2022 Malulen Emeklilik Şartları ve İstenen Belgeler Nelerdir?

serkan
serkan 21.01.2022
Güncellendi 21/01/2022

Malulen emeklilik koşulları, devlet tarafından yasal düzenlemeler çerçevesinde belirlenmektedir. İlgili düzenlemeler kapsamında malulen emeklilik şartları şu şekilde sıralanabilmektedir:

- Reklam -
 • Malulen emeklilik, kişinin çalışmasına engel olacak bir iş gücü kaybı olması halinde sağlandığı için ilk şart iş gücü kaybına ilişkindir. Buna göre kişinin iş gücü kaybının en az %60 oranında olması gerekmektedir.
 • İş gücü kaybını yalnızca kişinin beyan etmesi yeterli değildir. Bu durum Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşması bulunan hastanelerden birisinden alınan sağlık raporu ile belgelenmelidir. Sağlık raporu iş gücü kaybı nedeniyle tedavi görülen hastanenin yetkililerince Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmektedir.
 • Malulen emeklilik için en az 10 sene sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Malullük ve ölüm primlerinin bildirilmiş olması malulen emeklilik için aranan bir diğer şarttır. Buna göre 1800 günlük prim bildirimini gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir.
 • İş gücü kaybı yaşayan kişinin malulen emekli olabilmesi için iş gücü kaybı nedeniyle işini devam ettiremeyecek olması ve işten ayrılması gerekmektedir .
 • Kişi 4B güvencesinde çalışıyorsa, prim borcunun olmaması gerekmektedir. Borç tespiti halinde başvuru olumsuz olarak değerlendirilecektir. Ancak prim borcunu ödeyerek tekrar başvuru yapma imkanınız bulunmaktadır.

2022 Malulen Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik başvurusu, internet üzerinden online olarak gerçekleştirilebilen bir işlem değildir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun pek çok hizmetine e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden online olarak ulaşılabilmektedir. Ancak malulen emeklilik başvurusu bu hizmet seçeneklerinden birisi değildir. Başvuru işlemi Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine bizzat gidilerek gerçekleştirilmektedir. Başvuru için belirlenen bazı belgeler bulunmaktadır. Belgelerinizi toplayarak Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine gidebilir ve vereceğiniz dilekçe ile başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kişinin iş gücü kaybının fazla olması durumlarında malulen emeklilik başvuru işlemi için Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine gitmesi mümkün olmayabilmektedir. Bu durumda evraklar iş gücü kaybı nedeniyle ayrılmak durumunda kalınan iş yerindeki işveren tarafından teslim edilebilmektedir.

Malulen Emeklilik Başvurusunda Gereken Belgeler Nelerdir?

Malulen emeklilik başvurusu için gerekli evraklar, kurum tarafından şu şekilde belirlenmiştir:

- Reklam -
 • İş gücü kaybına ilişkin sağlık raporu
 • Talep – beyan taahhüt belgesi
 • İş gücü kaybı nedeniyle işten ayrıldığına dair belge
 • Sevk onay kağıdı: Bu belge yalnızca kamu çalışanlarının malulen emeklilik talebinde bulunması halinde gerekmektedir. Çünkü kamu çalışanlarının malulen emeklilik işlemlerinin başlatılabilmesi için iş gücü kaybı nedeniyle ayrıldığı kamu kurumdan sevk edilmesi gerekmektedir.

Malulen Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik sorgulama işlemi, online olarak gerçekleştirilebilmektedir. Malulen emeklilik işlemleri için öngörülen tek başvuru seçeneği Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine bizzat gitmek olsa da, aynı durum sorgulama işlemleri için geçerli değildir. Bizzat kuruma gidilmesine gerek olmaksızın sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Malulen emeklilik sorgulaması için tercih edilebilecek işlem kanalları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu Online Evrak Arama
 • Sosyal Güvenlik Kurumu Destek Hattı
 • E-Devlet Kapısı Malulen Emeklilik Sorgulama Hizmeti

E-Devletten Malulen Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet Kapısı sisteminden malulen emeklilik sorgulaması yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • E-Devlet Kapısı sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş için öngörülmüş olan farklı giriş seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçenekler elektronik imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı ve son olarak e-Devlet şifresi seçenekleridir. Diğer kanallar ile giriş yapma imkanına sahip olmayan kişilerin mutlaka e-Devlet şifresi edinmesi gerekmektedir. E-Devlet şifresi vermeye yetkili kurum, PTT kurumu olarak belirlenmiştir. E-Devlet şifresi için ilk alımlarda 2 TL ücret ödenmesi gerekmektedir. Sonraki alımlarda ise ücret 4 TL’ye çıkmaktadır.
 • Ardından sistemin ana sayfasında bulunan “Kurumlar” sekmesine tıklamanız ve listelenen kurumlar arasından “Sosyal Güvenlik Kurumu”na tıklamanız gerekmektedir.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alabileceğiniz online hizmetler görüntülenecektir.
 • Emeklilik işlemleri için her güvence türüne özel bir hizmet oluşturulmuştur. Kendi hizmetinize tıklayarak sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında doğrudan “Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip” hizmetine tıklayarak da ulaşım sağlama imkanınız bulunmaktadır.

TC ile Malulen Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

T.C. kimlik numarası ile malulen emeklilik sorgulaması işlemi, e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilememektedir. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi e-Devlet sistemi için mutlaka bir giriş kanalını kullanmanız gerekecektir. T.C. kimlik numarası ile emeklilik sorgulaması yapmak için tercih edilebilecek ilk kanal, Sosyal Güvenlik Kurumu Evrak Arama sistemi üzerinden sorgulama yapmaktır. Bu işlem için izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde belirlenmiştir:

 • https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ linkine giderek Sosyal Güvenlik Kurumu Evrak Arama sayfasına ulaşım sağlamanız gerekmektedir.
 • Ardından karşınıza sorgulama motoru çıkacaktır.
 • Arama motoruna T.C. kimlik numaranızı girmeniz ve kayıt yılı seçmeniz gerekmektedir.
 • Evrak Ara sekmesine tıklayarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu evrak ara hizmeti, mevcut evraklarınızın hangi aşamada olduğunu göstermektedir. Bu sayede emeklilik işlemlerinin de takibi yapılabilmektedir.

T.C. kimlik numarası ile malulen emeklilik başvuru sorgulaması yapılabilecek bir diğer işlem kanalı Sosyal Güvenlik Kurumu destek hattıdır. SGK destek hattı, Alo 170 olarak da bilinmektedir. Destek hattı 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Bu hattı canlı olarak kullanmak için http://www.alo170.gov.tr/ linkine giderek de ulaşım sağlama imkanınız bulunmaktadır.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir