+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 2 - Toplam 2

Yıldız Teknik Üniversitesi Y.L. Sosyoloji

Yüksek Lisans Eğitimi Forumunda Yıldız Teknik Üniversitesi Y.L. Sosyoloji Konusunu İncelemektesiniz

Merhabalar, Yolu Yıldız Teknik Sosyolojiden geçen biri olarak biraz deneyimimden biraz da tavsiye niteliğinde birkaç ...


 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2016
  Mesaj
  1

  Yıldız Teknik Üniversitesi Yüksek Lisans Sosyoloji

  Merhabalar,
  Yolu Yıldız Teknik Sosyolojiden geçen biri olarak biraz deneyimimden biraz da tavsiye niteliğinde birkaç şeyden bahsetmek istiyorum.
  Öncelikle Sosyoloji düşünen arkadaşlara başvuracakları bölümü detaylı olarak araştırmalarını tavsiye ederim.
  1.Bölümde hangi hocalar var ve hangi dersleri veriyorlar? Bu sizin tez döneminizi belirleyecek şey. Hatta çalışabileceğiniz hocayı şimdiden gözünüze kestirmenizde fayda var.

  2.Dersler seçmeli mi yoksa zorunlu mu? Şimdi bu neden önemli demeyin. Eğer dersler zorunluysa yani ders seçme gibi bir lüksünüz yoksa, derslerden kaldığınız taktirde yine o dersi aynı hocadan alacaksınız demek. Hele bir de hocayla elektriğiniz tutmadıysa varın siz düşünün. Ayrıca yüksek lisans bitirme süresine 3 yıl sınır getirildiğini unutmamak gerek.

  3.Mutlaka öncesinde başvurmak istediğiniz bölümde birkaç derse girin. Bu size o bölüm ve hocalar hakkında fikir verecektir.

  4.Alan dışı olanlar için bilimsel hazırlık eğitimi verilmekte midir? Eğer alan dışıysanız ve alana da vâkıf değilseniz bu sizi bölümde zorlayabilir. O yüzden bunu dikkate almanızda fayda var.

  Bunlar benim geçen yıl başvuru sırasında dikkat etmediğim şeylerdi. Alan içi olmama rağmen oldukça zorlandım. Başvuru esnasında düşündüğüm tek şey bir an önce yüksek lisansa başlamaktı. Fakat bölümle ilgili tamda bir hayal kırıklığı yaşadım. Malum Yıldızın kadrosu oldukça sınırlı ve şu an için bünyesinde üç akademisyen bulundurmakta. Çok kıymetli hocalar var ama size hitap etmeyince pek bir manası kalmıyor. Aynı hocalardan birden fazla ders almak durumdasınız ve bu bir süre sonra aynı şeylerin tekrarına dönüyor. Derslerin seçmeli olmadığını da belirteyim. Bölüm yeni olduğundan belli bir çizgi tutturma adına da fazla kasıyorlar. Ayrıca 12 kişilik dersten sadece 3 kişi geçiyorsa kasmanın ötesinde verimin de düşük olduğu aşikâr. Zaten hocaların da sizden memnun olmadığını hemen her ders işitiyorsunuz. Yüksek lisans sürecinde öğrenciyi aşağılamak ve psikolojisini bozacak derecede ezmek çok moda. O yüzden sürekli eksiliğinize ve noksanlığınıza vurgu yapılmasını yadırgamamak gerekir. Ama özellikle kadrosu sınırlı olan bölümlerde bu ego patlamasını daha çok görürsünüz. Çünkü ders alternatifiniz yok ve o hocaya mecbursunuz. Aksi halde ders seçmeli olsa o tavra karşın dersi seçecek öğrenci sayısı belli.
  Tabi diyebilirsiniz neden bu yüksek lisans diretmesi. Ders dönemini atlatıp bir an önce teze geçme adına pek çok durum görmezden gelinir. Eğer tez yazacak şevkiniz kalırsa tabi. O yüzden başvuracağınız bölümü detaylı şekilde araştırmanız çok çok önemli. Ve son olarak, hiçbir şey sizin psikolojinizden daha önemli olmadığını unutmamanızda fayda var.
  Son düzenleyen sosyofil, 02-06-2016 saat 23:05.

 2. #2
  Akademik Forum
  Misafir
  merhaba ben bu sene yıldız teknikte sosyoloji yüksek lisansa başvuru yapmayı düşünüyorum. bilim sınavında neler soruyorlar bilgi verebilir misiniz?

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Yıldız Teknik Üniversitesi Dil Merkezini Kazananlar
  Yıldız Teknik Üniversitesi forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 74
  Son Mesaj: 03-10-2014, 00:19
 2. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Öyp'li Olan Var Mı?
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan öyp mühendisi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 21-07-2014, 12:02
 3. Yıldız Teknik Üniversitesi Dil Merkezini Kazananlar
  Yıldız Teknik Üniversitesi forum içinde, yazan ERMAN
  Cevap: 14
  Son Mesaj: 12-11-2013, 11:47
 4. Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Programları ve Yönetim
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan sonsuzluk özlem
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 20-09-2012, 18:37
 5. Yıldız Teknik Üniversitesi ÖYP Lisansüstü Başvuru Duyurusu
  ÖYP Lisansüstü Eğitim Üniversiteleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 09-12-2010, 16:15

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git