reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 15 - Toplam 17

Fakültede Derslere Girmek

Yüksek Lisans Eğitimi Forumunda Fakültede Derslere Girmek Konusunu İncelemektesiniz

Merhaba, eğitim fakültesinde okuyorum. Yüksek lisans yapıp fakültede derslere girmek için ne yapmam gerekiyor ales ...

 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  10

  Fakültede Derslere Girmek

  Merhaba, eğitim fakültesinde okuyorum. Yüksek lisans yapıp fakültede derslere girmek için ne yapmam gerekiyor ales ve ydsye gireceğim ama daha sonrasında ne yapıcam asistan mı olucam araştırma görevlisi mi olmuş olucam, nette detaylı bilgi bulamadım yardıma ihtiyacım varr (

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  02-2012
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  105
  akademikal öncelikle şansın bol olsun. Akademisyen olmak için takip etmen gereken yol şu şekilde; herşeyden önce ortalamanın üstü ales ve yds puanlarının olması gerek, sonrasında bu puanlarla bir yerde yüksek lisansa başlaman gerek (ama öyp yoluyla girersen çoğu zaman yl şartı aranmaz). Yl yaptığın yerde veya diğer üniversitelerde genelde ihtiyaca göre kış ve yaz sonu olmak üzere yılda iki kez kadro açılır cari usulle açılan bu kadroları takip edip ilk 4e girersen eğer yazılı sınava alınırsın ve lisans ortalaman da işin içine katılır böylece en yüksek puanı sağlayabilirsen ya da en etkili torpili bulabilirsen bi üniversiteye araştırma görevlisi olarak kapağı atarsın. uzman, okutman, öğretim görevlisi gibi farklı kadro türleri de vardır ancak en sık açılanı ar. gör kadrosudur. her neyse, sonrasında yl'yi bitirip doktora yapar doktor ünvanını aldıktan sonra da kendi adına açılan derslere girebilirsin ki bu süreç genelde 3 yıl yl, 5 yıl doktora nerden baksan 8 yıl eder. Gerekirse öncesinde de derse sokarlar ama ders hocanın dersi olur, parayı hoca alır, sen ameleliğini yaparsın. Kendi dersini verebilmek için ar. gör. kadrosundaysan doktor ünvanı gerekir. Tabi her doktor ünvanı alana da ders açmazlar, okullarda bir sürü farklı dinamik vardır. Ya da dersin olur ama belli bir saatin altında kaldığı için maaş karşılığı girersin, ayrıca ücret almazsın. genel olarak süreç bu şekilde... umarım yardımcı olabilmişimdir.
  judger90 ve akademikal bunu beğendiler.

 3. #3
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Yüksek lisans yaparken bir yandan ders verebilmek için de öğretim görevlisi olmanız gerekir ancak onda da alanınızda en az 5 yıl deneyim aranır. Ders vermekle yükümlü olduğunuzdan yüksek lisans veya doktora yapmanızı da zorlaştırabilirler.
  akademikal bunu beğendi.

 4. 03-06-2013, 13:40

  Lisansüstü


 5. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  10
  Çok teşekkürler, ben önceliğimi belirledim ya kpssyi kazanıp atanıcam yada fakültede yükseklisansa başlıcam, ben akademisyenliği seçtim bu yolda ilerlemek istiyorum çünkü benim branşım okul öncesi olduğu için birsüre sonra o bana daha zor gelecek bu yüzden üniversitede kalmak zorluklara rağmen beni daha mutlu edecek buna inanıyorum bir de kpssyi kazanıp atandığımda daha mı kolay yüksek lisans yapmak yani fakültede göreve başlamak? mesela ales ve yds ye girdim barajın üstünde puan aldım belli bi maaşım olacak mı yükseldikçe artan yoksa devletin verdiği yarıdm amaçlı burs şeklinde mi olacak?

 6. #5
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  KPSS ile atandığınızda fakültede göreve başlayamazsınız, KPSS ile sadece öğretmen olabilirsiniz. Araştırma görevlisi olmak için ALES ile YDS'ye girmeniz yeterli değil, istediğiniz fakültede kadro açılması, sizin oraya başvurmanız ve kabul edilmeniz lazım. Kabul edilmek için de öncelikle ön elemeyi geçmeniz lazım, o da ALES, YDS ve ortalamanıza bakılarak yapılacak. Daha sonra yazılı sınava gireceksiniz, onu da geçerseniz göreve başlayacaksınız. Göreve başladığınızda maaş da alacaksınız evet.

  Yüksek lisansa başladığınızda araştırma görevliliği kadrosuna girmezseniz sadece öğrenci olursunuz, maaş da almazsınız haliyle.
  akademikal bunu beğendi.

 7. #6
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  02-2012
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  105
  kpss milli eğitim atamaları ve devlet memurluğu için gereklidir. Akademisyenlik yani üniversite için ya öyp ya da cari usul atama gerekir. Ayrıca devletin verdiği yardım amaçlı burs diye birşey yoktur, onun adı 50d kadrosudur ve ananızdan emdiğiniz süt burnunuzdan gelene kadar çalıştırır verdiklerini son kuruşuna kadar çıkartırlar. 50d kadrosu enstitülere bağlıdır bir anlamda geçicidir çünkü amirlerinizin ilişiğinizi kesmesi fakülte kadrosuna kıyasla kolaydır bu yüzden de ihtiyaç dahilinde sıkça açılır. Maaş konusunda gelince yılda 2 kez %3 civarı bir artış yapılır dolayısıyla 3-5 yılda 200-350 lira arası yükselme mutlaka olur.
  akademikal bunu beğendi.

 8. #7
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  10
  Yani öypye girdiğim ve yeterli puanı aldığım zaman fakültede kadro açılmasını beklememe gerek kalmadan, araştırma görevlisi olarak başlayabiliyor muyum ?

 9. #8
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  ÖYP de bir araştırma görevlisi alma programıdır zaten, onda da üniversiteler kadro açar ve siz aralarından tercih yaparsınız. Tek farkı ön eleme ve bilim sınavının olmamasıdır, ALES, YDS ve not ortalamanızdan oluşturulan ÖYP puanınızın yettiği yere girer ve göreve başlarsınız.

  Daha fazla bilgi için: ÖYP Sık Sorulan Sorular » ÖYP 2013-ÖYP 2014-ÖYP Başvuru-ÖYP Nedir-ÖYP Puan Hesaplama
  akademikal bunu beğendi.

 10. #9
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  10
  Yani kpssden atanmamın akademisyenlik için hiç bir katkısı, kolaylığı yok öyle mi? Seneye son sınıf olucam kpss için dershaneye gitmeyle vakit kaybetmeyip direkt olarak yds kursuna mı gitmeliyim sizce ??

 11. #10
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  3.506
  Alıntı akademikal Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Yani kpssden atanmamın akademisyenlik için hiç bir katkısı, kolaylığı yok öyle mi? Seneye son sınıf olucam kpss için dershaneye gitmeyle vakit kaybetmeyip direkt olarak yds kursuna mı gitmeliyim sizce ??
  Akademi düşünüyorsanız KPSS'nin bir getirisi yok. O ayrı bir sınav, akademiyle alakasız. Aynı zamanda devlet memuru olmanızın da akademisyen olmanıza bir getirisi yok. Akademik personel olmak ve lisansüstü eğitim almak için ihtiyacınız olanlar dil ve ALES puanı ve de okul ortalamanızdır.
  akademikal bunu beğendi.

 12. #11
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  02-2012
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  105
  kpss'den akademisyen atanmaz. dolayısıyla amacınız akademisyenlikse boşa kpss kursu ile vakit harcamayın yds ve alese yüklenin.
  akademikal bunu beğendi.

 13. #12
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  62
  benim de tavsiyem amacınızı iyi belirleyin, zaten şu an okuyorsunuz. akademik kariyer zorlu bir yoldur ve bu yolda şansınız yaver gitmezse birçok zorlukla karşı karşıya kalırsınız. yaşayacağınız olaylar tamamen sizin hocalarınızın ve yöneticilerinizin vicdanına kalıyor bir bakıma. mücadeleci ve öğrenmeye yatkın bir yapınız varsa eğer bu yola başlayın. yoksa karşınıza çıkan olumsuz bir olay peşi sıra diğerlerini de otomatik olarak getireceği için pes etmemeniz gerekecektir. branşınız okul öncesi olduğundan normal öğretmen olursam zamanla işim zorlaşır demişsiniz. ünide çalışmaya başlarsanız da hocaların kölesi olmaya gönüllü olmalısınız. işlerinizin çokluğu onlar için bir bahane olamaz ve size verdikleri her işi yapmak zorundasınız. yapmazsanız veya geri çevirirseniz size tavır alırlar. hatta sizi eğitiminiz sonunda bölümden atmakla tehdit ederler. kısaca hem kendi işlerinizi hem de onların size verdiği işleri seve seve yapmalısınız.

  ayrıca diğer arkadaşların belirttiği gibi üniversitelerin cari usulle yaptıkları alımlarda yerleşmek (kadro ne olursa olsun) çok zordur. torpiliniz yoksa, veya özellikle sizinle çalışmak isteyen sizi seven hocalarınız yoksa imkansıza gayet yakındır, şu üni senin bu üni benim diyerek tüm türkiyeyi dolaşırken kendinizi bulabilirsiniz yüksek lisans yaptığınız yerde ise "biz senle çalışmak isteriz" dese bile hocalarınız, sizin şevkinizi kırmamak veya kendilerini torpilci göstermemek için bunları söyle
  yebilirler. eğitim fakültelerinde lisansüstü eğitime başvuranların sayısı diğer fakültelere oranla daha fazla bildiğim kadarıyla. o yüzden puanlarınızı yüksek tutun.

  garantici bakıyorsanız bu olaya, öyp ile atanmak daha kolay, eğer alesiniz, dil ve diploma puanınız yüksekse. değilse de bence şu andan itibaren yükseltmeye çalışın. kpss ye gelince... akademisyenlikle alakası yok. ya kpss ye girip düz memur olursunuz (puanları çok yüksektir) ya da öğretmen. bana kalırsa kpss yi hemen elemeyin kafanızda
  Gamze ve akademikal bunu beğendiler.

 14. #13
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  10
  kpss ve akademisyenliğin bağımsız olduğunu biliyorum, sadece bir arkadaşım atandığın zaman ve yds ve alesten yeterli puanı da aldığın zaman istersen fakültede başlanıyormuş maaşlı olarak yoksa diğer türlü asistan olarak çalışılıyormuş ve devlet burs veriyormuş öğrenci gibi demişti ondan emin olmak istedim kpssyi eledim evet her işin zorluğu var dediğim gibi ömür boyu çok küçük yaş grubuyla ilgilenmek ve hiç kademe atlayamayıp, hep aynı statüde kalacak olmak benim için daha zor , o yüzden ben yds ve alese yüklenip öypden atanmaya bakıcam) ıelts sınavı hakkında bilginiz var mı peki bi hocam o sınavın ydsye göre daha kolay olduğunu söylemişti

  - - - Güncellendi - - -

  Son bir şey daha öyp yle kendi üniversitemizde göreve başlama gibi bir şart var mı yoksa mezun olup, sınavlara girince hangi ünide kadro açığı varsa oraya başvurup orda mı başlıyoruz?

 15. #14
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Hocam size gönderdiğim linki hiç incelemediniz mi?
  hunterandhunt bunu beğendi.

 16. #15
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  10
  inceledim ama yükseklisansa kendi üniversitemde mi başlıyorum onu anlamadım


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Cevap: 29
  Son Mesaj: 14-09-2016, 23:32
 2. Yüksek Lisans Kaydını Yapıp Derslere Girmezsem ÖYP'ye Başvurabilir miyim?
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan deniz41
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 28-02-2013, 12:38
 3. Öğretmenliği bırakıp ÖYP'ye girmek
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan alpertunga84
  Cevap: 12
  Son Mesaj: 07-08-2012, 18:27
 4. ÖYP de Farklı Fakültede Doktora Yapmak
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan frida01
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 19-07-2012, 23:55
 5. Fakültede bir lisans bölümü açmak için kaç (ve hangi statüde) öğretim üyesi olmalıdır?
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan my way/high way
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 11-04-2012, 14:58

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git