+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 12

Buyrun Bir Yüksek Lisans Skandalı

Yüksek Lisans Eğitimi Forumunda Buyrun Bir Yüksek Lisans Skandalı Konusunu İncelemektesiniz

2013-2014 eğitim-öğretim dönemi için Bozok Üniversitesi tarafından Edebiyat Anabilim Dalına Yüksek Lisans başvuruları almıştır. Üniversite ...


 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  39

  Buyrun Bir Yüksek Lisans Skandalı

  2013-2014 eğitim-öğretim dönemi için Bozok Üniversitesi tarafından Edebiyat Anabilim Dalına Yüksek Lisans başvuruları almıştır. Üniversite Yönetimi Mülakat yaparak öğrenci alacağını duyurmuştur. Üyelerimizden ve öğretmen arkadaşlarımızdan yüksek lisansa başvuranlar bulunmaktadır. Mülakat günü okula gittiklerinde duyuruda yer almayan bir yazılı sınavla karşılaşmışlardır. Yazılı sınav erken başladığı için üyelerimiz ve öğretmenlerimiz sınava geç girmiştir. Buna rağmen yazılı sınav yapılmıştır.

  Mülakat sonrasında sonuçlar açıklanmış. Ancak işletme bölümü ve fen bilimleri enstitüsü sonuç puanlarını ayrıntılı bir şekilde verirken edebiyat bölümü yüksek lisans sonuçlarını internet sitesinden sadece kazandı kazanamadı şeklinde açıklama yapmıştır. Üyelerimiz konu ile ilgili bizden görüş aldıklarında avukatlarımıza danışılmış ve sonucun puanlı listesi, sınavın iptali istenmiştir.

  Kazanan ve kaybeden öğrenci adayların puanlı listesi Türk Eğitim Sen olarak avukatlarımızla incelenmiş ve enteresan sonuçlara ulaşılmıştır. Sonuç açıklanırken birkaç öğrenci adayının ALES ve Mezuniyet notları çok yüksekken, mülakatta çok düşük notlar verilerek elenmiştir. Bazı öğrenci adaylarının ise ALES ve Mezuniyet notları çok düşükken, mülakat notları şişirilmiştir.
  Şişirme o kadar bariz belli olmaktadır ki; liste incelendiğinde bazı şahısların akrabalıkları ve aidiyetleri merak konusu olmaktadır. Geçtiğimiz günlerde de Milli Eğitimin yapmış olduğu müdürlük için mülakatta üyelerimizin hakları gasp edilmişti. Aynı şekilde Bozok Üniversitesi, Yüksek Lisans Öğrenci Alımında üyelerimizin ve öğrenci adaylarının haklarını gasp etmiştir. Sesli görüntülü kayıt olmadan, hangi öğrenciye ne sorulduğu ve belli başlı kıstaslar olmadan yapılan bu mülakatlar toplumda güveni zedelemeyi de geçmiş artık yetkili organlara güven duygusu kalmamıştır.

  Bakınız size elimizde ki belgelere ve verilere göre bir öğrencinin kazandığı puanları verelim: Soyadı YAZICI olan kız öğrenci ALES puanı: 61,453 Mezuniyet Notu: 65,46 iken mülakat notu tam 100 puandır. Dikkat edelim öğrenciyi Yüksek Lisansa almak için gerekli mülakat puanı 100 TAM PUANDIR. 90 yada 95 verilse öğrenci kazanamayacak, yüksek lisansa giremeyecektir.

  Şimdi soruyoruz;

  Soyadı Yazıcı olan öğrenci Yozgat Valisi Sayın Abdulkadir YAZICI’NIN kızı mıdır?

  Listede benzer puanlamalar göze çarpmaktadır. Bu arkadaşlar hangi kuruma yada kuruluşa aidiyeti vardır?

  Kaideye alınmadığı iddia edilen yazılı sınav duyuru olmadan neden yapılmıştır?

  Bu usulsüzlüğün sorumluları kimlerdir?

  Bu memlekette liyakate dikkat edilerek, torpiller olmadan hak edenin hak ettiğine kavuşması ne zaman mümkün olacaktır?

  Son olarak, Üniversite ve enstitü yönetiminden sınavın iptalini istiyoruz. Başvuruların baştan yapılması ve hakkedenin hakkına kavuşmasını sağlamalarını istiyoruz. Unutmasınlar ki; konuyu Türk Eğitim Sen olarak yargıya taşıyacağız.
  Kaynak: Sorgun Medya - Sorgun Haberleri - Anasayfa
  yaman, bigthunder, ch.accepted ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Duyurulmadan ve saati belirtilmeden sınav yapılması skandaldır ve hakkınızı soruna dek arayınız. Ancak mülakat puanı ile ales puanı arasında bir paralellik beklemenin çok mantıklı olduğunu düşünmüyorum. Alan bilgisi sıfır olan, okuma araştırma alışkanlığı olmayan, daha başvurduğu alanın neleri kapsadığını bile bilmeyen öğrenci isterse ALES'ten 95 alsın mülakattan düşük not alması kaçınılmaz bence. Eğri oturup doğru konuşalım bu ülkede sırf askere girmemek için yükseğe başvuran, hocalık kolay meslek valla şöyle girmesi kolay bir alandan kapağı atayım mantığı ile önüne gelen kadroya başvuran insanlar var. Muhtemelen Bozok üniviersitesinde bir usulsüzlük yapılmış. Ancak mülakat puanlarının bir kanıt niteliği taşıdığını zannetmiyorum.
  Missmedici bunu beğendi.

 3. #3
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Hakkınızın yendiğini düşünüyorsanız gerekli adımları atın. Ancak iddia ettiğiniz gibi Vali Bey'in kızı işin içinde ise sorun daha da büyür...

 4. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  39
  Ülkemizde bu sözlü mülakat artık iyice yayındı neredeyse tüm kurumlarda bir sözlü mülakattır gidiyor. Ben bu mantığı anlamadım. İnsan KPSS'den ALES'ten 1 puan fazla alabilmek için gecesini gündüzüne katıyor SYDV sözlüsü, gümrük sözlüsü, POMEM sözlüsü bilmem ne sözlüsü de sözlüsü anlamadım gitti bu nasıl bir iştir yahu? Tamam adamın konuşmasına bakın fiziğine bakın ama puan verip başkasını diğerinin önüne geçirmek nedir Allah aşkına yahu. Afyon Kocatepe Üniversitesinde yüksek lisans sözlü mülakatına çağrıldım. İlk 3'ün içindeydim ilk sıralamada. Mülakat geldi çattı içeri girdim gayet düzgünce kendimi tanıttım 1.meşrutiyet kaç yılında ilan edildi, 2. meşrutiyet kaç yılında ilan edildi dedi Cevabını verdim çıktım ve sonuç açıklanıyor yedek... Yemin ediyorum içeri ilk giren kız içeride 10 saniye kaldı ya bu nasıl bir iştir? Bunun dine kitaba sığan yanı yoktur. Artık hiçbir sözlü mülakata inanmıyorum arkadaş hakkım haram olsun

  - - - Güncellendi - - -

  Haa bir de şu var sayın hocam. Benim eğer 2 yıl boyunca yüksek lisans yapmam o 2 soruyla belirlenebilir mi yahu. İnsanların 16 yıllık bilgi birikimi o şeklide nasıl ölçülür sağlıklı olmasında imkan var mı bunun. Şunun yiğeni, şunun kuzeni deyip insanları insanları yerleştiriyorlar, olan gene garibanın yol parasına konaklamasına yemesine içmesine verdiği paraya oluyor. Büyük günahı var bunun.

 5. #5
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Haklısınız hocam bence tek yol bilim sınavıdır zaten. ALES'in de hız ve konsantrasyondan başka bir şeyi ölçtüğü yok. Haliyle ben tüm alımlarda sınavı savunuyorum.
  sabihagökçenn bunu beğendi.

 6. #6
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  10-2012
  Nerden
  İl sınırı
  Mesaj
  102
  Benim bir arkadaş da bilim sınavına hiç gitmediği halde kendisine puan verilmiş ve yüksek lisansa başlamıştır. Garip.
  (Yalnız bu üni Bozok Üni değil.)

 7. #7
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  39
  Bu işe bir son verilmesinin zamanı geldi artık. Neredeyse her yere sözlü mülakat da gelmeye başladı. İnsanın girdiği her yerde adam kayırma, hakka girme yaşanıyor.
  www.enguzelsiirler.net

 8. #8
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Alıntı nigde05 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bu işe bir son verilmesinin zamanı geldi artık. Neredeyse her yere sözlü mülakat da gelmeye başladı. İnsanın girdiği her yerde adam kayırma, hakka girme yaşanıyor.
  Aman Hocam bu kadar net konuşmayın. Daha sonra ...Başkanınız sizi kenara çekip'' Her doğru her yerde söylenmez, sen fitne mi sokuyorsun aramıza ?'' der Burası TR. Gerçekten Üniv. ler bazı hocaCIK ların çiftlikleri olmuş. Hem de babalarının çiftliği değil kendi çiftlikleri. Neler yaşanıyor daha duymadığımız, bilmediğimiz. Ancak benim bildiklerim ve bana özelden yazılanları kitap olarak bassam herhalde kitabım BESTSELLER olur
  Missmedici ve the end bunu beğendiler.

 9. #9
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Nerden
  kayseri
  Mesaj
  66
  türk eğitim sen kendi referans olduğu kişinin yüksek lisansa girmemesinden rahatsız olup böyle bir açıklama yapmış gibi geldi bana çünkü giren herkesin nereye aidiyeti var diye sorguladığına göre. eminim ki onların da referans olduğu birileri vardı ve giremedi. sözün özü "put one of them, hit another one"

 10. #10
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  39
  Evet aynen öyledir bence de vitamic ancak beni ilgilendiren kısım bir adam kayırmanın bu kadar açık olması. İnsanlar işsiz güçsüz ailesinden aldıkları otobüs parasıyla bu mülakatlara gidiyor. İnanın belli yaşa gelince aileden para almak öyle koyuyor ki insana anlatamam. Ama bu kişiler hiç bir şey düşünmeden insanlarının puanlarıyla oynuyorlar. Bunun günahı çok büyüktür ya. Başkasının hakkını yiyeceksin ve sonra eve gidip ordan aldığın parayla çoluğuna çocuğuna ekmek alacaksın. Dünyanın adaleti bu olsa gerek hocam. İnsanın umutları bitince aldığı nefes bile düşündürüyor.
  fallenangel bunu beğendi.
  www.enguzelsiirler.net

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. YÖK ve Üniversitelerden 'Alan' Skandalı!
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 27-09-2013, 18:39
 2. SBS'de Kopya Skandalı!
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 24-07-2013, 13:02
 3. MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ Buyrun tanışalım :)
  ÖYP İle Atananlar İçin Tanışma Forumu forum içinde, yazan mhmtdmrr
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 08-07-2013, 11:04
 4. ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ buyrun tanışalım
  ÖYP İle Atananlar İçin Tanışma Forumu forum içinde, yazan أبو يوسف
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 11-01-2013, 09:23
 5. Uşak Üniversitesi'nde kopya skandalı
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan jacosta
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 11-01-2012, 16:14

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git