reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 4 123 ... SonSon
Bulunan 1 den 15 - Toplam 49

ÖYP'den Çekinenler ve ÖYP'ye Karşı Olanlar

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP'den Çekinenler ve ÖYP'ye Karşı Olanlar Konusunu İncelemektesiniz

ÖYP'den çekinenler, korkanlar ve ÖYP'ye karşı olanlar nedenleriyle birlikte yorumlarını paylaşırlarsa sevinirim....

 1. #1
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  270

  ÖYP'den Çekinenler ve ÖYP'ye Karşı Olanlar

  ÖYP'den çekinenler, korkanlar ve ÖYP'ye karşı olanlar nedenleriyle birlikte yorumlarını paylaşırlarsa sevinirim.
  Son düzenleyen Nazmi, 23-06-2011 saat 20:37. Sebep: nedeni 4. mesajda saklı :)

 2. #2
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  İst.
  Mesaj
  647
  ÖYP'den çekindiğim bir numaralı husus ; senet değil,senet miktarı değil , senede aranan kefiller değil -evet bunların hiçbiri değil- senede kefil olacak kişilerde aranan niteliklerdir.
  ÖYP ile ilgili başkaca olumsuz hiçbir husus göremiyorum.Çünkü YL+ doktora sürecinde başarısız olmayacağımdan eminim ve bana yüklenebilecek her türlü iş yükünün altından kalkabileceğimi düşünüyorum.
  "Swedish man caught trying to split atoms at home."

 3. #3
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  130
  Benim öyp'ye başvurmak konusunda kararsız olma sebeplerim,
  1) O kadar yüklü miktardaki senet için kefil bulmak mümkün değil diye düşünüyorum. Ben tübitak bursu alıyorum onun senedi 30000 tl olmasına rağmen kefil bulmakta çok zorlandım burda neredeyse 10 katından bahsediyoruz.

  2) Senet konusundan daha önemli bir nokta da şu anda yüksek lisansımı farklı bir alanda yapıyor olmam. Ben bu alanda ilerlemek istediğim için yüksek lisansta tek tercihle bu alana girdim fakat öyp kapsamında buna izin verilmeyecek ve yüksek lisansa yeniden başlamam istenecek.Normal şartlarda araştırma görevlileri istedikleri alanda(tabii ki alakasız bir bölüm değil) yüksek lisans yaparken, öyp de bunun olmaması saçma geliyor.

  Bu sebeplerden öyp konusunda tereddütlerim var normal araştırma görevlisi kadrosunu beklemeyi düşünüyorum ama bir yandan da artık büyük üniversiteler bile öyp kadrosu açacağı için hedefimi gerçekleştirmek için bu fırsatı kaçırmak istemiyorum.

 4. #4
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.863
  Forumda engel yok, demokrasi var başlıklar her türlü yoruma ve tartışmaya açıktır şimdi gider biri başka başlık açar fikir ayrılığı olanlar yazmasın der o zaman olmaz o yüzden her türlü fikri açıkça görmek lazım. Siyah olmadan beyazın anlamı kalmaz
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 5. #5
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  02-2011
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  553
  Senet konusu çok can sıkıcı hocam yani devamlı gerginlikle geçecek eğitimimiz her sınav öncesi sonrası,yeterlilikti,tez dönemiydi acaba atılacak mıyım o kadar meblayı nereden bulacağım gibi stres altında tutacak bizi . Ama devlette yatırımını koruma amacında ben tüm olanakları verip yetiştireyim sonra yetişmiş eleman başka üniversiteye yada kuruma kaçmasın derdinde bu yüzden anlıyorum ve anlayışla karşılıyorum durumu ama 2 devlet memuru nereden bulalım biz

  Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Muhasebe-Finansman ABD ÖYP araştırma görevlisi

 6. #6
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  270
  Alıntı Nazmi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Forumda engel yok, demokrasi var başlıklar her türlü yoruma ve tartışmaya açıktır şimdi gider biri başka başlık açar fikir ayrılığı olanlar yazmasın der o zaman olmaz o yüzden her türlü fikri açıkça görmek lazım. Siyah olmadan beyazın anlamı kalmaz
  Hocam bir sürü başlık var tartışmaların döndüğü. Hatta baya sert tartışmaların döndüğü Ben sadece böyle bir başlık açtım ki, insanların ne tür çekinceleri, gerekçeleri var görsün istedim. ÖYP'yi isteyenlerinde çekinceleri vardır şüphesiz. Benim gibi. Herkes yazabilir. Sadece dışarıdan ya da üyelerden "bu insanlar öyp'den neden çekiniyor" sorusuna cevap bulmalarını istedim. Yoksa kat'a ve asla kimsenin yorumunu engellemek için yazmadım hocam.

 7. #7
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  245
  Bence bu sözünden sonra seni aforoz etmekten vazgeçerler

 8. #8
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  270
  Alıntı akeake Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bence bu sözünden sonra seni aforoz etmekten vazgeçerler
  Beni etse etse PAPA afaroz eder akeake OKito?

 9. #9
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Nerden
  İZMİR
  Mesaj
  241
  Alıntı nirvana Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Beni etse etse PAPA afaroz eder akeake OKito?
  o zaman papa olarak seni afaroz ediyorum nirvana hocam hocam hakikaten senet olayı can sıkıcı ve de şu 2 memur
  Kocatepe Üniversitesi İ.İ.B.F İngilizce İşletme Bölümü- Muhasebe Finansman Arş.Gör

 10. #10
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  245
  Tabiki Hatta papa bile aforoz edemez o kim ki Söz konusu senet sorunu inşallah herkesin dilediği bir şekilde halledilir...

 11. #11
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  101
  ÖYP'de kefalet olayı saçma çünkü
  1) Yurtiçinde zaten hizmet yapıyoruz.İşsizliğin bu kadar çok olduğu bir dönemde akademisyenliği isteyenler zaten bu işi bırakmayacaktır.

  2) Kefalet,insanları lisansüstü öğretimi daha kolay olan yerlere yönlendirecek ve yetişen öğretim üyeleri görece daha az kaliteli olacaktır. Örneğin ODTÜ öyp ile Sakarya ÖYP'ye göre çok yüksek ihtimalle daha zordur ve fakat odtü çıkışlıların kalitesi daha iyidir.Ben bu olayı karşılaltırdım ODTÜ'deki doktora bitirme aşamasındaki araştırma görevlisinin A sınıfı yayınları varken Anadolu'da doçentin A sınıfı yayını yok,1 tane B sınıfı var. İstisnalar olablir ama benim karşılaştırmalarıma göre bu sonuca vardım. Mühendislik için konuşuyorum.
  3)Devletde kitler dahil birçok kurum yüksek lisans ve doktorayı teşvik ediyor. Savunma sanayii zaten teşvik ediyor. Bu kurumlarda çalışanlar 2500-3500 TL arası maaş alıyorlar asistan maaşı 1800 tl. Bu durumda ÖYP iyi bir seçenek değil.
  4)Başarısız duruma düşenlerden intihar edenler mutlaka çıkacaktır.Bu olaylar olduğunda sorumlu kim olacak? Malesef YÖK olacak.
  5)Kefalet, eşitsiliğe yol açıyor.Sülalesi çoban olan biri devletin bu imkanından faydalanamıyor.

  Çözüm önerileri
  1) Kefalet kalksın.ÖYP kapsamında yüksek lisansı bitirip doktorada başarısız olan öğretim görevlisi olsun.Yükseği bitiremeyene
  yüksek yaptığı üniversiteyi değiştirme hakkı ve sıfırdan yükseğe başlıyormuş gibi süre verilsin.

  2) Kefalet miktarı ödenebilecek bir seviyede tutulsun mesela verilen net maaşın yarısı.

  amaaan.

 12. #12
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Mesaj
  23
  Ben de ÖYP konusunda ciddi çekinceleri olanlardanım. Hatta ÖYP puanım düşük olmadığı halde başvurmaktan vazgeçme noktasındayım. Yüksek lisans ve doktoradan sonra yardımcı doçent kadrosunun hemen alınıyor olması bir avantaj olarak görünüyor ama bunun bir de bedeli var. Yani senet meselesi, ki bunun pek çok kişinin ÖYP'yle ilgili tereddütlerinin ortak noktası olduğunu tahmin ediyorum. Kişisel olarak söylemem gerekirse, uykusuz geçen pek çok gecelerin ardından böyle bir seneti imzalayamayacağımı fark ettim. Ya da buna karar verdim. 6 yıl çok uzun bir süre. Hatta sadece zorunlu hizmet süresi değil lisansüstü eğitim süresini de hesaba katarsak 12 sene. Ve bu 12 seneyi tek bir imzayla, geri dönülemeyecek şekilde belirlemiş olacağım. Eğer bu süreç benden istenen şekilde ilerlemezse birileri bana bak imza, hani para, diyecek. Kaldı ki, eğer araştırma görevlisi olursam zaten büyük bir aksilik olmadığı sürece hayatım buna göre şekillenecek. Ama hala senet meselesini aklıma yedirebilmiş değilim. Ve tabii ki senete ek olarak (çünkü sonuçta seneti ben imzalıyorum, bu benim kararım, başkaları işin içinde yok), yine herkesin söylediği kefil meselesi ki bence bu çok daha büyük bir problem. Babamın bile böyle bir senete kefil olmasını istemem, çünkü birileri bana kefil olduğu zaman kendimle beraber o kişiye de çok ciddi bir sorumluluk yüklemiş oluyorum. Kendi ailemin bile böyle büyük bir meblağda bana kefil olmasını istemezken başkalarından hiç isteyemem (ailemde hiç memur yok). Bu nedenle en başta da belirttiğim gibi, büyük ihtimalle kadroyu kazansam bile senedi imzalamayacağım için, bu kadroları gerçekten isteyen kişilerin de önüne geçmemek adına zannederim en azından bu dönem ÖYP'ye başvurmayacağım. Benim temel sebeplerim bu şekilde.

 13. #13
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  kaf dağının ardında
  Mesaj
  31
  1- herkesinde yakındığı gibi senet miktarının insanı intihara sürükler seviyede olması )))
  2-görevlendirildiğiniz yerdeki öyp'lilere hocaların burnundan getirmesine dair aldığım duyumlar(kulaktan dolmada olma)
  3-şimdiden hangi üniversitelerin alanlarımızla ilgili alım alacağının belli olmaması ,mesela ben doğuda bir üniversite seçtim ama şimdiden görmek isterdim hangi üniversitede kaçtane alanımla iligili görevlendirme yapılacağını

  birde arkadaşlar diyelimki yl veya doktorada uzatma aldık o zaman maaş alabiliyor muyuz yada herhangi bir bedel ödemek zorunda mıyız???

 14. #14
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  30
  bundan 10 yıl, 15 yıl belki 20 yıl önce olsaydı kefalet konusuna nispeten hak verilebilirdi.. o zaman devlet'in "yahu ben şimdi kaçıp giden akademisyeni bir daha nereden bulacağım, en iyisi maaşına doğrudan el koyabileceğim ve maaşı benim tarafımdan ödenen iki kefil olsun da işi garanti altına alalım" düşüncesi kendi mantığı içerisinde makul değerlendirilebilirdi..

  ama artık adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden tut da yurt dışı çıkışı için elektronik prangaya kadar bir sürü mekanizma var devletin elinde.. ve evet, şahsen elektronik pranga gibi özgürlük kısıtlayıcı bir yönteme bile sıcak bakabiliyorum, yeter ki kendi sorumluluğumu bizzat benim taşımam sağlansın.. akademisyen olarak çalışmak için kendimi iki kefile karşı borçlu hissetme ihtimali kadar saçma değil en azından..

  işin enteresan tarafı, sanki bu senet/kefalet konusu hiç yokmuş gibi hala ilanları inceleyip nerelere başvurabileceğimi planlıyorum.. daha da kötüsü olur da bir yerden kabul alırsam ve bu nedenle -kefil bulamayıp- atanmazsam, bir sonraki adayın hakkını dolaylı olarak gasp etmiş olacağım.. arapsaçı resmen.. tabi senet/kefalet saçmalığını kendimiz söylüyoruz kendimiz dinliyoruz şu aşamada..

  bu arada öyp konusundaki çekinceler senet konusunda düğümleniyor galiba.. benim bir başka çekincem de başarısızlık durumunda yaptırım uygulanacağını bilen danışman/tez yöneticisi gibi kimselerin bu durumu bir koz olarak elinde tutması ve kötüye kullanması olasılığı.. danışman/yöneticileri töhmet altında bırakmak istemem elbette ama yine de insanın aklına gelmiyor değil..

 15. #15
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  354
  Benim de en çok çekindiğim meseleler senet ve 12 yıl. Birçok kişi "e ÖYP budur arkadaşım sen de başvurma olsun bitsin!" diyor ama normal kadrolar da bekle ki açılsın. ÖYP puanım yüksek, ama dil puanı olmayanlara dahi hak tanıyan bir program varsa, başarılı öğrenciler için de YÖK'ün kadro vermesi lazımdır. 12 yıl boyunca ne fırsatlar çıkacak karşımıza... Gittiğimiz yerde akademik özgürlüğümüz olmayacaksa -farzımisal- başka yere geçemeyeceğiz bile. Şu andaki ilanlarda benim istediğim üniversiteler açmadı, onları bekleyeyim diyorum. Ama onlar da çok geç açarlarsa yıllarım gidecek. Sırf maaşı için bu işe başvuran, dil puanı bile olmayan arkadaşlarım var, onlar çalışırken ailemden para almak zoruma gidecek. Benimle aynı durumda olan arkadaşlarım beni iyi anlayacaklardır. Diğerleri de yine başvurma o zaman kardeşim! deyip geçiştireceklerdir. Herkese sabırlar dilerim, vallahi zor iş. Kaç gecedir uyku uyumuyorum.
  Benim de ailemde hiç memur yok. Olsa da sadece ben imzalamak isterim senedi. Tercih yapıp da imzalamazsam atılırım sanırım. 11 Temmuz'a kadar kendime akıl fikir diliyorum. Puanımla normal bir kadroya yerleşememek de beni deli ediyor. Tüm kadroların ÖYP olması hiç de mantıklı değil. Karşı çıkanlar olacaktır; ama seçenek sunulmalı insanlara. İlle de torpil dönecek diye bir şey yok ki... Bu sistem çok mu adaletli. Alanımızla mı ilgili allahaşkına bu ales sınavı? O açıdan bakarsak, normal kadrolar da açılır inşalllah bir an önce...


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Mülakat tecrübesi olanlar !...
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan Dissident
  Cevap: 33
  Son Mesaj: 08-08-2012, 11:34
 2. Dil Puanı 65 Altında Olanlar
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan soktan
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 27-10-2011, 20:05
 3. 65 altı olanlar için..
  ÖYP Dil Puanı forum içinde, yazan qul
  Cevap: 40
  Son Mesaj: 08-10-2011, 16:11
 4. Lisans Notu Düşük Olanlar
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan krmkra
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 14-09-2011, 21:47
 5. Askerlik Sorunu olanlar/olacaklara
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan Doğuş
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 02-08-2011, 12:53

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git