Aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi Ankara üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde (1 ders hariç) tüm derslerde gerçekleşen durum. Ders kodları farklı olmasına rağmen aynı yerlerde aynı eğitim gerçekleştirilmekte. Ayrıca normalde yüksek lisans ve doktora dersleri arasında ciddi bir kredi farklılığı söz konusu. Tabi cevaplarını bilen arkadaşlar varsa, böyle bir durum karşısında kafa karıştırıcı bazı sorular ortaya çıkıyor:

1- Nitelik olarak doktora aşamasına gelenlerle lisanstan henüz mezun olmuş kişilere eğitim verilirken bir farklılık olması gerekmez mi?
2- Ders geçmek açısından her ikisine de aynı sorumlulukların verilmesi nasıl mümkün olabilir? Ki derste hepsi tamamen aynı sorumluluklara sahip. Fakat örneğin bir saha çalışması veya akademik bir veri analizi istenen derslerde deneyimsiz durumdaki yüksek lisans öğrencilerine haksızlık olmayacak mı?
3- Ders programında görüldüğü gibi çoğu derse ortalama 2-3 öğretim görevlisi atanmasından bunun akademik kadro yetersizliğinden olmadığı anlaşılıyor. Ki az sayıdaki lisansüstü öğrencilerine eğitim verilen derslere neden aynı anda 2-3 öğretim görevlisi atanır? Bunların en azından birine yüksek lisans, diğerine doktora sınıfı açılsa daha isabetli olmaz mı?
4- Öte yandan yüksek lisans ve doktora eğitiminin beraber gerçekleşmesinin nedeni mekan sıkıntısı dense, örneğin saat 17'den sonra (lisansların derslerinin bitmesinden mütevellit) tüm sınıflar bomboş. Hani tüm lisansüstlerinin eğitiminin tek bir sınıfta beraber gerçekleşmesinin mantığı ne olabilir?
5- Bu durum yasal olarak mümkün mü? ve başka yerlerde de örneği var mı? Ki (yasal olarak emin olamasam da) bazı üniversitelerde Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora dersleri açılırken tamamen aynı içerikte ve aynı isimle derslerin açılması bile normalde mümkün değil diye belirtilmekte.


Eklenti 4616