Sonuçları Görüntülenen Anket: Sizce Yeni MEB Bakanı Yasa Tasarısında Bizlerin Sorunlarına Çözüm Üretecek Mi?

Oy
73. Sizin bu ankete oy verme yetkiniz yok
  • Evet, çözüm üreteceğinden eminim. Güveniyorum.

    9 12,33%
  • Hayır, çözüm üretemeyecektir.

    38 52,05%
  • Kısmen de olsa çözüm üreteceğini düşünüyorum.

    26 35,62%
Sayfa 6 - Toplam 6 İlkİlk ... 456
Bulunan 51 den 53 - Toplam 53
Ağaç Şeklinde Aç36Beğeni

Yeni MEB Bakanı'na YÖK Yasa Tasarısı Madde Önerileri

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda Yeni MEB Bakanı'na YÖK Yasa Tasarısı Madde Önerileri Konusunu İncelemektesiniz

epeydir sorduğum sorunun cevaplandırılmasını bekliyorum. anlaşılan, bu topik içerisinde konu hakkında bilgi sahibi olan yok....

  1. #51
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    02-2013
    Nerden
    Trabzon
    Mesaj
    5
    epeydir sorduğum sorunun cevaplandırılmasını bekliyorum. anlaşılan, bu topik içerisinde konu hakkında bilgi sahibi olan yok.

  2. #52
    Araştırma Görevlisi
    Üyelik Tarihi
    11-2012
    Mesaj
    574
    Yanlış görmediysem dün mecliste bu yasa görüşülüyordu, ama içinde YÖK geçen bir yasaydı bu kesin ...

  3. #53
    Lisansüstü
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    45
    Alıntı ahmet murat Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Anladım hocam fakat Bu taslak pdf olduğu için istediğim gibi kopyala yapıştır yapamıyorum. Gene de uğraştım Ve kendi önerilerimi oluşturdum. Yaptığım değişiklikler dikkat çeksin diye parantez açarak başına ve sonuna yıldız koydum. Anladığım kadarıyla metni koyulaştıramıyorum.

    ***36. maddenin 3. fıkrasının orjinal hali: 3- Yabancı dil hazırlık sınıfı hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın önlisans programlarını azami dört yıl, lisans programlarını azami yedi yıl, lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programları azami dokuz yıl içinde başarı ile tamamlayarak mezun olamayanlar, devlet üniversitelerinde öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini, vakıf ve özel üniversiteler ile vakıf ve özel meslek yüksekokullarında kalan kredilerin ücretlerini ödemek şartı ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir. Bu durumda, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmaksızın öğrencilik statüleri devam eder. Yüksek lisans diploma programını azami üç yıl, doktora diploma programını ise azami altı yıl içinde başarı ile tamamlayamayanlara tez aşamasında olmak kaydıyla yönetim kurulu kararıyla bir yıl daha süre verilir. Bu süre sonunda da başarılı olamayanların öğrencilikle ilişikleri kesilir.

    ***36. maddenin 3. fıkrasının önerilen hali: 3- Yabancı dil hazırlık sınıfı hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın önlisans programlarını azami dört yıl, lisans programlarını azami yedi yıl, lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programları azami on yıl içinde başarı ile tamamlayarak mezun olamayanlar, devlet üniversitelerinde öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini, vakıf ve özel üniversiteler ile vakıf ve özel meslek yüksekokullarında kalan kredilerin ücretlerini ödemek şartı ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir. Bu durumda, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmaksızın öğrencilik statüleri devam eder. Yüksek lisans diploma programını azami (**dört yıl**), doktora diploma programını ise azami (**yedi yıl**) içinde başarı ile tamamlayamayanlara tez aşamasında olmak kaydıyla yönetim kurulu kararıyla bir yıl daha süre verilir. Bu süre sonunda da başarılı olamayanların öğrencilikle ilişikleri kesilir. (** Bu kanun yürürlüğe girdiğinde henüz doktora tezlerini bitirmemiş ve azami süreyi aşmış öğrencilere doktora tezlerini tamamlamaları için kanunun yürülüğe girdiği tarihten itibaren altı aylık ek süre verilir.**)

    ***52.maddenin 3. fıkrasının orjinal hali: 3- Devlet yükseköğretim kurumlarında ilan edilen öğretim üyesi kadrolarına başvurabilmek için, doktoranın tamamlandığı yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında başka bir Devlet yükseköğretim kurumunda en az iki yıl süreyle öğretim üyesi olarak çalışmış olmak şarttır. İlgili yükseköğretim kurumunun öğretim üyesi kadrosunda bulunanlar için bu şart aranmaz. Bu şartı yerine getirmeden devlet yükseköğretim kurumlarında ilan edilen öğretim üyesi kadrolarına atanacakların sayısı, bölümün sene başındaki öğretim üyesi sayısının %10 unu geçemez.

    ***52. maddenin 3. fıkrasının önerilen hali: 3- Devlet yükseköğretim kurumlarında ilan edilen öğretim üyesi kadrolarına başvurabilmek için, doktoranın tamamlandığı yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında başka bir Devlet yükseköğretim kurumunda en az iki yıl süreyle öğretim üyesi olarak çalışmış olmak şarttır. İlgili yükseköğretim kurumunun öğretim üyesi kadrosunda bulunanlar için bu şart aranmaz. Bu şartı yerine getirmeden devlet yükseköğretim kurumlarında ilan edilen öğretim üyesi kadrolarına atanacakların sayısı, bölümün sene başındaki öğretim üyesi sayısının %10 unu geçemez. (**Bu sınır sebebiyle atanamayanlar TYK'ya başvurdukları takdirde TYK. tarafından doktoralarını tamamladıkları yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında başka bir Devlet yükseköğretim kurumuna kura ile öğretim üyesi olarak atanırlar. TYK tarafından bu şekilde atananlar atandıkları yerde iki yıl çalıştıktan sonra doktoralarını tamamladıkları yükseköğretim kurumuna dönmek hakkına sahiptirler.**)

    ***57. maddenin 6. fıkrası orjinal hali: 6 - Araştırma görevlilerinden, atandığı tarihten itibaren yüksek lisans için azami üç yıl, doktora için azami altı yıl, toplamda azami dokuz yıl içinde doktora ve sanatta yeterlilik eğitim-öğretimini başarı ile tamamlayamayanların yükseköğretim kurumları ile ilişiği kesilir. Doktoralarını başarıyla tamamlayan araştırma görevlileri, doktoralarını tamamladıkları tarihten itibaren bir yıl daha araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. Bu sürenin sonunda kadroyla ilişikleri kesilir.

    ***57. maddenin 6. fıkrası önerilen hali: 6 - Araştırma görevlilerinden, atandığı tarihten itibaren yüksek lisans için azami (**dört yıl**), doktora için azami (**yedi yıl**), toplamda azami (**on yıl**) içinde doktora ve sanatta yeterlilik eğitim-öğretimini başarı ile tamamlayamayanların yükseköğretim kurumları ile ilişiği kesilir. (** Bunlardan Yükseköğretim kurumları ile ilişikleri kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde müracaat etmeleri halinde, kadrolarının bulunduğu yükseköğretim kurumlarının meslek yüksekokullarında öğretim görevlisi veya yükseköğretim kurumunun memur unvanlı kadrolarına, yüksek lisans diplomasına sahip olmayanlar ise memur unvanlı kadrolara, ilgili mevzuatında öngörülen şartları taşımaları kaydıyla atanırlar.**) Doktoralarını başarıyla tamamlayan araştırma görevlileri, doktoralarını tamamladıkları tarihten itibaren (**iki yıl**) daha araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. (**Doktoralarını bu kanun yürürlüğe girdikten bir ve daha fazla sene önce bitirmiş araştırma görevlileri için bu süre bir yıldır.**) Bu sürenin sonunda kadroyla ilişikleri kesilir.

    ***59. maddenin birinci fıkrası orjinal hali: Bu Kanunun 57 nci maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca merkezi yerleştirme ile öğretim üyesi olarak yetiştirilmek üzere Devlet yükseköğretim kurumlarının araştırma görevlisi kadrosuna atananlar, lisansüstü öğrenimini yapmak üzere, azami olarak sadece yüksek lisans öğrenimi için üç, yüksek lisans ve doktora öğrenimi için dokuz, sadece doktora öğrenimi için altı yıl süreyle yurtiçinde bir başka Devlet yükseköğretim kurumunda görevlendirilebilir. Bu araştırma görevlileri görevlendirildikleri süre kadar kadrosunun bulunduğu Devlet yükseköğretim kurumuna mecburi hizmetle yükümlüdür. Bu şekilde görevlendirilenlere, sadece gidiş ve dönüşte sürekli görev yolluğu ödenir.

    ***59. maddenin birinci fıkrasının önerilen hali: Bu Kanunun 57 nci maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca merkezi yerleştirme ile öğretim üyesi olarak yetiştirilmek üzere Devlet yükseköğretim kurumlarının araştırma görevlisi kadrosuna atananlar, lisansüstü öğrenimini yapmak üzere, azami olarak sadece yüksek lisans öğrenimi için (**dört**), yüksek lisans ve doktora öğrenimi için (**on**), sadece doktora öğrenimi için (**yedi yıl**) süreyle yurtiçinde bir başka Devlet yükseköğretim kurumunda görevlendirilebilir. Bu araştırma görevlileri görevlendirildikleri süre kadar kadrosunun bulunduğu Devlet yükseköğretim kurumuna mecburi hizmetle yükümlüdür. Bu şekilde görevlendirilenlere, sadece gidiş ve dönüşte sürekli görev yolluğu ödenir.

    - - - Güncellendi - - -

    52. maddenin 3. fıkrası hakkındaki önerim maddenin kaldırılamaması durumunda maddeyi yumuşatma amaçlıdır. Söz konusu öneriye ikinci alternatif öneri olarak

    ***52. maddenin 3. fıkrasının 2. alternatif önerl hali: 3- Devlet yükseköğretim kurumlarında ilan edilen öğretim üyesi kadrolarına başvurabilmek için, doktoranın tamamlandığı yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında başka bir Devlet yükseköğretim kurumunda en az iki yıl süreyle öğretim üyesi olarak çalışmış olmak şarttır. İlgili yükseköğretim kurumunun öğretim üyesi kadrosunda bulunanlar için bu şart aranmaz. (**Doktoralarını tamamlayan araştırma görevlileri TYK'ya başvurdukları takdirde TYK. tarafından doktoralarını tamamladıkları yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında başka bir Devlet yükseköğretim kurumuna kura ile öğretim üyesi olarak atanırlar. TYK tarafından bu şekilde atananlar atandıkları yerde iki yıl çalıştıktan sonra doktoralarını tamamladıkları yükseköğretim kurumuna dönmek hakkına sahiptirler.**)

    Bu ikinci alternatif olursa torpilin önüne tamamen geçilecektir. Çünkü %10 luk dilim bu öneride kaldırılmıştır. Ayrıca daha öncede belirttiğim gibi hakkari, şırnak gibi illerde çalışan öğretim elemanlarına 2-3 kat fazla maaş da getirilebilir. Zannedersem şimdi de normalden biraz fazla maaş alıyorlar ama tabii ki oralar için yeterli değil
    57-6 da yine ilişik kesilir yazmışssın hocam? öncekinde 1 yılda sen de önerilen de 2 yıl yazmışsın? ne farkı kaldı? bütün istek ve öneriler 1 yıldan sonra ilişğinin kesilmemesi yani kişinin iş güvencesinini olması dr. ar.gör. olarakda görevine devam edilmesi? diğer maddeler çok iyi ama bu maddede bi çelişki yok mu?

    - - - Güncellendi - - -

    57-6 da yine ilişik kesilir yazmışssın hocam? öncekinde 1 yılda sen de önerilen de 2 yıl yazmışsın? ne farkı kaldı? bütün istek ve öneriler 1 yıldan sonra ilişğinin kesilmemesi yani kişinin iş güvencesinini olması dr. ar.gör. olarakda görevine devam edilmesi? diğer maddeler çok iyi ama bu maddede bi çelişki yok mu?

Sayfa 6 - Toplam 6 İlkİlk ... 456

Benzer Konular

  1. Cevap: 36
    Son Mesaj: 29-01-2013, 14:55
  2. Yeni Milli Eğitim Bakanı'na Twitter'da sahte hesap
    Eğlence/Karikatür forum içinde, yazan Nazmi
    Cevap: 0
    Son Mesaj: 25-01-2013, 14:26
  3. YÖK Yasa Tasarısı Tamamlandı
    Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
    Cevap: 2
    Son Mesaj: 13-01-2013, 22:48
  4. Yeni Yasa ile Düzenlenen Arş.Gör. Atanma Dil Puanı
    Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan Entomofitoherbo
    Cevap: 1
    Son Mesaj: 01-01-2013, 20:10
  5. Yeni çıkan torba yasa ve ÖYP'li olmak
    ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan psoz
    Cevap: 1
    Son Mesaj: 05-04-2011, 20:28

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

  • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz yok
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •  
Yukarı Git