+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 3 123 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 30
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni

35. madde ile görevlendirme(senet+zorunlu hizmet) mi yoksa atandıgım üniversitede mi çalışma?

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda 35. madde ile görevlendirme(senet+zorunlu hizmet) mi yoksa atandıgım üniversitede mi çalışma? Konusunu İncelemektesiniz

(öncelikle burada yazmam kolaya kaçma değil uzun araştıralar, görüşmeler (yök dahil, maalesef çoğu sözde yetkili ...


 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Nerden
  Konya
  Mesaj
  84

  Post 35. madde ile görevlendirme(senet+zorunlu hizmet) mi yoksa atandıgım üniversitede mi çalışma?

  (öncelikle burada yazmam kolaya kaçma değil uzun araştıralar, görüşmeler (yök dahil, maalesef çoğu sözde yetkili hakikatte insan müsveddesi kendinden bile bihaber kimselerle) ve saatlerce, günlerce siteyi alt üst etmemden sonra henuz bir netlik, kararlılık belirkediğindendir.)

  A üniversitesinde yüksek lisans 1. dönem ders aşaması bittiğinde, aynı anabilim dalı aynı bölüm ile B ünivesitesine öyp ile -veya alanında yüksek lisans yapıyor olmak- kısmı ile atandım. Memuriyetten istifa ederek, B üni. şehrine evimi, ailemi taşıyarak yerleştim. iki şehir 750 km uzaklıkta. Enstituye ve fakulteye, evimi taşımış olmam dolayısıyla burada yaşamaya karar vermiş olmam ve uzaklık sebebiyle 2. ders dönemi itibariyle egitime burada devam etmek istedigimi söyledigimde yatay geçiş zamanının geçtiğini ancak gelecek dönemde yani benim tez aşamamda herkes gibi yatay geçiş sürecinde gecebilecegimi söylediler. Bu durumda:

  1. Gerçekten bu bilgi doğru mudur? Beni ders dönemleri başlamış, yatay geçiş zaman dilimleri geçmiş olsa da yüksek lisansa 2. deneme alamazlar mı? Bu durumda y.l. dersleri için A unisine defalarca digip gelmek gerekecek 12 saatlik yol+masraf. Araştırmalar neticesi edindiğime göre bazı üniler alıyor bu şartlarda ve bu ünilerin kendi insiyatifinde. Yoksa böyle bir yasal hakkımız var mı? Aksi halde, A universitesinde y.l gidip gelemesem ve kaydım silinse gelecek dönem de burada sıfırdan başlama imkanım olmasa (aşagıda ifade etttiğim nedenden) bu durumda öyp ile de ilişigim kesilmiş olacak (iki dönem içinde kayıt meselesi ile) Yani bunlar resmen benim öyp ile ilişigimin kesilmesi için zemin hazırlamış olacaklar yatay gecis hakkı vermeyerek. Bir diger husus, y.lisansımı bu aşamada bir dönemlik gelip gitmelerden kurtulmak için dondurmam mantıklı olurm mu gelecek dönem burda devam ederim dusuncesi ile.

  2. Gene edindiğim bilgiye göre dekanlık>rektörlük>yöke şuan A üniversitesinde falan bilim dalı falan bölümde yüksek lisans yapıyorum diye bildirmem gerekiyormuş dilekçe ile? Doğru mudur? Neden bildiriyoruz? Bildirme neye etki eder ne getirir?

  3. Gelecek dönem yatay geçiş sürecinde şuan atandığım A üniversitesine geçiş için muracaat edeceksem prosedur nedir? Şuan yapmam gereken var mı yoksa sadece beklemeli miyim? Yatay geçiş sınavına girmem gerektiği söyleniyor. Sitede gerekmediği yazıyor. Doğrusu nedir? Yökten görüştügüm bayan normalde 2 dönem olan y.l. başlama hakkımızın benim için 1 dönem kaldıgını ve gelecek dönem mutlaka başlamam gerektini söyledi. Gerçekten 1 dönem mi kalmış oluyor? Öyle ise gelecek dönem y.l. yatay geçişimin kabul edilmeme veya bir şekilde gerçekleşmeme riski dolayısıyla ilişik kesilme riski var mıdır?

  4. Benimle aynı konumda olan (evlilik ve bu şehirde yaşama isteği dışında) bir arkadas y.l yaptıgı üniye 35. madde görevlendirme ile gitmek istiyor ve ayrıca 35 onaylanana kadar (3-4 aylık bir sureçmiş), y.l. derslerine katılmak için zira şehri uzak, haftada 3 gün araştırma izni (dekanın kendisi önermiş bilmeyen arkadaslar varsa böyle bir izin yok denmesin) ile kendi memleketi, kendi y.l. ünisinde bulunmak, diger iki gün zorunlu olarak burada olmak istiyor. 35. madde görevlendirme istemesinin nedeni, kendi unisinin daha saygın olması ve senet imzalamak zorunda kalmak ve doktora sonrası 1 yıl içerisinde yrd. doc. kadrosu alamazsa ilişiginin kesilme riskini ortadan kaldırmak zorunlu hizmet ile (tasarıya dair ortada dolasan son bilgiye istinaden). bana da aynısını öneriyor yarın dilekce verecek beraber verelim diyor. Bu durumda atandğımız üni de aynı bilim dalı, aynı bölümde y.l. ve doktora varsa gene de 35. madde görevlendirme verme üninin insiyatifinde midir? Verirler mi? Verirlerse doktora için geri çağırırlar mı yoksa yapılan senet doktora içinde mi yapılır(sitede bu dogrultuda acıklanıyor)? Benim konumumda olan birinin 35. madde görevlendirme için dilekçe vermesini nasıl bulursunuz? Yani senet imzalamak ve zorunlu hizmet her ne kadar yeni yasa tasarısı neticesi ne olur henuz bilinmese de ileri öngörü ile daha mı mantıklı hale geldi maalesef? Yoksa sabah ola hayrola mı demeli? Ya da sadece araştırma izni alıp y.l. derslerine diger üniye mi gidip gelmeliyim? Bu izni haftada üç gün kullanırsam alır da, araştırılar mı her hafta A üniversitesinde y.l. derslerine katılıyor mu diye. Yani gitmedigim zamanlar olursa sorun olur mu?

  5. Şayet burda kalıp gelecek donem yatay geçiş ile y.l tez dönemine burada devam edersem 1 yılım başka bir ünide geçmiş olacak. Bu öyp kapsamında otomatik olarak değerlendiriliyor mu yoksa bunun için prosedur var mı ne yapmalıyım? Yoksa 2. sorumdaki dilekce bu işe mi yarıyor? Bu dönem bittiğinde bir aksilik olduğunu yatay geçiş yapamadığımı varsayalım. Bu durumda öyp kapsamında atandıgım unide yani şuan görev yaptıgım unide y.l a sıfırdan başlayabilir miyim? Siteden anladıgım -veya yüksek lisans yapıyor olmak- kaydı ile öyp de tercih yaptıgımdan sıfırdan başlama imkanım olmayacagı.


  7. çift yüksek lisans ve çift doktora yapmanın somut getirileri (cv kabarıklıgı vs değil) var mıdır? Çift doktora yaparsan hangi alandan yrd. doc. kadrosu acılmışsa o alandan başvurabilirsin degilse yalnızca doktoran hangisinde ise ondan deniyor. Doğrumu dur?

  Biraz uzun oldu ama anca bu şekilde ifade edebildim. Ancak net yazmak için yogun caba sarfettim inanın. Okunursa karışık olmadıgı anlaşılır umarım. Bilirkişiler zahmet edip okur da cevaplarsa dua ederim can-ı gönülden

  benim için değerli cevap-yorumlarınızı bekliyorum. teşekkürler.

 2. #2
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  eğer atandığınız yerde atandığınız anabilim dalından lisansüstü programlar varsa orada kalacaksınız. sizin durum biraz karışık anlaşılmış; yl yaptığınız abd b ünv.de de bulunan abd mi? (eğer öyleyse ve siz a ünv.de olmak istiyorsanız, dekan da araştırma izni veriyorsa hiç ses çıkarmayın o zaman).

  ama yatay geçişten söz etmişsiniz. eğer kaydınız öyp uyarınca a ünv.den b'ye gelecekse bunda dönem başını sonunu beklemek olmaz. öyplilerin lisansütü programlar arası hareketi ağustos'ta da olur, nisan'da da olur, kasım'da da olur. yönetmelikteki 2 dönem maddesini dekanlığınıza ibraz edin. bir an önce enstitüyle görüşüp yatay geçiş dilekçesini yazın.

  çift yl, çift dr'yi ise öyp kapsamıyla değerlendirmeyelim. bunlar akademik uzmanlıkları anlatıyor. hali hazırdaki değişiklerle aynı anda iki farklı programa kaydolabilirsiniz. velev ki iki ayrı doktora payesi edindiniz, ünvanınız dr. dr. olur; fakat doçentlik için öyp kapsamında çalıştığınız alanda devam edersiniz. üniversitenin durumuna göre diğer alanlarda da derse filan gidebilirsiniz.
  Son düzenleyen kaamos, 01-03-2013 saat 09:26.

 3. #3
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Sizin atandığınız yerde eğitim olduğundan ve ÖYPli olduğunuzdan normal yatay geçiş sürecine dahil olmayacaksınız. Eğer size kendi bünyelerinde eğitim vermek istiyorlarsa sizi şu anda geçirmek zorundalar, enstitüye bunu anlatın.

  Bir hakkınızın kalması durumu şöyle, siz şu an atanmış durumdasınız yani lisansüstü eğitime başlamak için gereken şartları taşıyorsunuz dolayısıyla bu dönem ya okulunuzda eğitime başlamanız ya da eğitiminizin olduğu okula 35. madde ile görevlendirme işlemlerini başlatmanız gerek. Eğer yapmazsanız 1 dönem hakkınız gidiyor ve eylül sizin son hakkınız oluyor.

 4. #4
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Nerden
  Konya
  Mesaj
  84
  kaamos ve sidneh ilginize teşekkür ediyorum. cevabınızdan anladıgım öyp li için yatay geçiş zamanı olmadıgı. geçiş yapabilmem gerektigi. ancak sadece bu noktayı cevaplamışsınız bir de cift d. yl. meselesi. sidneh ifade ettigin nokta (ğer yapmazsanız 1 dönem hakkınız gidiyor ve eylül sizin son hakkınız oluyor.) şayet girişimlerime ragmen yatay gecis yapamazsam ve bir dönem hakkım olursa bu risk teşkil eder mi?

  Ayrıca diger hususlara da deginir cevaplarsanız ya da diger arkadaslar acilen, memnun olacagım. zira bir seyler yapmam gerek. henuz ne yapmam gerektigine karar veremedim. diger arkadas bu gun 35. madde ile görevlendirilme icin dilekce veriyor. diger hususlara da cevaplarınızı bekliyorum.

 5. #5
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Hocam diğer hususlar tamamen ne yapacağınıza dayalı, o nedenle bu verdiğim cevap hepsini kapsıyor aslında. Elbette risk teşkil eder çünkü eylülde ya kendi okulunuzda ya da eğitim aldığınız okulda ÖYP kapsamında yüksek lisansa başlamış olmalısınız, aksi takdirde ilişiğiniz kesilir.

  4. sorunuza istinaden, okul isterse 35. maddeyi verebilir evet. Ve YÖK'ün son kararına göre artık yl yaptığınız yerde doktora yapmanız da zorunlu, o nedenle senet büyük ihtimalle doktorayı da kapsar.

 6. #6
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  sizin atandığınız yerde lisansüstü program olmadığına göre 35.e başvuracaksınız sidneh'in yukarda dediği gibi. yatay geçiş ancak orda yl varsa olur, yoksa olmayan bi yl programına nasıl geçiş yapacaksınız ki?!

  iki dr. konusu da yukarda yanıtlandı, dikkatli okuyunuz.

 7. #7
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Nerden
  Konya
  Mesaj
  84
  Alıntı kaamos Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  sizin atandığınız yerde lisansüstü program olmadığına göre 35.e başvuracaksınız sidneh'in yukarda dediği gibi. yatay geçiş ancak orda yl varsa olur, yoksa olmayan bi yl programına nasıl geçiş yapacaksınız ki?!

  iki dr. konusu da yukarda yanıtlandı, dikkatli okuyunuz.
  ifade ettigim uzre .... 2. ders dönemi itibariyle egitime burada devam etmek istedigimi söyledigimde yatay geçiş zamanının geçtiğini .... burada y.l programı var aynı abd aynı bölüm. iki dr. konusu ise onu anladıgımı acıklamayı gördügümü belirtmistim - ancak sadece bu noktayı cevaplamışsınız bir de cift d. yl. meselesi.-

  ancak daha acık ifade ile degerli arkadaslar:

 8. #8
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Hocam daha açık ne istiyorsunuz? Yukarıda yeterince açık yazdığımı düşünüyorum, neresi net değilse söyleyin, ona göre yazayım tekrar.

 9. #9
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Nerden
  Konya
  Mesaj
  84
  1. Yatay geçiş yaptırmak zorundalar demişsiniz. bunu nasıl isbatlarım. adamlar öyle bir sey yok diyorlar.

  2. yatay gesiş yapamaz böyle devam edersem eylülde varsın son hakkım olsun. ne riski var. muracaat eder yatay gecis yaparım degil mi?

  3. dekanlık>rektörlük>yöke şuan A üniversitesinde falan bilim dalı falan bölümde yüksek lisans yapıyorum diye bildirmem gerekiyormuş dilekçe ile? Doğru mudur? Neden bildiriyoruz? Bildirme neye etki eder ne getirir?

  4. Gelecek dönem yatay geçiş sürecinde şuan atandığım A üniversitesine geçiş için muracaat edeceksem prosedur nedir? Şuan yapmam gereken var mı yoksa sadece beklemeli miyim? Yatay geçiş sınavına girmem gerektiği söyleniyor. Sitede gerekmediği yazıyor. Doğrusu nedir?

  5. Şayet burda kalıp gelecek donem yatay geçiş ile y.l tez dönemine burada devam edersem 1 yılım başka bir ünide geçmiş olacak. Bu öyp kapsamında otomatik olarak değerlendiriliyor mu yoksa bunun için prosedur var mı ne yapmalıyım? Yoksa 3. sorumdaki dilekce bu işe mi yarıyor? Bu dönem bittiğinde bir aksilik olduğunu yatay geçiş yapamadığımı varsayalım. Bu durumda öyp kapsamında atandıgım unide yani şuan görev yaptıgım unide y.l a sıfırdan başlayabilir miyim? Siteden anladıgım -veya yüksek lisans yapıyor olmak- kaydı ile öyp de tercih yaptıgımdan sıfırdan başlama imkanım olmayacagı.Yahut o zaman 35. madde ile y.l. yaptıgım A universitesine görevlendirme isteyebilir miyim.

  6. son olarak bu şartlarda burada devam edip yatay geçiş simdi olmazsa ki (cok büyük ihtimalle kabul etmiyorlar etmeyecekler) gelecek dönem yatay gecis yapıp burada devam etmek mi yoksa simdiden diger arkadasla birlikte 35. madde görevlendirme dilekcesini verip kabul edilirse yeniden tası taragı toplayıp geldigim şehre taşınmak tüm sıkıntı zahmetlere katlanmak, senet imzalamak ve zorunlu hizmeti kabul etmek mi daha mantıklı? hangisini tavsiye edersiniz? artıları eksileri?

  bu hususları tam olarak anlamadım madde madde cevaplarsanız anlayacagımı umuyorum. madem ilgileniyorsunuz ben de sormaktan çekinmedim. teşekkür ediyorum allah razı olsun.

  - - - Güncellendi - - -

  cumadan sonra bakacagım sidneh hocam. cevaplarınız benim anlamam, madde madde cevaplamanız önemli. cumadan sonra bakacagım.

 10. #10
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  hocam atandığınız anabilim dalı'nda b ünv.de yl var mı yok mu?

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. 39. Madde ve Zorunlu Hizmet
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan seven58
  Cevap: 26
  Son Mesaj: 11-09-2016, 20:58
 2. Cevap: 50
  Son Mesaj: 22-01-2016, 22:59
 3. 35. Madde ile Görevlendirilme - Zorunlu Hizmet
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan sinanoglu
  Cevap: 24
  Son Mesaj: 01-01-2015, 20:48
 4. Madde 35'te senet yapılması gerektiğini söyleyen madde nerede?
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan Mr December
  Cevap: 25
  Son Mesaj: 22-08-2014, 12:01
 5. Cevap: 1
  Son Mesaj: 25-07-2011, 19:39

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git