+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 2 - Toplam 2
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 2 gönderen Gamze

Büyük Üniversiteler ve ÖYP Hakkında

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda Büyük Üniversiteler ve ÖYP Hakkında Konusunu İncelemektesiniz

Herkese merhabalar. Büyük üniversitelerin (Marmara, İstanbul, Gazi Üniversitesi gibi) ÖYP programıyla akademisyen almalarına ilişkin birkaç ...


 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  170

  Büyük Üniversiteler ve ÖYP Hakkında

  Herkese merhabalar. Büyük üniversitelerin (Marmara, İstanbul, Gazi Üniversitesi gibi) ÖYP programıyla akademisyen almalarına ilişkin birkaç sorum var. (Yani yükseklisans ve doktora eğitimi vermelerinden bahsetmiyorum! Umarım doğru anlatabilmişimdir).

  1) Son yıllarda, yukarıda saydığım üniversitelerin adlarını ÖYP listelerinde görüyorum. Bu artık bu üniversitelerin hep ÖYP ile akademisyen alacağı anlamına mı geliyor? Ve bütün akademisyenlerini mi bu programla alacaklar?

  2) Eğer bu gibi büyük üniversiteler öyp ile akademisyen alıyorsa, Boğaziçi, ODTÜ gibi üniversiteler neden almıyor? Yani mesele büyük üniversite olmaksa ve büyük üniversiteler ÖYP'den almayacaklarsa, o zaman İstanbul Üniversiteis neden alıyor? Boğaziçi neden hala eski usulden alıyor? Bu ayrım neye göre yapılıyor? ÖYP sadece küçük anadolu üniversitelerine akademisyen yetiştirmek için değil mi?

  3) Varsayalım ki ben Marmara Üniversitesinde ÖYP programına dahil oldum (yani lisanüstü ve doktoramın ardından Marmara Üniversitesine gidip görev yapıcam). Ve Marmara Üniversitesi yükseklisans ve doktora eğitimi de veriyor. Fakat benim puanım ODTÜ'de yükseklisans ve doktora almaya yetse bile ODTÜ'de eğitim almaya gidemez miyim? Bu konuda çok muallak cevaplar buluyorum hep. Yani kanunen gitmeye hakkım var mı yok mu? Yoksa Marmara Üniversitesinin keyfine mi kalır bu kararı vermek?

 2. #2
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  3.817
  1) Büyük üniversiteler genellikle asistan ihtiyacını karşılamak için ÖYP'den alımlar yapıyorlar. İlerde ÖYP ile alımlarını arttırıp arttırmayacakları konusunda net bişey söylenemez henüz. Üniversitelerin o dönemki kararlarına bağlı.

  2) Boğaziçi ve ODTÜ'nün yeterince asistanı ve eğitime gelen ÖYP'li elemanı olduğu için daha fazlasına ihtiyaç duymaması sebebiyle bu şekilde alım yapmıyor olabilirler. Okulların YÖK'e taleplerine göre yapılıyor. Programın asıl amacı dediğiniz gibi aslında köklü üniversitelerde eğitim alıp daha küçük üniversitelere kaliteli öğretim üyesi yetiştirmek. Ancak son dönemlerde biçok eğitim üniversitesi de sizin de belirttiğiniz gibi alım yapıyor. Genellikle asistan alımı ve ÖYP ödeneklerini okula kazandırma için köklü üniversiteler bu program üzerinden alım yapıyor. Eğitim bittikten sonra zorunlu hizmetiniz olmayacağı için kadro vermeyerek (ar. gör. olarak bırakıp yrd. doç. kadrosu verilmeyebilir) veya başka bir bıktırma politikasıyla farklı üniversitelere geçmeniz konusunda zorlayabilirler. Tabi böyle olmayıp bünyelerinde tutabilirler de. Felaket tellallığı gibi oldu ancak durumun negatif yanını da söylemek istedim.

  3) ÖYP kapsamında eğitim veren bir okula ÖYP'li olarak atanırsanız farklı üniversiteye gönderip göndermemek okulun insiyatifinde. Eğitimi olan üniversiteler göndermeye sıcak bakmıyorlar. İsterse ÖYP puanınız toplamda 100 olsun okul sizi göndermezse gidemezsiniz. Ki zaten daha önce bahsettiğim gibi köklü üniversiteler asistan ihtiyacını karşılamak için çoğunlukla bu şekilde alım yapıyorlar.
  Son düzenleyen Gamze, 09-05-2013 saat 15:40.
  aDNA ve ch.accepted bunu beğendiler.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. 2010 yılı ÖYP Dil Kursu Veren Üniversiteler Hakkında Bilgi Paylaşımı
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan fedakar
  Cevap: 47
  Son Mesaj: 01-10-2011, 00:17
 2. ÖYP kapsamında yüksek lisans&doktora yapılacak üniversiteler hakkında, ÖNEMLİ
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan mgulcur
  Cevap: 16
  Son Mesaj: 23-07-2011, 22:43
 3. Ortada Bir Yalan Var! Büyük Üniversiteler İçin Dikkat!!!
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan Niënor
  Cevap: 70
  Son Mesaj: 09-07-2011, 22:46
 4. Büyük Üniversiteler Yüksek lisans ve Doktorayı nerde yaptırıyor?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan thimsel
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 08-07-2011, 12:46
 5. Büyük üniversiteden diğer büyük üniversiteye geçiş
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan reis
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 20-06-2011, 02:07

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git