reklam

+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 10 - Toplam 10
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 1 gönderen Nazmi
  • 1 gönderen Empaty25

ÖYP Dil Zorunluluğu hakkında

ÖYP Tercih Rehberi ve Yardımı Forumunda ÖYP Dil Zorunluluğu hakkında Konusunu İncelemektesiniz

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esaslar'ı incelediğimde Madde 6'da; (4) Yurtiçindeki altı aylık ...


  1. #1
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2012
    Mesaj
    16

    ÖYP Dil Zorunluluğu hakkında

    Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esaslar'ı incelediğimde Madde 6'da;
    (4) Yurtiçindeki altı aylık yabancı dil eğitimini tamamlayan ÖYP araştırma görevlileri, kadrolarının bulunduğu yükseköğretim kurumlarına dönerler. Ancak ÖYP araştırma görevlisi olarak atandığı tarihten itibaren; yabancı dil puanı halen 50’nin altında olan araştırma görevlilerinin bir yılın sonunda, yabancı dil puanı 65’in altında olan araştırma görevlilerinin ise iki yılın sonunda kadroları ile ilişikleri kesilir.
    maddesini okudum.

    Belirtilen sürenin sonunda dil zorunluluğunu yerine getirememem durumunda kurumdan alınan maaşların ve yapılan masrafların faiziyle geri istenip istenmeyeceği hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Bildiğim kadarıyla kendimiz görevi bırakmamız durumunda tüm masraflar geri isteniyor fakat dilden dolayı ilişiğim kesimesi durumunda aynı şey geçerli mi?

    Bilgisi olan arkadaşlar bu konuda yardımcı olursa ona göre tercih yapmayı düşünüyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

  2. #2
    Baş Editör
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    5.063
    Alıntı BlackProgrammer Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esaslar'ı incelediğimde Madde 6'da;
    (4) Yurtiçindeki altı aylık yabancı dil eğitimini tamamlayan ÖYP araştırma görevlileri, kadrolarının bulunduğu yükseköğretim kurumlarına dönerler. Ancak ÖYP araştırma görevlisi olarak atandığı tarihten itibaren; yabancı dil puanı halen 50’nin altında olan araştırma görevlilerinin bir yılın sonunda, yabancı dil puanı 65’in altında olan araştırma görevlilerinin ise iki yılın sonunda kadroları ile ilişikleri kesilir.
    maddesini okudum.

    Belirtilen sürenin sonunda dil zorunluluğunu yerine getirememem durumunda kurumdan alınan maaşların ve yapılan masrafların faiziyle geri istenip istenmeyeceği hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Bildiğim kadarıyla kendimiz görevi bırakmamız durumunda tüm masraflar geri isteniyor fakat dilden dolayı ilişiğim kesimesi durumunda aynı şey geçerli mi?

    Bilgisi olan arkadaşlar bu konuda yardımcı olursa ona göre tercih yapmayı düşünüyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
    Forumda biraz araştırma yapmaya özen gösterelim.
    Dili geçemezseniz atandığınız yere geri dönüp dil kursu süresi kadar çalışırsanız eğer hizmetinizi tamamlamış olursunuz ve senet geçerliliğini yitirir. Ama bazı okullar bu adam dili geçmedi senedi istiyorum diye de tutturabilir.

  3. #3
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2012
    Mesaj
    16
    Yardımınız için teşekkür ederim. Araştırdım ama net bir şey göremeyince konu açma gereği hissettim. Yani araştırma görevliliği yaptığım kurumdan örneğin 1 yıl kadar dil eğitimi için gitmem durumunda, yeterli dil puanını sağlayamam halinde 1 yıl daha çalışıp senet süresini doldurmuş mu oluyorum?

    Bildiğim kadarıyla alınan eğitim kadar zorunlu hizmet vardı. Örneğin y.lisans + doktora toplam 6 yıl sürmüşse, doktora bittikten sonra 6 yıl da zorunlu hizmet sürem oluyordu. Bu durumda zorunlu hizmet süresini yerine getiremediğim için bir yaptırım uygulanmıyor mu?

  4. #4
    Baş Editör
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    5.063
    Alıntı BlackProgrammer Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Yardımınız için teşekkür ederim. Araştırdım ama net bir şey göremeyince konu açma gereği hissettim. Yani araştırma görevliliği yaptığım kurumdan örneğin 1 yıl kadar dil eğitimi için gitmem durumunda, yeterli dil puanını sağlayamam halinde 1 yıl daha çalışıp senet süresini doldurmuş mu oluyorum?

    Bildiğim kadarıyla alınan eğitim kadar zorunlu hizmet vardı. Örneğin y.lisans + doktora toplam 6 yıl sürmüşse, doktora bittikten sonra 6 yıl da zorunlu hizmet sürem oluyordu. Bu durumda zorunlu hizmet süresini yerine getiremediğim için bir yaptırım uygulanmıyor mu?
    Kurs 6-7 ay kadar sürüyor 1 yıl değil.
    Mantıken kursta kaldığınız süre kadar hizmet edince o yükümlülükten kurtulmuş oluyorsunuz.

  5. #5
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2012
    Mesaj
    7
    Yanlış anlamadıysam eğer 2 yıl içerisinde 65 puan alamayanların ilişkileri kesiliyor. Yanlış anlamamışım değil mi arkadaşlar?

  6. #6
    Akademikpersonel.org
    Üyelik Tarihi
    09-2010
    Nerden
    İstanbul
    Mesaj
    17.053
    Doğru anlamışsınız: Yurtiçindeki altı aylık yabancı dil eğitimini tamamlayan ÖYP araştırma görevlileri, kadrolarının bulunduğu yükseköğretim kurumlarına dönerler. Ancak ÖYP araştırma görevlisi olarak atandığı tarihten itibaren; yabancı dil puanı halen 50’nin altında olan araştırma görevlilerinin bir yılın sonunda, yabancı dil puanı 65’in altında olan araştırma görevlilerinin ise iki yılın sonunda kadroları ile ilişikleri kesilir.
    Empaty25 bunu beğendi.
    Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

  7. #7
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2012
    Mesaj
    7
    tşk ederiz Nazmi hocam..
    Nazmi bunu beğendi.

  8. #8
    Asistan
    Üyelik Tarihi
    03-2012
    Mesaj
    109
    Ben iki buçuk ay kadar dil kursuna devam ettim ama yarıda bırakıp ünitesiteme gelip istifa dilekçemi vermek istedim ama bir kaç gündür bekletiyorlar beni hala dilekçemi kabul ettiremedim. Hala Görevlendirmem de gerçekleşmemişken ( Senet menet de yapmamıştık.) Bu durum da olması gereken süreç nasıl olmalıdır. Ve ben ne yapmalıyım?

  9. #9
    Baş Editör
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    5.063
    Alıntı tahirxcan Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Ben iki buçuk ay kadar dil kursuna devam ettim ama yarıda bırakıp ünitesiteme gelip istifa dilekçemi vermek istedim ama bir kaç gündür bekletiyorlar beni hala dilekçemi kabul ettiremedim. Hala Görevlendirmem de gerçekleşmemişken ( Senet menet de yapmamıştık.) Bu durum da olması gereken süreç nasıl olmalıdır. Ve ben ne yapmalıyım?
    Ne diye beklettikleri hakkında açıklama yapıyorlar mı peki?

  10. #10
    Asistan
    Üyelik Tarihi
    03-2012
    Mesaj
    109
    Alıntı Mr December Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Ne diye beklettikleri hakkında açıklama yapıyorlar mı peki?
    kendileri atladıkları bir durum var sanıyorlar ve çok emin olmadan da hareket edemiyorlar arada olan bana oluyor. Ne dediysem de ikna edemedim kendilerini :-( kayıt esnasında mezuniyet belgemin aslını vermiştim onu almadan da çıkıp gitmek istemiyorum. Ne yapacağımı ben de şaşırdım





Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

  1. Dil kursuna devam zorunluluğu yüksek lisans derslerine engel mi?
    ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan mustafazade
    Cevap: 8
    Son Mesaj: 27-07-2012, 14:50
  2. öyp sağlık kurulu raporu alma zorunluluğu
    ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan kemal19
    Cevap: 2
    Son Mesaj: 12-01-2012, 11:32
  3. 33a ile görevlendirilince tekrar geri dönüp görev yapma zorunluluğu var mı?
    Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan vitaminc
    Cevap: 8
    Son Mesaj: 25-11-2011, 16:06
  4. ÖYP Üniversitende Eğitim Alırsan da Senet İmzalama Zorunluluğu Var mı?
    ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan myran
    Cevap: 16
    Son Mesaj: 05-10-2011, 21:01
  5. ÖYP Hizmet Zorunluluğu ve Eş Durumu
    ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan turabe
    Cevap: 4
    Son Mesaj: 10-09-2011, 23:28

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

  • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz var
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •  
Yukarı Git