Sayfa 3 - Toplam 6 İlkİlk 12345 ... SonSon
Bulunan 21 den 30 - Toplam 54

Yeni Yükseköğretim Yasa Taslağındaki Önemli Maddeler ve Açıklamaları

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda Yeni Yükseköğretim Yasa Taslağındaki Önemli Maddeler ve Açıklamaları Konusunu İncelemektesiniz

ahmet murat Demiş ki: Acaba YOK ile görüşecekti arakadaşlar görüşebildiler mi? Görüş yazmıştık. Acaba yeni ...

 1. #21
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051
  Alıntı ahmet murat Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Acaba YOK ile görüşecekti arakadaşlar görüşebildiler mi? Görüş yazmıştık. Acaba yeni senet hesaplama yöntemi öğrenilebildi mi?
  Yükseköğreğtim Kurulu’ndan (YÖK), yapılan açıklamada akademisyenlerle ‘Yeni Yasa Taslağı Önerisi Toplantıları’ yapacağını duyurdu. İlk toplantı 12 Kasım Pazartesi günü yapılacak.

  YÖK, araştırma görevlileri, yardımcı doçentler, profesörler, rektörler ve üniversitelerin idari personeli ile ‘Yeni Yasa Taslağı Önerisi Toplantıları’ yapacak. Toplantıların ilki 12 Kasım Pazartesi, sonuncusu ise 20 Kasım Salı günü düzenlenecek.

  Yeni Yasa Taslağı Önerisi Toplantıları programı ise şöyle:

  12 Kasım Pazartesi - Araştırma Görevlileri - Konferans Salonu
  13 Kasım Salı - Yardımcı Doçentler - Konferans Salonu
  13 Kasım Salı - Rektörler 4. Grup - Beyaz Salon
  14 Kasım Çarşamba - Doçentler - Konferans Salonu
  15 Kasım Perşembe - Profesörler - Konferans Salonu
  16 Kasım Cuma - Üniversite İdari Personeli - Konferans Salonu
  20 Kasım Salı - Rektörler 5. Grup - Beyaz Salon
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #22
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Umarım herkes için olumlu sonuçların alınacağı Öneri Toplantıları olur. Yoksa yeni YÖK eski YÖK'ü aratacak

 3. #23
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  194
  Arkadaşlar yeni tasarı da doktorayı bitirdikten sonra yrd. doç. olmak için 2 yıl bekleme yok. Bazı arkadaşlar yazmış ama o eski tasarıdaydı.
  Nazmi bunu beğendi.

 4. #24
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  167
  merhaba arkadaşlar. 12 Kasım Pazartesi günü yapılacak olan toplantıya bende katılacağım. Taslağa yönelik görüş ve önerilerinizi yazarsanız toplantıda dile getirir yada yazılı olarak iletirim.

 5. #25
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  126
  Yaa tam da keşke şu toplantıya katılanlara görüşlerimi söyleyebilseydim diyordum. Hızır gibi yetiştin. Öncelikle 10 yıllık süre içerisinde doktorayı bitiremeyen araştırma görevlileri için öğretim görevliliğine kadro geçişi ile ilgili olarak haksızlıklar oluşabilir. Bu sebeple sürenin 12 yıl olması, 1 yıllık geçiş süreci tanınması, hastalık gibi sebeplerle dondurulan eğitim sürelerinin dahil edilmemesi gerekir. Aynı teklif 5 yıl icerisinde doktorayı bitiremeyen arastırma gorevlilerinin kendi universitelerine gönderilmesi için de geçerlidir. Tabi süre 6 yıl olmalı. İkinci olarak senet konusunda da şunu soyleyeyim. Belirsizlik konusu aydınlatılmalı. Senet borcunun miktarının çok azaldığı yönünde kanaat oluştu. Bir görüşe gore 24 kat azalıyor. Bu umudun kırılmaması gerekir. Astronomik senet borçlarından kurtulmak istiyoruz. Evlilik gibi sebeplerle mecburi hizmetini yerine getiremeyenler yüksek borçlar sebepleriyle aile hayatları perişan oluyor. Çoluk çocuklarına yazık.
  Alıntı imagener Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  merhaba arkadaşlar. 12 Kasım Pazartesi günü yapılacak olan toplantıya bende katılacağım. Taslağa yönelik görüş ve önerilerinizi yazarsanız toplantıda dile getirir yada yazılı olarak iletirim.

 6. #26
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  imagener;

  şunları da iletebilir misiniz?

  - (madde 53: 2/3)
  arş. gör., öğr. gör., uzman ve okutman tipi kadro karşılığı çalışan elemanların sözleşmelerinin yenilenmesi için talep edilen bilim sınavının yasa taslağındaki başka maddelerle çeliştiğini düşünüyorum. Bilim sınavından başarısız olan eleman atılacak mı? 35. maddeyle görevlendirilip başarısız olarak geri dönenler dahi istihdam edileceklerse bilim sınavı nasıl yapılabilir ki? Kaldı ki 20 yıllık okutmanlar, öğretim görevlileri var. Bilim sınavı koşulu biraz nahoş ve motivasyon kırıcı olur; arş. gör. tezine mi çalışacak, bilim sınavına mı? Bu koşullarda yeni açılan üniversitelere akademisyen nasıl bulunacak?

  - Madde 40,
  Bend 1,
  Bend 2,
  Bend 4:

  Ders vermeyen, enstitülere bağlı “araştırmacı öğretim elemanları”ndan ve “proje araştırmacıları”ndan söz ediliyor. bu düpedüz örtük 50/d kandırmacası. 50/d’den bir farkı olmayan sözleşmeli statü olduğu için bu maddeyi desteklemiyorum.

  - Madde 41,

  “doktora sonrası araştırmacı”ların istihdam edilip ders görevi verilmeksizin, iki yıl süreyle SÖZLEŞMELİ OLARAK çalıştırılabileceği öngörülüyor; ama ‘kadro karşılığı sözleşmeli’ denmiyor. Bu da doktoradan sonra yrd. doç. Kadrosu beklerken 41. maddenin 2. bendine göre görevlendirilen personelin iş güvencesine zarar verebilir. Arş. Gör. Dr. olarak yrd. doç. dr. kadrosu beklemeyi tercih edenler olacaktır.

  - Madde 42, 3. Bend:

  “akademik faaliyet puanı”
  Puan toplamak için olağanüstü çalışan araştırma görevlileri, öğretim görevlileri, yardımcı doçentler vs. yaptıkları çalışmalarla bölüm başkanlarına, dekanlarına, rektörlerine akademik faaliyet puanı ve dolayısıyla “faaliyet ödeneği” kazandıracaklar. Ama puana ihtiyacı olan ve esas çalışmayı yapan bu insanlar dekanların, rektörlerin puanlarından ve ödeneklerinden faydalanamayacaklar. Burada ciddi bir akademik haksızlık doğacaktır.

  - (madde 63: 1)
  yanlış anlamadıysam, bilimsel toplantılara, kongrelere, konferanslara katılmak için ödenen yolluk-yevmiyenin kalkması öngörülüyor; bu kabul edilebilir bir madde kesinlikle değil. Eğer bu madde yasallaşırsa maaşların ciddi oranda yükseltilmesi gerekecektir.

 7. #27
  shockhan
  Misafir
  Alıntı Vahdet Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  hayır dil sınavlarının da özelleşmesi lazım hocalarım. Ales ne kadar saçma ve genel ise; Dil sınavları da öyle. mesela bir sanat tarihçi Üds sosyalden girse bile kendi alanı dışındaki bilim dallarının mesleki yabancı dilini bilmek zorunda. ya da bir fizikçi üds fen bilimlerinde; kimya- matematik vs ile ilgili mesleki argümanları bilmeli. Genelleme yapılmadan yrd. doç. için yapılan sınavlardan farklı genel bir sınav 3 yılda bir uygulanabilir. Hem alanımızdaki mesleki dili hep yaşarız hem de sadece ALANIMIZ da yer alan mesleki dil ile imtihan oluruz. Diğer dünya ülkelerini baz almaları için de ÖYP Personel Daire Başkanlığı'na alırsınız hr 5 Unıv. ye bir uzman olarak toplamda 20 uzmanı, onları da bağlarsınız ÖYP den sorumlu Yürütme Kurulu Üyesine, hepsinin koordinesi sayesinde ÖYP den gelenler sorunsuz ve donanımlı bir şekilde geleceğin TR akademisyen dünyasını Sorunsuz ve Stressiz kurarlar. Yoksa bir aylık Yürütme kurulu istişareleri ile Yeni taslağa uyarak ne ÖYP olur ne de Akademisyen. Bakınız kazandığım ama yerleşemediğim kadroya: ÖYP 2012 Atamalarında Atanamama Durumu...

  - - - Güncellendi - - -

  Tamam Dil Sınavlarına güncel bir şekilde girilmesi gerekmekte bende bu konuda hem fikirim;
  Eee istedikleri bu 65 ne işe yarıyor o zaman ?

  Yrd.doçtan 60 isteyeceksin
  Asistandan 65 isteyeceksin veyahut istemeye devam edeceksin -bi çelişki olmuyor mu ?

  Zannetmiyorum ki kimse dil sınavının gereksizliğini veyahut ölçüsünü tartışsın (ki ösym dil sınavları tartışılmaya çok açık)

  Burada dikkat çekmek istediğimiz nokta ADALETSİZ lik ....

  ÇOK ACİL bir şekilde bu konuyu taslağa eklemeleri gerekiyor.

  Bu kadar mantıksız bir uygulama olabilir mi?

 8. #28
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2011
  Mesaj
  92
  Alıntı Nazmi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  8 yıl değil aslında, o dediği sadece görevlendirme süresi yani 8 yıl sonrasında üniversitenize dönüp orada doktoraya devam edebiliryorsunuz. Bu 10 yıl olayı cari usulle atananlar için. "Araştırma görevlilerinden, atandığı tarihten itibaren on yıl içinde doktora, tıpta veya diş hekimliğinde uzmanlık ya da sanatta yeterlilik eğitim-öğretimini başarı ile tamamlayamayanların yükseköğretim kurumları ile ilişiği kesilir."
  Nazmi hocam bu cari usul icin 10 yil bahsi taslakta hangi maddede geciyor bulamiyorum?

 9. #29
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051
  Alıntı alpero86 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Nazmi hocam bu cari usul icin 10 yil bahsi taslakta hangi maddede geciyor bulamiyorum?
  Madde-53/7

  "Araştırma görevlilerinden, atandığı tarihten itibaren on yıl içinde doktora, tıpta veya diş hekimliğinde uzmanlık ya da sanatta yeterlilik eğitim-öğretimini başarı ile tamamlayamayanların yükseköğretim kurumları ile ilişiği kesilir. Bunlardan yüksek lisans aşamasında başarısız olanlar ilişiği kesildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde müracaat etmeleri halinde yükseköğretim kurumunun memur unvanlı kadrolarına, doktora aşamasında başarısız olanlar ise durumlarına uygun olmak kaydıyla meslek yüksekokullarında öğretim görevlisi, okutman, uzman veya yükseköğretim kurumunun memur unvanlı kadrolarına atanırlar."
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 10. #30
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2011
  Mesaj
  92
  Tesekkurler sagolun.
  Nazmi bunu beğendi.

Sayfa 3 - Toplam 6 İlkİlk 12345 ... SonSon

Benzer Konular

 1. Akademik Personel Ünvanları ve Açıklamaları
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 05-07-2017, 16:04
 2. Yeni Yükseköğretim Kanunu Taslağı Açıklandı
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Mr December
  Cevap: 54
  Son Mesaj: 27-11-2012, 13:16
 3. YOK BAŞKANINDAN YENİ AÇIKLAMA (Yeni yükseköğretim yasasının zamanı geldi)
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan bilim_adamı
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 27-05-2012, 21:32
 4. Yeni çıkan torba yasa ve ÖYP'li olmak
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan psoz
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 05-04-2011, 20:28
 5. Uluslararası Yükseköğretim Kongresi: Yeni Yönelişler Ve Sorunlar
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 27-11-2010, 01:47

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git