Sayfa 5 - Toplam 7 İlkİlk ... 34567 SonSon
Bulunan 41 den 50 - Toplam 62

Siz de yoksa Benim gibi utanıyor musunuz?

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda Siz de yoksa Benim gibi utanıyor musunuz? Konusunu İncelemektesiniz

loftking Demiş ki: Doğunun bilinçli olarak geri bırakıldığı gibi bir komplo teorisine inanmıyorum. Cumhuriyetin ilk ...

 1. #41
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  9
  Alıntı loftking Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Doğunun bilinçli olarak geri bırakıldığı gibi bir komplo teorisine inanmıyorum. Cumhuriyetin ilk yıllarından beri gerçekleşen olaylar bölgeyi geriye götürmeye mi yönelikti yoksa geriye götürmek isteyenleri durdurmaya mı bu tartışmaya çık bir konudur. Ancak iklim ve yeryüzü şekilleri gibi nedenlerle zorlu bir bölge olduğu ve orada yaşamanın gelişmenin daha zor olduğu ortadadır. Mesajınızda bahsettiğiniz altkimlik-üstkimlik meselesi "ulus devlet yapısına karşı direndiğini" iddia ettiğiniz halkların daha geniş destek görmeye başladığı zamana denk gelmektedir ki bu da fikrinizin geçersiz olduğunu ortaya koymaktadır. Güvenlik konusunda ise kendi tecrübelerimden biliyorum (pek çok ilimizi görmüş birisi olarak) ki elinizi kolunuzu sallayarak gezebileceğiniz bir bölge değil (kullanıcı adındaki Munzur Vadisi'ne güvenlik sebebi ile gidemedim).Bu nedenle, insanlar meslek seçiminde ve çalışmak istedikleri yerleri seçmekte özgürdürler.
  Seninle temelde ideoloji açıdan farklı düşündüğümüz ortada.Senin bazı yenilik olarak gördüğün şeylerin nasıl kıyımlarla getirildiği resmi tarihin dışına çıkarak okuma yaparsan görme fırsatına sahip olursun.Gerçekten söz ettiğin gibi ileriye götürecek nitelikte olsaydı yani kültürel soykırımdan ziyade ekonomik anlamda refah anlamında samimi yenilikler olsaydı gelişmiş bir coğrafyadan söz ediyor olurduk.Sen gidemiyosun ama o doğal güzellikleri devlet baraj yapacak kadar güvenli buluyor oraları merak etme.Tartışmanın bu noktasında seninle uzalaşağımızı sanmıyorum.ama bende insanların istedikleri yeri seçmekte özgür olduklarını savunuyorum o noktada hemfikirim senle sadece bu doğu algısının nedenlerine ilişkin bir açıklama yapmıştım..

  Bu nedenle, insanlar meslek seçiminde ve çalışmak istedikleri yerleri seçmekte özgürdürler.[/QUOTE]

 2. #42
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Çukurova
  Mesaj
  668
  Bence gereksiz bir konu olmuş.

 3. #43
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  33
  Hayır utanmıyorum. Utanacak bir şey de görmüyorum. Bilimin tarihine baktığınızda da bilim adamlarının savaşlardan, yokluktan, kısıtlamalardan (politik, fiziksel yahut duygusal) uzak yerlere gittiğini görürsünüz. Eminim Muzaffer Şerif "ülkem için" demeyerek ABD'ye "kaçtığı" için de hiç utanmadı. Çünkü Türkiye'de kalsaydı "komünist" diye o cezaevi benim bu cezaevi senin gezip duracaktı. Ne demesini tercih ederdiniz? "Olsun, ülkemdir ağzımdan çıkan her laf yanlış da anlaşılsa gidemem." demesini mi? Ki ülkemizin de hala bambaşka bir kabul içinde olmadığını düşünmekteyim. Ya da kimse Freud'a ülkesinden kaçmaya çalışıyor diye kızamaz. Dünyada Yahudilerin hala yaşamakta güçlük çektiği yerler olduğunu düşünürsek. Şu noktada ben de kendimden bahsedeyim. Psikoloji mezunuyum. Açılan yerlerden biri de Batman. Orada hali hazırda çalışan akademisyen arkadaşların çalıştığı konulara ve özgeçmişlerine bakarak huzurla çalışamayacağıma kanaat getirdiğimden yazmayacağım. Aynı şekilde Aydın Adnan Menderes'i de yazmayacağım çünkü Deneysel Psikoloji sevmiyorum. Biri en doğu biri en batı. Ve evet ikisi de benim çalışmamı kısıtlayacak sebepler. Doğru, akademik çalışma yapmak istiyorum ama Batman'da her gün iş arkadaşlarımla büyük olasılıkla gergin bir ortamda çalışmak durumunda kalacağız ve bir psikolog olarak stresin insan yaşamındaki etkisini gerek akademik gerek pratik anlamda bildiğimi düşünüyorum. Verimli çalışma yapmak çok çok zor olacaktır. Onun da ötesinde örneğin Gazi Üniversitesi'nin sunacağı imkanlarla rica ederim İstanbul'da bile olsa yeni açılmış bir devlet üniversitenin olanaklarının bir olacağını savunmayın. Yeni bir üniversite demek oturması gereken bir sistem demektir. Yaptığım sınavın notlarını girmek bile altyapı nedeniyle sorun olacaksa -çok da basit bir neden mesela bu- olmayanı tercih etmekten utanmak için sebep göremiyorum.
  Şu bir gerçek, insanlar kendi ideolojileri nereye uygunsa orayı tercih etme eğilimindeler. Ben A kentine gittiğimde kendimi kısıtlanmış ve rahatsız hisedeceksem, bilim insanının üreticiliğine inanıyorsam ve mali kaygım her şeyin üstünde değilse A kentinde akademisyenlik yapacağım diye uğraşmam, hatta neden yazmıyorum diye de utanmam. A kenti insanı da belki benim yaşadığım yer için aynı fikirleri paylaşır ve burayı yazmaz. Bu ayrımcılık, ırkçılık ya da utanç kaynağı değildir. Zaten idealde bilim yapan kişinin her türlü önyargısını kapının dışında bırakıp ofisine girmesi gerekir. Lakin yaşanılan ülkenin içinde bulunduğu şartlar bunu mümkün kılmıyorsa kendini kurban etmek zorunda da değildir. Ülkenin doğusunun tehdit aracı olarak kullanılması, suç işleyen memurların doğuya sürülmesi, ülkenin zorunlu hizmet bölgelerine ayrılması, doğu illerinin memurlara daha fazla puan vermesi, doğuda çalışanlara daha fazla maaş ödenmesi de bu durumun devlet eliyle desteklendiğinin ve kabul edildiğinin de bir göstergesidir fikrimce. Kaldı ki hepimiz öngöremediğimiz 5-15 yıllık bir şartnameye imza atarken tabi ki enine boyuna düşünülmelidir. Bu da şımarıklık, alıp başa çalınacak, utanılacak bir durum değil temkinlilik, ileriyi düşünme, boşu boşuna kontenjan doldurup asıl gitmek isteyenin hakkını şahsi şüphelerden ötürü yememedir.

 4. #44
  financier
  Misafir
  hararetli bir muhabbet almış başını gitmiş !!! Doğuyu yazmak yada yazmamak meselesi , aslında şu an doğu niçin bu durumda onun en basit sebebi yada örneği. Doğu bölgelerinde hizmet etmek gerçekten zor , niye zor derseniz kütüphane olanakları , sosyal yaşam, bazen güvenlik bazı bölgelerde ulaşım ve barınma. evet bu sorunlar doğuda var peki sadece doğuda mı var!!! bu handikapların hepsi doğu dışında birçok yerde de var tek fazlalık belki güvenlik zaafı olabilir - ki ben doğuda hizmet ediyorum bu konuda da bir sorun yaşamamaktayım. Peki zonguldakta-rizede-sinopta-gümüşhane'de-çorumda-yozgatta kütüphane olanakları çok mu fazla , ya da sosyal hayat süper mi işliyor kesinlikle hayır. buraların tek artı yönü belkide daha güvenli gözükmeleridir. her neyse şu an doğuyu yazmakta tereddüt eden arkadaşların tercihlerini yaparken hakkaride alacakları 2.950 tl nin hesabını yapmadan edemeyecekleri , her nekadar istemeselerde de "O" doğuyu son 3 tercihlerinde yazacaklarından adım kadar eminim . ki örnekleri çok aşikardır siirte ,mardine,batmana ,adıyamana yapılan başvurular kadro sayısının kat kat fazlası olmuştu. uzun lafın kısası doğu-batı kavramını konuşarak tercihlerde bulunmak o bölgeye gidecek ve gerçekten hizmet edecek insanların yapacağı muhabbetler değildir. haklısınız herkes bunu düşünmek zorunda çünkü hayatının önemli bir kısmını o şehirde idame edecektir ama bu şekilde forum sitelerinde başlık açıp sanki vebalı bir bölgeye gidecekmiş gibi hal ve hareketler sergilemek küreselleşen dünyada küçük düşünmekten başka bir şey değildir..... herkes her yeri yazmak yada yazmamakla özgürdür , belki korkularının olması da doğrudur ama kimse sizi yada bizi zorla doğuya hizmete yollamıyor. gittiğiniz yerlerde yani Doğuda ARŞ .GÖR iken batıda DOÇENTİN aldığı maaşı alırken ne kadar haz alıyorsanız o bölgede de hizmet ederken o hazzı almanız dileğiyle....

 5. #45
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  28
  Burada mesele zaten rastgele, yani tercih yapıp da sonradan vazgeçen olmamak. Yani başkasının tercihini engellememek. Ben doğuyu yazmayacağım derken, diğer adaylara bir bilgi aktarmış olmak için söyleniyor. Doğunun olumsuz yanları sayılırken de bu durumlara hazırlıklı olun, idealist değilseniz yazıp da kontenjan yakmayın deniyor. Burada öfkelenecek bir durum yok. Ben Amerika'ya gideceksem bile (yani fırsatlar ülkesi denen yere) oranın şartları yaşamı hakkında oradaki arkadaşlarımdan bilgi alıyorum, doğu yazmayı düşünen birinin bilgi edinmeye çalışması ve insanların tecrübelerini aktarması gayet doğal.
  Birkaç kişi kötülemeye yönelik laflar söylediyse buna belki kızabilirsiniz. Ama doğu üniversiteleri ile ilgili genel tartışma bahsettiğim bilgi paylaşımı üzerinden devam ediyor.
  Doğunun geri kalmışlığı/bırakılmışlığı zaten Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri ve bu bölgede her ile bir üniversite açılması da zaten bu sorunun çözümüne yönelik adımlardan biri. Bu nedenle inşallah sizin gibi idealistler tarafından bu kadrolar doldurulur da niyet amacına ulaşmış olur.

 6. #46
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Nerden
  ANKARA
  Mesaj
  213
  Konu açmamış demesinler diye kendinizi zorlamayın.

 7. #47
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  72
  ÖNCELİKLE: : SİZ DE yoksa BENİM gibi utanıyor musunuz?

 8. #48
  Yardımcı Editör
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  506
  utanılacak bir şey yok. tabiiki de yaşam koşullarının en iyi olduğu, ulaşımın rahat olduğu, insanların tercihe göre daha sosyal olduğu şehirleri seçmek isteyenler olacaktır.
  bu yazdığınızı genellerseniz örneğin;
  - eğitim alamamış bir insanın hiç mi suçu yok tıp okumak istiyoruz? ben de okumicam o zaman demeniz gerekir.
  - veya parası olanın hiç mi suçu yok deyip araba almamak ve her yere yürümeniz gerekir.
  örnekleri çoğaltabilirsiniz.
  ayrıca her zaman daha iyisini istemeyen bir insan veya toplum nasıl daha ileri gidebilir. iyiden kastım doğu veya doğudaki insanlar kötüdür demiyorum. daha köklü veya olanakları bakımından daha iyi üniversiteleri tercih etmekten bahsediyorum.
  ondan her insanın seçimlerine saygı göstermek gerekir. özgür bir toplumda özgür düşüncelere sahip akademisyen adaylarının elbetteki seçim hakkı ve eleştirisel yaklaşma hakları vardır.

 9. #49
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Nerden
  Elazığ
  Mesaj
  213
  Alıntı senay Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  uzun süredir forumda elimden geldii kadar birşeyler yazmaya cevaplamaya öğrenmeye çalışıyorum. ancak bugün biraz utandım. insanlar iş bulmaktan, hayatla mücadele etmekten, ne olursa yaparım demekten inim inim inlerken, birileri kalkıpta DOĞU mu? BATI mı? diyor. biz bunun için mi eğitim aldık. meslek yemini yaptık. dünümüze bakıpta yarına göğüs gerdik. bumu yani??

  soruyorum arkadaşlar peki doğudakilerin suçu ne? imkansızlıklar, yokluklar, çaresizlikler... ben gitmem ne yaparım sen gitme, aman delimisin, akıllı ol... peki gidenler akılsız mı? gitmek isteyenler aptal mı? bu mu bilim adamı olmak, ben üreteceğim demek, hakkımı yediler, adaletsiz davrandılar .... peki sizin ki adalet mi? doğu ile batıyı ayırırken oradaki hayatı, insaları yok saymak, adalet mi bu? vicdan nerede arkadaşlar? yapmayın yazıktır günahtır. yapamayacaksanız bırakın yapacaklar gitsin. bırakın fayda sağlayacaklar gitsin. ben gideyim 3 ay 5 ay sonra kaçarım diyorsanız hiç ama hiç kusura bakmayın yazıklar olsun. insan emeklerini bu şekilde mi satar. doğuda çalışanlar çok alıyor ne yapıyorlar ki dersiniz, sonra da ben doğuya gitmem.

  ben UTANIYORUM ama sizi bilmem. niye mi utanıyorum? bu sayfada bu şekilde düşünceler besleyen insanlar ile aynı iş aynı bilim aynı gelecek diye konuşmaktan utanıyorum. herkesin düşüncesine saygı duyarım ama ülkemi doğu batı diye ayırıp orada ne yaparım derseniz ben buna düşünce değil bencillik derim. UTANIYORUM çünkü böyle düşünen insanlar bilim adamı olamaz.

  ben edebiyat, tarih bitirdim ve tezsiz yüksek lisans yaptım. yurt dışında sosyoloji okudum yüksek yaptım. bugün gitmek istediim yer dün olduğu gibiaynı DOĞU ve bu değişmeyecek. örümcek düşüncelere inat değişmeyecek. unutmadan ben doğulu değilim. KUŞADASINDA yaşıyorum. batı, sosyal hayat, insanlık, kültür denilen şey illaki batıysa çok ama çok özür dileyerek söylüyorum alın o BATIYI başınıza çalın. sadece yazıklar olsun...
  Çok sıkkın.. Bıkkın.. Gergin.. Üzgün.. Yorgun.. olsak da çok şükür hala yaşıyoruz... [Can Dündar]

 10. #50
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  132
  Alıntı hunterandhunt Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Haklı olduğun noktalar var Devran arkadaş fakat Sistemi yürütenler UTANMAZ. Hatta öyle utanmazlar ki Sivas Katliamında alay edilecek manşetler attırırlar "Yanmadılar aslında kurşunlandılar" diye. Utanmak simgedir. İnsanların içinde bulunduğu durumun koşullarını inceleyip analizde bulunarak sorunlara yönelik yaklaşımları da çözüm önerileri de gayet olumludur.
  adam gerçekten kurşunlandıysa ne deselerdi? bunun alay etmekle alakası yok. böyle bir alaka kuran olaya tek taraflı bakmaktadır.ülkede halkı defalarca yanlış yönlendirdiler provake ettiler ama bir kesim halk bunu anlamak istemiyor. çünkü kabullenmek zordur.

Sayfa 5 - Toplam 7 İlkİlk ... 34567 SonSon

Benzer Konular

 1. Toelf Ielts Fce Gibi Sınavların ÖYP 'de Geçerliliği Kaç Yıl
  IELTS - International English Language Testing System forum içinde, yazan kitokito
  Cevap: 40
  Son Mesaj: 11-01-2016, 17:30
 2. Danışman Hocam Beni Köle Gibi Kullanıyor!
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan burak21
  Cevap: 90
  Son Mesaj: 11-11-2015, 23:48
 3. Neden Polisler Gibi Kendi Aramızda Anlaşıp Yer Değiştiremiyoruz?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan yassmin
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 15-06-2012, 14:04
 4. Kasım, Aralık Gibi ÖYP Ek Yerleştirmesi Olacak mı?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan gözkalemi
  Cevap: 31
  Son Mesaj: 25-11-2011, 00:21
 5. Yardımcı olmanız benim için çok ama çok önemli. Buna göre karar vereceğim.
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan sui
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 26-07-2011, 13:51

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git