Bulunan 1 den 5 - Toplam 5
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen qpuro

Matematikte 1. Stanford 2. Ege :D

Sohbet/Muhabbet Konuları Forumunda Matematikte 1. Stanford 2. Ege :D Konusunu İncelemektesiniz

Ege Üniversitesi " En Başarılı Üniversiteler " Sıralamasında 2.ciliği Nasıl Kazandı? Hollanda'nın Leiden Üniversitesi Bilim ...


 1. #1
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2014
  Mesaj
  970

  Matematikte 1. Stanford 2. Ege :D

  Ege Üniversitesi " En Başarılı Üniversiteler " Sıralamasında 2.ciliği Nasıl Kazandı?

  Hollanda'nın Leiden Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Merkezi " Centre for Science and Technology Studies (CWTS)" Dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasını yapıyor. Son raporda, baktık ki Ege Üniversitesi bütün ünlüleri geçmiş ve ikinci sıraya oturmuş! Tabi bir şenlik bir şenlik.. Mesele araştırılınca, Ege'yi ikinci sıraya Ahmet Yıldırım adındaki tek kişinin yükselttiği ortaya çıkmış.. Ama, bu kişinin yayınları mercek altına alınınca, arkada bir " Atıf karteli "çıkmış.. Bunun üzerine sözü geçen merkezin (Leiden Ranking) direktörü Paul Wouters bu şaibeli durumu açıkladı.. Umarız Ege Üniversitesi rektörlüğü gerekeni yapar. Wouters'in makalesini aşağıya alıyoruz (orijinali: ).

  ***

  Üniversiteler Sıralaması, Sorunlu veya Hileli Araştırmaları Ortaya Çıkarabilir Mi?
  Paul Wouters
  Bir tek kişi, Leiden Ranking gibi bir üniversiteler sıralamasında bir üniversitenin sırasını hile yoluyla değiştirebilir mi? Bu sorunun yanıtı -eğer dergilerin nitelik denetleme süreci gerektiği gibi işlevsel değilse, maalesef bazen değiştirebilir.
  Kısa bir süre önce bir Türk biliminsanı, Ege Üniversitesinin matematik ve bilgisayar bilimlerinde Leiden Sıralaması'nın (Ranking) son versiyonundaki konumu konusunda bizi uyardı. Önceki dönemde, Türkiye'nin saygın araştırma üniversiteleri arasında olduğu bilinmeyen bu üniversite, şaşırtıcı bir PP (en üst10 %) göstergesiyle hemen hemen 21% ile ikinci sırada yeraldı. Diğer bir deyişle, matematik ve bilgisayar bilimlerindeki 21% yayınlarıyla Ege Üniversitesi bu alanda en sık atıf alan en tepedeki 10% dergi arasında yer aldı. Bunun anlamı şudur: Ege Üniversitesi en çok atıf alan makalelerin iki katı makale yayımladığı sanıldı. Yalnızca Stanford Üniversitesi Ege Üniversitesi'nden daha iyi performans sergiledi.
  Matematik ve bilgisayar bilimlerinde Ege Üniversitesi 210 makale üretti (Stanford hemen hemen 10 kat daha fazla makale üretti). Bu denli yayın göreceli olarak az olduğu için sıralamadaki yerinin güvenilirliği oldukça düşüktür ve bu durum. Geniş kararlı aralıkla belirlenmiştir (ölçümdeki belirsizliğin göstergesi). Ege Üniversitesinin 210 yayınından en az 65 tanesi bir tek kişi, Ahmet Yıldırım, tarafından üretilmiştir. Bu alanda yalnızca 4 yıllık uzmanlığı olan bir kişi için bu son derece yüksek bir üretkenliktir.
  Dahası, Yıldırım'ın yayınları Ege Üniversitesinin sıralamadaki yerini belirlemiştir: bu yayınlar olmasaydı Ege Üniversitesi bu alanda 300.sırada olacaktı. O nedenle 300.lük belki de Ege Üniversitesinin bu alandaki sıralamasını daha iyi yansıtıyor. Yıldırım'ın makalelerine, kendi atıfları hariç 421 atıf verildi. Matematik sık sık atıf alan bir alan değildir, o nedenle bu düzeydeki atıflar hem PP (en üst 10%) hem de MNCS göstergesini oldukça fazla etkileyebilmiştir.
  Bildiğimiz kadarıyla, Yıldırım'ın yayınlarını inceleme işlemi henüz başlamadı. Ancak bu yayınlara ilişkin hile ve çalıntı kuşkuları hem Türkiye'de hem de yurtdışında artmaya başlıyor. Mathematical Physics adlı dergideki bir makalesi, çalıntı olduğunun kanıtlanması nedeniyle (bir Çinli yazarın makalesinden bölümler kopyalanmış ve orijinal olarak sunulmuştur) dergi tarafından yayından kaldırılmıştır. İlginçtir ki, yazar yayından kaldırılmış olmayı kabullenmemiştir.
  Yıldırım'ın yayınlarının oldukça çoğu, " kalite kontrolu izleme " yönünden çok mükemmel olmayan dergilerde yayınlanmıştır. Elsevier yayın evinin dergilerinden olan Computer & Mathematics with Applications (Yıldırım'ın 11 makalesini yayınlayan dergi) yakın geçmişte bir başka yazarın makalesini " bilimsel içerikten yoksun " olma gerekçesiyle yayından kaldırdı. Aslında o yayın içerikten hemen hemen yoksun bir yayındı. Retraction Watch'a göre, derginin editörü Ervin Rodin, geçen yılın sonlarına doğru görevden alındı. Rodin, Elsevier'in bir başka dergisi olan Applied Mathematics Letters " An International Journal of Rapid Publication " dergisi editörlüğü görevinden de alındı. Rodin, Yıldırım'ın 5 makalesini yayınlayan Mathematical and Computer Modelling dergisinde de editördü. Mathematical and Computer Modelling dergisi şu sıralarda editörlük görevinin yenilenmesi nedeniyle makale sunumu kabul etmiyor.
  Yıldırım'ın makaleleri niçin bu denli çok atıf aldı? Yıldırım'ın 65 makalesine 285, yayınlarına da toplam 421 atıf verildi. Bu yayınların güçlü bir grup içi atıf trafiği var. Bu grup toplam 1200 atıf almış ve atıfların yarıdan biraz fazlası bu grubun kendi çalışmalarına yapılan atıflar. Diğer bir deyişle, bu yayınlar, sıkı bir ilişki içinde bulunan yazarlar grubunu temsil ediyor, ancak bu yazarlar diğer yazarlardan tamamen yalıtılmış değil. Eğer Ege Üniversitesi yayınlarına atıf veren üniversitelere bir göz atarsak, bu üniversitelerin Leiden Sıralaması'nda, Yıldırım'ın çalışmalarına bir tek atıf vermiş olan Penn State Üniversitesi hariç (112.sırada) ön sıralarda olmadığı görülür.
  Eğer matematik ve bilgisayar bilimlerine odaklanacak olursak, atıf veren üniversitelerin hiçbiri, Penn State ve Gazi Üniversitesi (1 yayına atıf) hariç, sıralamada üst sıralarda değil. Bu arada, Gazi Üniversitesi'nin de sıralamadaki yeri, kararlılık aralığının da belirttiği gibi, Ege Üniversitesininki gibi, güvenilir değil
  Bibliyometrik kanıt 2 farklı sonuca işaret ediyor. Birincisi, Yıldırım, önemli bir matematiksel sorun üzerine sıkı bir işbirliği içinde çalışan bir grubun üyesi. Bu yoruma seçenek olan diğer yoruma göre, bu grup, birbirine atıf veren bir atıf kartel'idir ve birbirine yalnızca atıf vermekle kalmıyor aynı zamanda, atıf üreten aygıtlar olarak işlev yapan dergilerde benzer yayınlar üretiyorlar. Üretilen yayınlara ve problemlerin üretilme biçimine kabaca bakarsak, ikinci yorumun birinciden daha uygun olduğu görülür.
  Ancak, bundan sonra, matematik alanının uzmanları bu olayı incelemeye almalıdır. Günümüzde bibliyometrikler bilimsel yayınlardaki usa yatkınlığı ve saçmalığı uygun bir biçimde ayırdedebilecek düzeyde değil. Bu nedenle bu alanın uzmanlarına görev düşüyor.
  Ege Üniversitesi rektörünü üniversitenin sıralamadaki yerinin kuşkulu olduğu konusunda bilgilendirdik ve yazarın konumu hakkında daha fazla bilgi vermesini istedik. Henüz bir yanıt alamadık. Eğer Ege Üniversitesi ciddiye alınmak istiyorsa, Yıldırım'ın ve çalışma arkadaşlarının yayınlarını kapsamlı bir biçimde araştırmaya başlamalıdır.
  Eğer bizim Leiden Sıralamasında veya bir başka sıralamada başka tuhaf yanlar görürseniz lütfen bize bilgi verin. Bu yardımınız, akademik çevrede çalıntı davranışlarını ortaya çıkarmada daha iyi yöntemler üretmemize yardımcı olur.
  Son düzenleyen qpuro, 28-03-2015 saat 16:02.

 2. #2
  Editör
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  2.043
  Hocam bu listeler devamlı çıkar. Her kurum, üniversite, araştırma şirketi vb. kendi listesini oluşturur ve yayınlar. Mesela bu listeyi "Leiden Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Merkezi" oluşturmuş Bu listede Ege 2. olmuştur, X üniversitesi ya da kurumunun yaptığı listede belki ilk 50'ye giremeyecektir. O sebeple bu gelişme güzeldir, ancak mutlak başarı göstergesi midir tartışılan konu orası

 3. #3
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2014
  Mesaj
  970
  Alıntı srcnyldz Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hocam bu listeler devamlı çıkar. Her kurum, üniversite, araştırma şirketi vb. kendi listesini oluşturur ve yayınlar. Mesela bu listeyi "Leiden Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Merkezi" oluşturmuş Bu listede Ege 2. olmuştur, X üniversitesi ya da kurumunun yaptığı listede belki ilk 50'ye giremeyecektir. O sebeple bu gelişme güzeldir, ancak mutlak başarı göstergesi midir tartışılan konu orası
  Bu konu eski bir intihal haberi hocam. Yeni gördüm, forumda da yok diye paylaşayım dedim. Okuldan da atılmış, doktora tezi de iptal edilmiş. Ayrıca skandal çıkınca ortaya bir çok dergi editörü filan da istifa etmiş.. Arkadaş 5 yılda 270 tane makale yazmış.

  Ege Üniversitesi'nde bir sahtecilik hikayesi
  Sercan bunu beğendi.

 4. #4
  Editör
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  2.043
  Alıntı qpuro Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bu konu eski bir intihal haberi hocam. Yeni gördüm, forumda da yok diye paylaşayım dedim. Okuldan da atılmış, doktora tezi de iptal edilmiş. Ayrıca skandal çıkınca ortaya bir çok dergi editörü filan da istifa etmiş.. Arkadaş 5 yılda 270 tane makale yazmış.

  Ege Üniversitesi'nde bir sahtecilik hikayesi
  Yazının içeriğine dikkat etmemiştim Ah hocam ah.

 5. #5
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2014
  Mesaj
  970
  Doçent olabilmek için daha ne yapsın?

  Adamcağız daha ne yapsın

Benzer Konular

 1. Sözelciler Matematikte Hangi Konulara Çalışmalı
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan cloudly
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 15-10-2014, 01:13
 2. matematikte ar.gör. için elinde sabit verileri olan var mı?
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan sempati
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 09-10-2014, 12:00
 3. matematikte tez yapıları (doktora dahil) muhteva olarak transandantal mıdır?
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan sempati
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 12-09-2014, 15:43
 4. Ege yada Dokuz Eylül Matematikte Yüksek lisans
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan lordof
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 31-08-2014, 19:51
 5. KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ Uygulamalı Matematikte doktora yapıyor olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 15-06-2012, 21:00

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git