+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 5 - Toplam 5

Tüm Yabancı Dil Sınavları Tek Çatı Altında YDS

YDS - Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı Forumunda Tüm Yabancı Dil Sınavları Tek Çatı Altında YDS Konusunu İncelemektesiniz

DUYURU (4 Şubat 2014) 2014-KPSS Lisans ve Diğer Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespiti Gerektiren Sınavlara ...


 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2014
  Nerden
  Konya- Burdur
  Mesaj
  10

  Tüm Yabancı Dil Sınavları Tek Çatı Altında YDS

  DUYURU
  (4 Şubat 2014)

  2014-KPSS Lisans ve Diğer Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespiti Gerektiren Sınavlara Başvuru Yapmak İsteyen Adayların Dikkatine

  4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik uyarınca, 2013 yılından itibaren Merkezimiz tarafından yılda iki kez Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) yapılmaktadır. Bu nedenle; 2013 yılından itibaren Merkezimiz tarafından yapılan diğer yabancı dil seviye belirleme sınavları yapılmamış, Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS) ve diğer bazı sınavların testleri içinde yer alan yabancı dil testlerine de 2013 yılından itibaren yer verilmemiştir.

  5-6 Temmuz 2014 tarihlerinde yapılacak Kamu Personel Seçme Sınavında da (2014-KPSS Lisans) Yabancı Dil Testi yer almayacaktır. Yabancı dil testinin belirli ağırlıklarla hesaplanarak oluşturulduğu KPSS puan türleri, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) puanı ile ağırlıklandırılarak hesaplanacaktır. KPSS’de yabancı dil testinin (Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde) ağırlıklandırılarak hesaplandığı puanları edinmek isteyen adayların 2014-YDS İlkbahar Dönemi Sınavına girmeleri yararlarına olacaktır. Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde bir YDS puanı olmayan adayların, 2014-KPSS Lisans Sınavı yabancı dil testi sonucunun belirli ağırlıklarla hesaplandığı KPSS puan türleri hesaplanmayacaktır.

  2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından, yabancı dil bilgisi seviye belirlemeye yönelik olarak, sadece Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) yapıldığından, ilgili mevzuatta Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına (KPDS) yapılan atıflar Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına (YDS) yapılmış sayılır. İlgili mevzuat gereği, doçent adayları ile doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların da yabancı dil koşulunun sağlanması için YDS’ye girmeleri gerekmektedir. Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) sonuçları ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS) sonuçları ile tercih yapacak adayların 2014-YDS İlkbahar Dönemi Sınavına girmeleri yararlarına olacaktır. İlgili kurumlar tarafından; öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına naklen veya açıktan yapılan her türlü atama için; yabancı dil okutmanı başvuruları için; yurt dışında bir yükseköğretim programını bitirenlerin diploma denklik işlemleri için; yüksek lisans programlarına giriş için YDS sonuçları kullanılabileceğinden bu durumdaki adayların da 2014-YDS İlkbahar Dönemi Sınavına katılmaları yararlarına olacaktır.

  ÖSYM tarafından yapılan KPSS, TUS, DUS vb. sınav ve yerleştirme işlemleri ile ÜDS/KPDS sonuçlarını kullanan diğer kamu/özel kurum ve kuruluşların sınav/yerleştirme işlemlerine katılacak adayların, yabancı dil yeterliğinin belirlenmesi için 6 Nisan 2014 tarihinde yapılacak 2014 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına (2014-YDS İlkbahar Dönemi) katılmaları önemle duyurulur. Sınava başvurular 3-12 Şubat 2014 tarihleri arasında yapılacaktır.

  Adaylar, 2014-YDS İlkbahar Dönemi Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi internet adresinden ulaşabileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Kılavuzda; başvuru, sınav, değerlendirme, sınav sonuçlarının kurumlarca kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

  Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

  ÖSYM BAŞKANLIĞI
  Kaynak: ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  18
  Ielts sınavının geçerliliği kalktı mı yani?

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  59
  Mesajın özeti şu hocam kpss'de eskiden 60 yabancı dil soruluyordu ya artık sorulmuyan onu hatırlatıyor diyor ki eğer kpss'ye gireceksen p6 gibi yabancı dil katsayısı olan puan türleri hesaplanırken yds puanı dikkate alınıyor bunun hatrlatması. Ielts/toefl abancı dil koşulu isteyen yerler için sayılıyor gene. Ek olarak tus sınavında da 1 gün dil bir gün tıp bilgisi idi ordaki dil bölümü de kalktı anlamına geliyor. Benzer şekilde üds de olmayacak ona göre girin sınava diyor.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  18
  Yani Ieltse girmiyoruz ydsye giriyoruz. Bu ne saçma bir şey ya. Cuma günü ıelts için kayıt yaptıracaktım.

 5. #5
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  3.771
  Arkadaşlar IELTS geçerliliğinin kalkması gibi bir durum yok şuan için. Zaten bu duyuruda da bu eşdeğerliğin kalkması gibi birşey belirtilmemiş. Power hocanın da dediği gibi KPSS, TUS, DUS gibi kendi içlerinde dil sınavı olan veya dil ağırlıklı puanı KPDS ve ÜDS ile hesaplanan sınavların dil ağırlıklı puanları YDS kullanılarak hesaplanılacak.

  IELTS, TOEFL gibi sınavların eşdeğerliği kaldırılırmış olsaydı, bunların kaldırıldığı açıkça belirtilerek ayrı bir duyuru yayınlanırdı.
  Son düzenleyen Gamze, 05-02-2014 saat 21:54.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri Güncellendi
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan ellibir
  Cevap: 21
  Son Mesaj: 26-05-2015, 02:32
 2. Tüm Yabancı Dil Sınavları için Kaynak Kitaplar. Sanırım Herkesin İşine Yarar :)
  YDS - Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı forum içinde, yazan souslévent
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 30-11-2013, 13:42
 3. Altı Meslek Yüksekokulu Tek Çatı Altında Birleşti
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 11-07-2013, 13:27
 4. Abbas Güçlü'den Yabancı Dil Sınavları üzerine değerlendirmeler!
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan rosalight
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-03-2013, 13:38
 5. Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri - Dil Tazminatı
  ÜDS - Üniversiteler Arası Kurul Yabancı Dil Sınavı forum içinde, yazan satellite
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 21-03-2012, 21:40

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git