KPDS/ÜDS KALDIRILDI, YDS GELDİ

KPDS/ÜDS sınavları kaldırıldı, bunların yerine yılda iki defa yapılacak olan YDS sınavı geldi. Bu değişiklik yangından mal kaçırır gibi oldu ama iyi oldu. Eskiden ÜDS olmazsa ondan 1, 1,5 ay sonra nasıl olsa KPDS var, ona girerim diye pek sıkı çalışmıyorduk. ÜDS sonuçları gelene kadar 20-25 gün geçiyor, kötü sonuç geldiğinde de KPDS'ye hazırlanacak zaman kalmıyordu. Şimdi işi ciddiye alma zamanı. 7 Nisan demek, önünüzde tam tamına 3 ay var, demek. Son 5-6 yılın çıkmış ÜDS ve KPDS, hatta KPSS ve YDS(LYS-5) soruları İnternetten indirin, çözün. Ama her gün 2-3 saat vakit ayırın. Her testin sonunda yapamadığınız sorular üzerinde tekrar durun, hiç anlam veremediklerinizi bir bilene danışın. O testte bilemediğiniz yabancı kelimeleri kelime defterinize yazıp sistematik tekrar tekniği ile ezberleyin.

Değişen bir şey yok. Yeni sistem dediler, teknikler işe yaramayacak dediler ama 2011- 2012 sınavlarında teknikler yine işe yaradı. Teknik, yani belli bir strateji kullanmadan tüm şıkları okuyarak soru çözmek beyni yorar, sorular ilerledikçe çözme hızını, muhakeme gücünüz azalır. Sürenin 2.5 saate indirildiğini göz önüne alırsak, tüm şıkları anlam testinden geçirmek yerine, soru ile yapısal bağı olan 1-2 şıkkı okuyarak beynimizi fazla yormadan soru çözmeyi öğrenmek gerekir. Bu alışkanlığı kazanmak içinse haftada en az iki deneme çözmek gerekmektedir.

Son KPDS sınavının istatistikleri başarının çok düştüğünü gösteriyor. Bunun en temel nedeni sınava girenlerin ancak %10’nun bir kişi veya kurum yardımıyla hazırlanması. O şekilde hazırlananlardan başarısız olanların ortak eksiği ise yeterince deneme yapmadan sınava girmiş olmalarıdır. ÖSS’ye hazırlananlar günde 2-3 deneme çözerken, en az o kadar önemli olan bu dil sınavlarına hazırlananlar ÖSS’cilerin 1 haftada çözdüğünü üç ayda çözmüyorlar. Sınav bir girelim, bakarız diyorlar. Artık bu kadar rahat olamayacağız. Çünkü bir sonraki sınav 2 ay sonra değil 6 ay sonra. Aklını kullanan bu durumdan fırsat çıkarır, hemen bugün çalışmaya başlar. Her gün 3-4 saat çalışan bir kişinin elinden değil yeni YDS sınavı, TOEFL bile kurtulamaz. Haydi herkes ders başına. Unutmayın bu bir gramer sınavı değildir. Gramer çalışmak yerine kelime ezberleyin. Okuma-anlama becerileriniz geliştirmek için basit te olsa hikayeler okuyun. Bol bol soru çözün. YDS bugüne kadar yapılan sınavlardan farklı olmayacak. Son 20 yılda yapılan tüm sınavların soru sayısı 10.000’den fazla. Bunların yarısını çözün, sorunu bu defa ortadan kaldırın, yaz aylarında ders çalışmak zorunda kalmayın. Kendi başınıza çalışamıyorsanız bu hizmeti ciddi bir kurumdan isteyin.

B. SAMİ DİLMAN