Sayfa 3 - Toplam 6 İlkİlk 12345 ... SonSon
Bulunan 21 den 30 - Toplam 55

ÖNEMLİ! Bakan: YÖK Yasa Tasarısı Yeniden Yazılacak!

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda ÖNEMLİ! Bakan: YÖK Yasa Tasarısı Yeniden Yazılacak! Konusunu İncelemektesiniz

eleştiriniz için teşekkür ederim, bundan sonra bu hususa dikkat edeceğime emin olabilirsiniz...

 1. #21
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  142
  eleştiriniz için teşekkür ederim, bundan sonra bu hususa dikkat edeceğime emin olabilirsiniz
  aDNA bunu beğendi.

 2. #22
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  126
  Ya açıkcası baştan yazacağız demesi esaslı değişiklik geleceğini gösteriyor ve kolay kolay da çıkmayabileceğini gösteriyor. Çünkü Bakan Beyin söylediği söz açıkcası YOK e karşı bir küçümseme içeriyor ve YOK u zor durumda bırakıyor. sen iki tane taslak hazırla bunlar için web sayfası yap. taslağın bir milyon tık alsın. fakat sonra bakandan zılgıtı ye. hiç bir kurum bunu hazmedemez. O taslak için kaç prof ve hukukçu çalıştı merak ediyorum sonra hoop çöpe. Bakan beyin açıklamasından üniversiteleri başına buyruk bırakacakları anlaşılıyor. Bu da taslakta çok önemli değişiklik demek. Örneğin belki bir üniversite 33/a lı veya 50/D li araştırma görevlisinin işine son vermezken başka bir üniversite verebilecek. yani belki kanunda bu yönde üniversitelere takdir hakkı tanıyacaklar. Bakalım şimdiden bişi söylemek güç. Hükümetin niyetini bi öğrenebilsek. tam öğrenecekken bakan değişti. sonra Tasarı çöpe. Önemli olan bu konularda eşref saatlerinde uygun bir dille görüşmek. Geçmişten örnek vermek gerekirse. Senedi olan asistanlar için bu hükümet üç kere af çıkardı.2006-2008 ve 2011 yıllarında. fakat hiçbirinde kendiliğinden çıkarmadı. Herbirini seçim öncesinde konudan muzdarip arkadaşlar yalvar yakar çıkarttılar.

 3. #23
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  142
  bakan baştan yazarız der, örnek taslak olarak yök ün taslağını alır bazı maddeleri değiştirir ve bizim taslağımız bu der, bu taslaktan en fazla canı yananlar elbette ki araşt. görevlileri, bunun dışında dil puanı, öğretim görevlilerinin sözleşmeli olması ve rektörlük seçimleri diğer hususlar.

  ben burada en fazla tepkinin dil puanları ve öğretim görevlilerinin sözleşmeli hale getirilme çalışmaları olduğuna inanıyorum, zira sistemde hiç beklenmedk bir reform bu ve rahatı bozulacak sürü ile insan mevcut olacaktır bu durumda. Bunların baskısı geldi, avcı da yök e "eski köye yeni adet olmaz" moduna girdi....bence olay bu

  - - - Güncellendi - - -

  ben taslağa baktığımda hiç de uzun değil gayet ortalama, yök taslağı yaparken elbette ki belli uzunlukta olması lazım yoksa zamanında yapıldığı gibi araşt gör. lerin görev tanımı olmaması durumu gibi sakat durumlar ortaya çıkacaktır.
  son taslakta ki araştırma görevlileri ile ilgili 1 sene yi 2 seneye çıkaracaklardır diye düşünenlerdenim,

 4. #24
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Hayır Başbakan gerçekten akıllı biri. Bu haliyle en az 500.000 kişilik koskoca bir zümreyi ve en az 100.000 oyu elinin tersiyle itemez. YÖK kendi hakkındaki Kanunu kendi taslak edemez. Demokrasimiz artık bunu kaldırmaz. Ayrıca Ustalık dönemindeki bir Başbakan da bu işleri danışmadan yapmaz. 40 kişiye sorsa 39'u bu haliyle bize oy kaybettirir der. Sadece oy da değil aslında dertleri. 2023 ve 2071 vizyonları için Akademik gelişme şart. Yatanları gerçekten atsınlar ama çalışanları ve çalıştırıldıkları için zaman kaybedenleri koruyacak ya da fırsat verecek bir sistem şart. O yüzden değişiklik sinyalleri eski MEB Komisyon başkanı yeni Bakan'dan değil daha tepelerden geliyor. Hava puslu daha. Biraz açılsın adımlarımızı atacağız. Biraz daha sabır arkadaşlar. Tartışırken de lütfen kırıcı ve moral bozucu olmayalım. Bunun kimseye faydası yok. Birlik olma, dirlik bulma zamanı.
  xkare, Niënor ve desim bunu beğendiler.

 5. #25
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  199
  Vahdet hocamın açtığı konunun maksadı doğrultusunda elimizden geleni yapmayı en azından çabalamayı teklif ediyorum,olumsuz durumları ve ihtimalleri buradaki arkadaşlar elbette düşünüyordur ancak bizim yapmamız gereken olumsuz düşünmek ve bu düşünceleri yaymak değil(en azından bu başlık altında),olumsuz düşünceler olduğu sürece zaten hep 1-0 yenik başlıyoruz.
  aDNA bunu beğendi.

 6. #26
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  142
  aslında yapılması gereken Vahdet in dediği gibi beklemek o ilk adımı görmek, yoksa şu an yaptığımız tahminlerden öteye gitmiyor ancak bu bekleme süreçleri oldukça can sıkıcı, belirsizlik ise yıpratıcı.
  aDNA bunu beğendi.

 7. #27
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  126
  Açıkcası Bakan Beyin açıklaması benim umutlarımı azalttı. Şimdiye kadar hep umut verici konuştum. öneriler sundum. Ama Bakan Beyin açıklamasından sonra açıkcası moralim bozuldu. Bunaldım. Ayrıca Bakan bey kanun çok ayrıntılı diyor. Ama bazı konular ayrıntılı yazılmalı. örneğin tezini bitiren veya bitiremeyen bir asistanın durumu, hakları vs ayrıntılı olmalı. Bakan Beyin açıklaması yeni kanun yazılacak demesi yeni bir heyet ve yeni tartışmalar manasına geliyor. Doğrusu bir daha kaldıramam bu süreci. Üstelik Bakan Beyin elini taşın altına koymak istemediği yani risk almak istemediği için bu açıklamayı yapmış olma ihtimali de mevcut. Yani kanun için belki 1-2 sene daha bekleyebiliriz. Yani kanun çıkacak diyenler bu süreçten sonra neye dayanarak söylüyorlar kesin bir dayankları yok. Şimdi bana da kızacaksınız umutsuzluk pompalıyorsun diye ve haklısınız. Ayrıca eylem yapalım diyenleri de anlamıyorum nasıl eylem yapacağız? Grev diyenler var. Kaç kişi grev yapar Allah aşkına? Hem Hoca hem yönetim ile kaç kişi Papaz olur? Eylem konusunda tek güzel örnek İTÜ var. Fakat onlar bile bunu atıldıktan sonra başardılar. yani kimse atılmadan eyleme yanaşmaz. Yani eylem ancak Kanun çıkar birkaç yüz kişi mağdur olur sonra yapılır sonra da belki ilgili kanun maddesi değişir. Eğer süreç bu şekilde sekteye uğramasaydı belki hükümetin olumsuz tavrı üzerine basın bilgilendirmesi işimize yarayabilirdi. Ama şimdi şüpheliyim. tabii ki hükümet Kanunu çıkarmak istiyorsa gene bu yöndeki çabalar faydalı olacaktır. ama acaba hükümet Kanunu çıkarmak istiyor mu? Eğer Kanun çıkarmak istemiyorsa da eski tas eski hamam mağduriyetler devam edecektir.
  desim bunu beğendi.

 8. #28
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  142
  bu haber bizi ilgilendirir mi arkadaşlar ?

  Sözleşmeli çalışan personelin memur kadrolarına alınması yönünde görüş birliğine varıldı

  Hükümetle memur sendikaları arasında pazarlığı devam eden kamudaki sözleşmeli personelin memur kadrosuna alınması çalışmasında KİT engeli çıktı.

  PAZARLIKLAR SÜRÜYOR

  Memur sendikaları, halen kamuda çalışan 175 bin sözleşmeli personelin tamamının bulundukları kamu kurumlarına memur olarak atanmasını isterken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine bürokratları Kamu İktisadi Teşebbüsleri’ndeki (KİT) personelin bu uygulamanın dışında tutulması, diğer kurumlardakilerin ise memur yapılması yönünde görüş birliğine vardı. Bugün gazetesinden Erdoğan Süzer’in haberine göre; Uygulamanın bu şekilde çıkması halinde 175 bin sözleşmelinin sadece 100 bini memur olabilecek.

  TAYİN İMKANI DOĞAR

  Bilgi veren bürokratlar, KİT’lerdeki personelin bulundukları kurumlar ve kurumların faaliyet gösterdiği illerin ekonomileri açısından kritik önem taşıdığını ifade ettiler. KİT’lerin ağırlıklı olarak büyük kentlerin dışında yer aldığına işaret eden bürokratlar, şunları söyledi: “KİT’lerdeki sözleşmeliler memur statüsüne dahil edildiği anda memur olan herkes için tayin imkanı doğacak. Personel memur olunca başka kurumlara kolaylıkla geçiş yapacak. Bu durumda da KİT’ler personelsizlikten çalışamaz hale gelebilecek. Bu kritik durum nedeniyle KİT personelinin memurluğa geçişi uygun bulunmadı:”

  SÖZLEŞMELİ BİTECEK

  Üzerinde varılan mutabakata göre sözleşmelilerin memur kadrosuna alınmasının ardından kamuda artık hiçbir şekilde sözleşmeli memur istihdam edilemeyecek. Buna göre Sağlık Bakanlığı’ndaki 4/B ve diğer sözleşmeliler, belediyeler, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve TRT gibi kurumlardaki tüm sözleşmeliler memur olacak.

  KİT’LERDE 6 BİN MEMUR ÇALIŞIYOR

  Hazine kayıtlarına göre sayıları 27′yi bulan KİT’lerde sadece 6 bin 35 memur çalışıyor. Geri kalan personelin 75 bin 667′si sözleşmeli personel statüsünde. Ayrıca bu KİT’lerde 75 bin 127 kapsam içi işçi, 3 bin 288 kapsam dışı işçi ve 10 bin 857 geçici işçi istihdam ediliyor.

  İŞTE O KURUMLAR

  Sözleşmelilerin memuriyet beklediği KİT’ler şöyle: TMO, BOTAŞ, TPAO, PTT, ÇAYKUR, DHMİ, EBK, TTK, TKİ, MKEK, ETİ Maden, EÜAŞ, TEİAŞ, TETAŞ, TEMSAN, TİGEM, DMO, TCDD TÜVESAŞ, TÜDEMSAŞ, TÜLOMSAŞ, KEGM, TDİ, TŞFAŞ, TTA, TEDAŞ, Sümer Holding,
  aDNA ve ahmet murat bunu beğendiler.

 9. #29
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  199
  Bizimle alakası yok,KİT lerde çalışan 657 ye tabi sözleşmeli personeli ilgilendiriyor.

 10. #30
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  142
  haberi dikkatli okursan :

  1) Sözleşmeli çalışan personelin memur kadrolarına alınması

  2) (KİT) personelin bu uygulamanın dışında tutulması, diğer kurumlardakilerin ise memur yapılması yönünde görüş birliğine vardı.

  yazmakta, örneğin 50 d araştırma görevlileri 5510 un 4/c statüsünde ve SGK ya göre de 657 ye tabi.
  aDNA bunu beğendi.

Sayfa 3 - Toplam 6 İlkİlk 12345 ... SonSon

Benzer Konular

 1. Öğretim Görevlilerinin Kadrolu Olması (Yeni YÖK Yasa Tasarısı)
  Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan fluenta
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 22-04-2014, 10:02
 2. Yeni MEB Bakanı'na YÖK Yasa Tasarısı Madde Önerileri
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 52
  Son Mesaj: 06-06-2013, 17:03
 3. Cevap: 36
  Son Mesaj: 29-01-2013, 14:55
 4. YÖK Yasa Tasarısı Tamamlandı
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 13-01-2013, 22:48
 5. ÖYP Kayıt Formuna Hangi Dil Yazılacak
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan merumt
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 09-07-2011, 22:51

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git