Merhaba arkadaşlar,

bu konuyu açma sebebim, İTÜ'de ÖYP'li arkadaşlarımıza konut konusunda yapılan haksızlıklardır. Konuyu biraz açmak gerekirse, İtü bünyesinde şu an araştırma görevlileri için ayrılan iki tip konut bulunmaktadır.

Birincisi, akademisyenlerin kaldığı lojmanların bulunduğu bölgelerdeki konutlardır. Burası maalesef sırf biz ÖYP'li olduğumuz için, kadromuz İtü'de olmasına rağmen bizlere kapatılmıştır. Bu konu ile ilgili hiç bir yazılı madde bulunmamasına rağmen, İtü'nün keyfi uygulamaları ile bize haksızlık yapılmaktadır. Çifte standardın en açık örneği olan bu durumla ilgili olarak, açılan ilanda her araştırma görevlisi başvurabilir şeklinde belirtilmesine rağmen, yaptığımız başvurular dikkate alınmamakta ve bu konutlara sadece 50-D 'li arkadaşlarımız yerleştirilmektedir. Bu çifte standartla ilgili gönderilen itiraz dilekçelerimiz ise hep sonuçsuz kalmaktadır.

İkinci alternatif ise, bize sırf ÖYP'li olduğumuz için sunulan tek seçenek olan, lisans öğrencileri ile birlikte kalmak zorunda olduğumuz yurtlardır. Tek odada yurt usulü, başka bir ÖYP'li araştırma görevlisi ile 2 kişi olarak kalınmaktadır. Diğer konutlarda ise araştırma görevlileri, tek kişi kalmaktadırlar. Bu açıdan çoğumuzun İstanbul dışından geldiği düşünüldüğünde, şehir dışından gelen misafirlerimizi ağırlamakta ve onlara yer bulma konusunda sıkıntı çekmekteyiz.
Ayrıca diğer konutların ücretleri de bizim ödediğimiz ücretlerden daha azdır.

Bir zümreye bu şekilde bizden daha çok akademisyemiş gibi muamele yapılırken, bizlere ise lisans öğrencisi gibi davranılarak yurt köşelerine atılması oldukça onur kırıcıdır.

Belli bir yaşın üzerinde olan biz ÖYP'li araştırma görevlileri olarak İtü'de bize karşı yapılan bu "üvey evlat" muamelesini hak etmediğimizi düşünüyorum. Bu yüzden bu durumu hem sizlerle paylaşmak ve sizin de burada bizlere yapılan haksızlıktan haberdar olmanızı sağlamak , hem de bizlere bu haksızlığı ortadan kaldırmak için yapacağınız önerileri ve desteklerinizi dinlemek için bu konuyu açmış bulunmaktayım.

Şimdiden ayırdığınız zaman, destek ve önerilerileriniz için teşekkür ederim.