YDS' deki imla kuralları ve test tekniği hakkında Akın Dil Eğitim Kurumları kurucusu Ahmet Akın’dan yorumlar...

Bugün bir gazetede çıkan haberdeki bazı yanlış bilgileri düzeltme ihtiyacı hissediyorum. Bu haberin yapılmasında görüş bildiren ve adı "uzman" olarak geçiştirilmiş arkadaşlar anlaşılıyor ki birkaç yıldır var olan KPDS ve ÜDS'deki değişikliğin farkına varamamışlar .

Hiç okumadan 10-15 soru yapılıyordu bilgisi 2009 KPDS ve ÜDS sınavlarına kadar geçerli idi. Ancak daha sonra noktalama işaretlerinden yararlanarak seçenek elemek giderek azaldı ve 2011 den sonraki sınavlarda zaten kullanılmadı. Ayrıca " ÖSYM" tüm imla kurallarını kaldırdı" ifadesi de oldukça yanlıştır.

SINAVA İTİRAZ ETMEK İÇİN GEREKÇE

Habere bakıldığında sanki bu noktadan hareketle itiraz edilmesi gerekiyormuş gibi görünmektedir. Fakat asıl mesele "YETERSİZ SINAV SÜRESİDİR". Kesinliği bugün artık tartışmalı olan imla kuralları bu noktada dayanak olamaz.

İnternet in yaygınlaşması ve İngilizcenin globalleşen dünyada kabuk değiştirmesi ile, İngilizcedeki imla kurallarının yumuşadığını artık herkesin fark etmesi gerekir. İmla Kurallarını kullanan tüm test tekniklerini 2 yıldır kitaplarımdan kaldırdım ve öğrencilerimizin hiç birini bu konuda yönlendirmedim.

TEST TEKNİĞİ NOKTALAMA DEĞİLDİR

Test tekniği ifadesinden anlaşılması gereken "Virgülden sonra that gelmez" olmamalıdır. Bu tezi zaten çürüten bir soru 2007 KPDS'de vardır:

30. ---- that the reasons for introducing the new- design dollar bills were the persistent reports of high quality counterfeits circulating in the Middle East.

A) Following a US Secret Service probe, the US Federal Reserve has wondered
B) Enormous quantities of dollar bills are held in reserve in the US and overseas
C) All of them are old allegations made by the US Federal Reserve
D) The US government’s currency policy has been sharply criticised
E) It has been claimed, but never confirmed by the US Federal Reserve,

DOĞRU CEVAP (E)DIR

ÇALIŞMALARINIZI OKUMA VE ANLAMA TEKNİKLERİ İLE GÜÇLENDİRİN

Sevgili arkadaşlar size kim "okumadan, anlamadan çöz" diyorsa lütfen uzak durun. Soru çözüm tekniği önce ne sorgulandığını bilmekten ve daha sonra ise anlamca kontrol etmekten geçer.

Aşağıda güvenilir iki web sitesinden alınan ve imla kurallarını uyuman iki cümle bulacaksınız.

NATIONAL GEOGRAPHIC:
"Information travels much faster. So does misinformation."

OLMASI BEKLENEN:
"Information travels much faster, so does misinformation."


THE ECONOMIST:
"The idea that wood is low in carbon sounds bizarre. But the original argument for including it in the EU’s list of renewable-energy supplies was respectable."

OLMASI BEKLENEN :
"The idea that wood is low in carbon sounds bizarre, but the original argument for including it in the EU’s list of renewable-energy supplies was respectable."


BİLİNÇLİ İTİRAZ

Sizleri doğru yönlendirebilmek için bu açıklamaları yapma gereği hissettim. Görüldüğü gibi "imla kuralları" itirazınız için dayanak olmamalıdır. En mantıklısı "SÜRE PROBLEMİDİR".

Saygılarımla,
Ahmet AKIN

Kaynak: BUGÜN BİR GAZETEDE YDS İLE İLGİLİ İDDİALAR YANLIŞ ÇIKTI!