reklam

+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 4 - Toplam 4

ÖYP'de Tazminat Ödemeden Feragat Etmek Mümkün mü? Örnek Dava Mevcut mu?

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP'de Tazminat Ödemeden Feragat Etmek Mümkün mü? Örnek Dava Mevcut mu? Konusunu İncelemektesiniz

merhabalar arkadaşlar, Boğaziçinde öypli asistanım, kadromun olduğu üniversite Adana bilim ve teknoloji üniversitesi. 2012 eylülden ...


  1. #1
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2014
    Mesaj
    2

    ÖYP'de Tazminat Ödemeden Feragat Etmek Mümkün mü? Örnek Dava Mevcut mu?

    merhabalar arkadaşlar,
    Boğaziçinde öypli asistanım, kadromun olduğu üniversite Adana bilim ve teknoloji üniversitesi. 2012 eylülden beri öyp içerisindeyim. Eşimin iş durumuyla alakalı olarak (ki özel sektörde çalışıyo) adanaya gidişimiz sıkıntı yaratacak gibi duruyo doktoram bittikten sonra. Bu dönemde veya doktoram bittikten sonra adanaya gitmezsem tazminat ödemek zorundayım imzaladığım taahhütname ile. Bundan kurtulmam mümkün mü? son dönemde yapılan değişiklikle eşimin çalıştığı yerdeki/ildeki bir üniversite veya kamu kurumunda mecburi hizmet yapabileceğimiz öngörülüyor. Gerçekte nasıl karşılık bulabilir. ve eşimin illaki kamu da mı çalışması gerekir? Bilgilerinizi paylaşır tavsiyeler verebilirseniz sevinirim.Teşekkürler.

  2. 28-12-2014, 16:13

    Yeni Üye

    Sebep
    Lütfen Aynı Konudan 2 Defa Açmayalım.

  3. #2
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2014
    Mesaj
    6
    ÖYP de mecburi hizmet devri yapılamaz. YÖK den olumsuz gelir bu kesin. Şuanda bulunduğun üniversitede bir kadro varsaki eğer istfa edersin senetteki geçirdiğin süreyi ve %50 si ile ödersin açılan o kadroya geçersin bu yazışmalar 1 ayı bulur ama tahminim kadro yoktur. Kamu kurumunda da çalışırsın hiç sıkıntı değil kadroyu bulduktan sonra her yer olur ama senet durumu var. ÖYP de mecburi hizmet devri yok senet engel oluyor diğer Arş. Gör. yani ÖYP değilde Üniversitenin kadrolu araştırma Görevlisi olsaydın mecburi hizmetinle istediğin yere gidersin hatta doktora yaparken okutman kadrosuna geçebilen ler bile var. Yinede Bir dene belki bir başka yöntemi vardır.

  4. #3
    guhiko
    Misafir

    35.madde? eş durumu

    Merhaba,
    Ben de eş durumundan kadro aktarılıp aktarılmama durumuyla ilgili bilgi almak istiyorum. Yeni çıkan eş durumu yasası ile ilgili bir gelişme yok mu? Ben 35. madde ile öypdeyim.

    kasım ayında çıkan yasa benim iin geçerli değil mi?
    MADDE 26 –
    2547 sayılı Kanunun 35 inci maddesinin üçüncü fıkrasına, birinci cümlesinden sonra gelmek
    üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir.

    “Bu mecburi hizmet, eş durumu ve sağlık mazeretleri hariç olmak üzere başka yükseköğretim kurumlarında ve kamukurum ve kuruluşlarında yerine getirilemez.”

    Bilgi verebilirseniz sevinirim.


  5. #4
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2014
    Mesaj
    6
    Madde 35 – Yükseköğretim kurumları; kendilerinin ve yeni kurulmuş ve kurulacak diğer yükseköğretim kurumlarının ihtiyacı için yurt içinde ve dışında, kalkınma planı ilke ve hedeflerine ve Yükseköğretim Kurulunun belirteceği ihtiyaca ve esaslara göre öğretim elemanı yetiştirirler.
    (Ek fıkra: 17/8/1983 - 2880/18 md.) Öğretim elemanı yetiştirilmesi amacıyla üniversitelerin araştırma görevlisi kadroları, araştırma veya doktora çalışmaları yaptırmak üzere başka bir üniversiteye, Yükseköğretim Kurulunca geçici olarak tahsis edilebilir. Bu şekilde doktora veya tıpta uzmanlık veya sanatta yeterlik payesi alanlar, bu eğitimin sonunda kadrolarıyla birlikte kendi üniversitelerine dönerler.
    (Ek fıkra: 17/8/1983 - 2880/18 md.) Yurt içi veya yurt dışında yetiştirilen öğretim elemanları, genel hükümlere göre bağlı oldukları yükseköğretim kurumlarında mecburi hizmetlerini yerine getirmek zorundadırlar. (Ek cümle: 19/11/2014-6569/26 md.) Bu mecburi hizmet, eş durumu ve sağlık mazeretleri hariç olmak üzere başka yükseköğretim kurumlarında ve kamu kurum ve kuruluşlarında yerine getirilemez. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenlere, yükseköğretim kurumlarında görev verilmez. Özel kanunlarla getirilen mecburi hizmet çalışmaları bu hüküm dışındadır.

    YÖK ile Görüştüm ÖYP Arş. Gör. Olanlarda Uzmanların İncelemesi Sonucunda ve Üniversitenin Muvafakata olumlu cevap vermesiyle Bu mecburi hizmet devri yapılabiliniyor artık. Eş Durumu,Sağlık durumu tedavi Görme gibi vs...





Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

  1. Yüksek lisans yapılan yerde, öyp ile yüksek lisansa devam etmek mümkün müdür?
    ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan ritchie_blackmore
    Cevap: 12
    Son Mesaj: 01-01-2016, 06:56
  2. ÖYP ile Atandım Mevcut Yüksek Lisansım ne olacak?
    ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan mercurial
    Cevap: 2
    Son Mesaj: 11-08-2014, 00:18
  3. öyp ile atandıktan sonra mevcut lisansüstü eğitime devam etmek..
    ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan honestguy25
    Cevap: 59
    Son Mesaj: 21-11-2011, 11:59
  4. Mevcut öyp araştırma görevlisini yeni kontenjanlara başvurması
    ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan alos
    Cevap: 10
    Son Mesaj: 01-08-2011, 01:48
  5. Senet süresi, mevcut lisansüstü eğitim
    ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan EmrahHancer
    Cevap: 0
    Son Mesaj: 29-07-2011, 23:32

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

  • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz var
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •  
Yukarı Git