Merabalar;

benim bir sıkıntım var. Yine askerlikle ilgili ama bu siteden bu konuyla ilgili okuduğum farklı cevaplar biraz kafamı karıştırdı. Şimdi ben bu yıl ingilizce öğretmenliğinden mezun oluyorum. askerliğim 15 ağustos 2015 tarihine kadar tecilli. bu yıl öyp ile yüksek lisans yapıyor şartı aramayan yerlere başvuru yapmayı düşünüyorum. ama askerlikle ilgili kafama ciddi sorular takıldı.
birincisi okuduğum her şey de ortak cevap şu öyp ile atandığın anda tecilli olman gerekiyor. bu konuyla ilgili iki sorum var;
1: öyp atamalarının açıklanması genelde temmuzun son haftası veya ağustosun başı oluyor bu tarihlerde tecilli olacağım. buradan anladığıma göre eğer atama sonuçları bu zamanlarda açıklanırsa bir sorun yok diye anlıyorum. doğru mu yanlışsa aksını belirtir misiniz?
2: öyp atamaları bu tarihte olmazsa yani 15 temmuzdan sonra olursa atandığım üniversite akademik kadroya ihtiyaç var deyip isterse bir yıl daha askerliği uzatabilir gibi bir sonuç çıkarttım yaptığım araştırmalarda. peki ben 29 yaşındayım bu bir yıllık erteleme yinede olur mu? yada orada işlem yapılabileceği bir tarih yazıyor atandığım okul bir yıl askerliği uzatıp yada uzatmasa da atandıktan sonra görevi dondurup askerliği yapıp gelebilir miyim?

son soru olarak da ben bu atama işlemini bir şekilde çözmem mümkün mü? mesela kpss ile öğretmenlik ataması yapılıp askerlik tecil olabilir diye biliyorum öğretmenlik ataması yapıp bir şekilde öyp dönmem mümkün mü? yada son çare olarak mezun olunca yüksek lisansa başvuru yapıp askerliği bu şekilde uzatıp yine öyp den tercih yapmam mümkün mü bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Saygılar.