+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 3 - Toplam 3
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen ebuyusuf

2015 güncel şartlar altında öyp araştırma görevliliğine devam mı yoksa öğretim üyeliğine geçiş mi?

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda 2015 güncel şartlar altında öyp araştırma görevliliğine devam mı yoksa öğretim üyeliğine geçiş mi? Konusunu İncelemektesiniz

Merhaba, içinde bulunduğum koşulları belirtip fikrinizi almak istiyorum. - İlahiyat Arap dili ve belagatı bölümünde ...


 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Nerden
  Konya
  Mesaj
  84

  Question 2015 güncel şartlar altında öyp araştırma görevliliğine devam mı yoksa öğretim görevliliğine geçiş mi?

  Merhaba, içinde bulunduğum koşulları belirtip fikrinizi almak istiyorum.

  - İlahiyat Arap dili ve belagatı bölümünde öyp araştırma görevlisiyim. Y.l. savunmasını dün yaptık. Doktoraya başlayacağım inş.
  - Bazılarının bahsettiği gibi öyle özel hocaların, danışmanın özel işlerini yapmak gibi bir durumumuz yok, hatta bu anlamda en rahat üniversitedeyiz belki, her bir arş. görevlisinin özel odası bile var. Kimse karışmaz. Hatta bölüm işlerine bile bi ara yardımcı olmuştum sonra bölüm başkanımız (aynı zamanda danışmanım) işlerin takibini örğt. görevlisi bir arkadaşa verdi. Yani kendi çalışmalarımız dışında hiç bir şeye karışmıyoruz.
  - Dil sorunum yok dil 97.
  - Kendi alanımda iyiyimdir. Yani çok zorlanmam akademik çalışmalar yaparken.
  -Öğrt. görevlisi kadrosuna geçersem hiç bir şekilde doktora yapmama engel çıkarmazlar hatta desteklerler.
  - Bir süre yurt dışında bulunmak istiyorum doktora esnasında.
  -Öğrt. görevlisi iken alacağım ders ücretlerinde gözüm yok. Şu anki maaşımız iyileştirmeden sonra yeterli. Artı para kazanmak istersem çevirmenlik yapıyorum.

  Bu durumaları belittikten sonra, fakültenin özellikle bu bölümde öğretim elemanına ihtiyacı olduğundan danışman hocam (ABD başkanı) ve dekan ısrarla öğretim görevlisi kadrosuna geçmemi istiyor. Kadro açalım öğretim görevlisi olarak devam et diyor. Bu durumda haftada en az 24 belki 30 a kadar ders verecekler. İkinci öğretim var fakültede.

  Sorum şu: Tamam genel anlamda iki statü hakkında da bilgim var ama gözden kaçırdığımız ya da işte günümüz şartlarında veya benim yukarıda belirttiğim özel şartlarımda gözden kaçırdığım bir nokta olur diye soruyorum.

  Acaba öyp araş. görevliliğine devam mı yoksa öğretim görevlisi olmak mı daha iyi benim için.

  Kendi fikrim: Özgür olmayı severim, bunun için öğretmenlik yapmadım, üniversiteye girdim. Yoğun ders vermeyi sevmem. Hatta yrd. doç olsam dahi şartlar gerektirmedikçe zorunlu saat dışında girmek istemem. Kendim okuyup yazmayı, özel (ücretsiz) dersler yapmayı, kitap çevirisi yapmayı (yayınevleriyle çalışıyorum yayınlanmış kitaplarım var) seven biriyim. Sonra biran evvel doktorayı bitirmek istiyorum. Yasal alt sınır ne ise 3 yıl veya 3.5 bunu başarabilirim akademik çalışma istitadı anlamında.

  Ben bu teklife sıcak bakmadığımı, istemediğimi dekana ve danışman hocama söyledim, burada ifade ettiğim gerekçelerle. İşte savunma arafesinde tehdit olarak algılama ama üzülürüz kırılırız, fakülte için fedakarlık yapmalısın, sen yaparsın edersin, başka tanımadığımız biri gelmesin vs. vs. Dedim ki hocam bu duygusal bir durum değil. Bu benim geleceğim hakkında bir karar. Benim tamamen duygusal karar vermemi, sırf sizi kırmamak için kabul etmemi beklememeniz gerekir. İşte doktorayı hızlı bitirmek istiyorum gibi gerekçelerimi söyledim. Ama madem fedakarlık yapmaktan söz ediyorsunuz, kaçındığımı düşünüyorsunuz bir kaç ay hocalarınızı bulana kadar ücretsiz derslerinize girivereyim dedim. Yok, bu yasal değil arş. gr.lisinin derse girmesi, seni öğrt görevlisi yapalım öyle gir denildi. Bu görüşmeler y.l. tez savunma arafesinde oldu. Hocam şu savunma bitsin tekrar düşüneyim şimdi onunla meşgul zihnim, ama şimdi böyle bir şeye meyilli değilim, bunu bilmenizi isterim dedim. Bu şekilde bıraktım, en son dün konuşmuştuk.

  Çekincelerim şunlar:

  -Acaba ileriyi düşünürek benim için hangisi daha iyidir? Öyp arşt. görevliliği biraz hala oturmamış bir statü, ne olacağı belli olmaz öğrt. görevliliği daha sağlam gibi düşünmek doğru mudur?
  -Kabul etmezsem danışman hocam bence olmaması gerekirken gücenip kırılabilir aramızın soğumasını istemiyorum. Bu akademik çalışma ilişkimize yansır böyle olursa.
  -Doktorayı bir şekilde bitirdiğimizi varsaysak yrd. doç olmak öyp arş gr.lisi iken daha mı kolay yoksa öğrt görevlisi iken. Bu arada doktoradan sonra burada kalmayı düşünmüyorum şehirden dolayı. Burada kalacak olsam hemen kadro açarlar bu şartlarda bunu biliyorum. Ayrıca Arap dili bölümünde Türkiye'de oldukça açık olduğunu ve başka bir yerde yrd. doç. olarak kolay başlayabileceğimi de biliyorum.

  Bilgi, deneyim ve fikirlerinizi aktarırsanız memnun olacağım. Bu hafta içinde kararımı bildireyim dedim.
  Son düzenleyen ebuyusuf, 30-08-2015 saat 23:56. Sebep: başlıkta hata

 2. #2
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  12-2014
  Mesaj
  638
  Adamların amacı belli zaten , sizin gibi kaliteli bir eğitimcinin etinden sütünden faydalanmak istiyorlar , ikisindede hemen hemen aynı maaşı alacaksınız ar.gör ken kafanız rahat bir şekilde akademik çalışmalar yapabileceksiniz ama öğr.gör ken hem ders hem doktora sizi bu manada kısıtlayacaktır , bu durumda hocalarınızın karakteri çok önemli , ar.gör olarak devam etme seçeneğinde önünüze ciddi manada engel koyacaklarsa (mobbing , doktorayı bitirmeme tehditleri vs.) öğr.gör olun , yok böyle şeyler olmaz diyorsanız ar.gör olarak devam edin ki yazdıklarınız gönlünüzün bu yolda olduğunu açık bir şekilde gösteriyor , üstelik birilerinin gönlü olsun diye yönünüzü değiştirmeyin lütfen , sonra o birileri hiç ummadığınız bir anda sizi yarı yolda bırakırlar tecrübeyle sabittir

  Eğitim hayatınızda başarılar dilerim.
  '' Herşeye Sahip Olmak İsteyen Elindekini de Kaybeder ''

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Nerden
  Konya
  Mesaj
  84
  Öncelikle teşekkür ediyorum kardeşim Demircan ilgin için, cevabın için.

  Evet kullanmak istiyorlar yani kendi menfaatleri için aslında beni falan düşündüklerinden değil ama, fedakarlık duygusallık kılıfına bürüyorlar işi. Daha doğrusu bunu dekan yapıyor, danışman hocam daha olgundur.

  Ciddi tehditler olamaz burada. Birincisi dekan da danışman hocam da böyle bir karakterde değil. Dekan benim öğrencim aynı zamanda yanımda ingilice kitaplar okuyor, öğreniyor, danışman hocam beni sevdiğini takdir ettiğini her fırsatta yanımda olsun, başkalarının yanında olsun dile getirir. Ben de onu severim. Ancak insan endişe ediyor işte kırılır da bu akademik ilişkimize yansır diye. Yoksa ciddi tehdit söz konusu olamaz inş. İkincisi buradaki arş. görevlilerine daha önce türlü sıkıntılar çektirmişler. Olaya Yök'ten biri (adını söylemeyim) el atmış, hala araş. görevlilerinin ardında o kişi. Bi şey yapamazlar yani.

  Ben hocaya kırılmasın diye açıklayım güzelce düşüncemi ve bu şekilde devam edeyim. Teşekkürler tekrar.
  Son düzenleyen ebuyusuf, 30-08-2015 saat 23:53.
  demircan_053 bunu beğendi.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Cevap: 1
  Son Mesaj: 24-12-2014, 01:20
 2. Araştırma görevlisi, Öğretim görevlisi vb. Kadrolu mu oldu yoksa Sözleşmeliye devam mı?
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan neden_insan
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 31-01-2014, 13:26
 3. Öğretim Görevliliğinden Araştırma Görevliliğine Geçiş
  Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan çinekop
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 17-02-2013, 22:31
 4. Belediye İşçiliğinden Öğretim Üyeliğine Geçiş
  Öğretim Üyesi forum içinde, yazan Mesut Bayar
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 08-02-2013, 22:30
 5. Araştırma görevliliğine geçiş
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan sibemol2
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 25-06-2011, 19:39

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git