Bulunan 1 den 2 - Toplam 2

Aracınızı ödünç vermeden iyi düşünün!

Sohbet/Muhabbet Konuları Forumunda Aracınızı ödünç vermeden iyi düşünün! Konusunu İncelemektesiniz

Herkesin başına gelebilecek bu talihsiz olay CHP'li vekil Nail Kamacı'nın da başına geldi. Kamacı şimdi ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Aracınızı ödünç vermeden iyi düşünün!

  Herkesin başına gelebilecek bu talihsiz olay CHP'li vekil Nail Kamacı'nın da başına geldi. Kamacı şimdi herkesi uyarıyor 'arabanızı ödünç vermeden iyi düşünün...'

  CHP’li vekil Nail Kamacı 2011 yılında arkadaşına ödünç verdiği arabanın kaza yapması sonrasında tam 500 bin lirayı bulanan tazminat ile cezalandırdıldı. Antalya eski CHP İl Başkanı Mustafa Çetin Kaya ve iki partilinin öldüğü kazada otomobilini ödünç verdiği için sorumlu tutulan Kamacı'nın başına bakın neler geldi...

  Olay böyle gelişti;

  CHP il başkanlığını 5 Haziran 2001’de yapılan kongrede kaybeden Mustafa Çetin Kaya, 16 Haziran 2001’de Gündoğmuş ilçesindeki bir parti etkinliğine gitmeye karar verdi. Aklına aracı LPG’li olan partililerden Nail Kamacı geldi.Kamacı, Kaya’nın isteğini kıramayarak, 07 EF 646 plakalı otomobilini ödünç verdi.

  Kamacı’dan otomobili alan Kaya, parti yöneticilerinden Mehmet Atmaca ve delege Mehmet Erdem’le birlikte sürücü Veysel Çapan’ın kullandığı otomobille Gündoğmuş’a giderek parti etkinliğine katıldı. Partililer, etkinliğin tamamlanmasından sonra akşam saatlerinde Antalya’ya dönmek üzere yola çıktı.

  UÇURUMDAN YUVARLANDI

  Gündoğmuş’un Köprülü beldesi yakınlarına geldiklerinde sürücü Veysel Çapan direksiyon hakimiyetini kaybedince, otomobil 50 metrelik uçuruma yuvarlandı. Kazada Kaya, Atmaca ve Erdem öldü, alkollü olduğu belirlenen sürücü Veysel Çapan ise kazadan yaralı kurtuldu. Kazanın ardından Çapan, Alanya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 5 yıl boyunca yargılandı ve 2006’da 5 yıl hapis cezası aldı. Bu ceza Yargıtay tarafından da onandı.

  Kaya’nın eşi Nurten ve kızı Duygu Kaya, hem sürücü Veysel Çapan, hem de otomobilini ödünç olarak veren, olaydan 1 yıl kadar sonra yapılan genel seçimlerde CHP’den Antalya milletvekili seçilen Nail Kamacı aleyhine tazminat davası açtı. Yaklaşık 6 yıl boyunca Antalya 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde süren dava, 20 Eylül 2012’de bitti.

  Mahkeme, Nurten Kaya’ya 47 bin 830 lira destekten yoksun kalma, 15 bin lira da manevi tazminat, kızı Duygu ise 4 bin 354 lira destekten yoksun kalma ile 12 bin 500 lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Mahkeme bu paranın kazanın yaşandığı tarihten itibaren yasal faiziyle birlikte otomobili kullanan Veysel Çapan ve otomobilin sahibi Nail Kamacı’dan eşit miktarlarda alınarak Nurten ve Duygu Kaya’ya ödenmesine karar verdi. Nurten ve Duygu Kaya’ya ödenmesine hükmedilen 79 bin 684 lira tutan toplam tazminat, yaklaşık 12 yıllık faiziyle birlikte 500 bin lirayı aştı.

  MAL VARLIĞINA ŞERH KOYULDU

  Mahkemenin kararının ardından Kamacı ile Çapan, temyize gitti. Nurten ve Duygu Kaya ise paranın tahsili için icra müdürlüğüne başvurdu. İcra Müdürlüğü Kamacı ve Çapan’ın malvarlıklarını tespit ederek, bunların üzerine şerh koydu.

  HANGİ MİLLETVEKİLİ BUNU YAPMIYOR Kİ

  Karara tepki gösteren Kamacı “Toplam ceza 800 bin lira. Bu ceza iki kişiye bölünmüş olacak. Tüm malvarlığım kesilen cezaya yetmiyor. Hangi milletvekili, hangi belediye başkanı arabasını partisinin faaliyetleri için kullandırmıyor ki. Bu insani bir durum, toplumsal dayanışmanın da gereğidir” dedi.

  Borçlar Kanunu’na göre, tehlike yaratan bir girişimde bulunan kimse kusurlu olmasa bile olayın neden olduğu zarardan sorumlu tutuluyor. Karayolları Trafik Kanunu ise kaza yapan bir aracın sürücüsü dışında aracın sahibini de “kusursuz sorumlu” sıfatıyla zarardan sorumlu tutuluyor.

  Kaynak: DHA

 2. #2
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Nasıl kararlar var yaa, adamcağızın ne suçu var, o arabasını vermese de başka arabayla gideceklerdi ve yine olacaktı o kaza.

Benzer Konular

 1. ÖYP hakkında karar vermeden önce...
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan meteadnan
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 07-01-2013, 00:10

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git