+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 3 123 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 30

ÖYP Başvurusu

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP Başvurusu Konusunu İncelemektesiniz

herkese merhaba. ben fen bilgisi öğretmenliği mezunuyum. fen bilgisi eğitiminde yüksek lisans yapıyorum ve tez ...


 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  03-2011
  Mesaj
  7

  ÖYP Başvurusu

  herkese merhaba. ben fen bilgisi öğretmenliği mezunuyum. fen bilgisi eğitiminde yüksek lisans yapıyorum ve tez dönemindeyim. bu sene öyp ye başvurmak istiyorum. öyp ye başvurursam yüksek lisansım yanacak mı, yani tekrardan mı başlayacağım? aslında bu sene tezi bitirip doktoradan başlamak istiyordum ama tezim yetişmeyecek. bu durumda öyp yi kazandıktan sonra yatay geçiş yaparak tez döneminden devam edebilir miyim?

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  142
  Alıntı fenci-esra Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  herkese merhaba. ben fen bilgisi öğretmenliği mezunuyum. fen bilgisi eğitiminde yüksek lisans yapıyorum ve tez dönemindeyim. bu sene öyp ye başvurmak istiyorum. öyp ye başvurursam yüksek lisansım yanacak mı, yani tekrardan mı başlayacağım? aslında bu sene tezi bitirip doktoradan başlamak istiyordum ama tezim yetişmeyecek. bu durumda öyp yi kazandıktan sonra yatay geçiş yaparak tez döneminden devam edebilir miyim?
  Hocam, aynı abd'de öyp yi kazanırsanız ve lisansüstü eğitime devam ettiğiniz üniversite öyp kapsamında eğitim veren üniversitelerden biriyse yıl kaybetmeden kaldığınız yerden üniversitenize görevlendirmeniz çıkacaktır.

 3. #3
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Mesaj
  11
  benim de bir süredir kafamı kurcalayan birkaç konu var:

  1-) kadroyu aldığımız üniversitenin, yüksek lisans için bazı üni.ler ile anlaşmasıı mı var, yoksa kadromuzu aldıktan sonra bizim seçtiğimiz herhangi bir öyp üni.sinde yüksek lisansa başlayabiliyor muyuz?

  2-) bu seneki ek alımlar da aynı tarihlerde ve 2 kez mi yapılır? ek alımlarla yerleşme durumumuz olursa, yüksek lisans yapacağımız üni.nin bahar yarıyılında y.l. başvurusu açıp açmama durumuna göre, y.l. a başvurumuz, kadromuz olduğu halde bir sonraki eğitim yılına mı kalıyor? eğer süreç böyle işliyorsa, y.l. a başladığımız döneme kadar herhangi bir öyp hakkından yararlanabiliyor muyuz?

  3-) okullar, tüm başvuru belgelerini noter onaylı mı istiyor yoksa bu belgeleri okulumuza veya herhangi bir enstitüye onaylatma şansımız var mı? bunun, okuldan okula değişme durumu var mı?

  4-) eğer temmuzda yapılacak olan alımlarda atanırsak, göreve ne zaman başlarız, sözleşmeyi göreve başlamamızın ardından mı yaparız?

  5-) atamamızın ardından, her iki üni.de de ayrı bir danışmanımız mı oluyor? kadromuzun olduğu üni.deki tez danışmanımıza ek olarak, y.l. yaptığımız üni.de de başka bir öğretim görevlisinin asistanı olmuş oluyoruz çünkü?

  yardımcı olursanız çok sevinirim...

 4. #4
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  578
  1-kadro ünisinin anlaşması olmaz yök'ün anlaşması olur yök eğitim verecek ünilerle anlaşır ona göre kontenjan açılır. kendi seçtiğiniz ünide eğitim almak isterseniz öyp olanaklarından faydalanamazsınız.
  2-ek alımlar ilk kontenjanlar dolmadığı için yapıldı, dolayısıyla bu sene ilk alımlarda ne kadar dolar dolmaz buna göre ek yerleştirmeler belli olur. ek kontenjanla yerleşenlerin bir kısmı 2. dönem eğitime başladı bazıları başlayamadı yök bazı ünilere yazı gönderdi ekten gelenleri almayın diye (izmir'e ve ankara'ya sanırım). ama istanbul'da alındı bu şekilde bir karmaşa oldu ama seneye umarım bu karmaşa olmaz.
  3-başvuru belgelerini noter onaylı veya aslını verebilirsiniz.zaten ne şekilde verilmesi gerektiği ilanlarda yazıyor.
  4-kadroda bulunduğunuz üniversitede eğitim almayacaksınız ki neden tez danışmanı olsun ? eğitime gideceğiniz okulda enstitü otomatik danışman atıyor size, bunun yanında da tez danışmanı belirliyorsunuz.

 5. #5
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Mesaj
  11
  cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
  benim şöyle bir kaygım oldu, evet, eğitim verecek olan üni.lerin belirlenmesine ve kontenjan miktarlarına yök'ün karar verdiğini biliyorum fakat örneğin yök benim bölümümü kapsayan 5 üni. ile anlaşmışsa, kadromun olduğu üni.den herhangi bir yönlendirme olmayacak bu durumda 'bu 5 üni.den ancak 2'sine gidebilirsin..' gibi, ben, yök'ün anlaştığı ve bölümümü kapsayan tüm öyp üni.lerine başvurabileceğim yazdığınızdan çıkardığım sonuca göre, öyle değil mi?
  kadroyu aldığımız üni.de bir tez danışmanı olacağı sonucunu, öyp bildirgesinde yer alan 'tez izleme komitesi' ile ilgili maddeye dayanarak çıkarmıştım. bu durumda tez ile sadece eğitim aldığımız üni.deki danışmanımız ilgilenecek sanırım, kadro üni.mizin veya enstitünün atadığı danışmanın bir işlevi olmayacak.?

 6. #6
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  578
  Evet sizin eğitim yapabileceğiniz atıyorum 4-5 tane üni varsa siz tercih yaparsınız kimse sizi yönlendirmez, ama tabii puanınız belirleyici olur, mesela batı'da revaçta olan bi okulsa ve sizin gibi eğitim bekleyen diğer insanlar varsa aynı bölümden kimin puanı yüksekse o girer o okula. Bu tez izleme komitesi de tez danışmanınızla beraber oluşturulan bir komitedir. enstitü tarafından atanan danışman ise her yarıyıl sonunda sizin hakkınızda rapor hazırlar ve öyp olanaklarınızı kullanırken onunla beraber hareket edersiniz (bütçe kullanımı vs.).

 7. #7
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Mesaj
  78
  Arkadaşlar herkese günaydın, bende bir şey soracaktım bir hocam dediki okuldan "ÖYP dil puanınız olmasa bile sizi 50 almış var sayıyor" bende bunun üzerine bunun değiştiğini ek alımlarda kaç puan aldıysak onun üzerinden değerlendirme yaptığını dile getirdim. Ve artık alımlar yapılırken olan dil puanımızın %15 inin alınacağını, puan yoksa 0 olarak kabul edileceğinden direkt 15 puan eksik hesaplanacağını belirttim. O'da bunun üzerine hayır o sadece ek alımlarda geçerliydi dedi. Şimdi kafam yine çok karıştı. Haziran yada temmuzda yapılacak alımda da dil puanımız ek yerleştirmedeki gibi mi değerlendirilecek ÖYP usulde yoksa geçtiğimiz haziran ayı alımındaki gibi 50 mi sayılacak? Yardımcı olursanız sevinirim. Hepinize güzel haftalar diliyorum...

 8. #8
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  70
  hocanız öyp üniversitelerinin birinde görevliyse demekki bu sene de alımlarda öyp ve cari usul kullanılacak demektir.

 9. #9
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Mesaj
  78
  Bilemiyorum söylentiler çok farklı benim aklımı bu konular şimdi çok daha karıştırdı. Ayrıca cari usul alım yapılmayacağıda söylentiler arasında. Arkadaşlar bilgisi olan varsa lütfen şu soruları yanıtlayabilir mi;

  1- Okulda bir hocam dediki "ÖYP dil puanınız olmasa bile sizi 50 almış var sayıyor" bende bunun üzerine bunun değiştiğini ek alımlarda kaç puan aldıysak onun üzerinden değerlendirme yaptığını dile getirdim. Ve artık alımlar yapılırken olan dil puanımızın %15 inin alınacağını, puan yoksa 0 olarak kabul edileceğinden direkt 15 puan eksik hesaplanacağını belirttim. O'da bunun üzerine hayır o sadece ek alımlarda geçerliydi dedi. Şimdi kafam yine çok karıştı. Haziran yada temmuzda yapılacak alımda da dil puanımız ek yerleştirmedeki gibi mi değerlendirilecek ÖYP usulde yoksa geçtiğimiz haziran ayı alımındaki gibi 50 mi sayılacak?

  2- Cari usul alım kalktı mı?

 10. #10
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  03-2011
  Mesaj
  483
  Üniversitenin birinde, sanırım Selçuk Üniversitesi, cari usül ile alım yapılırken adam kayırıldığı söyleniyor. Bu yüzden cari usül ya da ÖYP ile alım, hepsi YÖK'ün elinde.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Ales başvurusu
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan 34marmara
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 31-03-2012, 22:29
 2. Uzmanlık Başvurusu
  Uzman forum içinde, yazan pisagor
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 07-01-2012, 11:12
 3. ÖYP Başvurusu ve YÖK
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan minas
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 27-06-2011, 01:09
 4. ÖYP-Doktora Başvurusu
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan eylül
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 06-06-2011, 19:04
 5. öyp başvurusu ne zaman?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan dygyldzz
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 03-06-2011, 21:34

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git