reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 3 123 SonSon
Bulunan 1 den 15 - Toplam 40

ÖYP'de Lisans Mezuniyet Notu Adaletsizliği Bitsin

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP'de Lisans Mezuniyet Notu Adaletsizliği Bitsin Konusunu İncelemektesiniz

Lisans mezuniyet notu yüzünde kaç kişi ÖYP'de hayal kırılıklığına uğruyor farkında mısınız? ÖYP'de lisans ortalaması ...

 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Nerden
  ANKARA
  Mesaj
  5

  ÖYP'de Lisans Mezuniyet Notu Adaletsizliği Bitsin

  Lisans mezuniyet notu yüzünde kaç kişi ÖYP'de hayal kırılıklığına uğruyor farkında mısınız? ÖYP'de lisans ortalaması iyi olanlar atanıyor hep. Ancak şu durumu bilmeyen var mı? Bazı üniversitelerde bağıl değerlendirme varken bazılarında mutlak ölçüt var. Yani örnek olarak Ankara Üniversitesi'De geçme notu 70'dir. 70 de CC ' ye karşılık gelir. Diğer üniversitelerin çoğunda da bağıl değerlendirmeyle 35'ler 45'ler 60'lar CC' ye denk geliyor. Diploma genel ağırlıklı ortalama hesaplanırken de harf notu baz alınıyor. Yani 70'le CC alan bir öğrenci bağıl değerlendirme olan diğer üniversitelerde AA ile geçiyor ortalaması da tavan yapıyor. Bu adaletsizliğin farkında değil mi hiç kimse? Bazı üniversitelerdeki eğitimin kalitesi ve verilen notların gerçeği yansıtıp yansıtmadığı da ortadadır. Acil bir şekilde lisans mezuniyet adaletsizliği düzeltilmeli. Bizim ortalamamız 70-80 arası iken diğer bağıl değerlendirmeden mezun öğrencilerin 90-100 arası ortalamaları vardır. Bu haksızlıktır, kul hakkıdır.

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  173
  Bu duruma öneriniz nedir? nasıl düzeltilebilir sizce?

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  399
  En çok yakınılan konulardan biri bu forumda. ben de bu değerlendirmenin mağduriyetini yaşadım. Ancak tüm öyplileri etkilemediği için hatta birçoğu kişinin işine yaradığı için genellikle görmezden geliniyor. sonuçta kimse rakiplerinin puanını yükseltecek bir değişime destek vermez. bunu yök başkanına vs. iletmek lazım sürekli mesajlarla twitlerle vs. farkında bile olmayabilirler yöneticiler. ancak çok umutlu da değilim. yapılması gereken bir bilim sınavı ile okul puanının etkisinin sıfıra çekilmesi bence.

 4. #4
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  222
  Şu an öyp'de kıstas alınan giriş kriterlerinden alana alakayı ve yeteneği en fazla ölçen araçtır bu not ortalaması olayı. Evet bir alan sınavı olsa bundan daha verimli olur yetenek ölçme hususunda burası tartışılmaz. Ayrıca üniversitelerin zorluk denkliği tartışmasındaki fikirlere de katılıyorum. Ama ales gibi bir sınav bu işin %60'ını kapatırken bunun %25'ini çok görmek pek yerinde bir istek gibi değil. Ayrıca tabiki bu durum kişiden kişiye değişen bir durum. Bu konularda kendimle ilgili örnek vermekten hoşlanmasam da Türkiye'nin en köklü ve en büyük üniversitelerinden birini bölüm birincisi olarak bitirdim. Alanımla ilgili yüzlerce kaynak çürüttüm, araştırmalar yaptım. Bu emeğimin karşılığı ise ales denen sınavın yarısı kadar bile yer etmiyor. Bu fikirde olanlar olarak bizlerde sürekli not ortalamasının değerinin arttırılması ile ilgili mailler gönderioruz ilgililelere ama karşılık görür mü bilinmez. Kısacası alan bilimi sınavları gelmeden bu tartışmalar kolay kolay bitmeyecek.
  Bob bunu beğendi.

 5. #5
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  1.377
  dediklerinize katılmıyorum hangi üniversitede 70 aa yapıyor geçme notu 60 olan bir yerde okudum sonra bağıla geçti daha kötü oldu 88 ile bb düşen dersler oldu lütfen büyük üniversiteden mezun olanda gayet yüksek notlarla mezun oluyor ayrıca şunuda unutuyorsunuz madem büyük üniversiteden mezun oldunuz alesiniz kesin 90+ olması çok normal dil puanıda aynı şekildedir küçük bir üniversiteden 90 ile mezunda olsa kişi ingilizceden 50yi geçemez birde bu açılardan düşünülmeli okul notu iyi olanlarada haksızlık ediyorsunuz gibime geliyor
  mendieta ve qpuro bunu beğendiler.

 6. #6
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  53
  Herkes lisansı hakkıyla bitirdi, şimdi haksızlık yapılıyor hak yeniyor.. peki.

  Çevirilerle alakalı problem yaşayanların çoğunun samimi olduklarına inanmıyorum. Herkes demiyorum.
  Kendi adıma konuşayım lisansın yarısını hakkıyla okumadım, bazı şeyler kafaya dank edince diğer yarısında telafi etmeye çalıştım, geçtiğim dersleri tekrar aldım yükselttim ve bunları istisnasız AA geçtim ama belli bi yere kadar geldi tıkandı kaldı. Ve evet çeviri işim(ize)e gelmiyor ama suçu çevirmeye değil -yine bazı arkadaşları tenzih ederim- kendimize atmamız gerktiğini düşünüyorum.

  Kaybedilen 2 3 puanlara ağlanıp sızlanmak yerine onu telafi etmek gerek. Biraz daha dil, biraz daha analitik düşünce geliştirmenin hem vatana millete hem bizlere zararı değil faydası dokunur.

  Üniversitelerin herhangi bir X bölümü için düşünecek olursak bu kadar farklı kültürden hocalar varken, anlatış tarzları-bilgileri farklıyken, ayın bölüm olsada çok farklı içerikte dersleri varken, üni.den üni.ye seviye farkı varken pür adalet beklemek zaten mantıksız gibime geliyor merkezi olmayan birşeyde pür adalet sizde takdir edersinizki zor. Herkesi mutlu etmekte zor.
  Asıl problem HGUKARUAOSD üniversitesinden mezun olmuş şişirme notlarla gelmiş iki kelimeyi bir araya getiremeyen 3.95 lik vatandaşlarımız.

 7. #7
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  173
  Bence bilim sınavının getirilmesi (kişiler büyük üniversitelerde okumuş olsa dahi) çoğu kişiyi mağdur edecektir. Siz 4 sene boyunca gördüğünüz ve görmediğiniz ama sizin alanınızla ilgili bilgilerden gelen sorulardan memnun olacak mısınız? bunun bizim alanla ne ilişkisi var diyebileceğiniz bir çok soru gelebilir. Bu sorulara da birer kaynak buldular mı bak sen o zaman işin içinden çıkılmaz bir hal alır. Eğer getirilecek sistem mevcut sistemden daha iyi ise bende değişmesini isterim. Ancak üniversiteler arasındaki bu adaletsiz not dağılımını YÖK'ün düzeltmesi çok zor. Hocalar notları verirken barajı aşağıya çekmemelidir. Sordukları soru tarzlarını irdelemiyorum bile, çünkü her hoca ne öğretirse onu sorar/sormalıdır. bazı üniversitelerde öğrenci kalitesinin düşmesiyle birlikte soru kalitesinin düştüğü ancak alınan notların aynı olduğunu bizzat kendi kulaklarımla duydum. çok doğru bir sistem mi bana göre değil, ancak ortada bir gerçek varsa oda hocaların tutumlarının sorgulanması gerektiğidir.
  Özellikle büyük üniversite diye tabir edilen yerleri kazanıp okuyan arkadaşların ALES puanını düşürtme çabalarını anlayabilmiş değilim. Bu büyük üniversitelere yüksek puan alıp girilmiyor mu? ALES üniversite sınavına girişte yapılan sınavlara göre kolay bir sınav değil mi? düz bir mantıkla baktığımızda büyük üniversitelere giren arkadaşların çok az bir çabayla 90 üzeri puan almaları içten bile değil.
  Bilim sınavının ne genel ortalama yerine ne de ALES yerine getirilmesine katılyorum. Bu sınav geldiğinde inanılmaz bir mağduriyet yaşanacağını düşünüyorum.

  Genel ortalama ile yapılabilecek en iyi hamle YÖK'ün tüm üniversitelere tek bir sistemi dayatmasıdır. Bir üniversite'de AA'lar 80'e kadar düşerken diğerinde 90. Harfli sistem kendi içerisinde birde çan eğrisi dedikleri bir sisteme ayrılıyor öğrenci notu 60 olmasına rağmen en yüksek olduğu için AA alıyor. Birde en mağdur gurup var not ortalaması harfsiz olanlar bu insanlar her türlü mağdur. Adam sınavlarda 91 falan almış ama bunun AA olmasının imkanı yok. Harfli sistemde 90 alan bu adamı geçiyor.
  Eğer bakış açımız hep kendimizden taraf olmazsa birçok mağdurun olduğunu ve bizim buralarda hangi noktalarda durduğumuzu anlayabiliriz. Bence 100'lük sisteme tabi olanlar Harfli sisteme tabi olanlara göre daha mağdur. Öncelikli olarak bu konuda düzeltme yapılması gerekiyor.

  bu çözümlenmesi gerçekten zor bir sorun. bu konuda çok yerinde ve herkesi tatmin edecek bir çözüm üretmek oldukça zor.
  Salper bunu beğendi.

 8. #8
  Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  564
  Lisans not ortalamam 3.78 ama ing yuzunden atanamiyorum. Ales den 90+ almam gerek. Yapmayin hocam. Lisans not ortalamasi % 25den % 35 e bile alinmasi gerek. Ingilizce kosulu cok absurd bir durum. % 15 ekle puanima. Sonra 65 alamazsam hadi yallah. Sizde okul puanina takiliyorsunuz okul puani cok daha onemli.

  - - - Güncellendi - - -

  Siz okuldan okula olan farktan bahsediyorsunuz evet o konuda haklisiniz, ama bence bu oyp sistemi basli basina yanlis! Yine de baska caremiz yok.

 9. #9
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  02-2012
  Nerden
  Yozgat, Turkey
  Mesaj
  65
  Bence okul puanı ile ales puanının ağırlıkları yer değiştirmeli çünkü ben tarihçiyim ama türkçe matematik yüzde 60 etkili, kendi alanım yüzde 25. Bu çok mantıksız ve saçma. ayrıca benim ales 88 okul 87
  mendieta ve qpuro bunu beğendiler.

 10. #10
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  53
  Alıntı Kutadgu Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Lisans not ortalamam 3.78 ama ing yuzunden atanamiyorum. Ales den 90+ almam gerek. Yapmayin hocam. Lisans not ortalamasi % 25den % 35 e bile alinmasi gerek. Ingilizce kosulu cok absurd bir durum. % 15 ekle puanima. Sonra 65 alamazsam hadi yallah. Sizde okul puanina takiliyorsunuz okul puani cok daha onemli.
  İşte böyle düşünmemek gerek. Ortalamanız yüksek, GANO nun etkisinin artmasını istiyorsunuz. Hep ene ene ene... olmaz ,yanlış. Ortalamanız 2.50 olsaydı aynı mantık ve düşünce içinde olabilecekmiydiniz? samimi olun lütfen. %35 den %25 e düşürülmesinin sebebi üniversiteler arası dengesizlikleri biraz da olsa aza indirmek. İngilizce yüzünden atanamıyorum diye birşey yok, çalışın akademisyen olacaksınz ingilizce bilmeden nasıl çalışmalar yayınlar yapacaksınız efendim lütfen.

  Alıntı Öypsıkıntısı Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Genel ortalama ile yapılabilecek en iyi hamle YÖK'ün tüm üniversitelere tek bir sistemi dayatmasıdır.
  aynen katılıyorum. adalet isteniyorsa olayı olabildiğince merkezileştirmek tek tip yapmak en adil olanı.
  Hilmi hoca bunu beğendi.

 11. #11
  ch.accepted
  Misafir
  Şu anki ÖYP puan sisteminde bir sorun olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz sanırım. Fakat şöyle bir tuhaflık da var. Bu sistemin yerine nasıl bir sistemin geleceği konusunda da pek çoğumuzun net bir fikri yok.

  Senaryo 1: Ortalamanın etkisi azaltılsın böylece ortalamadan doğan adaletsizlik kalksın.
  Bu durumda mesleki bilgi nasıl ölçülecek? İnsanlar Türkçe ve matematikle mi akademisyen olacak? Mesela resim bölümü mezunu bir arkadaşın sanatındaki farklılık nasıl ortaya çıkacak?

  Senaryo 2: Ortalamanın etkisi artırılsın ALES çok saçma bir sınav, mesleki bilgi bu noktada önemli olandır.
  Bu durumda da merkezi bir ölçütün etkisi azalmış olası adaletsiziklee iyice yol açılmış olur. Zira her ne kadar saçma olsa da ALES merkezi bir ölçüttür ve sonuçlanması itibariyle adil bir sınavdır.

  Senaryo 3: Bilim sınavı getirilsin.
  İyi olur güzel olur da ya ÖYP de torpil yuvasına dönerse bu yolla? Adilliği kim garanti edecek. Hangi jüri her üniersitede gösterilen ortak derslere göre sınav hazırlayabilecek?

  Senaryo 4 Herkes aynı üniversiteden mezun olsun, bu sorun ortadan kalksın.
  Teorik olarak mümkün görünmeyen bu şeyin bir an için ütopik olarak mümkün olduğunu düşünelim. Yine de adalet sağlanamaz. Çünkü hocaların tutumları yıldan yıla bile değişebilir. Bir bölüm dersinden benim dönemimde sadece 17 kişi AA ile geçmişken sonraki yıl (alt dönemimde) 24 kişinin AA ile geçtiğini öğrendim ve hocanın tek bahanesi de "hamilelik sendromundan sizi ezdim biraz sanırım kusura bakmayın" oldu.

  Kısacası, evet sistem yeterince adi değil ama olması gerekenin nasıl olacağı da belli değil bence.

 12. #12
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  53
  Alıntı ch.accepted Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  "hamilelik sendromundan sizi ezdim biraz sanırım kusura bakmayın"
  nasip diyelim.


  sempatik sevdiğimiz bir hocamızın yard. doç iken yaptığı sınav ile prof. ken yaptığı sınavlar arasındaki farkı kendi görmüş ve derste: "yauu eskiden konuya hakim değildik basıyoduk teoremi zor soruyu.. napalım. Şimdiki sizler şanslısınız yatın kalkın dua edin önceki senelerde gelmediniz bölüme heheheh " deyişine ve iki sınav arasındaki uçuruma bizzat tanık oldum.
  Öypsıkıntısı bunu beğendi.

 13. #13
  Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  564
  Alıntı Salper Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  İşte böyle düşünmemek gerek. Ortalamanız yüksek, GANO nun etkisinin artmasını istiyorsunuz. Hep ene ene ene... olmaz ,yanlış. Ortalamanız 2.50 olsaydı aynı mantık ve düşünce içinde olabilecekmiydiniz? samimi olun lütfen. %35 den %25 e düşürülmesinin sebebi üniversiteler arası dengesizlikleri biraz da olsa aza indirmek. İngilizce yüzünden atanamıyorum diye birşey yok, çalışın akademisyen olacaksınz ingilizce bilmeden nasıl çalışmalar yayınlar yapacaksınız efendim lütfen.  aynen katılıyorum. adalet isteniyorsa olayı olabildiğince merkezileştirmek tek tip yapmak en adil olanı.
  Canim hocam bak ne guzel diyorsunuz, dil yapamiyorum diye bisey yok calisin gecin sinavi diyorsunuz. Agziniza saglik.o zaman bende size diyorumki universitede benim gibi gecenizi gunduzunuze katip calissaydiniz simdi zor durumda kalip boyle absurd birsey soylemezdiniz. Is isten gecmis gelmissiniz 2.50 notla simdide % 25 fazla diyorsunuz. Kusura bakma ama ben buna gulerim.

 14. #14
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  173
  Herkesin düşünmesi gereken asıl nokta şu olmalıdır. 4 sene iyi kötü birileri bu bölümleri bitirdi. Kaçımız böyle bir sistemin gelebileceğini düşünerek bitirdik ki? ilk alımı 2010 temmuz yaptılar zaten. Ha belki normal yani cari usulle akademisyen olmak isteyenler not için kasmış olabilirler. Ancak orada da biliyorsunuz ki Ales ve Dil puanlarının belirleyiciliği çok yüksek.

  Kısacası hem cari usulle hem de öyp sistemi ile yerleştirmede aynı mantık işleniyor. Tersini yapmış olsalardı tezatlık olurdu kanısındayım.
  Ayrıca hepimiz insanız belli dönemlerde sıkıntılarımız olabiliyor ve bunlar kişisel sorunlarımız gibi görünse de zorluklarla yaşayabiliyoruz. Bazılarımız iyi ya da kötü bir şekilde okulunu bitirmeyi başarabiliyor. ve sonra deniyor ki alın size bir sınav bu sınav belirleyiciliği oldukça yüksek bir sınav zorda sormuyorlar Allah için. Tabiki bir belirleyicilik olacak o da zaman. zamana karşı yarışacağın bir sınav ama herkesin yapabileceği bir sınav. % 25 çok ciddi bir rakam siz zaten okul ortalamanızı yüksek yaparak herkesten bir adım öndesiniz. ALES sınavında rakiplerinizi geçmek zorunda değilsiniz sadece eş puanı almanız yeterli. Bunun neresini beğenmediğinizi anlamıyorum. Kaldı ki ales çalışkan insanların vakitlerini ayırarak yapabileceği bir sınav.

  Böyle yorumlar yaptığım için ortalamamın düşük olduğunu (yani onu savunduğumu) düşünmenizi istemem. Dönemimi ilk üç içerisinde bitirdim. Bence doğru sistem bu herkesin ikinci bir şansı olmalı.

  Dil puanı konusu çok hassas. bence baraj 50 yada 55 olmalı. bu rakamlar bilerek belirlenmiş rakamlar ingilizcesi pek iyi olmayan birileri de bu puanları alabilir iyi olan birileri de bu puanları alabilir. Ancak iyi olmayan birinin 65'i görmesi gerçekten zor kötü ye göre iyi olanın görmesi de şansa bağlı olabiliyor. Bir çok arkadaşım sonunda 65'i geçseler de 55-65 arasında puanlar alıp durdular başlangıçta. 65'i geçmek çok kolay değil. iyi bir ingilizce eğitim almadıysanız gerçekten zor. girdiği her sınavdan 70 üzeri alanlar bu psikolojiyi anlayamazlar. Ancak alanında sürekli makale okuyan kişiler 50 almasına rağmen pek ala konuyu anlayabilirler. Asıl maksatta bu değil mi zaten? okuduğunu anlamak? yazmak bambaşka birşey kendimi onun için kasmam zaten ..

  Ancak belli bir dil barajı muhakkak olmalı.
  Salper bunu beğendi.

 15. #15
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  53
  Alıntı Kutadgu Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Canim hocam bak ne guzel diyorsunuz, dil yapamiyorum diye bisey yok calisin gecin sinavi diyorsunuz. Agziniza saglik.o zaman bende size diyorumki universitede benim gibi gecenizi gunduzunuze katip calissaydiniz simdi zor durumda kalip boyle absurd birsey soylemezdiniz. Is isten gecmis gelmissiniz 2.50 notla simdide % 25 fazla diyorsunuz. Kusura bakma ama ben buna gulerim.
  Absurd birşey söylemedim, dediklerim çok açık ve net. Akademisyen olmak istiyorsanız, ÖYP de dil gerekmeseydi bile sizin ingilizce bilmeniz şart. Bunu söylemeye çalıştım. Ayrıca gülmenizi gerektircek birşey de yok ben ortalamamla ilgili birşey söylediğimi hatırlamıyorum. Ben başka bir şekilde diyecek olursam "ortalamanızın 2.5 olduğunu farzedin ve elinizi vicdanınıza koyun, ortalamanın etkisinin yükselmesini hal böyleyken de istemeye devam edecekmiydiniz? samimi oalrak söyleyin lütfen" dedim. Ama siz bu cümleden ortalamamın 2.5 olduğunu ve %25 ortalama etkisinin çok olduğunu söylediğimi çıakrtmışsınız. Dediklerimden bu yargıya ulaşabildiyseniz kusura bakmayın ama Ales ten 90 alamamanız gayet normal.

  Açıklama gerektircek daha fazla şey yok ama hadi söyleyeyim laf ortada kalmasın, şayet iddaa ettiğiniz gibi ortalamam 2.5 olsaydı, 100 ales ve 90 yabancı dilim olsa dahi ( tam 100 ales alan hayatımda 1 kere gördüm oda ylsy atamasında listede, 95+ dil alan okutmanlarıda bazı üniversitelerin duyurulara başarı diye koyduğunuda biliyoruz. ) ile ancak en düşük puanla yerleştirme alan şırnak'a atanırdım. Bölümüm ~89 la kapatıyor. Yani ales 100 e yaklaşmak için şuan olduğu gibi kasmazdım.

  Alıntı Öypsıkıntısı Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Ancak alanında sürekli makale okuyan kişiler 50 almasına rağmen pek ala konuyu anlayabilirler. Asıl maksatta bu değil mi zaten? okuduğunu anlamak? yazmak bambaşka birşey kendimi onun için kasmam zaten ..

  Ancak belli bir dil barajı muhakkak olmalı.
  Evet dediklerinize tekrardan katılıyorum. YDS sistemi değişeceği konuluşuyor ve başkanın açıklamaları mevcut. Değiştiğinde konuşma okuyup anlama vb. şeyler eklenecek ve yazınızın sonunda bahsettiğiniz şey amacına ulaşacak.


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. ÖYP Başvurusu ve Mezuniyet Notu
  ÖYP Tercih Rehberi ve Yardımı forum içinde, yazan strada
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 29-01-2013, 23:56
 2. Mezuniyet notu diplomada yazmıyor??
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan okyanusmavi
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 07-07-2012, 16:25
 3. YÖK ün adaletsizliği
  Öğretim Üyesi forum içinde, yazan dryahya
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 19-02-2012, 17:07
 4. lisans yüksek lisans mezuniyet notu
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan onurss
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 21-01-2012, 00:50
 5. Mezuniyet Notu Yüksek Lisans Notu Olabir mi?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan ismek
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 28-06-2011, 11:30

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git