Sevgili arkadaşlar değerli öğrenci kardeşlerim

Arapça YDS'de başarısız olmamız veya istediğimiz notu alamamamızın en büyük sebeplerini aşağıda 4 madde halinde sıralamaya çalıştım;

1. Kelime bilgisi
Metinde bilmediğimiz bir kelime karşımıza gelince tüm cümlenin anlamını yitirdiğine kanaat getiriyoruz ve çeviride başarılı olamıyoruz.
Çözümü: Her konuda parça okuyarak bilmediğimiz kelimeyi tespit etmek ve farklı cümlelerde kullanılışını incelemek veya internette bularak çevirmek


2. Harekesiz okuyabilme yeteneğimizi geliştirememek
Okuduğumuz metinde bir kelimeyi harekesiz okuyamadığımızda normal şartlarda anlamını biliyorsak bile o an için hatırlayamıyor ve cümleden kopup gidiyoruz.
Çözümü: Oysaki harekesiz okuma sorunu çok basit bir şekilde giderilebilir. Arapçadaki bütün fiillerin kalıpları vardır ve bu kalıplar değişmezdir. Aksi olsaydı zaten hiç bir Arap vatandaşın binlerce belki milyon kelimeyi doğru okuması mümkün olmazdı.
Tüm kelimeler için 12 kalıbı öğrenmek yeterlidir hem de bugüne kadar öğrendiğiniz kelimeler üzerinden...

3. Çeviri yeteneğinin olmaması
Karşımıza bir cümle veya bir paragraf çıktığında bunu okuduktan sonra çevirmeye çalışıyoruz oysaki çeviri anlık olmalı yani kelimeyi okuduğumuz anda aklımıza gelmelidir.
Çözüm: Çeviri için sürekli metinler bulmak ve bu konuda uzman birisiyle fırsat buldukça çalışabilmek

4. Gramer (Dilbilgisi) kurallarını hatırlamamak
Çözümü
: YDS sorularına baktığımızda bize en zor gelen sorularda bile gramer kurallarını hatırladığımızda seçeneklerin yarısını eleyebiliriz. Örneğin isim tamlamasında her iki kelimede de harfi tarif olmayacağını veya özne fiil uyumu olması gerektiğini ya da işteş fiil kalıplarını hiç sorgulamıyoruz.
Çok net ifade etmek gerekirse en az 10 -30 soru arasında bu yöntemle elemeler yapılabilir ve doğru seçeneği bulma oranı daha mümkün hale gelebilir.

ÖNEMLİ: Lütfen soruları çözerken panik yapmayalım veya aceleci olmayalım. Ayrıca özellikle son 2 ay içerisinde en az 8 deneme çözerek beynimizi 3 saat aralıksız Arapça'yla uğraşmaya programlayalım.

Soru: Bu sıkıntılar giderildiğinde sizce YDS Arapça'da daha başarılı olmaz mıyız?

Yukarıdaki sorunların çözümü için bazı metinler ve çalışmalar aşağıdaki sayfada mevcuttur.

https://www.facebook.com/Arap%C3%A7a...8733106668457/

Herkese Başarılar Dilerim ...

Enis Kaya
Ank. Unv. TÖMER Okutmanı
ODTU Ek Öğretim Görevlisi