Sayfa 2 - Toplam 3 İlkİlk 123 SonSon
Bulunan 11 den 20 - Toplam 27

Mavi Kart ile sözleşmeli akademik personel olabilir miyim ?

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda Mavi Kart ile sözleşmeli akademik personel olabilir miyim ? Konusunu İncelemektesiniz

Hocam durum biraz farklı evet, teşvik edildiğinden vatandaşlıktan çıkıp yabancı vatandaşa geçildi, yurt dışında ülke ...

 1. #11
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  02-2013
  Mesaj
  3
  Hocam durum biraz farklı evet, teşvik edildiğinden vatandaşlıktan çıkıp yabancı vatandaşa geçildi, yurt dışında ülke politikası yürütebilmek için yapıldı bunların hepsi. Bugün asıl yabancı üniversitede ders verebiliyor, türk soylu olan kendi milleti üniversitelerde görev yapamayacak. Sıkıntı var burda.

  6) Söz konusu kanunun tanıdığı haklardan yararlanmak isteğe bağlı olduğundan, Pembe Kart Hamili olmasına rağmen bir takım gerekçelerle yabancı muamelesine tabi tutulmak isteyenlere, talepleri doğrultusunda yabancı işlemi (ikamet tezkeresi verilmesi vs.) uygulanır.
  Kaynak: Mavi Kart (Eski Pembe Kart)

  Burada adaletsizlik var tekrar bir düzenleme yapılması gerekiyor...

  - - - Güncellendi - - -

  Türk soylu yabancıları kapsayan Kanun
  http://www.memurlar.net/haber/1187/

  Hocam güzel şekilde özetlemiş
  http://web.deu.edu.tr/hukuk/dergiler/dergimiz13-2/ugurtutuncubasi.pdf

  Mağduriyetler kısa zamanda giderilmesi gerek...

 2. #12
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  02-2013
  Mesaj
  3
  Türk soylu yabancıları kapsayan Kanun
  2527 sayılı Türk Soylu Yabancıların Türkiye'de Meslek ve Sanatlarını Serbestçe Yapabilmelerine, Kamu, Özel Kuruluş veya İşyerlerinde Çalıştırılabilmelerine İlişkin Kanun - Memurlar.Net

  Hocam güzel şekilde özetlemiş
  http://web.deu.edu.tr/hukuk/dergiler...utuncubasi.pdf

  Mağduriyetler kısa zamanda giderilmesi gerek...

  - - - Güncellendi - - -

  6) Söz konusu kanunun tanıdığı haklardan yararlanmak isteğe bağlı olduğundan, Pembe Kart Hamili olmasına rağmen bir takım gerekçelerle yabancı muamelesine tabi tutulmak isteyenlere, talepleri doğrultusunda yabancı işlemi (ikamet tezkeresi verilmesi vs.) uygulanır.

  Kaynak: http://www.yabanciikameti.com/mavi-kart-eski-pembe-kart/

 3. #13
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  doğru tabii ben onu hiç düşünmedim. ilk madde t.c. vatandaşı olmak di mi? biz hemen ales males kaç istemiş, 50/d miymiş filan diye bakıyoruz ilanlara ama mavi kartlılara da bi zaman demişlerdi ki "oy kullanamazsınız, askere gidemezsiniz. diğer her şeyi yapabilirsiniz." hatta erasmuslu gurbetçiler filan var, çok rahat ediyorlar buralarda.

 4. #14
  Akademik Forum
  Misafir
  Alıntı Perosma Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Yök ile görüşerek aldığım bilgileri burada paylaşacağım , bu konuyu internet üzerinden araştırma yapan mavi kart sahipleri okusun diye açtım zira bu yeni düzenleme ile hükümleri değişti kanunun kısaca böyle oldu ;

  Hükümet yeni bir kanun tasarısı hazırladı.Tasarıya göre İzin alarak vatandaşlıktan çıkanlara ‘Mavi Kart’ verilecek.Mavi kartlılar askerlik de yapmayacak. İzin alarak vatandaşlıktan çıkan 400 bin kişiye Mavi Kart verilecek. Yeni uygulama doğumla Türk vatandaşı olan fakat daha sonra vatandaşlıktan çıkanların, Türkiye’deki yasal haklarını kullanmalarına yardımcı olacak. Bu kart ile Türkiye’deki seçimler için yurt dışında oy da kullanılabilecek.Nüfus kanununda değişiklik öngören ve Bakanlar Kurulunda benimsenerek TBMM’ye gönderilen kanun tasarısına göre, doğumla Türk vatandaşı olup da izni alarak Türk vatandaşlığını kaybedenler ve bunların altsoylarına, resmi bir kimlik verilecek. Bu kimlik ‘Mavi Kart’ olarak adlandırılacak.Nüfus idarelerinde elektronik ortamda ‘’Mavi Kart Kütüğü’’ de tutulacak. Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni alarak vatandaşlığı kaybedenler ve üçüncü dereceye kadar altsoyları, Türk vatandaşlarına tanınan haklardan da yararlanacak. Bunların seçme ve seçilme, araç veya ev eşyası ithal etme hakları devam edecek. Askerlik hizmetinden ise muaf olacak.Bu kişiler, kadrolu kamu hizmeti görevlerinde bulunamayacaklar ancak kamu kurum ve kuruluşlarında işçi, geçici veya sözleşmeli personel olarak çalışabilecekler. Hakların kullanılmasında Mavi Kartın gösterilmesi yeterli olacak. Bu kişilere de TC kimlik numarası verilecek..
  Nedense bir çoğu mavi kartlılara düşman bir çok sitede bu tür olamıyorsunuz yapamıyorsunuz vs vs yorumlarla karşılaşıyorum Allah aşkına aslen Türk oluyor mavi kartlılar bu karşıtlık nereden geliyor??? Yurtdışına sizin aileniz de çıkmış olabilirdi siz küçükken ve size alman vatandaşlığı alabilirdi. Almanya çifte vatandaşlığı kabul etmiyor diye neden mağdur olalım , ne lisans da ne yüksek lisans da burs bile alamadım... siz istediğiniz süre yurtdışında kalamayınca oturum izni almanız için bir sürü prosedür uygulanınca bizim tapkimiz aman ne güzel oh olsun mu oluyor....

 5. #15
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  196
  Yani diyorsun ki bu ulkenin hic birseyine karismayayim baska ulke vatandasi olayim yalniz pozitif yonleri olunca onlari somureyim oh ne ala memkelet madem ciktin vatandasliktan git nerenin vatandasiysan orda calis

 6. #16
  Akademik Forum
  Misafir

  Mavi Kart Sahiplerinin Akademik Personel Olabilmesi Hk.

  Mavi kart sahipleri, vakıf üniversitelerinde rahatlıkla araştırma görevlisi, doçent veya profesör olarak görev alabilirler. Devlet Üniversitelerinde ise sözleşmeli akademisyen olabilirler. Buna engel olabilecek ne bir uygulama ne de yasal bir dayanak mevcut. Hukukçuyum, mavi kart sahibiyim ve bir vakıf üniversitesinde doçent olarak çalışıyorum.

 7. #17
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2015
  Mesaj
  1

  Exclamation

  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Mavi kart sahipleri, vakıf üniversitelerinde rahatlıkla araştırma görevlisi, doçent veya profesör olarak görev alabilirler. Devlet Üniversitelerinde ise sözleşmeli akademisyen olabilirler. Buna engel olabilecek ne bir uygulama ne de yasal bir dayanak mevcut. Hukukçuyum, mavi kart sahibiyim ve bir vakıf üniversitesinde doçent olarak çalışıyorum.
  Hocam merhaba ben de akademisyen olmaya aday bir hukukçuyum. Doktora aşamasında olan müvekkilim mavi kart sahibi ve 1 yıldır vakıf üniversitesinde öğretim görevlisi kadrosunda sözleşmeli olarak çalışmaktaydı. Ancak bu sene sözleşmesinin uzatılması için YÖK ten onay gelmedi. Kendisi ile aynı durumda olan mavi kartlı bir Yrd. Doç. hocamında sözleşmesinin yenilenmesine onay gelmemiş. Gerekçe olarak ise 78 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin Ek 14. maddesi gösterilmiş: "Ek Madde 14 - (EKLENMİŞ MADDE RGT: 03.03.2011 RG NO: 27863 KANUN NO: 6114/16)
  2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 34 üncü ve 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununun 16 ncı maddesine göre yükseköğretim kurumlarında sözleşme ile istihdam edilecek yabancı uyruklu öğretim elemanı sayısı dolu öğretim elemanı kadrosu sayısının % 2'sini geçemez. Bu kapsamdaki yabancı uyruklu öğretim elemanının yükseköğretim kurumları itibariyle dağılımı, isim, ücret ve sözleşme örneğinin vizesi, sözleşme süresinin uzatılması ve sona erdirilmesi, Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılır".
  İşin garip tarafı üniversitede çalışan bütün yabancı uyruklu akademik personelin sözleşmesinin uzatılması için onay gelirken sadece mavi kart sahibi 2 hoca için böyle bir gerekçe sunulmasıdır. Ve her iki hocanın da 20 gün sonra sözleşme süresi sona eriyor.
  Bu durumda yapılabilecek bir şey var mıdır? İzlememiz gereken yol nedir acaba?

 8. #18
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2015
  Mesaj
  1
  Hocam merhaba

  Ben de mavi kart sahibiyim . Bir vakıf üniversitesinde öğretim görevlisi olarak Şubat döneminde başlamak üzere işe alındım. YÖK le işlemler devam etmekte. Mavi kartlı olarak yabancı uyruklu kadrosundan işe alınacağım. Bu haberi okuyunca mavi kartlıların yabancı uyruklu kadrosundan alınması ile ilgili yapılan uygulamada genel bir değişikliğe gidildiğine dair bir hisse kapıldım. Konu hakkında bir gelişme var mı? Neden sadece mavi kartlı personelin sözleşmesi uzatılmamış bilgilendirebilirseniz sevinirim. Bir de % 2 doluluk sadece başvurulan üniversite için mi yoksa YÖK ün toplam öğretim görevlisi sayısı için mi geçerli ? Cevabınız için teşekkürler.

 9. #19
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2015
  Mesaj
  1
  Biz de aynı durumdan mağduruz ve hukuksal yola başvurmaya hazırlanıyoruz. Bizi temsil edecek, akıl danışabileceğimiz bir hukukçuya ihtiyacımız var. Şütfen bizimle irtibata geçermisiniz?

  - - - Güncellendi - - -

  Biz de aynı durumdan mağduruz ve hukuksal yola başvurmaya hazırlanıyoruz. Bizi temsil edecek, akıl danışabileceğimiz bir hukukçuya ihtiyacımız var. Lütfen bizimle irtibata geçermisiniz?

 10. #20
  ruvii
  Misafir
  sana katılıyorum bu mavi karta düşmanlıgınız ney??
  bende almanyada dogdum büyüdüm. türkiyede üniversite okumak ıstedim. ailem almanyada oldugu icin ve sonucta orda doğup büyüdügüm icin orayla baglantım kopmasını ıstemdıgım ıcın alman vatandaşı oldum.
  çifte vatandası almanya kolay kolay kabul etmıyor (2000den sonra doğanlar çifte olabılıyor tabi bazı sınırlamalar var yine )
  sonuc olarak almanyada dogdum büyüdüm mavi kartım var türk asıllı oldugumu gösterıyor neden türkiyede devlet memuru olamıyorum ???

Benzer Konular

 1. Akademik Personel Alımı Hakkında
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan Apocalypse
  Cevap: 14
  Son Mesaj: 03-09-2013, 13:05
 2. Ölçme, Seçme Ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı Sözleşmeli Personel Alımı İlanı
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan biobiobio59
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 06-09-2011, 16:47
 3. memur muyuz akademik personel mi
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan beyin_bedava
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 04-09-2011, 01:16
 4. Akademik Personel
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Jonathan
  Cevap: 24
  Son Mesaj: 14-06-2011, 19:57

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git