Yüksek lisans ücretleri üniversitelere,enstitülere,programlara göre farklılık gösterse de genel olarak;

1-Devlet Üniversitesi Tezli Yüksek Lisans Programı Ücretleri

Devlet üniversitelerinden tezli yüksek lisans eğitim süreleri 4 yarıyıldan oluşmaktadır. (Bilimsel Hazırlık senesi hariç) Dönem ücretleri 125 TL – 250 TL arasında değişmektedir.
Yabancı dille eğitim veren programlar Türkçe ile eğitim veren programların 2 katı kadar katkı payı almaktadır.

2-Devlet Üniversitesi Tezsiz Yüksek Lisans Programı Ücretleri


Her ne kadar devlet üniversiteleri olsa da tezsiz yüksek lisans programlarının ücretleri tezli programlar ile kıyaslanmayacak kadar yüksektir. Tezsiz yüksek lisans programları 3 yarıyıldan oluşmaktadır ve bir tezsiz yüksek lisans programı toplam ortalama 4.000 TL ile 10.000 TL arasında değişmektedir. Bu ücret 3 yarıyılı kapsamakta ve genelde (her dönem başında olmak üzere) 3 taksitte ödenmektedir.

3-Vakıf Üniversiteleri Tezli Yüksek Lisans Programı Ücretleri

Vakıf üniversitelerinde fiyatlar çok değişkendir. Başvurmak istediğiniz programla ilgili mutlaka ilgili üniversitenin sitesinden ya da öğrenci işlerinden bilgi alınız. Genel bir fikir sahibi olmak adına; vakıf üniversitelerinde tezli yüksek lisans programları için 5.000 TL ile 40.000 TL arasında değişen bir ücretlendirme söz konusudur.

4-Vakıf Üniversiteleri Tezsiz Yüksek Lisans Programı Ücretleri


Vakıf üniversitelerindeki tezsiz yüksek lisans programı ile tezli yüksek lisans programı ücretleri arasında devlet üniversitelerindeki gibi bir fark söz konusu değildir. Vakıf üniversitelerinde genelde tezli ile tezsiz program ücretleri birbirine yakındır. Burada dikkat edilmesi gereken husus tezsiz yüksek lisans programının 3 yarıyıl tezli yüksek lisans programının 4 yarıyıl olmasından dolayı tezsiz yüksek lisans programına toplamda daha az ücret ödendiğidir.