+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 13

YLSY'de Ülke Seçimi Nasıl Oluyor?

Yüksek Lisans Eğitimi Forumunda YLSY'de Ülke Seçimi Nasıl Oluyor? Konusunu İncelemektesiniz

hangi ülkeye gideceğimiz nasıl belli olacak acaba ? bilen varsa yardımlarını bekliyorum....


 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  136

  YLSY'de Ülke Seçimi Nasıl Oluyor?

  hangi ülkeye gideceğimiz nasıl belli olacak acaba ? bilen varsa yardımlarını bekliyorum.

 2. #2
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.090
  Alıntı lethy Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  hangi ülkeye gideceğimiz nasıl belli olacak acaba ? bilen varsa yardımlarını bekliyorum.
  Kendiniz kabul alacaksınız.
  --------------------------------------
  #akademikzam

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  136
  kaç ülke var, kendimiz belirlerken nelere dikkat edicez? çok araştırdım forumda ama öğrendklerimden tatmin olamadım :/

 4. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Nerden
  kütahya
  Mesaj
  34
  Alıntı lethy Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  kaç ülke var, kendimiz belirlerken nelere dikkat edicez? çok araştırdım forumda ama öğrendklerimden tatmin olamadım :/
  hocam bende öğrendiğim kadarıyla 500 e yakın üniversite var ve gideceğimiz ülkeye göre ielts/toefl ya da benzeri sınavlardan belli bir dil puanı almamız gerekiyor,bu puanlarla ve niyet,referans mektuplarıyla istediğimiz üniversitelere başvuruyoruz
  YABANCI PARA MİKTARI ÜLKELER

  ......1.240 EURO ALMANYA
  ......1.485 $ ABD
  ......1.150 EURO AVUSTURYA
  ......1.650 A$ AVUSTRALYA
  .........985 EURO BELÇİKA
  ......7.200 DK DANİMARKA
  ......1.325 EURO FRANSA
  .........970 EURO FİNLANDİYA
  ......1.145 EURO HOLLANDA
  ......1.000 £ İNGİLTERE
  .........955 EURO İSPANYA
  ......6.950 KS İSVEÇ
  ......2.530 FS İSVİÇRE
  .........810 EURO İTALYA
  ..192.000 JAPON YENİ JAPONYA
  ......1.560 C$ KANADA
  ......6.780 KN NORVEÇ
  ......1.120 $ ÜRDÜN
  ......1.120 $ YENİ ZELANDA
  .....1.275 $ RUSYA FEDERASYONU * .........450$ KAZAKİSTAN, KIRGIZİSTAN, TÜRKMENİSTAN TACİKİSTAN ÖZBEKİSTAN MOĞOLİSTAN

  DİĞER ÜLKELER .... 1.020$
  ————————————
  *KIRIM, TATARİSTAN, ÇEÇENİSTAN, DAĞISTAN
  bunlarda ülkelere göre verilen burslar

  - - - Güncellendi - - -

  lethy hocam bunlarda size yardımcı olabilir
  Üniversitelerden Kabul Alma
  Lisans sonrası öğrenimini Amerika’da yapmak isteyenlere yardımcı olmak amacıyla hazırladığımız bu sayfada Master (MS), MBA (IsletmeMasteri) ve Doktora (Ph.D.) için gerekli bütün başvuru evrakları, başvuruların ne zaman, nereye, nasıl, ve kimlere yapılması, işlem sırasına göre adım adım izah edilmeye çalışılmıştır. Her türlü sorunuzu rehber sonunda belirtilen e-mail adresine gönderebilirsiniz.

  Başvuru yaparken unutulmaması gereken en önemli nokta şudur; başvuranın sadece bir puanına (TOEFL, GPA, GMAT veya GRE) bakarak kabul verilmemektedir.Hazırlanacak başvuru paketinin bütününe bakarak karar verilir.Bazı kişilerin GPA’yi düşük olabilir fakat GRE puanı yüksektir, kabul alır.Bazılarının da TOEFL ve GRE puanları düşüktür ama sosyal faaliyetlerde çok etkilidir yada aldığı referanslar çok iyidir.Bütün başvuru evrakları birleştirilip başvuru yapılmalıdır.

  Amerika’da eğitim için gerekli olan vizenin adı öğrenci vizesi olan F-1 ya da J-1’dir.Bu vizeyi alabilmek için de Amerika’daki herhangi bir eğitim kurumundan(lisan okulu, Üniversite vb.) I–20 ya da DS-2019 belgesi alınmalıdır.I–20 ve DS-2019 Belgesi, (evraklar tamam ise) okullardan bir kaç gün içerisinde temin edilebilir.

  Master ve PhD Başvuruları

  Master ve PhD başvuruları için gereken evraklar hemen hemen aynıdır.Aralarındaki fark doktora kabul alma standardının daha yüksek olmasıdır.Her ikisine başvuru yaparken gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.Bazı üniversiteler aşağıda listelediğimiz belgelere ek olarak bazı bilgi formlarının doldurulmasını isteyebilirler.Bu tür formlar bölümlerden veya bölümlerin internet sitelerinden başvuru formu ile birlikte indirilebilir.

  Başvuru yaparken unutulmaması gereken bir nokta da gönderilen evrakların hepsi İngilizce olmalıdır.Noterlerdeki yeminli tercümanlar banka mektubu ve diploma gibi evrakları çevirebilmektedir.

  MA, MS, MBA ve Ph.D. Başvurusu İçin İstenen Standart Dökümanlar;

  • Diploma veya çıkış belgesi

  • Başvuru formu

  Bir çok okulun basvuru formu Internet araciligi ile elde edilebildigi gibi okullardan posta ile istenebilir. Basvuru formlari itina ile doldurulmalidir. Tecrübeli birinden yardim alinmasinda fayda vardir.

  • Transkript

  • Bir çok üniversitenin başvuru formu internet aracılığı ile online yapılabildiği gibi üniversitelerden posta yoluyla da istenebilir.Başvuru formları dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır.

  • Başvuru ücreti(30 ile 125 dolar arasında değişmektedir)

  • Referans mektupları (Üç adet)
  Referans mektupları, kabul için çok önemlidir.Referans mektuplarını samimi olduğunuz hocalarınızdan almanızda fayda vardır.Referans mektupları üzeri imzalı kapalı zarflar içerisinde olmalıdır.Referans mektuplarında bazı kelimeler çok önemlidir, şöyle ki; “tek başına araştırma yapıp, yürütme kabiliyetine sahiptir”, “öğrencide liderlik vasfı vardır”, “başkaları ile uyumludur”, “üzerine düşeni zamanında bitirir” gibi ifadeler kullanılmalıdır.Bazı okullarda ise referans mektupları standart olarak hazırlanmıştır.Başvuru formu ile birlikte gönderilir.Başvuranın hocasından sadece boşlukların doldurulması ve birkaç cümle ile öğrencinin durumunun ifade edilmesi istenilmektedir.

  • TOEFL, GRE ve GMAT skorları
  ETS tarafından başvurduğunuz üniversiteye gönderilmesi gerekmekle birlikte, ETS’ye telefon edilip başvurduğunuz okulun ilgili kodunu girerek gerçekleştirilmektedir. Kabul için en önemli kriterlerden biri bu sinavlarin sonuçlaridir. Sinavlar hem yazili hem de bilgisayarda verilmektedir. Bilgisayarda girilen sinav sonucunu aninda ögrenmek mümkündür. Her iki sinava girme sayisinda bir sinirlama yoktur. MBA ve sozel bolumlerde GRA yerine GMAT sinavi istenmektedir.

  • Niyet mektubu (Statement of Purpose)
  Bu mektubu yazmak çok önemlidir.Adayın, Master veya PhD’de alanında ne yapmak istedigini, başvurulan üniversiteyi seçmesinin nedenlerini anlatan 1-2 sayfayı geçmemesi gereken bir mektuptur.İnternetten ve bu rehberden alanınız ile ilgili örnek niyet mektupları bulabilirsiniz.

  Başvurduğunuz her okul sizden Kendinizi Tanıtıcı Yazı (Statement of Purpose) yazmanızı isteyecektir. Bu yazıda okullara neden seçtiğiniz dalda doktora yapmak istediğinizi anlatacaksınız. Onlara doktora yapmak için gerekli motivasyonunuzun olduğunu hissettirmelisiniz. Bu yazı okullara bilmedikleri özelliklerinizi anlatmanızı da sağlayacaktır. Başvuru formlarının başka bir yerinde belirtilmiş özelliklere tekrar değinmeye gerek yoktur. Örneğin eğer hocalarınıza vermiş olduğunuz Referans Mektubu İstek Formu’nda üniversite sınavında elde etmiş olduğunuz dereceyi yazmış ve buna referanslarında değinmelerini istemişseniz bunu yeniden bu yazınızda belirtmenize gerek yoktur. Fakat özellikle vurgulamak istediğiniz şeyleri de yazmaktan çekinmeyin.Yazınızı yazmayı son ana bırakmayın ve kullandığınız İngilizce’nin kusursuz olmasına özen gösterin. Yazım hatalarını mutlaka düzeltin ve yazınızın son halini ana dili İngilizce olan birine mutlaka okutup hatalarınızı düzeltmesini rica edin. Başvuru süreci içerisinde hiçbir zaman okullara zayıf bir İngilizceniz varmış izlenimini vermemeye çalışın. Yazınızın bir köşesine isim ve soyadınızı yazmayı unutmayın.
  Unutmamanız gereken bir şey de hiçbir adayın sadece bu tanıtıcı yazısı kötü diye red edilmediğidir. Yine de özenle hazırlanmış bir başvuru paketine yakışan güzel bir yazıdır.

  • Özgeçmiş (Cirriculum Vitae)
  Bu belge mecburi olmamakla birlikte basvuru evraklariyla verilmesinde fayda vardir.C.V' de lise egitiminden baslanilarak gidilen okullar, elde edilen basarilar açik bir sekilde ve kronolojik olarak sunulmalidir.

  • Ek Belgeler

  Yukarıda listelediğimiz dokuz maddeye ek olarak alınacak bazı belgeler kabul alınmasını kolaylaştırabilir. Mesela, Türkiye’deki not ortalamaları Amerika’ya göre oldukça düşüktür. Türkiye’deki bazı üniversitelerde geçme notu 50 olmasına rağmen, Amerika’da bu not “F”e, yani sınıfta kalmaya denktir.Türkiye şartlarında 100 üzerinden 70, iyi bir ortalama olmasına rağmen Amerika’nın not sistemine göre düşük sayılır.Bu karışıklığı çözmek için Türkiye’de mezun olduğunuz bölümünüzden mümkünse sınıf birincisinin ortalamasını gösterir bir belge alınmalıdır veya mümkünse okuldan bölümünüzün ilk 5’inde veya 10’unda olduğunuzu gösteren bir belge alınmalıdır.Şunu unutmamalıdır ki bütün belgeler tamamlanmadan evraklar isleme sokulmaz ve kabul için karar verilmez.

  Doktora (PhD)

  Doktora derecesi, genelde master derecesi alindiktan sonra üç-dört yillik bir egitim sonunda elde edilir. Ama bazi üniversiteler, master derecesi olmadan da ögrenciyi direkt doktora programina kabul etmektedirler. Doktora derecesi alinabilmesi için ögrencinin ortaya bilim adina yeni bir seyler sunmasi beklenir. Bu yenilik, yeni bir arastirma yapmak, varolan bir seyi gelistirmek olabilir. Program sonunda ögrencinin doktora tezini sunmasi istenir. Ayrica bilimsel bir dergide makale yayinlamasi istenebilir. Mühendislik doktorasi, PhD ; isletme doktorasi ise D.B.A(doctor of business administration) olarak adlandirilir.
  Amerika'da Doktora Basvurulari

  Doktora başvurusu için gerekli belgeler asagida siralanmistir. Bazi bölümler asagida siralanan belgelere ilaveten bazi bilgi formlarinin doldurulmasini isteyebilirler. Bu tur formlar bölümlerden basvuru formu ile paket halinde tedarik edilebilir.

  Ph.D Için Ilave Belgeler;

  Bu söz konusu maddelere ilaveten elde edilecek bazi belgeler okul kabul islerine kolaylik getirebilir. Mesela, Türkiye'de ögrenci not ortalamalari Amerika'ya kiyasla oldukça düsüktür. Türkiye'deki bazi okullardaki geçme notu 50 olmasina ragmen Amerika'da bu "F"e, yani sinifta kalmaya tekabül eder. Türkiye standartlarinda 100 üzerinden 70, iyi bir ortalama olmasina ragmen Amerika'nin standartlarina göre düsük sayilir. Bu karisikligi gidermek için bölümden mümkünse sinif birincisinin ortalamasini gösterir bir belge alinmalidir. Veya varsa okuldan, sinifin ilk 5'inde (10'u da olabilir) oldugunuzu gösterir belge istenmelidir.

  Ayrica ögrencinin varsa, katildigi arastirmalar ve laboratuar çalismalarini gösterir bir belge temin edilmelidir. Okul sirasinda alinan basari belgeleri de basvuruya ilistirilmelidir.

  Söz konusu belgelerin bir an önce ve Türkiye'deyken hazirlanmasinda fayda vardir. Çünkü Amerika'ya geldikten sonra referans mektubu, transkript vs. almak oldukça zahmetli olmaktadir. Yukarida sözü gecen 8 belgeden her biri basvuru için oldukça önemlidir. Bütün belgeler tamamlanmadan evraklar isleme sokulmaz ve kabul için karar verilmez.

  Başvuru Evrakları Nereye Gönderilmeli?

  Her okula gore değişmekte olup, bütün başvururlar genelde okulların Admission Office denilen kayıt bürolarına yapılır.Admission Office bölümlerle ilişkisi olmayan, farklı fakültelerden binlerce öğrencinin başvuru yaptığı ofistir.Bazı üniversiteler belgelerinizi kayıt büroları yerine direk başvuru yaptığınız bölüme göndermenizi isteyebilir.Kayıt-kabul büroları kabul için gerekli tüm evraklar tamamlanmadan başvuru dosyanızı bölüme göndermezler.Yani dosyanızda eksik evrak varsa, bölümün sizin başvuru yaptığından haberi olmaz.Bu durumun çaresi başvuru evraklarının bir kopyasını başvuru yapılan bolüme göndermek veya bir kopyasını da çalışılmak istenilen hocaya bizzat vermektir.

  . Kabul Süreci

  Başvuru evrakları tamamlandıktan sonra, kayıt bürosu belgelerinizi ilgili bölüme gönderir.Burada kabul işlemlerine bakan danışman hocanın sekreteri dökümanları düzene sokup, her bir başvuru için bir index puanı hesaplar.Yani TEOFL, GMAT, GRE ve GPA bir katsayı ile çarpılıp bir puan elde edilir.Bu puana göre başvuru yapan öğrenciler sıralanıp, kontenjana göre öğrenci kabul edilir.Bazı üniversitelerde kabul süreci bu şekilde işlemeyebilir.Öğrenci seçimi hocaların yetkisinde olabilir; ama yinede bölümün belirlemiş olduğu minimum puanlar alınmalıdır.

  . Türkiye’deki Vize İşlemleri

  Amerikan konsolosluklarından F-1 veya J-1 vizesi almak oldukça kolaydır.Bunun için Amerika’daki herhangi bir üniversiteden I-20 veya DS-2019 belgesi alınmalıdır.Yalnız unutmamak gerekir ki, I-20 veya DS-2019 belgesini almak bir vize garantisi değildir. Fakat bu belge vize almak için gereklidir.Vize için, Amerikan Konsolosluğuna başvuruya giderken I-20 veya DS-2019 belgesi ile beraber aşağıdaki belgeleri yanınızda bulundurmalısınız.

  Vize İçin Gerekli Olan Dökümanlar

  • En az bir yıl geçerli pasaport
  • Vize başvuru formları (DS-156, DS-157, DS-158)
  • Arkası beyaz fonlu bir adet 5x5 ebadında kafaya odaklı vesikalık fotoğraf.
  • I-20 veya DS-2019 formu
  • Kabul aldığınız üniversiteden gelmiş olan kabul belgeleriniz
  • Fortisbank şubesine yatırılacak 100 $ lik vize ücreti makbuzu
  • SEVIS ücreti ödendi belgesi
  • Banka Mektubu
  • Eğitim durumunuzu gösteren belge. (Diploma, zarf icerisinde mühürlü transkript)
  • Dil seviyenizi gösterir belge(TOEFL sonucunuz)
  • Mal varlığınızı gösteren belgeler(Tapu, ruhsat, hisse senedi vs.)
  • Evli iseniz evlilik cüzdanınız
  • Sizi bir şirket finanse edecekse şirkete ait:
  1. Sizin tüm okul ve yaşam masraflarınızı karşılayacağını taahhüt ettiği bir yazı
  2. Sicil gazetesi fotokopisi.
  3. Vergi levhası fotokopisi.
  4. İmza sirküleri fotokopisi.
  5. Oda faaliyet belgesi.
  6. Şirketin son iki aylık banka cüzdanlarının fotokopileri.

  • Eğer bir yerde çalışıyor iseniz:
  1. Şirketin faaliyet belgesi.
  2. SSK ise giriş bildirgesi.
  3. Birkaç aylık maaş bordrosu.
  4. İzinli olduğunuzu ve dönüşünüzde işe devam edeceğinizi gösteren bir mektup.

  Okul Ücretleri ve Şahsi Masraflar

  Bu bölümde söz konusu masraflar eyaletlere göre farklılık göstermektedir.

  Okul Ücreti:

  F-1 veya J-1 vizesi ile gelen öğrenciler, Master ve Doktora boyunca her dönemde en az 9 kredilik ders almak zorundadır.Dokuz kredi saatlik donem yaklaşık 4000-10000 dolar arasında olur.Asistanlık alan öğrenciler Amerikan vatandaşı gibi “in-state tuition” denilen uluslarası statüdeki öğrencilerin ödediği miktarın yarısına denk bir miktarı okul ücreti olarak öderler.Bazı üniversiteler asistan olan öğrencilerinden hiç ücret talep etmemektedirler.

  Kişisel harcamalar:

  Kişiden kişiye değişmekle beraber, kaçınılması mümkün olmayan harcamalar söz konusudur.Bu harcamalar; ev kirası (veya yurt parası), elektrik-su parası, telefon ve mutfak masraflarıdır.Bunlara ek olarak giyecek ve ulaşım masraflarıda söz konusudur.Kiralar oturduğunuz yerin konumuna, okula ve alışveriş merkezlerine yakınlığına göre değişmekle beraber Texas gibi bir eyalette 600 dolardır (1 oda, 1 salon).İki odalı bir evin kirası ise ortalama 900 dolardır.Arabası olanlar okula biraz daha uzak bir yerden daha ucuz ev bulabilirler.Elektrik, su ve gaz parası aylık ortalama 50-100 dolar arasında değişebilir.Telefonlar aylık abone ücreti 17-20 dolardır (suresiz konuşma hakki).Türkiye konuşmalarının ise dakikası 5 cent ile 20 cent arasında değişir.Mutfak masrafı aylık 100-200 doları bulabilir.Evde yemek yapmak her zaman çok ekonomiktir.Uzun sure kalmayı planlayanlar için araba almak zorunluluk gibidir.4000-5000 Dolara orta halli kullanılmış bir araba bulmak mümkündür.Bu miktarın altında da bulunabilir; fakat araba çok masraf çıkarabilir..

  Amerika’ya Getirilmesi Gereken Eşyalar

  Öncelikle uçakla getirilecek eşyalarda hem kilo hem de parça sayısında belirlenmiş bir limit vardır.Bir kişinin her biri 32 kilogramı geçmeyen en fazla toplamda 64 kg olmasına izin verilen iki bavul götürme hakki vardır.Ek olarak bir veya en fazla iki parça 8-10 kg. arasında küçük çantayı da yanınızda uçak içine alma hakkınız vardır.Özellikle uçağın kalabalık olduğu durumlarda bu kurallara mutlaka uyulmaktadır.Uçakta fazla yolcu olmadığı durumlarda ise fazladan bir çantaya izin verilebilir.Bunlara ek olarak fazladan eşya getirmek isteyenler için cezası(fazla kg*$5) ödendiği takdirde fazladan yük götürmeye izin verildiği de bilinmelidir.

  Amerika’ya gelirken valizlerinize kesinlikle herhangi bir sıvı içecek almayın.Kuru gıdalar, baklava ve lokum getirilmesinde sorun olmaz.Giyecek konusunda Amerika’nın Türkiye’ye gore ucuz olduğunu belirtmekle beraber hoşunuza giden giyeceklerinizi tabiki getirebilirsiniz.Giyeceklerinizi hazılarken üniversitenizin bulunduğu şehrin iklim şartlarını gözönünde bulundurmanızda yarar vardır.

  Amerika’ya gelmeden önce herhangi bir sağlık sorununuz var ise mutlaka doktora gitmelisiniz.Çünkü burda sağlık hizmeti inanılmayacak kadar pahalıdır.Özellikle göz ve diş muayenesi olunmasında fayda var.Gerekiyorsa gözlük alınmalı ve varsa diş çürüklerinin yaptırılmalsı gerekir.Eğer yanınızda getirmeniz gereken bir ilaç varsa mutlaka reçetesini de yanınızda bulundurun.Ve son olarak pasaport, I-20 gibi belgelerinizi uçakta yanınızda bulunduracağınız çantaya koyun, çünkü yolculuğunuz eğer tek uçak ile gidiş değilse ara duraklarda kontrolden geçersiniz.

  Özetle;

  Amerika’da master ve doktora öğrenimi için üniversitelerden kabul almak, hatta asistanlık almak o kadar zor değildir.Türkiye’de bulunan biri için en büyük engel İngilizce yetersizliği ve başvurunun yapılış prosedürünü bilmemektir.Dil sorununu aştıktan sonra bir çok üniversiteden araştırma (Research) veya öğretim (Teaching) asistanlıklar alınabilir.Bunu gerçekleştirmek için bu rehberde bahsedilen noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.Üniversitenizden kabul aldığınız halde asistanlık alamıyorsanız, bölümünüzde bir dönem okuduktan sonraki asistanlık ihtimali sorulmalıdır.Çünkü bölümünüz sizi tanımadığı için asistanlık vermede tereddüt edebilir, fakat bir dönem okuyup başarınızı ispatladıktan sonra asistanlık almanız daha kolaydır.

  ********************************
  • Bazı ipuçları

  o Dil yeterliliğinin sonradan beyan edilmesi şartı ile yani şartlı kabul almak mümkün olduğundan başvurular için yeterli TOEFL sonucunuzu alana kadar beklemenize gerek yoktur. Bu süreçte, ilgili üniversitenin graduate advisor’ına e-mail atarak, bütün evraklarınız tam olduğunu ancak TOEFL’ı geç alacağınızı, bunun kabul almanızı etkileyip etkilemeyeceğini sorabilirsiniz. Bu sayede TOEFL alma sürecini daha ileri bir tarihe erteleyebilirsiniz.

  o Okulda hocalarınızdan alacağınız referans mektupları, hocaların kısıtlı vakti olması nedeniyle vakit alabilmektedir. Bu nedenle üniversitedeki hocalarınızla biran önce iletişime geçmenizde yarar vardır.

  • ABD’de yapacağınız işlemlerin neredeyse tamamı internet üzerinden de yapılabildiği için internet kullanımınızı arttırmanız ve ihtiyacınız olan bilgileri her zaman internetten temin edebileceğinizi aklınızdan çıkarmamalısınız.

  Amerika'daki En İyi Üniversiteler Listesi

  U.S. News and World Report Graduate School Rankings
  Amerika’da yüksek lisans- master programı veren üniversitelerin “rankinglerini” veren bir site. ABD’de yüksek lisans düşünen herkes mutlaka bu siteyi incelemeli.
  http://www.usnews.com/usnews/edu/grad/rankings/rankindex_brief.php

  Council for Higher Education Accreditation (CHEA)
  Bu kurum üniversitelerin uzman oldukları alanları açıklamaktadır.
  http://www.chea.org/
  The Princeton Review - Best 366 Colleges Rankings
  Amerika’daki en iyi 366 Üniversite ve Koleji seçen “Princeton Review” sonuçları aşağıdaki sitede açıklar.
  http://www.princetonreview.com/college/research/rankings/rankings.asp

  Top American Research Universities
  En iyi ABD araştırma Üniversitelerinin tam listesine bu siteden ulaşabilirsiniz.
  http://thecenter.ufl.edu/

  StudentsReview.com
  Amerikan Üniversitelerinin farklı açılarından ranking’leri için mutlaka bu siteden yararlanın.
  http://www.studentsreview.com/

  Community College Week's Top 100 Associate's Degree and Certificate Producers
  ABD’nin en iyi “Community College” programlarını sıralayan ve listeleyen bir site.
  http://www.ccweek.com/top100/2003-associates.asp

  ******************

  TOEFL Kaynakları:


  - http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/
  - http://toeflsources.blogspot.com/
  - http://englishtips.org/index.php?lang=en
  fallenangel, Cashmere ve lethy bunu beğendiler.

 5. #5
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  136
  sayın hocam emeğinize elinize sağlık bilgiler çok işime yaradı en azından aklımdaki çoğu soru işaretini giderdiniz eksik olmayın artık sıra sanırım tercih kılavuzunu beklemekte... bi de bişe daha sormak istiyorum. tercih yaparken yüksek lisans durumundan da gidebilme sansımız var mı yoksa sadece mezun olunan lisans durumuna mı bakılıyor ?

 6. #6
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  305
  Alıntı lethy Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  sayın hocam emeğinize elinize sağlık bilgiler çok işime yaradı en azından aklımdaki çoğu soru işaretini giderdiniz eksik olmayın artık sıra sanırım tercih kılavuzunu beklemekte... bi de bişe daha sormak istiyorum. tercih yaparken yüksek lisans durumundan da gidebilme sansımız var mı yoksa sadece mezun olunan lisans durumuna mı bakılıyor ?
  Şartlar her sene değişir. Şimdiye kadar genelde lisans mezuniyetlerine baktılar.

 7. #7
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Nerden
  kütahya
  Mesaj
  34
  Alıntı lethy Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  sayın hocam emeğinize elinize sağlık bilgiler çok işime yaradı en azından aklımdaki çoğu soru işaretini giderdiniz eksik olmayın artık sıra sanırım tercih kılavuzunu beklemekte... bi de bişe daha sormak istiyorum. tercih yaparken yüksek lisans durumundan da gidebilme sansımız var mı yoksa sadece mezun olunan lisans durumuna mı bakılıyor ?
  rica ederim hocam,genel olarak lisans mezunu olarak başvuru alınıyor ama doktora yapmak isteyenler için yüksek lisans mezunu da alıyor diye biliyorum,bende araştırmalarıma göre bu bilgileri edindim hocam,bende kılavuzu bekliyorum ama aralığa kadar açıklamayacaklar sanırım,sabredicez artık işimiz oldu sabretmek

 8. #8
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  136
  oyle valla hocam beklemekten sıkıldık. öyp olmadı bari şansım ylsy den yana olsun istiyorum umarım sizin için de iyisi olur

 9. #9
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Nerden
  kütahya
  Mesaj
  34
  Alıntı lethy Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  oyle valla hocam beklemekten sıkıldık. öyp olmadı bari şansım ylsy den yana olsun istiyorum umarım sizin için de iyisi olur
  aynen hocam benimde gönlümden geçen ylsy ama öyp dende tercih yapıcam,umarım sizinde gönlünüze göre olur
  lethy bunu beğendi.

 10. #10
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  09-2013
  Mesaj
  2
  arkadaslar bu kabul süreci nasıl oluyor.ben anlamadım.alese girip puan alıp tercıh yaptık ve bır yer geldı..daha sonrasında yabancı dılde yeterlı puanı aldık..daha sonrasında bu kabul süreci nasıl işleniyor.yurtdısındakı üniversitelerininde mi kabul etmesi gerekiyor.onlar peki neye bakıyorlar..ya da kabul etmezlerse bu dıl kursunun ücreti ne olacak?

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. YLSY Tercih formunda Askerlik durumu seçimi
  YLSY - 2012 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan aydın
  Cevap: 17
  Son Mesaj: 14-12-2014, 08:49
 2. ÖYP Lisanüstü Eğitim için Üniversite Seçimi Nasıl Oluyor?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Fulleren69
  Cevap: 14
  Son Mesaj: 10-08-2012, 20:05
 3. YLSY Farklı Bölüm Seçimi
  YLSY - 2012 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan nk_0910
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 23-07-2012, 13:59
 4. öyp olmadan yüksek lisansa başvuru nasıl oluyor acaba?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan ekonomi8888
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19-12-2011, 14:27
 5. Eski-Yeni Üniversite Ayrımı Nasıl Oluyor?
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan muratdeveler
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 21-08-2011, 00:02

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git