Bulunan 1 den 3 - Toplam 3

arefe günü yarın ,müjdeler olsun inşallah ,sevgiyle,hürmetle.

Sohbet/Muhabbet Konuları Forumunda arefe günü yarın ,müjdeler olsun inşallah ,sevgiyle,hürmetle. Konusunu İncelemektesiniz

selamlar arkadaslar ilgilenen arkadaslarım için yazdım ... çok faziletli bir günmüş , arefe günü (yarın) ...


 1. #1
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  08-2014
  Mesaj
  180

  arefe günü yarın ,müjdeler olsun inşallah ,sevgiyle,hürmetle.

  selamlar arkadaslar ilgilenen arkadaslarım için yazdım ... çok faziletli bir günmüş , arefe günü (yarın) tutulacak oruç bir önceki ve bir sonraki yılın günahlarına keffaret imiş ayrıca dikkat latif bir durum daha var bu yılın arefesi cuma günü ile çakışmış durumda biraz alıntı yapayım.

  "Günlerin en faziletlisi arefe günüdür. Faziletçe cumaya benzer. Arefe günü cuma günü dışında yapılan yetmiş hacdan daha faziletlidir (Hac da iken). Duaların en faziletlisi de arefe günü yapılan duadır. Benim ve benden önceki peygamberlerin söylediği en faziletli söz de, Lailahe illallahu vahdehü la şerike lehu. (Allah birdir, O’ndan başka ilah yoktur. O`nun ortağı da yoktur.) sözüdür.” (Muvatta,Hacc 246)

  Resulullah (s.a.v) şöyle buyuruyor,

  “Arefe gününe hürmet edin! Arefe Allah’ın kıymet verdiği bir gündür.”

  “Arefe Günü oruç tutana, Adem aleyhisselamdan Sura üfürülünceye kadar yaşamış bütün insanların sayısının iki katı kadar sevap yazılır.”"Arefe günü tutulan oruç, bin gün tutulan nafile oruca bedeldir.”

  Resulullah (s.a.v) arefe akşamı ümmetinin affedilmesi için Allah’a dua etti. Duasına Yüce Allah (c.c.) “Muhakkak ki ben zalimden başkasına mağfiret ettim. Zalimden mazlumun hakkını alırım” diye buyurdu. Resulu Ekrem “Ey Rabbim,dilersen mazluma cennette mükafatını verir zalime de mağfiret edersin.” diye dua etti fakat Arafatta bu duasına Kabul edilmedi. Sabah vakti Müzdelifede aynı duayı tekrarladı. Bu defa duası kabul edildi. Resulullah memnuniyetinden sevincini belli ederek güldü. Bunun üzerine Ebu Bekir ve Ömer (r.a), “Anam babam sana feda olsun, bu saatte siz gülmezdiniz, sizi güldüren nedir?” diye sordu. Resulullah (s.a.v) “Allahın düşmanı iblis, Allahü Teala’nın duamı kabul ederek ümmetimi affettiğini anlayınca toprağı alıp başına çalmaya ve vay bana helak oldum diye feryada başladı. İşte Şeytanın görmüş olduğum bu feryadı beni güldürdü” diye buyurdu.Resulullah (s.a.v) arefe gününde şeytanın durumunu şöyle anlattı:“Şeytan, arefe gününden daha çok küçülmüş, daha fazla hayırdan uzaklaşmış, daha ziyade hakir ve zelil, daha çok kinli ve öfkeli olarak başka hiçbir günde görülmemiştir. Bunun sebebi, Allah’ın bu günde rahmetinin inmesi ve büyük günahlardan vazgeçtiğini görmesinden başka bir şey değildir.” (Muvatta)

  Arefe gününden üstün bir gün yoktur. O gün Allahü Teâlâ, yeryüzündekileri övüp göktekilere, “Ey gök ehli, kullarıma bakın, rahmetime kavuşmak ve azabımdan kaçmak için uzak yerlerden geldiler…” buyurur. Arefe günü Cehennemden o kadar çok kul azat edilir ki, başka günlerde bu kadar azat olmaz. Burada Hac yapmanın önemi belirtiliyor.

  Arefe, Kurban Bayramından bir önceki güne denir. Hicrî takvime göre Zilhicce ayinin 9. günüdür. Arefe günü senede bir gündür. Halkımız Ramazan bayramından önceki günüde arefe günü olarak kabul etmiştir.

  Arefe Günü Yapılması Gerekenler.

  1. Arefe günü sabah namazının farzından sonra teşrik tekbirleri getirilir.Teşrik tekbiri “Allâhüekber, Allâhüekber, Lâilâhe illallâhü vallâhüekber, Allâhüekber ve lillâhi’l-hamd” demektir.Arefe günü sabah namazından başlayıp, Bayramın 4. günü ikindi namazına kadar 23 vakitte, farz namazlardan sonra teşrik tekbiri getirmek vâciptir.

  2. Arefe günü oruç tutulmalıdır.

  3. Arefe gününe hürmet edilmeli, günaha girmemeye dikkat edilmelidir.4.Arefe günü çokça dua ve istiğfar edilmelidir.

  5. Arefe günü çokça ihlas suresi okunmalıdır. "


  saygıyla sevgiyle ,hürmetle ...dua ile mevlamız bize lütfundan nasip et saadeti dareyn nasip et amin amin amin...

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  282
  Eskiden Kurban Bayramlarında, kurbanlığın başında bayram ederdik. Ne güzel günlerdi, şimdi eve bile gidemiyoruz, iş güç bahane edip. Ramazan Bayramından çok daha özel bir yeri vardır nedense. İnşaallah arefe günü de bayram da ülkemiz için hayırlar getirsin.

 3. #3
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  08-2014
  Mesaj
  180
  amin amin amin hocam , merak etmeyin elbette soğuk meltemler esecek zamanla , fırtınalar da kopabilir ... ama rahmeti geniştir yüce mevlanın , arefe gününüz mübarek olsun , nihavendi makamla ezan olsun inşallah zaman ,sevgiler.

Benzer Konular

 1. 1 Eylül 2013 YDS Yarın Açıklanacak mı?
  YDS - Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı forum içinde, yazan souslévent
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 06-09-2013, 18:08
 2. Engelliler Yarın İdari İzinli Sayılacak
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 09-05-2013, 19:31
 3. Ege İlleri Tanıtım Günü Açılış Günü (11 Nisan 2013 Perşembe)
  Akademik Etkinlik Duyuruları forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 12-04-2013, 00:12
 4. YÖK Başkanı İle İlk Yüz Yüze Toplantı Yarın ÖYP İçin
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan Akademik
  Cevap: 66
  Son Mesaj: 20-03-2012, 16:40
 5. ÖYP Atama Sonuçları Yarın Açıklanıyor...
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan Yalnızgezen
  Cevap: 121
  Son Mesaj: 19-07-2011, 13:26

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git