiyorum, siz anlatmaya devam ederseniz sevinirim.

 5. #15
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  3.941
  Yediiklim denemesinden bir örnek;

  (I) Belli bir desibelin üzerine çıkan sesler, insan kulağına çok ciddi zararlar verebilir, hatta sağırlığa bile sebep olabilir. (II) Titanic'in 1912'de batmasından sonra, ses dalgalarıyla buz dağlarını saptamak için çalışmalar yapıldı. (III) Bu çalışmalarda, karanlıkta veya sisli havalarda görülemeyen büyük nesnelerin varlığını ortaya çıkarmak için, sesin bir yere çarpıp geri dönme özelliğinden yararlanılıyordu. (IV) Patlama sesleri ve başka yüksek sesler kullanılarak yapılan ilk deneylerde pek başarı elde edilemedi. (V) Bunun temel nedeni, yansıyan sesin çok zayıf olması ve bir gemide epey yüksek olan sürekli gürültüden kolayca ayırtedilememesidir.


  Paragraf tamamen sesle ilgili olmasına karşın, ilk cümlede yüksek sesin insan sağlığına zararından bahsedilmekte, kalan cümlelerde ise Titanic olayından sonra ses yardımıyla büyük nesneleri farkedip kazaları engelleme üzerine yapılan çalışmalardan genel olarak söz edilmektedir. Paragraftan çıkarılacak cümle (I) numaralı cümledir.

  Paragraftan cümle atma sorularında en fazla zorlayanlar ilk cümlenin atılacağı sorulardır bence. Çünkü paragrafı okumaya ilk başladığımızda hikayeyi ilk cümleye göre kafamızda oturtur diğer cümleleri ona bağlamaya çalışırız. Bu nedenle tuzak olarak gördüğüm sorular ilk cümlenin atılacağı konular olmuştur her zaman.
  Son düzenleyen Gamze, 09-05-2013 saat 19:22.
  Cashmere bunu beğendi.

 6. #16
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  10-2012
  Mesaj
  74
  Alıntı edius Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  her sinavda bu konudan yanlisim cikiyor, bazi denemelerde ise tek yanlisim cikiyor oda bu konu. mantik sorularinda bile bu kadar zorlanmiyorum, sizce bu sorulari cozmenin puf noktasi nedir?
  Bu tür sorularda verilen metnin belirli bir ana düşüncesi vardır; fakat bir cümle gereksiz ayrıntıya girer ya da alakasız bir anlam verir, ama genelde gereksiz ayrıntı verilir ki işin içinden kolay çıkamayın .. mesela ana konu kuşların yerkürenin manyetik alanı vasıtasıyla nasıl göç ettiği iken bir cümlede yerkürenin manyetik alanının kutuplarda daha fazla ekvatorda daha az etki yaptığını söyler. Burada konu kuşların göçünden yeryüzünün manyetik alanı değişikliklerine kaymış ve anlam akışı bozulmuştur.
  Merve, Podof ve Salper bunu beğendiler.

 7. #17
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  (I) Gelişen teknolojinin mimarlara ve grafikerlere sunduğu yepyeni ürünler sayesinde, ayrıntılı çalışma gerektiren birçok iş daha kolay yapılabiliyor. (II) Üzerine yapılan çizimleri bilgisayara aktaran grafik tabletler, bir ekrandan ve bu ekranda kullanılmak üzere tasarlanmış olan bir kalemden oluşuyor. (III) Yeni geliştirilen bir teknoloji, normal kâğıt üzerinde yapılan çizimlerin bilgisayar ortamına aktarılmasına imkân veriyor. (IV) Kâğıt üzerine yerleştirilen bir alıcı, tükenmez kalemle yapılan çizimleri bilgisayara aktarabiliyor. (V) Kalemi kâğıda bastırma kuvvetine göre hem çizgilerin kalınlığı hem de çizim özellikleri bilgisayara aktarılabiliyor.

  2012 İlkbahar ALES'ten bir soru. Cevap II. İlk bakıldığında paragrafın tamamı yeni ürünlerden bahsediyormuş gibi görünüyor. Ancak cümleler tek tek incelendiğinde, ilk cümlede genel bir olgudan bahsettikten sonra diğer cümlelerde bu yepyeni ürünlere bir örnek verdiğini görüyoruz, kağıt üzerindeki teknoloji. III, IV ve V bu teknolojiden bahsederken II grafik tabletlerden bahsediyor, dolayısıyla anlam bütünlüğünü bozuyor.

  Siz yapamadığınız soruları buraya yazarsanız daha çok yardımcı olabiliriz, nerede takıldığınızı göstermek için.
  Gamze bunu beğendi.

 8. #18
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  45
  Hocam cümleyi öncelikle bütün olarak ele almak gerekiyor. Mesela uzun bir paragrafı aslen ne denemek istediğiyle, konunun ne olduğuyla ilgili anlamak gerekiyor. Zaten verilen şıklarda yalnız 1 tanesi anlam bütünlüğünü bozucu farklı bir konuya değinir.

 9. #19
  Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  568
  Bu kategori gene iyi hocam uzun cumleleri anlamli ve kuralli bir bicimde siralayiniz daha zor bana gore. Anlatimi bozanda size sunu oneririm. Her cumleyi teker teker anlamaya calismadan paragrafi komple okumaniz. Son cumleyi okuduktan sonra arada genelde ozele giden , yada ozelden genele giden bir cumle var ise, bir konu hakkinda detaya gidilmisse, yada icerikten bahsedip usluptan bahsederse vs. bunlar secilmelidir.

 10. #20
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  82
  Arkadaşlar muhalefet olmak istemiyorum ama...

  "(1)Dunya edebiyatinda sayisiz roman, hikaye, siir, yazildi. (2) Bunlardan bazilari unutulup giderken bazilari yuzyillarca ayakta kalabildi. (3) Bunda yazarlarin etkileyici bir dil ve her kesime seslenen konulara yer vermeleri etkili oldu. (4) Basarisiz yazarlarin ise kalici olmalari zaten soz konusu olamazdi. (5) Konu ve dil yazarlarin adini ve eserini olumsuz yapti."

  Ben bu soruda anlam akışını bozan cümlenin 4 olduğunu düşünüyorum; çünkü 3 ve 5 numaralı cümleler birbirinin eşdeğeri değil, tamamlayıcısı.Soruyu çözen arkadaş bence son cümledeki "olumsuz" kelimesini yanlış anladı Aslında paragrafın orjinali "ölümsüz"; fakat soruyu yazan "edius" isimli arkadaşın klavyesi ingilizce olduğu için "olumsuz" diye yazdı ve bu da anlam kargaşasına yol açıyor Bence anlatım akışını bozan cümle 4.dür.
  elektrik, Kutadgu ve MissHilary bunu beğendiler.

Benzer Konular

 1. İlkokul Mezunlarının İş Bulma Şansı Üniversiteliden Daha Yüksek
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 12-07-2012, 16:03

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git