+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 5 - Toplam 5
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen fallenangel

Lisans Öğrencisine Öneriler

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda Lisans Öğrencisine Öneriler Konusunu İncelemektesiniz

Merhabalar, Öncelikle konu başlığını doğru kategoriye açmadıysam, af diliyorum. Ben İktisat Bölümü 1. sınıf öğrencisiyim. ...


 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  3

  Lisans Öğrencisine Öneriler

  Merhabalar,

  Öncelikle konu başlığını doğru kategoriye açmadıysam, af diliyorum. Ben İktisat Bölümü 1. sınıf öğrencisiyim. Liseden hedeflediğim tek bir kariyer, hayal ettiğim tek bir hayat var: Sosyal Bilimci Olmak! Bu yüzdendir ki, çalışmalarımı bu yönde yapıyorum. Ortalamamı yüksek tutmaya çalışıyorum. Kafama takılan birkaç husus var, sizlerle paylaşmak, çözüm bulmak istedim. Şimdiden zamanını harcayıp okuyan, yanıtlayan herkese teşekkürlerimi sunarım. Şöyle ki;

  1- Bu sene sonunda çift anadal başvuru yapmayı planlıyorum; ama akademik kariyer için gereksiz olduğunu, hatta not ortalamamı düşüreceği için tehlikeli olacağını söylüyorlar. Sizin yorumunuz nedir?

  2- İki bölümde çift anadal yapma şansım var: Uluslararası İlişkiler ve İşletme. Hangi bölüm akademik kariyer için daha avantaj sağlar? İlgi alanım politik iktisat; ama yeni teknolojileri takip eden biri olarak işletmeye de ilgi duyuyorum.

  3- Çift anadal yapıp, iki diploması olan bir aday ÖYP Tercih formunda aynı anda her iki bölümden de tercihe yer verebilir mi?

  4- Türkiye ekonomisinden kopmamak için, yüksek lisansı yurtdışında yapmayı planlamıyorum; ama bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Yurtdışında akademik kariyer için izleyeceğim yol nasıl olmalı?

  5- Son olarak, hocalarımı sık sık ziyaret edip gözüne girmeye ya da net bir tabirle toplumda sivrilmeye çalışan bir öğrenci profiline sahip değilim. Dersimi en önde dinler, notumu alır, çıkarım. Bu noktada, lisans eğitimim boyunca çizmem gereken öğrenci profili nasıl olmalıdır? İlla ki, hocalarımla sürekli iletişim halinde olan bir öğrenci mi olmam gerekiyor akademik kariyer için?

  Tekrar teşekkür ediyorum. Umuyorum ben de, ilerleyen zamanlarda çözüm üretecek pozisyona gelip, forumda pozitif katkı sağlarım.

  İyi akşamlar dilerim.

 2. #2
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  Öncelikle çiftanadal için söylenenlere katılıyorum çünkü şu anda ÖYP bir avantaj değil ne yazık ki bir tanesini seçmeniz gerekiyor ama ileride ne olur bilmiyorum. Çİft anadalın tek avantajı multidisipliner çalıabilme olanağı yaratmasıdır. Elbetteki işe yarayacaktır ama akdemik kariyer için şimdiye kadar çok da bir avantajını görmedim. İşletme bölümü her zaman daha fazla alım yapmaktadır, daha fazla mezunu olmasına karşı yine de alımı fazladır öneririm. Yurtdışında bir yüksek lisans yapmak akademik kariyerinize kesinlikle katkı sağlayacaktır, ama YÖK'ün denklik verdiği bir üni. olmasına dikkat ediniz. Hocalarınızla ileitşim halinde olmanız arasıra hal hatır sormanız ve muhabbet etmeniz yani bir sıcak ortam yaratmanız tabiki çok önemli bir etkendir
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 3. #3
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  3
  Aydınlatıcı bilgileriniz için çok teşekkür ederim Nazmi Bey. Foruma değerli katkılarınızı, uzaktan da olsa takip ediyorum. Söylediklerinizi dikkate alarak, bir tercih yapacağım. İyi forumlar.

 4. #4
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  399
  Multidisipliner çalışmalar yapabilmek adına Uluslar arası ilişkileri tavsiye ederim. Bölümünüz için işletme daha uygun görünüyor ama sosyal bilimci olmak istiyorsanız uluslar arası ilişkiler size ekstra özellikler kazandırabilir. Bilinçli bir öğrencisiniz. Keşke ben de 1. sınıfta bu bilinçte olabilseydim. Hocalarınızla ilişkiniz yalakalık düzeyinde olmadığı ve karşılarında ne söylediğinizi bildiğiniz sürece bir sorun teşkil etmez kanımca. Bence elinizden geldiği kadar hem kendi hocalarınızla hem de diğer ünilerdeki hocalarla irtibat halinde olun. Not ortalamanızın düşüp düşmeyeceği şimdiden belli olmaz. Sıkıntı yaşarsınız elbet ama oradaki düşüş çok cüzzi de kalabilir ki ikinci programın tüm derslerini almıyorsunuz sonuçta. Yükseklisansı yurtdışında yapmak yerine doktorayı yurt dışında yapmak daha mantıklı ama gittiğiniz üni ve departman kaliteliyse size katkı sağlar, bugün ingilterede birçok garip ve önemsiz üniversitede 15 bin euro veren herkes 1 - 1 buçuk yılda yükseği bitirip gelebilmektedir. Bu ne kadar faydalı olabilir size düşünmek lazım. Dil çok önemli ki artık ingilizce yetmez oldu. ikinci bir yabancı dili de öğrenmeye başlayınız.
  Cashmere bunu beğendi.

 5. #5
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  3
  Sayın fallenangel çok teşekkür ederim, cevabınızı yeni görüyorum, kusura bakmayın. İkinci bir yabancı dil olarak, Rusça öğrenmeye başladım aslında; ama takdir edersiniz ki Rusça çok zor bir dil teoride. Zamanın fırsat maliyetini düşünüp, her an öğrenmekten vazgeçebilirim. Çünkü ciddi anlamda bir zaman kaybı yaratıyor, emek istiyor her dilde olduğu gibi.

  Önümüzdeki sene için İşletme ve Uluslararası İlişkiler Bölümlerinin çift anadal programlarına başvurma kararı aldım; ama hangisi olacağı hususunda net bir karar vermiş değilim. Muhtemelen bu kararsızlıkla, yazı-tura yapacağım.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. KPDS 'ye Giren Arkadaşlardan Öneriler
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan dygmsu
  Cevap: 25
  Son Mesaj: 28-11-2012, 18:32
 2. 12 Kasım'da YÖK Görüşmesinde Sunulacak Öneriler
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 18
  Son Mesaj: 12-11-2012, 17:07
 3. Yurtdışına gönderilecek resmi burslu lisans öğrencisine 300 lira verilecek
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 04-07-2012, 19:19
 4. Lisans Öğrencisine verebileceğiniz en iyi tavsiyeler.
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan kgurcan
  Cevap: 40
  Son Mesaj: 20-05-2012, 11:11
 5. EN iyi ÜDS-KPDS soru bankası hangisi? Öneriler..
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Dissident
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 01-03-2012, 17:03

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git