Merhabalar,

Eylül 2010'da doktoraya başladım. Aralık 2010'da OYP kadrosunu(sanırım ek yerleştirme oyp idi-istifa edenler vs. kadroları) kazanınca. Başka bir üniversitedeki başka bir bölümdeki mevcut 33/a kadromdan istifa edip oyp arş gör. olarak çalışmaya başladım.

Sorun şu doktora yaptığım unv de oyp kontenjanı yok. 1 dönem geçirdim ve 4 ders verdim. Doktora yaptığım okul oyp ile ilan edilen mevcut okullara göre daha kaliteli ayrıca masterı da orda yaptığım için benim için daha uygun. Niyetim OYPyi bırakmak ve normal 33/a arş gör olmak.

1 eylül 2010 sayılı yök yürütme kurulu kararına göre bu hakkım var. Ancak bu karar Temmuz-Ağustos döneminde oyp liler için çıkmış. Dolayısı ile benim girdiğim Aralık 2010 dönemi için 2011 kontenjanları ile ilgili bu karara benzer kararlar sanırım Ocak Şubat 2011 gibi çıkacakmış(yökteki ilgili telefondaki oyp birimine bakan kişinin sölediğine göre)

Ben bunu bilmediğim için dilekçeyi geçen hafta vermiştim. 1 eylül kararını ve doktora öğrenci belgemi de ekleyerek. Ancak yökü aradığımda karşıma çıkan kişi dilekçeme cevabın olumsuz olacağını çıkacak ilgili kararları beklememi önerdi.

Sanırım eninde sonunda oyp den çıkma hakkım var. Çünkü doktoramı yaptığım yerdeki bölüm başkanı ve sekreter oyp kadrosunun istenmediğini söledi. Muhtemelen 2011 kontenjanlarında da olmayacak.

Merak ettiğim YÖK 1 Eylül 2010 da temmuz-ağustos grubu için böle bir karar(eğitimde birliği sağlama dior kararın başında) çıkarken ocak-şubatta aralık 2010 grubu içinde benzer karar kesin çıkar mı?

Karışık bir durum aslında. Nietim hem 35. madde ile gidip senet imzalamamak hemde oyp için doktora yaptığım köklü kurumu kaybetmemek hemde asistanlığımı sürdürmek. dolayısı ile kalan 3 dersi bir şekilde halledeceğim sanırım yeterki oyp yüzünden doktoradan olmayayım.

Lütfen 2011 kontenjanları ve olası çıkabilecek benzer uyum kararları hakkında varsa görüşlerinizi yazabilir misiniz

Not: Nazmi Bey sanırım sizin bu konuda deneyiminiz var. Bilginiz olmasa bile yorum yazabilirsiniz gibime geliyor.

Teşekkürler