Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 17

Yök Başkanı Olsam Affetmem Hiç Kimse Kusura Bakmasın!!!

Sohbet/Muhabbet Konuları Forumunda Yök Başkanı Olsam Affetmem Hiç Kimse Kusura Bakmasın!!! Konusunu İncelemektesiniz

1. kpds ve de kardeşi üds sınavı tarih olacak. tek geçerli dil sınavı toefl olucak. ...


 1. #1
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  186

  Yök Başkanı Olsam Affetmem Hiç Kimse Kusura Bakmasın!!!

  1.kpds ve de kardeşi üds sınavı tarih olacak. tek geçerli dil sınavı toefl olucak.
  2.toeflda bir baraj olucak ve o barajı geçecek kişilerde dil puanı diğer puanların ortalamasına katılmıyacak.
  3.sanırım bunu yök başkanı da yapamaz.kamuda dil tazminatına son vermek. zaten dilin iyiyse dili olan veya az olan kişileri eleyerek o kadroya giriyorsun. bir de tazminat mı vercez sana.dil tazminatı falan filan olayına karşıyım.dil biliyorsan kendine zaten onun sayesinde diğer kişileri ekeyip kadroya giriyorsun.
  4.altını büyük harflerle yazıyorum.hiçbir devlet üniversitesinde eğitim dili ingilizce olamaz. anayasaya aykırı bu. resmi dil türkçe. sonra kürtçe bir bölüm çıktığı zaman bölücü demesini biliyorsunuz. ha şimdi ingilizceyi çok insan kürtçeyi bir grup insan konuşuyor diceksiniz. yok ya başka? özel üniversiteler hariç.
  5.cari usul ortadan kalkacak. öyp ile alınacak hepsi.öyp puanı hesaplamasına girmiyorum. açık öğretim olayına falan girmiyorum.
  şimdilik bu kadar yeter.eklemek isteyen ekleyebilir.

 2. #2
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  İleride doçentlikte sadece TOEFL'ın geçerli olacağı son 4-5 senedir akademik camiada konuşuluyor. Yakında veya orta vadede yönetmeliğe girerse, şaşırmayalım.

 3. #3
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  5
  "Kışkırtıcı" bir konu olmuş...

  Konulara çok yorum yapmıyorum; ama maddeler ilgimi çekti. Sizin madde sıranızla da, kendi düşüncelerimi belirteyim...

  1. ve 2. KPDS ve ÜDS ile yabancı dil yeterliliği bence de ölçülmüyor. "Sınav taktikleri" bilen; ama iki cümle yazamayan ve konuşamayan insanlar var. Ancak bence yanlış şeyi eleştiriyoruz. Şimdi bu dediklerime yabancı dili çok iyi olan, kolej eğitimi almış veya başka şekillerde yabancı dile hakim olmuş kişiler "duygusal" tepki verecekler; ama ben "Bilim adamı ve Akademisyen" niteliklerine sahip insanların yabancı dil bilmesi gerekliliğine inanmıyorum. Daha doğru bir ifadeyle, insanların hayatlarının hiçbir dönemini asla ana dilleri gibi kullanamayacakları bir dil için heba etmeleri gerektiğini ve bunun zora koşulmasını doğru bulmuyorum. "Yabancı kaynakları taramadan nasıl akademisyenlik yapacaksınız, bilim adamı olacaksınız" diyecek arkadaşlar; ancak bunu diyen arkadaşlar da bence henüz neye talip olduklarının farkında değiller. Herhangi bir şirketin dış ticaretinden sorumlu mu olacağız da "tercüman vs." kullanılması sakıncalı olsun?

  Çözüm önerim; tonla parayı yabancı dil eğitimine ayıracağımıza, tüm Türkiye'de koordinasyonu yapılacak şekilde yabancı dilde eserlerin, çalışmaların tercüme edileceği birimler oluşturulsun. (Zaten tercüme de ayrı bir eğitim ve bilgi gerektirir; Toefl'dan tam puan alın isterseniz, çeviri bilgi ve kaabiliyetiniz yoksa, çeviriniz pek bir işe yaramaz ve faydalı olmaz.) Aksi takdirde dili mükemmel olan; ama kendi alanında bilgisi sıfır, sadece üç beş yabancı yayının taramasıyla tez veren, ünvan kazanan "hiçbir şey üretmeden" yaşayan bir akademisyen sınıfı oluşur. Yabancı dil bir akademisyen için "ana" koşul olmamalı. Kendisi öğrenmek isteyen öğrensin. "İngilizce" temelinde bir bilimsel yapı kurulacağına inanmıyorum. Bilimsel yapı sadece "bilgi" üstüne kurulur ve kişinin alanıyla ilgili sahip olduğu bilgi onun yeterliliğini gösterir. Geri kalan "yabancı dilin" Allah'ın emri gibi karşılanması "sömürge ülkelerinde" bulunan, bulunması gereken bir şart...

  3. Dil tazminatı olarak ne kadar alınıyor ki kamuda? Zaten yok gibi bir meblağ veriliyor, "dil tazminatı" denilince yüklü bir miktar alındığı sanılmasın. Düşündüğünüzden çok çok daha aşağı. Bana kalırsa onu da kaldırsınlar da, en azından "dil tazminatı veriliyor" denmesin.

  4. Hem özel hem devlet üniversitelerinde eğitim dili Türkçe olması gerekir. Esasına bakarsanız bunun dışındaki bir uygulama hem Anayasa'ya hem de insan psikolojisine, eğitimine aykırıdır.(zaten yabancı dil eğitimi verilmesi ayrı) Kürtçe meselesinin ise bununla bir alakası yok. Çünkü o konuda gerçekte yasal değil. Konu başka tarafa çekilmemesi için çok üstünde durmayacağım; ama ben bu ülkenin hiçbir üniversitesinde Kırgızca, Türkmence, Azerice bölümünün olduğunu duymadım. Bir "dil" için bölüm açılır. Tamamen siyasi nedenler söz konusu orada. Aslında hepsinde siyasi nedenler var, maalesef...

  5. Cari alımın kalkması konusunda hem fikirim. ÖYP kendi içindeki her türlü eksiğine rağmen, daha adil. En azından biraz daha "referanssız" yürüyor. İnşallah eksik yanları da düzeltilir...

  Biz de ek kontenjan başvurularını beklediğimiz için biraz ilgiliyiz. ÖYP'de Yardımcı Doçentlik, Doçentlik, Profesörlük ünvanları için kontenjan verileceğini sanıyordum; ama bu da kalkmış. ÖYP'nin temelindeki "bileğinin hakkıyla kazanma" (her ne kadar lisans notundaki YÖK saçmalıkları vs. olsa da) meselesi bence biraz havada kalmış bu değişiklikle.

  Üniversitelerde "birilerine" sırtını dayamadan, "referanslarla" kadro aramadan bir yerlere gelebilecek, ünvan kazanabilecek kişiler ancak faydalı olur. Diğer türlüsü Osmanlıyı bitiren "beşik ulemalığından" farksız oluyor. Bu dediğim hakkın geri alımıyla birlikte sanki "cari usul" bir zafer kazanmış gibi görünüyor.

  Her ne kadar tüm alımlar ÖYP ile olacak dense de, yapılan son değişiklikler pek onu göstermiyor. Kurumsallaşmaya çalışan bir devlet ile, Kurumsallaşmaya karşı mücadele eden bir zihniyet (ki bu maalesef tüm toplumda var) mücadelesi var. Bana kalırsa Kurumsallaşmak (ÖYP'nin etkinliği) çok uzun yıllar alacak...

  Allah kimsenin emeğini zayi etmesin...

 4. #4
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  83
  başlığı görünce noluyo dedım bır an yoksa yenı yok baskan adaylarıbu sıteden de kendını tanıtmaya basladı dedım
  Zaman, korkunç daire; ilk ve son nokta nerde?
  Bazı geriden gelen, yüzbin devir ilerde!"

 5. #5
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  Alıntı selcuk6638 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  başlığı görünce noluyo dedım bır an yoksa yenı yok baskan adaylarıbu sıteden de kendını tanıtmaya basladı dedım
  evet bana oy verirseniz, dil eğitimine Hawaii adalarına gönderecğim herkesi

 6. #6
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  186
  sayın mutekit haklısınız çoğu yerde dil tazminatı çok az. ama bakanlıklarda müsteşarlıkta özellikle merkez bankası hazine gibi yerlerde alınan dil tazminatları nerdeyse asgari ücret düzeyinde. bürokratlar uyanık geçiniyor. siz bilirmisiniz ki özellikle merkez bankasında işe başlayanların en az aldığı tutarı ? oranın kendi bir derneği var ordan emekli olan insanların aldığı emeklilik aylıklarını bilirmisiniz? ben söyliyim ordan ayda 40 milyar emeklilik parası alan insan var. üstelik merkezciler çok uyanık ya o paranın vergiye tabi olmasını da önlüyorlar.
  herkes kendini uyanık sanıyor canım memleketimde. kim daha uyanık? biz mi yoksa siz mi? alıp götürenler mi? alıp götürenlere ses çıkarmıyıp bu işten pay alanlar mı? bu olaya sadece baka kalan insanlar mı? soruyorum size kim?

 7. #7
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  638
  hocam merkez bankasına falan da el atmak için bırakın yök başkanlığını başbakanlık bile kurtarmazancak başkanlık siztemiyle süper yetkili başkan olursanız bu işleri düzeltebilirsinize hazır el atmışken orduya,bürokratlara siyasilere de el atarsınız bi zahmet

 8. #8
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  186
  bazı arkadaşlarımızın şakayla karışık yorum yapmaları bir yandan sevindiriyor beni diğer taraftan üzüyor. ama burada onları suçlamıyorum. düşünün ki yaşım genç olmasına rağmen duymaktan nefret ettiğim bir lafı size aktarmak istiyorum. 'burası türkiye' sözü. bu lafı diye diye hani vardır ya bişeyi 40 defa derseniz olur. değerlerimizi iyi bilip bunları yüceltirsek sanıyorum ve sizin de öyle sandığınızı biliyorum daha güzel günler uzak değil bize en azından olmamalı.

 9. #9
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  638
  hocam bahsettiğiniz şeyi en çok yapan benim kusra bakmayınşimdi söylediklerinizin çoğu yerinde,güzel, mantıklı şeyler.yapılmaları da belki zor değil ama yapılmıyor işte.şimdi sizin ifadenizde işi yokuşa süren taraf yök başkanı olursam(tam hatırlamıyorum byle mi dediniz de bu anlama geliyordu az çok değil mi?) ifadesi.20li yaşlarda olduğunuzu varsayarak yök başkanı olmanız için herhalde en az bir 20 sene civarı zaman olur o zamana kadar kim öle kim kala
  diğer taraftan siz milletin cebine elinizi atarsanız başınıza ne gelir tahmin ediyor musunuz?dil tazminatını keserim diyorsunuz yüz binlerce memur ne iyi oldu da kesti der mi sizce?
  yök başkanı inş 20 seneye kalmadan şu alımları adil hale getirsin de hocam öpüp başımıza koyarız.
  yani dilekçe yazıyoruz basın yolunu kullanmaya çalışıyoruz pek bir etkisi olmuyor sokaklara çıkıp cam çerçeve mi indirelim hocam

 10. #10
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  186
  haklısınız teşekkür ederim.

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Öyp başvurusunu benden başka kimse yapabilir mi?
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan cengizhancenk
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 15-07-2012, 23:54
 2. Cevap: 1
  Son Mesaj: 06-07-2012, 12:07
 3. YÖK Başkanı Danışmanından ÖYP Hakkında Bilgiler
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan mhtrmbrls
  Cevap: 71
  Son Mesaj: 05-07-2012, 18:39
 4. kimse var mı? uyku tutmada beni ... ne yapacam ben şimdi....
  Sohbet/Muhabbet Konuları forum içinde, yazan kral
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 10-06-2012, 21:40
 5. YÖK Başkanı 28 Şubat'ın İzini Sildi
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-03-2012, 15:03

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git