+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 6 - Toplam 6

Türkçe Eğitimi mezunları Türk Dili ve Edebiyatı kadrolarına (araştırma gör. / okutman) başvuramazken,Türk Dili ve Edebiyatı mezunlarının Türkçe Eğitimi kadrolarına alınması haksızlık değil midir?

Yüksek Lisans Eğitimi Forumunda Türkçe Eğitimi mezunları Türk Dili ve Edebiyatı kadrolarına (araştırma gör. / okutman) başvuramazken,Türk Dili ve Edebiyatı mezunlarının Türkçe Eğitimi kadrolarına alınması haksızlık değil midir? Konusunu İncelemektesiniz

Bilindiği gibi Türkçe Eğitimi ve Türk Dili ve Edebiyatı alanları (her ne kadar ortak unsurları ...


 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  31

  Türkçe Eğitimi mezunları Türk Dili ve Edebiyatı kadrolarına (araştırma gör. / okutman) başvuramazken,Türk Dili ve Edebiyatı mezunlarının Türkçe Eğitimi kadrolarına alınması haksızlık değil midir?

  Bilindiği gibi Türkçe Eğitimi ve Türk Dili ve Edebiyatı alanları (her ne kadar ortak unsurları olsa da) birbirinden tamamen farklı disiplinlerdir.Üniversiteler Okutmanlık kadrolarının tamamına yakınını (Türkçe Öğretmenliği mezunlarının da aldıkları gramer ve dil bilimi dersleri T.D.E. mezunlarıyla hemen hemen aynı düzeyde olsa da) Türk Dili ve Edebiyatı mezunlarından karşılamaktadır.Edebiyat fakültelerinin misyonu gereği bu durum anlaşılmakta ve normal karşılanmaktadır.Ancak Türkçe Eğitimi mezunları herhangi bir TDE kadrosuna başvuramazken,bazı üniversiteler Türkçe Eğitimi kadrolarını TDE mezunlarına da açmaktadır.(Bknz ÖYP 2011 Ek yerleştirme Ondokuz Mayıs Üniv.Türkçe Eğitimi kadrosu) Zaten cımbızla zor ayırt edilen Türkçe Eğitimi kadroları alanının dışındakilere de açılınca durum Türkçe Eğitimi mezunları için hiç de hakkaniyete sığan bir sonuç oluşturmamaktadır.TDE bölümlerine Türkçe Eğitimi mezunları alınmıyorsa,Türkçe Eğitimi kadrolarına da sadece Türkçe Eğitimi mezunları girmelidir.Üniversitelerin bu keyfi tutumuna karşılık yapılacak herhangi bir şey yok mudur?

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  83
  Aynen katılıyorum arkadaşım. Kpss'de bizi eşitleyen sistem burda da yanlışlığa neden oluyor. Türkçe Eğitimi 1999 yılında yani yeni sayılabilecek bir zamanda programlara konuldu. Bu alanın gelişmesi için Fen Edebiyat mantığından uzak durulmalı biraz da. Derslerinin ağır olması filan gibi bahaneler öne sürülüyor. Gelsinler Kastamonu Kırşehir Manisa gibi bazı yerlere de kim kimden ağır görsünler hadi onu da geçtim, bizim alanlarımıza da başvuruyorlar. Türkçe dışında da yok gibi fazla mesela, İngilizce alanında herkes eşit.Tek suçumuz yüksek puanlar girmek üniversiteye galiba
  Bu durumun sebebi sanırım eskiden yerleşip kökleşen dilciler, Türkçe Eğitimcileri birşey bilmiyor diye düşünülüyor. Yarışma ve sınav hakkı verilsin bari, eksiksek gene almasınlar.
  Zaman, korkunç daire; ilk ve son nokta nerde?
  Bazı geriden gelen, yüzbin devir ilerde!"

 3. #3
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  638
  okutmanlıkta ikisi de olur hatta eğitim fak mezunu olmak daha iyidir bence sonuçta vereceğin dersler temel dersler ve sunmak daha önemli. araştırma görevlisi için bir şey diyemicem çok bilmiyorum türkçe eğit içeriğini.
  ben tde mezunuyum bu arada

 4. #4
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  02-2011
  Nerden
  ankara
  Mesaj
  56
  yapılan haksızlık bunu herkes dıyebılır ama çözüm var mı ? Ya da ne yapabılırız de sesimizi duyururuz bilmiyorum

 5. #5
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  15
  kesinlikle çok büyük bir haksızlık. eğitim fakültelerine yüksek puanlarla giriyoruz ve biz önde ve ilerideyken sonra onlara tanınan ayrıcalıklarla eşitleniyoruz. Türkçe eğitimi vermek ile Türk dili ve edebiyatının ilgisi yok. keşke yapabileceğimiz bir şeyler olsa. yöke dilekçe yazabiliriz belki. akla farklı bir şey gelmiyor.

 6. #6
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  02-2011
  Nerden
  ankara
  Mesaj
  56
  sorun sadece turkce egıtımınde degıl.Tum egıtım fakultesı ıcın gecerlı.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. GAZİ ÜNİVERSİTESİ Fakültelerin Türk Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi veya Türkçe Eğitimi bölümlerinden mezun olmak
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 14-05-2012, 17:44
 2. BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ Fakültelerin Türk Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi veya Türkçe Eğitimi Bölümü mezunu olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 30-11-2011, 18:04
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj: 07-01-2011, 19:45
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj: 06-01-2011, 22:19
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 10-12-2010, 20:53

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git