reklam
+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 13 - Toplam 13
Ağaç Şeklinde Aç9Beğeni
 • 4 gönderen aDNA
 • 3 gönderen irmcskn
 • 1 gönderen aDNA
 • 1 gönderen aDNA

ÖYP Alımlarında Dikkat Edilmesi Gereken Yeni Durum

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP Alımlarında Dikkat Edilmesi Gereken Yeni Durum Konusunu İncelemektesiniz

Arkadaşlar, bilindiği üzere forumumuzda hemen hemen 2 aydır sürekli yazdım ama 2 hafta içerisinde başlayacak ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  ÖYP Alımlarında Dikkat Edilmesi Gereken Yeni Durum

  Arkadaşlar,
  bilindiği üzere forumumuzda hemen hemen 2 aydır sürekli yazdım ama 2 hafta içerisinde başlayacak olan ek alımlarda lütfen yazacaklarımı göz ardı etmeyin. Bildiğiniz üzere ben 2012 alımlarında Ankara Üniv. ÖYP alımlarında hak ettiğim kadroyu kazandım. Fakat '' Yüksek Lisans yapmış veya yapıyor olmak'' ile çıkan kadroda yasal süre olan 6 dönemi 1 dönem geçtiğim için (7. dönemde olduğum için) aşağıdaki madde ile atamam yapılmadı. Bende mahkemeye gittim ve hakkımı orada arıyorum. YÖK Yürütme Kurulu ve Personel Dairesi yaptıkları işten o kadar eminler ki şu an yayında olan Cari alımların hiçbirinde bu durumu ne genel şartlara eklemişler ne de Yürütme Kurulunda bu konu görüşülerek Üniv. lere bildirmişler. Son durum olarak artık 2011 Aralık itibari ile öğrencilik çatallandı ve öğrencilik tanımı ile hakları da kısıtlandı. akademisyen olmak bir öğrencilik hakkı mıdır? Anayasa 48. ve 49. madde Çalışma Hürriyetine kısıtlama getirmek YÖK veya başka bir kurumun harcı mıdır? ya da en basitinden genel şartlara koyularak maduriyetler giderilemez mi? Genel şartlarda yer alan 1. Madde: ''657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak'' ve 2. madde bu olarak kadrolar yayınlanamaz mı? İnsan hayatı ve geleceği bu kadar ucuz mu? Kısaca ''Yüksek Lisans- Doktora yapıyor olmak'' şartı varsa ve bir dönem dahi uzatmışsanız kadroya başvurmayınız, çünkü % 10'luk kesintiye uğratılmayacağım şifayen söylendi ama bu söyleme de inanmıyorum. Lütfen sizlerde bu duruma dikkat ederek başvuru yapın. Bu alımlarda eğer %10 kesintiye uğrarsam yanlış beyan verenlerle aynı duruma düşürüldüğüm için manevi tazminat davası da açılabiliyor. Eğer benim davamla ilgili gelişme olursa da buradan,forumumuzdan sizlerle paylaşacağım.


  6111 sayılı kanunun MADDE 171- 2547 sayılı Kanunun 44 üncü maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  “Diploma alma, ders kredilerinin hesaplanması, öğrencilik haklarından yararlanma ve sınavlar:

  c. Bir yıl süreli yabancı dil hazırlık sınıfı hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın önlisans programlarını azami dört yıl, lisans programlarını azami yedi yıl, lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programları azami dokuz yıl, yüksek lisans programını azami üç yıl, doktora programını ise azami altı yıl içinde başarı ile tamamlayarak mezun olamayanlar, bu Kanunun 46 ncı maddesinde belirtilen koşullara göre ilgili döneme ait öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini ödemek koşulu ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir. Bu durumda, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmaksızın öğrencilik statüleri devam eder.
  Son düzenleyen aDNA, 24-11-2012 saat 11:34.
  Nazmi, Merve, shockhan ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

 2. #2
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  734
  ÖYP'lileri almamak için nereden ne uydursak diye açık arayıp duruyorlar işte..
  aDNA, shockhan ve relaxy bunu beğendiler.
  Selçuk&İrm

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  231
  ders saydırma meselesi de bu 6111 ile sarpa sardı. diyelim ki 2009'da y.lisansa girdiniz ve dersleri verdiniz ama tezi veremediniz. daha sonra öyp ile bir okula yerleştirildiğinizde 2009'dan aldığınız dersleri saydırmaya kalktığınızda öyp'ye giriş tarihiniz 2012 yerine birden hooop 2009'ya kayıyor ve ylisansı süresinde bitiremediğiniz için okul ile ilişkinizin kesilme süreci başlıyor. bu sürede yök'ten görüş sorma durumu da var ama o görüş gelene kadar ne olduğunuz belli olmadan okula gidip bin tane iş yapıp aylar sonra okuldan atılmanız büyük ihtimal. üstelik o süre içinde emeğinizin karşılığı olarak aldığınız maaşları da geri isteyecekler!!

 4. #4
  PhD
  Misafir
  Hocam ÖYP Başvuru Koşulları'nda yüksek lisans mezunu olmak gibi bir şart yok, lisansı bitirmiş olan da başvurabiliyor, ama üniversiteler ÖYP ile alacakları ar. gör. için bu şartı koşuyorlar, bu bir tezat değil mi, burda maksat "akademik personel yetiştirmek" zaten, ÖYP ile atanan kişiyi yüksek lisanstan alıp doktoraydı bilmem neydi yetiştirmek maksatlı bir programda neden üniversitelere yüksek lisans şartı koyma lüksü veriliyor? Hem direkt lisans mezunu alınsa ya da yüksek lisans şartı konmasa, bu tür sıkıntılar da olmayacak, yüksek lisans yapanlar da yl'sini ÖYP kapsamına aldırmaktı, ders saydırmaktı derken bir çok konuda mağdur oluyor, yapmayanlar da yapmadıkları için mağdur oluyor bir yerde, öyle değil mi? Bu konu acaba hiç gündeme geliyor mu, ya da gelir mi?

 5. #5
  Yardımcı Editör
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  tabii canım o zaman da bi sürü master, doktora öğrencisi açıkta kalsın di mi? hem yani okul öyle bi koşul öngörüyorsa demek ki ihtiyacı var; belki mümkün olan en kısa zaman da bölüm açılacak vs vs vs.

 6. #6
  PhD
  Misafir
  Alıntı kaamos Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  tabii canım o zaman da bi sürü master, doktora öğrencisi açıkta kalsın di mi? hem yani okul öyle bi koşul öngörüyorsa demek ki ihtiyacı var; belki mümkün olan en kısa zaman da bölüm açılacak vs vs vs.
  Hocam, bunun üniversiteler tarafından bir önşart olarak istenebilmesi, öyp başvuru şartları içinde böyle bir şart olmadığı için biraz tuhaf geldi bana, yani atanacak kişinin birden çok kurumla muhatap olması biraz garip değil mi, yök başvurabilirsin diyor, üniversite başvuramazsın diyor:S siz öyp'ye göre bütün şartları sağlıyorsunuz ama üniversite sizi bu şartlarla kabul etmiyor, yl ve dr. mezunları açıkta kalmayacaksa cari'den alınsınlar ya da, yl/ dr. mezunu olmak Öyp başvuru şartı olsun madem öyle... Tabi ki çoğu üniversite yetişmiş olanı tercih etmek ister, işte hal böyle olunca da bence bir tezatlık oluyor gibi sanki... Bana kalsa, dr. yapmış birisinin sorgusuz sualsiz kadrolu olarak alınması lazım zaten üniversiteye, onlar öyp puanıydı, bilmem neyiydi uğraşmamalı bile bence ama lisans mezunu ile yl/ dr mezunu kişileri aynı kulvarda yarıştırmak ve sonra da üniversitelerin yl/dr mezunları dışında kimseyi almaması çok adaletli gibi görünmüyor açıkçası... Zaten ÖYP oturmuş bir sistem de değil, umarım zamanla herkesin ihtiyacını karşılayacak şekilde sistem oturur, neyin ne olduğu tam olarak belli olur, adalet tam anamıyla sağlanır.

 7. #7
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  34
  Bildiğim kadarıyla ÖYP ilanlarında %5-10 civarında "yüksek lisans yapıyor olmak" şartı veriliyor genelde. Yanlış mı biliyorum acaba?

 8. #8
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.863
  Doğru biliyorsunuz.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 9. #9
  PhD
  Misafir
  Alıntı _akademik_ Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bildiğim kadarıyla ÖYP ilanlarında %5-10 civarında "yüksek lisans yapıyor olmak" şartı veriliyor genelde. Yanlış mı biliyorum acaba?
  Hocam istatistikî bir bilgim yok, ama geçmiş ÖYP atamalarının puanlarına baktığımda kendi bölümüm için 74'le bile atananlar gördüm, bunların yl mezunu olduğu için öyle bir puanla atandığı söylendi, ve sayıca baya da fazlaydılar aslında, lisans mezunu olanlar 80'den düşük bir puanla atanmıyorsa o kadar da düşük değildir bu oran o zaman. Ama Nazmi hocam öyle diyorsa da öyledir, %5- 10 civarındadır

 10. #10
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Asıl sorun YL- Doktora yapıyor olmak şartı açılan kadrolara kendi istedikleri yerleşemeyince köklü Üniv. lerin keyfi uygulama yapma isteklerine YÖK Personel Daire Başkanlığı'nın dur dememesi. Ben merkezi atadım; beyanları doğru sen neden almıyorsun demeleri gerekir. Ama gördüm ki: YÖK sadece çanak tutuyor. Benim olayımda bir bakan veya milletvekili oğlu olsaydım YÖK Personel Daire Başkanlığı bu yazıyı 20 dk da yazabilir miydi? Ben birebir bu olayları yaşadığım için ÖYP lileri ezdiren ve yıldıran bir yapı var YÖKte de. Zaten Üniv.ler benim yakınım benim zihniyetimden olsun isterse ... olsun diyerek alımları yaptı diye çıkardıkları ÖYP'ye sahip çıkamayan YÖK Yürütme Kurulu ve Personel Daire başkanlığı'nı da Allah'a havale ediyorum. Ama dava sonuçlanınca daha net yazacağım her gelişmeyi. Sadece benim bildiğim keyfi ve siyasi birçok olay oldu. Dava aşamasında olduğum için yazamıyorum. Dava sonrası inşallah Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı da bu olaya dur diyecektir.
  Son düzenleyen aDNA, 24-11-2012 saat 19:30.
  PhD bunu beğendi.

 11. #11
  PhD
  Misafir
  Alıntı Vahdet Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Asıl sorun YL- Doktora yapıyor olmak şartı açılan kadrolara kendi istedikleri yerleşemeyince köklü Üniv. lerin keyfi uygulama yapma isteklerine YÖK Personel Daire Başkanlığı'nın dur demesi. Ben merkezi atadım; beyanları doğru sen neden almıyorsun demeleri gerekir. Ama gördüm ki: YÖK sadece çanak tutuyor. Benim olayımda bir bakan veya milletvekili olsaydım YÖK Personel Daire Başkanlığı bu yazıyı 20 dk da yazabilir miydi? Ben birebir bu olayları yaşadığım için ÖYP lileri ezdiren ve yıldıran bir yapı var YÖKte de. Zaten Üniv.ler benim yakınım benim zihniyetimden olsun isterse ... olsun diyerek alımları yaptı diye çıkardıkları ÖYP'ye sahip çıkamayan YÖK Yürütme Kurulu ve Personel Daire başkanlığı'nı da Allah'a havale ediyorum. Ama dava sonuçlanınca daha net yazacağım her gelişmeyi. Sadece benim bildiğim keyfi ve siyasi birçok olay oldu. Dava aşamasında olduğum için yazamıyorum. Dava sonrası inşallah Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı da bu olaya dur diyecektir.
  Hocam ben de: "üniversiteler yl/dr. şartını koyamamalı" derken aslında bunun genelde "kendi istedikleri kişileri almak amacıyla konulduğuna" bizzat şahit olduğum için ve bunun sıklıkla karşılaşılma ihtimali yüksek olduğu için böyle söylemiştim. Tabi ki hepsi böyle olacak diye birşey yok ama görünen köy de kılavuz istemiyor...

 12. #12
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Alıntı PhD Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hocam ben de: "üniversiteler yl/dr. şartını koyamamalı" derken aslında bunun genelde "kendi istedikleri kişileri almak amacıyla konulduğuna" bizzat şahit olduğum için ve bunun sıklıkla karşılaşılma ihtimali yüksek olduğu için böyle söylemiştim. Tabi ki hepsi böyle olacak diye birşey yok ama görünen köy de kılavuz istemiyor...
  Koymaları gerekiyor bazen. Kendi bölümüm için söyleyim: 15 yıldır Araş. gör. kadrosu gelmiyordu, bölümde YL yapmış veya yapıyor olmak diye verdi. Nedeni de Enstitüye kayıtlı olsun 3-5 yıla kadar en kötü Öğr. Gör. olarak derslere katkı sağlasın. Köklü Üniv. lerde ODTÜ ve Hacettepe hariç ankaradaki Üniv. lerin kadroları kısıtlı maalesef. Ama dediğiniz gibi ÖYP alımlarında bu şartlar olunca YÖK'e ağır görevler düşüyor. Eğer siz merkezi atamanıza sahip çıkamaz ya da atarken şartları revize etmezseniz bunu Üniv. ler kullanır. 15 yıl sonra benim gibi ÖYP'linin gelmesi gökten Peygamberin inmesi kadar enteresan olacaktı. Dediler istemiyoruz bizim düşündüğümüz son kişi sizin merkezi atadığınız kişi; YÖK te hay hay ne demek zaten bu hükümetin olayı. ÖYP küçük iller için yeni açılan Unıv.ler için sizler Kürsü Asistanı olarak istediğinizi alırsınız tabii ki de derse olayın rengi değişir. Görelim mevlam neyler, neylerse güzel eyler!
  PhD bunu beğendi.

 13. #13
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  1
  vahdet hocam ben de şuanda tam olarak sizin durumunuzdayım, master 8.dönemdeyim ve öyp yi kazandım..ne yazık ki kazandıktan sonra gördüm bu başlığı, şuan ne yapacağımı bilemiyorum, eğer kesin olarak iptal edilecekse kadrom hiç evrak hazırlamakla uğraşmayacağım...bu arada mahkemeniz sonuçlandı mı merak ediyorum, kadronuza geri döndünüz mü? bana ne yapmamı önerirsiniz?

  - - - Güncellendi - - -

  nazmi hocam sizin önerilerinizi de bilmek isterim, yardımcı olabilir misiniz?


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. ÖYP Başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan yorgunsavaşçı
  Cevap: 21
  Son Mesaj: 15-01-2016, 22:10
 2. ÖSYM’den Tüm Sınavlar İçin Yeni ve Dikkat Çekici Önlemler
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 01-09-2013, 15:21
 3. Evrak Teslim ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Üniv. lerin uygulamaları
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 47
  Son Mesaj: 03-09-2012, 12:07
 4. 2012 Yeni Öyp Alımlarında Dil Puanı İstenecek Mi?
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan rekuye
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 10-06-2012, 21:46
 5. tercih ederken dikkat etmemiz gereken husus?
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan matchmaker
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 24-12-2011, 13:18

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git