reklam
+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 14 - Toplam 14
Ağaç Şeklinde Aç6Beğeni
 • 4 gönderen mehmet_buz
 • 1 gönderen mehmet_buz
 • 1 gönderen falcon2189

Akademik Dil Sınavı İçin El Ele

YDS - Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı Forumunda Akademik Dil Sınavı İçin El Ele Konusunu İncelemektesiniz

değerli hocalarım, ben ve benim gibi 65 sınırına kıl payı takılmış ve yeni akademik camiaya ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  20

  Akademik Dil Sınavı İçin El Ele

  değerli hocalarım,

  ben ve benim gibi 65 sınırına kıl payı takılmış ve yeni akademik camiaya katılmayı düşünen ve dil problemi yaşayan arkadaşlarla hep birlikte planlı bir şekilde çalışarak ya tıpçılara yapılan dil sınavı gibi bir dil sınavı ya da dil barajının düşürülmesi için çalışalım.

  yeni yapılacak öyp atamaları sonrası şubatta yapılacak yüksek lisans ve doktora görevlendirmelerine kadar bu işi çözmeye çalışalım. aynı zamanda nazmi hocamlarında desteğini alarak sosyal medyadan önceden planladığımız gün ve saatte tweet ya da face ya da mail ile ösym'nin kesyfi ve fantastik sınav sistemini değiştirmesine çalışabiliriz.

  daha önce de buradan paylaştığım gibi ÖSYM yaptıkları sınavları tamamen dil tazminatı almak isteyenleri dikkate alarak yaptıklarını söylemektedirler. ben hayatım boyunca neredeyse hiç kullanmayacağım 4000-5000 kelime ezberlemek zorunda olmaktan çok geriliyorum. ben bir akademisyenim ve bu baraj yüzünden zaman kaybediyorum ve gerçekten onların vereceği dil tazminatını da istemiyorum.

  bir gün sabah kalkıyorlar ielts'i kaldırıyorlar, bir gün sabah kalkıyorlar diğer sınavların denkliklerini artıyorlar ancak yds gittikçe zorlaşmasına rağmen bu sınavla ilgili hiçbir şey yapılmıyor.

  bu sınavlardan 2010 yılından önce 65 ve üzeri puan alanlar ve son dönemlerde tekrar bu sınava girenlerin görüşleri sınavların aşırı derecede zorlaştığıdır. bu durum zaten yök'ün hazırladığı raporlarla da ortaya konulmuştur. şu an tek yapmamız gereken şeyin gündem oluşturmak olduğunu düşünüyorum.

  nazmi hocam eğer sizlerde konuya el atarsanız bizlerin önündeki bu engelden de kurtulabiliriz.
  Nazmi, plakoid, ideolog ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  03-2011
  Mesaj
  483
  Akademik dil sınavında sizinle tamamen aynı fikirde olmama rağmen baraj konusunda size katılmıyorum. Zaten akademik bir sınavla sınavdan yüksek puan alacağınız için barajın da dolaylı olarak düşmüş olacağını söyleyebiliriz.
  Department of Mathematics Education
  Research Assistant

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  20
  evet hocam esasında haklısınız, benim barajın düşmesi talebim yaklaşık 1 ay önce yds sonbahar sınav sonucuna yapmış olduğum itiraz sonrası ösym'de daire başkanı olduğunu söyleyen bir yöneticinin ifadeleri üzerine.

  aynen şu cümleleri kuruyor biz devlet personel başkanlığı ile yaptığımız anlaşmaya göre dil tazminatını dikkate alarak sınav yaparız geriside bizi ilgilendirmiyor diyor. bakın tıpçılara beğenmediler sınavı kendilerine sınav yaptırıyorlar sizinde kurumunuz ya size sınav yapsın ya da denkliğini düşürsün biz sınav yapma sistemimizden ödün vermeyiz diyor. ve orada 3 öyp araştırma görevlisiydik, bu söylediklerini yüzümüze söyledi.

  bu iş ile ilgili bir şeyler yapılması gerekli, hiçkimse bana bu sınavdan 70 alanın 60 alandan daha iyi İngilizce bildiğini söyleyemez çünkü o puanları sadece ezberle alıyoruz. ne duyduğumuzu anlıyoruz ne konuşabiliyoruz ne de yazabiliyoruz. şimdi onada bazı arkadaşlar diyorki gir toefle'dan al puanı o kadar meraklıysan diyorlar ama onlarında denkliklerini ÖSYM o kadar artırdıki zaten o sınavlardan denklik alanlar yds'yi yapar.

  ielts kalktı yerine pte geldi hiç denklik çizelgesine baktınız mı tam bir felaket. benim anlamadığım asıl kurumumuz olan yök'ün hiçbir şey yapmaması. tıp'çılar gerçekten çok güçlüymüş pat diye sınav yaptırdılar kendilerine. YÖK'ten defalarca açıklama okudum ben yeterli doktora yapan insan gücümüz yok, ben çok iddalıyım bunun tek nedeni dil puanı.

  özellikle öyp'de ki 65 barajı. sayın hocalarım 65 puan pek çok üniversitede doçent olma puanı ama öyp'de 65 almayanı yüksek lisansa bile başlatmıyorsunuz ve yılda sadece 2 sınav şansınız var. e yds kısmına hiç girmiyorum zaten. kime ne hibe ediliyor bilmiyorum. sınava itiraz yok, soru görme yok hiçbir şey yok.

  aynı daire başkanı diyorki sorulara iptal davası açabilirsiniz ama en az 2-3 yıl sürer, mahkeme iptal etse bile bizde karşı itirazla süre uzar gider. peki bize yazık değilmi diye sorduk sadece boş boş yüzümüze baktı. bu insanların yaptığı sınavlardan inanın 65 almak hiç kolay bir iş değil. mahkeme 2013 tus sınavında 6 soruyu iptal etti. şimdi ne olacak. binlerce kişiyi etkileyen bu durumda ne olacak.

  yök'ün bu konuya bir an önce el atması gerekmektedir. ya akademik dil sınavı ya da denklik düşürme başka yolu yok.
  falcon2189 bunu beğendi.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2014
  Mesaj
  32
  Denklik düşürme konusunu ben de burası da dahil bazı forumlarda yazdım en azından ÜDS/KPDS eşdeğerliğinin değişmesi gerekir. Çünkü artık bu sınav üds gibi kolay değil artık. Aynı şekilde yaptığım itirazlardan ben de yanıt alamadım sonuç hep aynı değişen bir şey yok. Akademik dil sınavı sanırım şu an gündemden kalktı bunun yanında ÜAK'un yaptığı yds görüşleri de pek işe yarayacak gibi değil. Umarım en kısa zamanda çözüme ulaşır en azından yeni dil sınavı en kısa zamanda yapılır.

 5. #5
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.868
  Hocam sosyal medyada paylaşıyorum, bir de daha önce yaptığımız bir araştırma vardı; Akademisyenlerler YDS Değil, Akademik Dil Sınavı İstiyor | Akademik Personel 2014-2015
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 6. #6
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2014
  Mesaj
  32
  Umarım herşey dikkate alınır ve acil bir çözüm bulunur. En azından denklik değiştirmek çok zor bir çözüm olmasa gerek

 7. #7
  Akademik Forum
  Misafir

  Thumbs up #tamdestek

  çok haklısınız hocam, kesinlikle destek bulur.

 8. #8
  Akademik Forum
  Misafir
  Çözüm çalışmak. Çalışan kazanır bahane üreten değil

 9. #9
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2014
  Nerden
  b
  Mesaj
  38
  pte sinavi asiri derecede haksizliga ugruyor. madem bir sinavi ulkeye sokuosun tesvik etmiosun bari rezil etme osym, bu adamlarin cehaletinden ben utaniyorum artik. toefl ibt de 100e denk gelen pte puani ydsde 70e anca denk geliyor. Neymis bu yds arkadas! birde bu sinavlar neden gitgide zorlasiyor bunu da anlamis degilim? su 10 yilda insan irkinda nasil bi ivmeli gelisme olduki bu sinavlar boyle zorlasti? aynisi kpss icinde gecerli adamlar bir anda vruyorlar sinav sistemini degistirip, yok sozel muhakeme yok bilmem ne yorumlama getiriyoruz diyorlar ama bakiyorsun sinavin suresi ayni sartlar ayni? abi bizden 2 sene once girenlerin babasi imparator muydu onlara klasik bize itelemeli? osymin yaptigi butu sinavlar icin gecerlidir bu yorumum!
  sinan123 bunu beğendi.

 10. #10
  Akademik Forum
  Misafir
  en basitinden şuanki proflardan 10 tanesi ydsye girsin 65 alan 2 yi geçerse ben bu mesleği kökten bırakcam

 11. #11
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2014
  Mesaj
  973
  Akademik sınav filan gelse de bir şey değişmez. Sınav kolay olsun alsın herkes 80-90 nolcak? ÖYP puanları da artacak ona göre. Hayır istersen 100 üzerinden 150 versinler, sınav sonucu yanında aferin diye plaket versinler ne farkeder? Gidebiliyor musun öğretim görevlisi olarak ders vermeye erasmus ile? Gidemiyoruz dimi neden? Yazabiliyor musun ingilizce makale? Yazamıyoruz dimi neden? Çünkü İngilizcemiz yeterli değil. Bırakalım şu sayılarla uğraşmayı. Nasıl ingilizce konuşuruz, nasıl ingilizce yazar çizeriz bunun üstüne yoğunlaşalım.

  Ayrıca YDS'den 65 alamayan birisinin genel ingilizcesi hiç yoktur. Genel İngilizcesi intermediate seviyesinde olup 5-10 hikaye kitabı okumuş birisi çok çok rahat 65'i alır. YDS TOEFL'dan filan çok daha basit bir sınav. Kelime ezberle, kitap oku al puanı. YDS'den 100 alırım diyorum ama TOEFL'dan alırım diyemiyorum. Sınav daha da kolaylaşsa da bir şey değişmiyecek. Evet belki daha rahat baraj geçilecek ama yine 2 kelimeyi bir araya getiremeyecek millet.

  Sorunun çözümü sınavın değişmesinden ziyade zihniyetin değişmesi. Temel eğitimde koyuyorlar 2-4 saat ingilizce. Bu eğitim ile adam üniversiteye geliyor what is your name'in ötesi yok. Zaten yakında yabancı dil olarak arapçayı benimserlerse şaşırmayın.

  Şu haberi izleyin de görün eksenimiz neresi.

  http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/t...l_devrimi.html

  http://www.mynet.com/haber/politika/...emis-1626519-1
  Son düzenleyen qpuro, 25-12-2014 saat 17:50.

 12. #12
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  04-2014
  Mesaj
  16
  Arkadaşlar;

  Biraz konu dışı ama kusuruma bakmayın güncelde daha yakın konu bulamadım.

  ÖYP başvurusu yapacağım PTE Akademik sınav sonucum var ama 49 almıştım. Tabloda aralık vermiş notumun da karşılığı yok. Alt tarafa mı yuvarlamalıyım? Yanlış beyan kabul etmesinler de

 13. #13
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2014
  Nerden
  Siyâset Bilimi ve Kamu Yönetimi
  Mesaj
  31
  Yds'den 100 alan birisi için tam anlamıyla İngilizce biliyor denemez fakat Toefl'dan 100 alan birisini bu şekilde niteyebiliriz. Akademik yeterlilik/kariyer açısından kâle alınmayacak bir sınav, Yds. Kaldı ki Odtü, Boğaziçi gibi üniversiteler Yds puanını dikkate almıyorlar.
  Adı ne olursa olsun komplike bir sınav formatı geliştirilmelidir.
  Ne efsunkâr imişsin ah ey didâr-ı hürriyet
  Esîr-i aşkın olduk gerçi kurtulduk esâretten

  Nâmık Kemâl

 14. #14
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2014
  Nerden
  b
  Mesaj
  38
  Hocam yds sinavini birde utanmadan puan skalasinda hem pte onu gec ToeflDan da ustun sekilde puanlandiriyorlar bu adamlar puanlandirriken sinav icerigine degil sadece basitce puan yuzdelerini kiyasliyorlar. Adam toefl gibi sinavda 83 aliyor ama hala ydsden 70 alabilmis sayilmuyor. Ne kadar acinilasi bir ulkede yasiyoruz. Bi iran kadar olamiyoruz. Kelime ezberleyip gramer calisan birisi ydsen 70 alip ne iki kelimeyi birbaraya getirebiliyor ne bi akademik yazi yazabiliyor nede adam akilli dinledigini anlayabiliyor ama her ne hikmetse bu edinimleri toefl puani olarak 83 e cikaranlardan ustun oluyorlar. Biz agzimizla kus tutsakta bu insanlar yine bildigini yapacaklar. O pte sinavi 60 ulkede aktif sekilde yapilan ve yetenek sinavi mahiyetinde olcum yapan bi sinav ama her ne hikmetse skalada yaklasik 8 puanlik haksizliga ugramis. Hem icerik olarak cok daha kompleks hemde 90 uzerinden bir sinavin 71i ydsnin 70ine fdenk geliyorsa ben ilk firsatta bu ayyaşlarin icinden yakami kurtarir ulke aleyhine elimden geleni disardan yaparim. Nasil rezilliklerin olduguna dair. Kesinlikle toefl mantigi yerlestirilmeli. Millet ayi gibi toefl kasior 80-85 anca alior. Digeri gidip bin kelime ezberlior alior sana 70 gecior o kadar emegin onune. Haksizliktir! Avrupada en kaliteli sinavlardan biri olarak gorulen ielts sinavini kaldirdilar. Yok bilmem kolaymis yok cemaatin iliskisi varmis. Zaten ne yaptiysaniz bu ulkeye cemaati bahane ederen yapmadiniz mi? Ya demeden edemicem. Pte sinavini ielts yerine ulkeye sokuorsun bari rezil etme sinavi. Ptenin 70i toefli 100u abi 100 ya )) ama ydsde ptenin 70 i ydsnin 69:5i KALIBIMI BASARIMKI YDS-PTE YDS-TOEFL esdegerliklerini yapan kisiler ulan bide bakalim ptenin 70i toeflun kacina denk gelior die bakmamislardir. Ets yetkilileri princetondan kalkip gelip bu tabloyu gorseler mali çikarlari olmasa toefli bu ulkede yapmazlar.
  Son düzenleyen falcon2189, 26-12-2014 saat 20:45. Sebep: Tamam
  R23 L21 S26 W25


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Akademik Dil Sınavı Geliyor!
  YDS - Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 24
  Son Mesaj: 03-03-2015, 19:41
 2. Yüksek Lisans İçin IELTS Sınavı Akademik mi Olmalı Yoksa Genel IELTS Puanı Kabul Ediliyor mu?
  IELTS - International English Language Testing System forum içinde, yazan akademis
  Cevap: 36
  Son Mesaj: 13-08-2014, 14:07
 3. GMAT Sınavı ve Akademik Kadro Eşdeğerliği
  ALES Eşdeğer Sınavlar GMAT-GRE forum içinde, yazan Hilmi hoca
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 12-05-2014, 13:05
 4. Öyp İçin Dil Sınavı Hakkında!!!
  ÖYP Yönetmelikleri forum içinde, yazan horozigo
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 20-08-2012, 08:37
 5. 2010- Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES)
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 14-10-2010, 10:24

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git