+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 3 - Toplam 3
Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
 • 3 gönderen Podof

Lisansüstü Eğitimi Sırasında Okulun ve Öğrencilerin ÖYP'lilere Karşı Tutumu

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda Lisansüstü Eğitimi Sırasında Okulun ve Öğrencilerin ÖYP'lilere Karşı Tutumu Konusunu İncelemektesiniz

Herkese merhabalar. Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ gibi büyük üniversitelerde ÖYP'li olarak lisansüstü eğitim alırken hocalardan veya ...


 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  170

  Lisansüstü Eğitimi Sırasında Okulun ve Öğrencilerin ÖYP'lilere Karşı Tutumu

  Herkese merhabalar. Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ gibi büyük üniversitelerde ÖYP'li olarak lisansüstü eğitim alırken hocalardan veya öğrencilerden ÖYP'lilere karşı olumsuz bir tavır oluyor mu acaba? Yani daha açık sormak gerekirse, örneğin Boğaziçi Üniversitesinde lisansüstü yaparken, hocalardan veya öğrencilerden "Sen ÖYP programıyla YÖK tarafından atanmasaydın buraya zor gelirdin" gibi bir tavır ÖYP'lilere hissettiriliyor mu acaba? Bu konu çok kafama takılıyor ve eğer böyle bir ayrımcılık yapılırsa insan gerçekten okuldan soğur diye düşünüyorum. Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ gibi üniversitelerde ÖYP'li olarak tecrübesi olan arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Ben ÖYP'li değilim fakat büyük üniversitede öğrenciler arasında nasıl karşılandığını söyleyebilirim. Dürüstçe itiraflar olarak anlayışla karşılanacağını umuyorum çünkü kendi deneyimlerimi aktaracağım. Buraya yazdıklarım benim gördüklerim karşısında bende ve arkadaşlarımda oluşan ön yargıdır yani genel olarak ÖYPliler şöyle böyle anlamında yazmıyorum bunları.

  1,5 sene önce ÖYP'liler ile ilk tanıştığımda yani okulun ilk ayı boyunca büyük bir ön yargı beslediğimi itiraf etmek istiyorum. Ancak sonradan tanıştığım diğer ÖYP'liler ön yargımı kırdı ve içlerinde "istisnalar" olduğunu kabul ettim. Halen de ne yazık ki ÖYP'nin kimi insanların hak etmedikleri yerlere gelmelerine imkan veren bir sistem olduğunu düşünüyorum. Yani gerçekten zeki ve bilgili insanların yanı sıra bomboş insanların da ÖYP ile araştırma görevlisi olabildiğini görüyorum.

  Okula ilk girdiğimde dersler sırasında, alanı hakkında bilgisi çok kısıtlı ve bilgiyi yorumlama yeteneği sınırlı insanlar gördüm. Bu insanların araştırma görevlisi olduğunu öğrendiğim zaman ise aklım çıktı. Bir yanıma bakıyorum gerçekten kendini geliştirmiş, bilgili, dersteki tartışmaları zihin açıcı noktalara taşıyan insan kadro bulamıyor; sonra karşıma bakıyorum ÖYP ile gelmiş bir öğrenci lise seviyesinde hazırladığı sunumu övünçle anlatıyor. Haliyle çok sinirlendim başta torpil zannettim. Sonra ÖYP'li olduklarını öğrendim. Öyp ile tanışıp araştırmaya başlamam da bu vesile ile oldu zaten.

  Sonra düşünmeye başladım bu nasıl olur? ÖYP için ne gerekiyor? Ortalama, ales ve dil puanı. Karşımdaki insanların alanları hakkında bilgilerine bakıyorum ortalaması nasıl yüksek olabilir aklım almıyor. Eğer yüksekse gerçekten çok kötü bir üniversitede -malesef kimi üniversitelerin kaliteli eğitim vermediğini kabul etmek zorundayız- okumuş ve aldığı eğitimin üzerine hiç bir şey katmamış olmalı. Kendini zırnık geliştirmediği aşikar. Ales puanı desen ne yazık ki bunun akademisyen olabilme yeteneğini ölçtüğüne kesinlikle inanmıyorum. Zaman ayırıp çalışan ortalama kapasitede bir insan mutlaka 85 civarı alır. Tek kriter buna ayırabilecek zamanı olması ve azimli olması mı yani diyorum. İyi bir ortalama ve ales puanı almış olması ne yazık ki o insanın akademisyen olabileceği anlamına gelmiyor. Ama ne yazık ki o insanlar araştırma görevlisi ile karşımda duruyor. ÖYP'nin çok sakıncalı bir sistem oluğuna böylece ikna oldum. Ha hiç kimsenin olumsuz bir tavrına ayrımcılığına şahit olmadım. Ama içten içe bunu hak etmediklerini ve akademik dünyaya yarardan çok zararları dokunacağını düşünüyorduk.

  Bir dönem sonra başka birisi başladı yüksek lisansa. Zehir gibi. Fizikten edebiyata sosyolojiye her şeyi anlıyor biliyor. ÖYP'li olduğunu öğrenince inanamadım. ÖYP hakkında da konuştuk bir miktar. ÖYP'nin hiç mantıklı bir şey olmadığı ama bunun da bir yol olduğu ve denenmesi gerektiği konusunda aynı düşüncede birleştim sonunda. Bu gün ben de istediğim üniversitelerde kadro açılması halinde ÖYP adayıyım.

  Sözün özü ÖYP ile kadrosunu hak eden insan da geliyor hak etmeyen de. Eğer hak etmeyenler çoğunluktaysa bu olumsuz bir ön yargı oluşturabiliyor. Ama bu ön yargı hak ederek gelenler ile kırılabiliyor. Bu elbette benim hikayem benim deneyimlerim. Genelleme yapabilecek kadar bir bilgim yok. Nacizane itiraflardı sadece.
  efendi, Cashmere ve saithoca bunu beğendiler.

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  170
  Cevap için çok teşekkürler. Kesinlikle çok haklısınız hakketmeden kazanan insanların olması mümkün ve haliyle kötü bir önyargı oluşabilir. Ama hepsi böyle demek de değil elbette.

  Konuyla ilgili tecrübeleri olan diğer arkadaşların da yorumlarını bekliyorum.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. 35. Madde ile Görevlendirilme ve ÖYP Kadrosunun Bulunduğu Üniversitenin Tutumu
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan oypliarsgor
  Cevap: 95
  Son Mesaj: 01-04-2018, 21:06
 2. Cevap: 46
  Son Mesaj: 07-05-2015, 07:50
 3. Halkın Turizme Yönelik Tutumu
  Tez İçin Anket Çalışmaları forum içinde, yazan astorojna
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 28-12-2012, 16:52
 4. atandığım okulun y.lisansı orada yapmam yönünde ısrarına rağmen...
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan pinar85
  Cevap: 19
  Son Mesaj: 18-10-2011, 01:37
 5. Okulun uzamasi durumunda nedir bu kesilen odenekler?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan erdemkan
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 07-10-2011, 11:03

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git