+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 7 123 ... SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 62
Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni

ÖYP'de Çift Anadal Not Ortalaması

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP'de Çift Anadal Not Ortalaması Konusunu İncelemektesiniz

merhabalar ben güzel sanatlar fakültesinden çift ana dal mezunuyum ana dallarımdan biri grafik diğeri de ...


 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  10

  ÖYP'de Çift Anadal Not Ortalaması

  merhabalar ben güzel sanatlar fakültesinden çift ana dal mezunuyum ana dallarımdan biri grafik diğeri de geleneksel ikisininde ortalaması farklı ikisinden de tercih yapmak istiyorum fakat başvuru ekranında çift ana dal yada vb. bir seçenek yok nasıl yapacağım konusunda da yardım arıyorum fakat bir bilgi bulamadım YÖK'ü arıyorum ilgili birimin numarasını veriyorlar ama açan yok günlerdir metu'ya mail attım oradan da dönen olmadı. bir konuda ÖYP ile ilk atananlardan bir hocam ile görüştüm dil puanını 1 yıl içinde 50 üstüne çıkaramassan 50 altı kalırsan öyp kapsamından çıkıyorsun ama araştırma görevliliğin devam ediyor dedi bana bu konularda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim yada arayıp bilgi edinebileceğim bir numara
  şimdiden çok teşekkür ederim

 2. #2
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  101
  Bende çiftanadal mezunuyum. Sadece bir bölüm seçip tercihte bulunabiliyorsun malesef. Hangisi daha yüksekse ve kontejyanı fazlaysa onu yazmanı öneririm.

  Bu kısmı atlamışım 50-65 arası alırsan ÖYP'den çıkıyorsun ama araştırma görevliliğin devam ediyor. 50'nin altında kalırsan hepsinden çıkıyorsun.
  Son düzenleyen Nazmi, 27-06-2011 saat 14:25.

 3. #3
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  26

  ÖYP'de çift Anadal Not Ortalaması

  Merhaba hocam,
  ben İşletme mezunuyum ama aynı zamanda ulus. iliş. den de çift anadal yaptım. ulus. iliş. lerden başvurmamda herhangi bi sakınca var mı acaba? Bir de benim iki tane not ortalama var biri ulus. iliş. derslerinin olmadığı genel ortalaması diğeri ise sadece ulus. iliş. derslerini içeren çap not ortalamsı... çap not ortalamsı daha yüksek. öyp'de ulus. iliş. ler bölümlerine başvuru yaparken bu not ortalamsını mı kullanmam gerekiyor yoksa genel not ortalamasını mı yazmalıyım.yardımcı olursanız sevinirim.

 4. #4
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  101
  hrnarc iki mezuniyet belgen ve iki diploman yok mu? Hangi bölümden başvuracaksan o mezuniyet belgesindeki diploma notu geçerli. Evet çiftanadaldan başvuru yapabilirsin ama iki bölümden yalnızca birini seçmek zorundasın. Senin aldığın ek derslerle kendi bölümünde de olan derslerin ortalaması alınarak toplam kredi hesabına mezuniyete yazılıyor(Hatta benim aldığım bir ders yanlış evrak yollamalarından dolayı iki kez yazılmış ve ortalamamı düşürmüştü. Uğraşmadım). Sadece alan dersleriyle başvurman imkansız nerdeyse. Mezuniyet belgende ortalaman neyse onun üstünden başvur.

 5. #5
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  101
  Kısaca eğer uluslararsı ilişkilerden başvuracaksan. Uluslararsı ilişkilerdeki geçici mezuniyet belgesine yazılan diploma notu neyse onun üstünden başvuracaksın.

 6. #6
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  26
  mezuniyet belgesi almadım.çap'ın diplomaları henüz hazırlanmadı diye onun diplomasını da almadım.ama teşekkür ederim.ulus. iliş. mezuniyet belgesi isterim.başvurumu ona göre yaparım.fakat mezuniyet belgesinin üzerinde diploma notu diye çap not ortalaması yazılı ise yine de ona göre mi başvurmalıyım

 7. #7
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  101
  Çap yazmaz onda sanmıyorum. Yazdılarsa hata vardır ama resmi belge o sonuçta. Sadece bölüm için ek olarak bir kağıtta transkrip verilir el yazması ama ortalama ona göre alınmıyor. İstedikleri, seçmeli dersleri kendi bölümünle de karıştırıp almadın mı ya da ortak alman gereken zorunlu dersler içinde mi çapın? sonuçta ayrı bir bölüm kabul ediliyor ve okuyorsun. Çap dediğnin içine iki bölümün alması zorulu ortak derslerini, diğer bölümün seçmelilerini karşılamak için kendi programında aldığın seçmeli dersleri katıyor musun? Mesela ben iisinden de ayrı ayrı seçmeli ile uğraşmamak için son sınıfta 4 olan seçmeli ders sayımı ikisinde de ikişer seçmeli ders alarak karşıladım. Yanlış hatılamıyorsam 15-18 civarı ek dersle mezun oldum. Sana üniversitede çiftanadal program kitapçığı ya da bölümlerin ders kitapçığı verilmedi mi? Farklı aldıklarınla ortak zorunlu derslerin ortalması sonucu oluyor diploma notu. Hatta bu yüzden önce alan mezuniyetini sonra çiftanadal mezuniyetini yapabiliyordun. Ben çok uğraşmıştım çiftanadal geçici mezuniyeti alabilmek için umarım seni uğraştırmazlar.

 8. #8
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  26
  işletme ve uluslararası ilişkilerin dersleri 1. sınıfta tamamen aynıydı.sonraki sınıflarda da bir kaç ortak ders vardı.bu ortak dersler transkriptte sadece genel not ortalamasına katılmışlar.çap not ortalamsında yoklar.aynı şekilde mezun olabilmemiz için 10 tane seçmeli ders almamız gerekiyordu.ortak dersler gibi bu seçmeli dersler de çap not ortalamasına katılmamış.sadece uluslararası ilişkiler öğrencilerinin aldığı 20 farklı dersin ortalamasını çap ortalamsı olarak hesap etmişler.dediğini anladım sanırım.ortak dersler,fark dersleri ve seçmeli derslerin ortalaması olacak ulus. iliş. ortalamsı sanırım.şu an öyle değil yalnız.dediğin gibi umarım geçici mezuniyet belgesi için uğraştırmazlar.

 9. #9
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  101
  Aynen anladığın gibi demek istedim. Alaman gereken ortak ve seçmeli dersleri de ekliyorlar genel ortalamana. Ben dilekçe yazmıştım. Şu şu dersleri aldım notlarım bunlar diye. Evrakları eksik toplamışlar falan. Onlar krediye ve norların doğruluğuna bakıp işlemişlerdi. Bir de ben yanlış hatırlamıyorsam çiftanadal uygulamasının ilk başladığı yıl okudum. İyice laçkaydı. Hocalar iyi niyetli olsa dahi hiçkimse birşey bilmiyordu. Alacağım dersler üstüne falan ben çok kafa patlatıyordum. 2 Danışmanım vardı. Biri çiftanadal biri alan danışmanım. Kendi derslerimim saatiyle çiftanadal saatlerim çakışıyodu. İşin kötüsü sınav saatleri de çakışıyordu. Yüzde 50 devamsızlık hakkım olduğunu söylememe rağen hiç uğraşma bırakırız diyen hocalar oldu. Alttan aldım. Aynı anda iki sınava girdim Bir sınavı apar topar yazıp diğerinin sınavına koşa koşa gittim neler neler. Diplomalarımız da daha basılmamış 3-5 yılı bulur diyorlar . Şimdi düzene girmiştir belki.

 10. #10
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  26
  hemen hemen aynı şeyleri bende yaşadım ama çok da bu tip şeylerde zorlanmadım açıkçası.bikaç telefon görüşmesi, bir kaç bizzat başvuru, dilekçe falan en fazla bi iki gün gecikmeli olarak işlerimi hallettim ama şimdi işler biraz sarpa sardı.bugün öğrenci işlerine konu ile ilgili gittim bana tuttular elimde olan transkriptin aynısını verdiler.çap not ortalamam hala 20 fark dersi üzerinden gözüküyor ve değiştirmiyorlar.uluslararası ilişkiler ortalam bu işte diyorlar.dahası çap'tan mezun bile gözükmüyorum şu an.devam ediyoe yzıyor ve bu işlerle ilgilenen sanırım daire başkanı tatildemidir nedir okulların bu mezuniyetle ilgili zamanında okulda yok ve güya sadece o biliyor.şu an çap'tan mezun gözükmüyorum.en erken 15 güne mezun durumuna geçerim sanıyorum. çap ortalaması değişir mi değişmez mi bilemiyorum. başvuruların son gününe kadar değişmez sanıyorum.başvurulardan sonra tutar değiştirirlerse de... tuhaf,saçma bir durumdayım açıkçası.. benle ilgili ortada bişey yok, yapabileceğim bişey yok. ama yanlış bilgi girmeden yök başvurumu kabul etmeyedebilir.hayır mezun gözükmediğim için geçici mezuniyet belgesi de alamıyorum. üff diyeyim başka şeyler demem gerekir ama

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Çift Anadal Ortalaması ve ÖYP
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan snrsziletisim
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 12-01-2016, 22:54
 2. Çift Anadal Sorunu
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan s-abdullah
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 27-12-2014, 12:10

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git