+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 3 123 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 26

ÖYP Ataması Sonrası Yeniden Yüksek Lisansa Başlayabilir miyiz?

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP Ataması Sonrası Yeniden Yüksek Lisansa Başlayabilir miyiz? Konusunu İncelemektesiniz

öyp atamalarından önce başladıgım yüksek lisans ders aşaması 2. dönem ile devam etmekte. -veya alanında ...


 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Nerden
  Konya
  Mesaj
  84

  ÖYP Ataması Sonrası Yeniden Yüksek Lisansa Başlayabilir miyiz?

  öyp atamalarından önce başladıgım yüksek lisans ders aşaması 2. dönem ile devam etmekte. -veya alanında yüksek lisans yapıyor olmak- kaydı ile öyp tercihlerinde bulundum ve atandım. Bu şartla atanmış olsam da şuan atandıgım üniversitede yeniden yüksek lisansa başlayabilir miyim? Nedeni; 2 dönem atanılan unide y.la başlanmazsa ilişik kesilme riskinden kurtulmak ve atandıgım universitenin şuan yatay geçiş yapmıyor olması yatay geçiş zamanı geçti demesiyle. 1 dönem kaybım olacak ve diger ünideki y.lisansı da devam ettirmeyi dusunuyorum.

  Sidneh hocam diger sayfada yanıtlamıstık demeyin bu yeni bir fikir bazı unilerin öyp koordinatörlüğü ile görüstükten sonra gündeme geldi

  Teşekkürler

 2. #2
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  YÖK'e bildirdiğiniz yüksek lisans hangisi ile ona devam etmelisiniz. O şekilde 2 dönemlik süreci erteletip sonra diğerine geçemezsiniz farkına varılırsa sorun olur.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Nerden
  Konya
  Mesaj
  84
  digerine geçme gibi bir dusuncem yok. yani ilki devam eder veya etmez. şu halde yeniden burada atandıgım uni de yüksek lsiansa başlayabilir miyim sanki daha önce hic y.l yapmıyormuşum gibi. ancak belirttigim gibi -veya alanında yüksek lisans yapıyor olmak- kaydı ile tercih yaptım ve atandım.

 4. #4
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  506
  Alıntı ebuyusuf Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Nedeni; 2 dönem atanılan unide y.la başlanmazsa ilişik kesilme riskinden kurtulmak ve atandıgım universitenin şuan yatay geçiş yapmıyor olması yatay geçiş zamanı geçti demesiyle.
  Siz zaten bir yerde yüksek lisans yapıyorsunuz, Nazmi hocamın dediği gibi bildirdiğiniz yüksek lisansa devam etmelisiniz, yani oraya atamanız yapılması gerekecek. Bu durumdayken 2 dönem içinde kadronuzun olduğu üniversitede ylye başlama zorunluluğunuz yok. Yalnız bölüm bunu şart koşarsa yapacak bir şey yok, dönem kaybına uğrayacaksınız.

  Ayrıca bir üniversite kendisinde yüksek lisansı olan bir bölüm için neden "yüksek lisans yapıyor olmak" şartı ile kadro ister ki, asıl tutarsızlık burada.

 5. #5
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Nerden
  Konya
  Mesaj
  84
  Bölüm şimdilik böyle bir şart koşmuyor ancak her kimle görüstü isem yök, universitelerin öyp koordinatorleri vs. 2 dönemde ki 1 dönem kaldı y.l a başlamam gerektigini söyledi atandıgım unide. bu durumda gelecek dönem yatay gecis yapacagım. böylelikle dediginiz gibi başladıgım yl a devam etmis olacagım. tamam hayırlısı.

 6. #6
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  392
  yüksek lisans yapıyor olmak şartı fakültelerin önceki tecrübeleri neticesinde ortaya çıkmış olması kuvvetle muhtemel. zira görüştüğüm hocalar öyp den gelen öğrenciler notları yüksek olduğu için müracaat etmiş gelmiş, demekteler. atandığı alanı bilmez etmez, arzu etmediği halde "gireyim de nasıl olursa olsun" diye gelmiş, okuma yazmaya yeni başlamış gibi, kalifiye eleman olarak gelmediklerini düşündükleri için böyle bir şart koşmaya başlamışlar. öyp'nin mantığını anlamamış oldukları içindir muhtemelen böyle bir şart koşmaları. adam zaten sen yetiştir diye gelmiş! öte yandan alanında doktora yapıyor olanların bu kadroya müracaat edememesi de ayrı bir çelişki..
  emekler zayi olmaz inşallah..

 7. #7
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  506
  Alıntı ebuyusuf Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bölüm şimdilik böyle bir şart koşmuyor ancak her kimle görüstü isem yök, universitelerin öyp koordinatorleri vs. 2 dönemde ki 1 dönem kaldı y.l a başlamam gerektigini söyledi atandıgım unide. bu durumda gelecek dönem yatay gecis yapacagım. böylelikle dediginiz gibi başladıgım yl a devam etmis olacagım. tamam hayırlısı.
  Şimdi kural şudur:" Atandığınız üniversitede lisansüstü eğitim var ise, eğitiminize orada başlarsınız. Yok ise öyp kapsamındaki herhangi bir üniversitede lisansüstü eğitime başlarsınız."

  Diğer yandan "yüksek lisans yapıyor olmak" şartnın mantığı da şudur: "Benim üniversitemde yüksek lisans eğitimim yok, sen bir yerde yüksek lisans yapmış ol ya da yapıyor ol."

  Üniversite bünyesinde lisansüstü eğitimleri bulunduruyorsa ilanları şu şekilde açar: " ilgili alanda lisans mezunu olmak,ilgili alanda yüksek lisans yapmış olmak."

  Göründüğü gibi bir tutarsızlık var, bu tutarsızlıktan dolayı sizi mağdur edecekler.

  Siz durumu bu şekilde mi ifade ettiniz öypye ve yöke?

 8. #8
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Nerden
  Konya
  Mesaj
  84
  hayır bu şekilde ifade etmedim. bu durumu yani ilan meselesini bilmiyordum. ancak ben durumu şu şekilde özetleyip bu dogrultuda sordum ve bilgi almaya çalıştım. Siz de bakıp degerlendirebilirsiniz. Sidneh hoca da yardımcı olmaya calışmıştı ancak bu kadar durumumu netleştirmemiştim.

  2012/2 son öyp alımı ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Arap Dili ve Belağatı bölümüne –veya alanında yüksek lisans yapıyor olmak- kaydı ile atandım ve 25 Şubat’ta resmen göreve başladım. Aynı zamanda Öyp atamalarından önce kayıt yaptırdığım aynı bölüm ve ana bilim dalı Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde yüksek lisans ders dönemi 2. dönemdeyim. Yüksek lisans eğitimine şuan öyp kapsamında araştırma görevlisi olarak görev yapmakta olduğum Çanakkale üniversitesinde devam etmek istiyorum. Bunun için:

  1. Şu anki devam etmekte olan yüksek lisansımı öyp kapsamına aldırmam gerekiyor mu? Bir üniversitenin öyp koordinatörü böyle bir şeye gerek yok. Bu ancak Necmettin Erbakan’da y.lisansa devam etmek isteseniz gerekli dedi. Ancak öyp kapsamına aldırmam gerekiyorsa şuan bunun için ne yapmam gerekiyor?

  2. 2 dönem atandığımız üniversitede yüksek lisansa başlamaz isek öyp ile ilişiğimiz kesiliyor, işimize son veriliyor. Bu benim şartlarımda benim için de geçerli midir? Geçerli ise bu durumda benim 1 dönem hakkım kalacağından şimdi yatay geçiş yapabilir miyim? Sosyal bilimler enstitüsü yapamazsınız, gelecek Eylül dönemini beklemeniz ve tüm normal geçiş şartlarını; gerekli kredi sayısı, derslerden geçmiş olma, yatay geçiş sınavına girme gibi, taşımam gerektiğini söylüyor.

  3. Yatay geçiş mümkün olsun ya da olmasın her halükarda Eylül’de 35. Madde ile yüksek lisans yapmakta olduğum Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne görevlendirme isteyebilir miyim? Ya da burada sıfırdan yüksek lisansa başlama alternatifim olur mu (Yüksek lisans yapıyor olma şartı ile atandım)?

  4. Yüksek lisans derslerine devam etmek için 39. Madde ile geçici görevlendirme almalı mıyım? 39. Madde ile geçici görevlendirme artıları ve eksileri nedir? Dilekçeyi nereye veriyoruz? Kim onaylıyor? Ne kadar zamanda neticelenir?

  5. Öyp ödeneğinden yararlanmak istiyorum. Ne yapmalıyız?

 9. #9
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  506
  1-Yl yaptığınız üniversitenin öyp koordinatörlüğüne uğrayıp "yüksek lisans yapıyor olmak şartı" ile şu üniversiteye atandım ne yapmam gerekiyor deyin, gerisi onların işi. Siz de daha sonra öğrenci belgenizi kendi öyp koordinatörlüğünüze iletirsiniz.

  2- İlan şartına uygun olarak zaten yüksek lisans yapıyorsunuz.

  3- Normal şartlarda bunun yapılması gerekiyor zaten. Böyle bir şansınız olur ama yl için 2 seneniz kalmış olacak.

  4- Yl derslerine devam etmek için 39 ile geçici görevlendirme isteyin, 35 çıkana kadar sizin kafanız rahat şekilde yl yaptığınız üniversitede bulunmanızı sağlayacak bunu bilin yeter. Dilekçe vs. için öyp koordinatörlüğünüz ile görüşün.

  5- Yine öyp koordinatörlüğü bu işleri yürütüyor.


  Bunları hali hazırdaki yüksek lisansınızın kabul edileceğini varsayarak cevapladım. Ayrıca öyp koordinatörlüğünün her dediğine inanmayın, bilmedikleri çok şey var. Merak ettiğiniz konularda aynı yollardan geçmiş arkadaşlara ne yaptıklarını sorun, daha sonra öyp koordinatörlüğüne durumun nasıl halledileceğini söyleyin.

 10. #10
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Nerden
  Konya
  Mesaj
  84
  35 çıkana kadar sizin kafanız rahat şekilde yl yaptığınız üniversitede bulunmanızı sağlayacak bunu bilin yeter. demişsiniz. 35 istemiyorum. canakkaleye tasındım.burada devam etmek istiyorum. oldboy. dier hususları anladım. tesekkür ediyorum. cok sagol.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Cevap: 9
  Son Mesaj: 22-07-2017, 20:10
 2. ÖYP İle Atandım Ya Sonra? Ataması Sonrası Rehberi ve Soru-Cevap
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 2193
  Son Mesaj: 23-08-2016, 09:39
 3. Dil Eğitimini Yarıda Kesip Yüksek Lisansa Başlayabilir miyim?
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan gk2005k
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 10-02-2012, 18:02
 4. Atama sonrası ÖYP üniversitesinde yüksek lisansa kabul ?
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan nemesis
  Cevap: 38
  Son Mesaj: 25-06-2011, 16:45
 5. Yeniden ÖYP Kadro Ataması Yapılır mı?
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan goksu
  Cevap: 18
  Son Mesaj: 03-01-2011, 20:36

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git