+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 12 12311 ... SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 119
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni

Yüksek Lisans ve Doktora Yapmakta Olan ÖYP'lilerin Hukuki Durumu

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda Yüksek Lisans ve Doktora Yapmakta Olan ÖYP'lilerin Hukuki Durumu Konusunu İncelemektesiniz

Bu sitede ve farklı sitelerde sıklıkla sorulan bir soru: Doktora yapıyorum ÖYP ile atandım, doktoram ...


 1. #1
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  87

  Yüksek Lisans ve Doktora Yapmakta Olan ÖYP'lilerin Hukuki Durumu

  Bu sitede ve farklı sitelerde sıklıkla sorulan bir soru: Doktora yapıyorum ÖYP ile atandım, doktoram yanacak mı?
  Bu soruya sıklıkla verilen cevap ise; anabilim dalınız aynı ise, devam edebilirsiniz ama karar dekanlığa v.s. bağlı.

  Şimdi konuyu anlamak için konu ile ilgili bağlayıcı hukuki kararlara bakalım:

  Bu konuda en açık karar aşağıdadır. Önce bunu okuyunuz:

  KARAR 1: KARAR.2010.28.5443

  T.C.
  YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞI

  YÜRÜTME KURULU KARARLARI
  Oturum Tarihi:01.09.2010

  Oturum No: 28


  2547 sayılı Kanun`un 33/a maddesi uyarınca, Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında araştırma görevlisi kadrosuna atanmaya hak kazananlar hakkında uygulamada birliği sağlamak amacıyla;

  1) ÖYP Araştırma görevlisi,halen bir devlet üniversitesinde lisansüstü (yüksek lisans, doktora veya bütünleşik doktora) eğitimine devam ediyor ve devam ettiği anabilim dalı Yükseköğretim Yürütme Kurulu Kararı ile ilan edilecek ÖYP kapsamında lisansüstü eğitim yapılabilecek anabilim dalları arasında yer alıyorsa, bu araştırma görevlilerinin lisanüstü eğitimlerine ÖYP kapsamına dahil olarak devam edebilmelerine,

  2)ÖYP araştırma görevlilerinin devam ettikleri lisansüstü eğitim programı söz konusu Kurul Kararı ile ilan edilecek ÖYP kapsamındaki lisansüstü eğitim yapılabilecek anabilim dalları arasında değilse ÖYP kapsamındaki desteklerden faydalanmamaları kaydıyla;

  2a)Araştırma Görevlisi kadrolarının, 2547 sayılı Kanun'un 35. maddesi uyarınca lisansüstü eğitime devam ettikleri üniversiteye geçici olarak tahsis edilebilmesine,

  2b)Lisansüstü eğitiminin ders aşamasındaysa haftanın belirli günlerinde, tez aşamasındaysa tez izleme komitelerine katılmak üzere üniversitelerince belirli sürelerde izinli sayılabilmelerine, .... karar verildi.[/SIZE]

  Bu karardan da anlaşıldığı gibi, yüksek lisansa/doktoraya devam ettiğimiz anabilim dalı, ilan edilecek olan lisansüstü eğitim yapacağımız yerler arasında ise eğitimimize devam edeceğiz.
  Eğer bu uyum yok ise yani doktora yaptığımız yer lisansüstü eğitim yapılacak yerler arasında değilse yine eğitimimize devam edebiliyoruz. Ancak bu durumda ÖYP desteklerinden faydalanamıyoruz. Bu desteklerin içeriğinin ne olduğu net olmamakla birlikte dil eğitimi, yolluk gibi durumları içerdiğini ancak maaşın etkilenmediğini düşünüyorum.

  KARAR 2 : KARAR.2010.34.6334

  T.C.
  YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞI

  YÜRÜTME KURULU KARARLARI
  Oturum Tarihi:20.10.2010

  Oturum No: 34

  ...ÖYP Araştırma görevlisi, halen bir devlet üniversitesinde lisansüstü (yüksek lisans, doktora veya bütünleşik doktora) eğitimine devam ediyor ve devam ettiği anabilim dalı Yükseköğretim Yürütme Kurulu Kararı ile ilan edilen ÖYP kapsamında lisansüstü eğitim yapılabilecek üniversiteler ve anabilim dalları arasında yer alıyorsa, bu anabilim dalına yerleşen araştırma görevlisinin ilgili üniversiteye tahsis edilen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında tutulmasına ... karar verildi.

  Bu karardan da anlıyoruz ki; yüksek lisans doktora yapanların anabilim dalları lisansüstü eğitim için açıklanacak listede yer alıyorsa burada eğitimlerine devam edecekler ancak kadroyu yeni başvuru yapana kapatılmasına sebep olmayacaklar.

  Bütün bu durumları örneklendirelim: Ben A üniversitesinde doktora yapıyorum B üniversitesine ÖYP ile atandım. Anabilim dalı olarak A ile B aynı ise ve A üniversitesinin ilgili anabilim dalı ilana çıkacak olan lisansüstü eğitim yapılacak yerler arasında ise sorunsuz olarak A üniversitesinde eğitimime devam ederim. Bitince B'ye giderim. Ama A ile B'nin anabilim dalları farklı ise ben yine A üniversitesinde eğitimime devam ederim ama kimi ÖYP'nin nimetlerinden faydalanmam. Bu durumların hiç biri de yeni başvuru yapacakları etkilemez.

  Bu kararlar çerçevesinde benden farklı yorumu olan varsa lütfen belirtsin. Bu kararlar bağlayıcıdır.

 2. #2
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  104
  Çok güzel açıklamışsınız teşekkürler... Peki benim merak ettiğim, büyük üniversitelerde de durum aynı mı???? Forumda o kadar çok yorum var ki, büyük üniversitelerde bazı farklılıkların olacağını dair, bunu nereden öğreneceğiz? Kanunlarda ikisinin farkı yazmıyor ki ...

 3. #3
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  87
  Evet size katılıyorum. Bu kararlar bütün üniversiteleri bağlaması gerekiyor. Çünkü kendi bünyesinde yüksek lisans/doktora programı olan üniversitelerde (büyük üniversitelerde) böyle olur diğerinde ise şöyle olur denmiyor. Denilen şu senin yüksek/doktora yaptığın yer ilanda çıkarsa sana engel olmayacağız. Yok yüksek/doktora yaptığın yer ilanda çıkmazsa o zaman ÖYP kapsamının biraz dışına çıkaracağız seni ve dil eğitimi v.s. gibi durumları kesip (yani 35. madde ile görevlendirilen ara. görevliliğine çevirip) yine eğitimine devam etmeni sağlayacağız. Bitince yine atandığın yere döneceksin. Kadronda hazır olacak.

  Forumda şöyle yorumlar var: Bunda bölüm karar veriyor, dekanlık izin verirse...., rektörlüğün tutumu belirleyici.... v.s.
  Bence böyle bir keyfiyet olamaz. YÖK Yürütme Kurulu'nun kararı çok açık ve bağlayıcı.
  Senato bunun aksi karar alamaz.

  Benim doktoramı saymazlarsa dava açacağım.
  Saymayacaklarını da sanmıyorum.

 4. 21-07-2011, 22:08

  Lisansüstü


 5. #4
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  87
  Ben sizin durumunuzu şöyle anladım. A üniversitesinde yüksek yapıyorsunuz ve B üniversitesinde ÖYP kazandınız. Ama B üniversitesinde yüksek lisans/doktora yok.
  Eğer durum bu ise yanıt şu olmalı:
  1.si: Ağustos ortasında açıklanacağı söylenin yüksek lisans/Doktora yapılacak yerlere bakacaksınız. O yerler arasında A üniversitesindeki sizin anabilim dalınızın ilanı varsa oraya ÖYP'li olarak gideceksiniz ve yüksek lisansınızı bitireceksiniz. İlana baktınız sizin yüksek lisans yaptığınız üniversite ve ilgili anabilim dalınız listede yok ise; o zaman statünüz 35'e çevrilecek ve yine yükseği tamamlayacaksınız.

  Başvuru süreci nasıl olacak ben de bilmiyorum. Elektronik olursa bu durumu da gözetirler herhalde. Onu yaşayıp göreceğiz sanırım.
  Ancak pek çok üniversitenin personel bölümü yukarıdaki kararları bilmiyor maalesef. Bu bizi biraz sıkıntıya sokabilir. Ama sıkıntıya soksa da sonucu değiştirmez.

  Ayrıca ben doktaraya da yüksek yaptığınız yerde devam edersiniz diye düşünüyorum . (Ama bu kişisel yorum. Bunula ilgili resmi bir yazı okumadım.)

 6. #5
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  23
  benim merak ettiğim halihazırda doktora yapan birisine 35. madde verilip verilmeyeceği.. buradan anlaşılmıyor.. yani verilirse yaptığım yerde araş.gör.lük yapıp mı gelicem yoksa, hiç verilmeyip arada git-gel mi yapıcam.. öyle de tez biraz zor yazılır danışmandan uzak.. yani zor olur epeyce..

 7. #6
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  87
  Kararda anabilim dalı aynı değilse 35. madde ile lisansüstü eğitim yaptığı yere geçici görevlendirilir diyor. Burası açık. Verilmezse bunun hukuki dayanağı ne olur çok merak ediyorum.
  Ben bu duruma düşürsem ve 35 ile görevlendiremeyiz derlerse dava açacağım.
  Git-gel yapma konusuna gelince, "geçici görevlendirilir"den anladığım lisansüstü eğitim yaptığın yerde geçici olarak araştırma görevlisi olursun. Dolayısıyla git gel yapmazsın. Önce gider doktorayı bitirir sonra gelir hoca olursun.
  35 ile görevlendirilen bütün araştırma görevlileri de bu şekilde yapmaktadır zaten.

 8. #7
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  87
  Benim anlamadığım bir nokta şu: Sitede bilgili bazı arkadaşlar dekanlık karar veriyor filan diyorlar. Bunun yasal dayanağı nedir aradım bulamadım.
  Kafasına göre mi karar veriyor herkes.
  ÖYP'de bütün kuralları YÖK belirliyor. Üniversite bunun dışına çıkamaz. YÖK 35 ile görevlendirilir diyorsa üniversite uygulamak zorunda.
  Üniversiteler şunu diyebilir mi: "Tıp sayısalla alıyor ama bizim dekanlık sözelle almaya karar verdi."
  35'e çevirmem demek bu kadar absürt bence.

  Hakkımızda hayırlısı...

 9. #8
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  23
  Çok faydalı bilgiler teşekkürler.. Ben dil kursuna gideceğim ve yl ders asamasindayim kazandıgım Uni de suan hicbirsey yok yeni kuruldu Benim gibi arkadaslar in duumu nasıl olacak net olarak anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim

 10. #9
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  218
  vakıf üniversitesinde doktora tez aşamasındayım. en azından derslerimi yeterliliğimi saydıramaz mıyım acaba?

 11. #10
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  50
  Alıntı meyyal Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  ...

  Bütün bu durumları örneklendirelim: Ben A üniversitesinde doktora yapıyorum B üniversitesine ÖYP ile atandım. Anabilim dalı olarak A ile B aynı ise ve A üniversitesinin ilgili anabilim dalı ilana çıkacak olan lisansüstü eğitim yapılacak yerler arasında ise sorunsuz olarak A üniversitesinde eğitimime devam ederim. Bitince B'ye giderim.

  Ama A ile B'nin anabilim dalları farklı ise ben yine A üniversitesinde eğitimime devam ederim ama kimi ÖYP'nin nimetlerinden faydalanmam. Bu durumların hiç biri de yeni başvuru yapacakları etkilemez.

  Bu kararlar çerçevesinde benden farklı yorumu olan varsa lütfen belirtsin. Bu kararlar bağlayıcıdır.
  Merhaba,
  Yazdıklarına katılıyorum. Forumda da bu karara dayanarak görevlendirmeler istenmiş: http://www.akademikpersonel.org/thre...ılı-yök-kararı

  Karardan anladığım kadarıyla verdiğin örneğin eksik olduğunu ve şu şekilde daha doğru olacağını düşünüyorum.

  1) Ben A üniversitesinde doktora yapıyorum, B üniversitesine ÖYP ile atandım. Anabilim dalı olarak A ile B aynı ise ve A üniversitesinin ilgili anabilim dalı ilana çıkacak olan lisansüstü eğitim yapılacak yerler arasında ise sorunsuz olarak A üniversitesinde eğitimime devam ederim. Bitince B'ye giderim. ÖYP'nin nimetlerinden faydalanırım.

  2) Ben A üniversitesinde doktora yapıyorum, B üniversitesine ÖYP ile atandım. Anabilim dalı olarak A ile B farklı ise ve A üniversitesinin ilgili anabilim dalı ilana çıkacak olan lisansüstü eğitim yapılacak yerler arasında ise sorunsuz olarak A üniversitesinde eğitimime devam ederim. Bitince B'ye giderim. ÖYP'nin nimetlerinden faydalanırım.


  3) Ben A üniversitesinde doktora yapıyorum, B üniversitesine ÖYP ile atandım. Anabilim dalı olarak A ile B farklı ise ve A üniversitesinin ilgili anabilim dalı ilana çıkacak olan lisansüstü eğitim yapılacak yerler arasında değil ise sorunsuz olarak A üniversitesinde eğitimime devam ederim. Bitince B'ye giderim. ÖYP'nin nimetlerinden faydalanamam.


  Eğer yanlış anlayıp, yanlış yorumlamışsam lütfen belirtin. Kimseyi yanıltmayalım.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. ÖYP'lilerin Yurt Dışı Doktora Araştırma Bursu
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan şegi
  Cevap: 50
  Son Mesaj: 01-04-2017, 20:15
 2. ÖYP'lilerin Eş Durumu Nasıl Olur?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan pinar
  Cevap: 219
  Son Mesaj: 28-01-2016, 14:28
 3. BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ Sinema ve medya alanlarında Yüksek Lisans veya doktora yapmakta olmak
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 25-07-2012, 07:49
 4. Üniversitelerin doktora ve yüksek lisans başvuru ücreti almalarının hukuki boyutu nedir?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan b_aron38
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 29-06-2012, 13:51
 5. Cevap: 4
  Son Mesaj: 24-07-2011, 21:49

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git