Sayfa 11 - Toplam 48 İlkİlk ... 91011121321 ... SonSon
Bulunan 101 den 110 - Toplam 475

Araştırma Görevlilerini Bekleyen Tehlike! Doktora Bittikten Sonra 1 Yıl İçinde İlişik Kesilecek

Genel Güncel Olaylar Forumunda Araştırma Görevlilerini Bekleyen Tehlike! Doktora Bittikten Sonra 1 Yıl İçinde İlişik Kesilecek Konusunu İncelemektesiniz

Bu yasa geçerse ÖYP Usül ve Esaslar'ın ne olacağı belli değil daha....

 1. #101
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Bu yasa geçerse ÖYP Usül ve Esaslar'ın ne olacağı belli değil daha.

 2. #102
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  260
  Gerçi evet, o şartları da değiştirebilirler.

 3. #103
  shockhan
  Misafir
  Sakin olun ; bu taslak bu şekilde geçmez,geçemez
  Yetkililerin derdi başka arkadaşlar, idari kadro ve yönetimleri ele alsınlar hele bir...

  Ama büyük okulları kazananların durumunu 2 sene öncesinden söylüyorduk kaldıki büyük Ünilerin nerdeyse hepsi manifesto yayınlamışlardı bu durum hakkında ,, Görevlendirme alanlar sakin olsun

 4. #104
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  10-2012
  Mesaj
  19
  Arkadaslar tweet dilekçe ne gerekiyorsa atalım organize olalım lütfen bundan 10 gun oncesine kadar MEB de öğretmenim akademisyen olma tutkusu ile araştırma gor oldum ama su anda hiç bir sey düşünemiyorum bu endişelerde nasıl bilim yapılır yahu (((

 5. #105
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  173
  50/d li arkadaşlar için hak ararken 33/a lılarıda onların yanına gönderiyorlar olaya bak .. bu yasa çıkarsa falan filana gerek yok. bu yasa çıkacak ama yanında bir ton karışıklıkla beraber çıkacak 6 ay ila 1 yıl içerisinde oturur mağdurlar dava açar, içtihatlar oluşur onlar örnek olur vs. vs. Kısacası bu yasa çıkacak bizler ona göre adımlarımızı atmalıyız.

  Araştırma görevliliği akademik gelişimin en önemli basamağıdır. Bu basamağa gerçekten en büyük balta vurulmakta ve ülkesini seven hiçbir akademisyen sesini çıkartmamaktadır. Gelecekte daha iyi ve eğitimli öğretim üyesi görmek isteyen zihniyet malesef yaptığı yanlış planlamalarla araştırma görevlilerin eğitim ve çalışma aşkını en düşük seviyelere indirmektedir. Hatta aşk duygusunu nefrete dönüştürmektedir.

  Burada küçük ve önemli bir noktaya değinmeden geçemeyeceğim arkadaşlar, her zaman sosyal bilimlerin sayısal bilimlere göre daha arka planda ve kimi zamanda gereksiz olduğu düşünülmüştür. Ancak, bu gibi durumlarda bizleri yöneten sosyal bilim insalarının ilgili konular hakkında ne kadar yetersiz olduğu açıkca görülmektedir. Sosyal bilimlerin önemini toplumca kabul edemeyen bizler için açıkcası bu davranışlar müstahaktır demekten kendimi alamıyorum. Eğer zamanında bu alana yeteri kadar önem verilseydi buradan faydalı kişilerin çıkacağı aşikardı. Fakat ne faziletli, bilgili nede ileri görüşlü ve doğru dürüst karar alma yetisine sahip kişilerin yetişdiğini görmekteyiz.
  leonmathilda ve akılçağı bunu beğendiler.

 6. #106
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  142
  Öypsıkıntısı arkadaşıma katılıyorum, yök yönetim kurulundaki hocaların büyük kısmı sosyal bilimci ve neredeyse aldıkları her karar ya hukuka aykırı ya da Türkiye gerçeklerine, açıkçası ülkemizdeki sosyal güvenlik sisteminin berbatlığı, açlık sınırı ve diğer verileri ortaya koyduğumuzda, bu saatten sonra araştırma görevlisi olmanın bir esprisi kalmıyor, zira sonu asla belli olmayan ve sona gelindiğinde yaş olarak da kritik eşikte olunun durumun elbette ki cazibesi yok. Ayrıca bilginin giderek daha kompleks olduğu bir dünyada doktora tezi için kimse kasmak istemez, zira gelecek kaygısı, toplumsal beklentiler insanı engelleyici hal alacaktır. Ayrıca o kadar çalışıp sonunda gerçekten lise bile olmayacak seviyedeki üniversitelere, aileyi, yaşadığın yeri terkederek gitmek ise ayrı bir zorluk arz etmekte.

  bu durumun Türk üniversitelerinde bilgi yıkımı özelliğini 5 sene içerisinde göreceğimiz açık, zira her aday kendi sonunu yaşanan deneyimlerde görecek ve korkacak. Yapılan doktora çalışmaları bundan sonra tamamen aynı ve hiçbir yenilik içermeyecek. Yurt dışında doktora yapanlar için belki bu durum biraz lehlerine olabilir ama kadro sorunu ile onlarda karşılaşınca, bu avantaj dezavantaj ile yer değiştirecektir.

  Beklenenler: 1) açılan pek çok liseden bozma üniversiteye adam bulma
  2) araştırma görevlisi ve yard doç pazarı oluşturarak ileride açılacak özel üniversiteler için eleman pazarı oluşturmak.

  bu kanun geçerse ki geçeceğine eminim zaten insanların büyük kısmı akademiyi bırakacaktır.

 7. #107
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Mesaj
  20
  yok artık şaka mı bu? Daha beş dk öncesine kadar doktora bitince kadrom hazır olacak yrd. doç olabilcem kadro beklemek zorunda kalmıcam ve görevlendirme ile gitmeyip senet falan uğraşmıcam diye seviniyor kendimi şanslı hissediyor idim hatta sırf bunun için senet imzalamamak için kendi memleketimde kalmayıp başka üni başka şehir yazdım..Bu ne saçmalıktır ya sağlık bakanlığında gül gibi işimi, sırf mesleğim adına ( öğrenci yetiştirerek) faydalı işler yapıcam die bırakıcam istifa etmeden bi daha mı düşünmeli acaba? ama öyp nin mantığına ters değil mi arkadaşlar onca yetişmiş insanı bi çırpıda gözden çıkarmak onlar için de kayıp sayılmaz mı?

 8. #108
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.182
  Alıntı hüseyin_serdar Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Arkadaşlar, kafalar çok karışık. Ben Rize Üniversitesine ÖYP ile atandım. Az önce Personel'den Mustafa Bey ile görüştüm. Ya bize Yard. Doç. kadrosu vermezlerse diye sordum. Verirler, çünkü siz ÖYP ile atandınız; YÖK vermek zorunda; yoksa bu programın amacı gerçekleşmemiş olur dedi. Bu söze güvenilmeli demiyorum ama söyledikleri mantıklı. ÖYP, adı üstünde, Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı; bu program kapsamında atanan araştırma görevlileri kadro dışı bırakılmamalı.
  Eskiden öyle bir madde vardı ne güzeldi.

 9. #109
  Niënor
  Misafir
  December hocam bence böyle dememelisiniz, henüz tasarı bu.
  ÖYPnin de mantığına aykırı. En azından sizi kapsamaz bu önceden atandığınız için.
  Gerçi vakti zamanında 33aları bir anda geçici yapmışlar, o da ayrı.
  Yasa gerçekleşirse hali hazırda öypsiz 33alı araştırma görevlilerini de kapsamaz inşallah. Sonuçta onlar daimi kadro diye girdi. Özel sektör mi ki bu, şirket çıkarttı desinler.

 10. #110
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  Valla bu yasa çıkarsa, "yok sen önce atandıydın yok sen sonra atandıydın" olayı olmaz. Herkesi kapsar bence. Bir an kendini Kanada veya İsveçte yaşıyor zanneden arkadaşlarımız var sanırım.

Sayfa 11 - Toplam 48 İlkİlk ... 91011121321 ... SonSon

Benzer Konular

 1. İlişik Kesildikten Sonra Mehil Müddeti (Göreve Başlama Süresi)
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan akademipersonel
  Cevap: 19
  Son Mesaj: 10-08-2016, 18:46
 2. Cevap: 7
  Son Mesaj: 15-01-2013, 14:05
 3. Yüksek Lisans Bittikten Sonra İstifa Olasılığı
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan beyin_bedava
  Cevap: 14
  Son Mesaj: 06-04-2012, 01:13
 4. Cevap: 9
  Son Mesaj: 28-07-2011, 19:54
 5. zorunlu hizmet bittikten sonra ne oluyor?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan bayan yanı
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 06-04-2011, 23:50

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git