Merhabalar arkadaşlar, öncelikle tüm kazanan arkadaşlara hayırlı olsun. Dün ve bugün sınavlarım vardı siteye pek girememiştim. Tanıdığım tanımadığım her birinizi en içten dileklerimle kutlarım Akademik hayata hoş geldiniz Bildiğiniz gibi atamanızın yapılması için belli belgeleri zamanında temin etmeniz gerekmektedir. Bu yazımda bu konuda gerekli bilgileri ve yapmanız gerekenleri bulacaksınız.

*Bildiğiniz gibi sonuç ekranında belli başlı belgeler (5-6 tane) yazmaktadır. Unutmayınız ki bu belgeler atanmanız için gerekli asgari belgelerdir. Üniversiteniz bu belgelere ek pek çok belge daha isteyebilir. Bu sebeple belgelerinizi toparlamaya başlamadan önce üniversitenizin (varsa) ÖYP Koordinatörlüğünü ya da personel daire başkanlığını arayınız ve listedekilere ek belge istenip istenmediğini sorunuz. İsteniyorsa bu belgelerin de neler olduğunu öğreniniz.

Belge toplama işini şu sırada yaparsanız yetişmeme sıkışma gibi durumlar olmaz. Diğer türlü maalesef yetşmeme riski olabiliyor. Bunlara tanık olduk geçen alımlarda.

1) Sağlık Kurulu Raporu: Bu raporun kimi hastanelerde 1 günde dahi verildiğini duydum fakat ortalaması 1 haftadır. O yüzden önce bundan başlayınız. Her hastanede kurulun toplanma günleri farklıdır ve rapor için istenen ücret de yine hastaneden hastaneye değişkenlik gösterir. Bu sebeple mağdur olmamanız için yakınınızdaki hastaneleri arayıp kurul günlerini, ücreti ve kaç günde alınabileceğini sorunuz. Gerekirse randevu alınız. Hastanede göz, kulak burun boğaz, nöroloji, psikoloji, dahiliye gibi bölümlerin her birine tek tek uğrayıp sağlamdır yazısı almanız gerekiyor. O yüzden hastane içinde de seri olunuz.

2) (Erkek adaylar için) Askerlik Durum Belgesi: Arkadaşlar şu sıralar başvuru dönemi olduğu için şubeler çok fena kalabalık. O yüzden şubeye erkenden (6 gibi falan) gidip sıra alırsanız iyi olur. Ben ilk gün 8 de gitmiştim ve 141. sırayı almıştım. Şu anda da aynı şekilde kalabalık olur çünkü bir sonraki dönem asker alımları için başvurular alınıyor.

3. Diploma: Pek çok okul aslı gibidir kaşesi basıp diplomanızı geri verecektir. Fakat bazı okulların vermediğini duydum. Bu sebeple okulu arayınız. Aslını ibrazdan sonra geri vermeyecekse aslını vermek yerine noter onaylı suret verip veremeyeceğinizi sorunuz. (Tabi dilerseniz aslını da onlara bırakabilirsiniz ama bence bırakmayın gerek yok.)

4. Diğer belgeler: Fotoğraf transkript adli sicil kaydı gibi belgelerden yanınızda 1-2 tane fazla olacak şekilde bulundurunuz. Ne olur ne olmaz. Bakarsnız 6 değil de 7 istiyoruz derler oralarda fotoğrafçı fotokopici falan aramak zorunda kalmayınız.

5. Evrakları kesinlikle son güne bırakmayınız. En geç sondan bir önceki gün iletiniz ki teslim alımı sırasında "yok bu derken bunu kastetmedik" derlerse hemen istedikleri şeyi alıp tekrar götürme imkanınız olsun.


Şimdiden hayırlı uğurlu olsun akademik hayatınızda başarılar dilerim.