+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 5 - Toplam 5

İYTE çok sayıda 50/d kadro açtı...

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda İYTE çok sayıda 50/d kadro açtı... Konusunu İncelemektesiniz

Merhaba, yoksis'te İYTE'ye ait çok sayıda araştırma görevlisi ilanı verilmiş( Hem de neredeyse her bölümden ...


 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  34

  İYTE çok sayıda 50/d kadro açtı...

  Merhaba, yoksis'te İYTE'ye ait çok sayıda araştırma görevlisi ilanı verilmiş( Hem de neredeyse her bölümden 3er 5er...) Bu kadroların zamanlaması biraz kafamı kurcaladı, işin içinden çıkamadım. ÖYP ek alımları öncesi bu kadar çok sayıda 50/d kadrosu açıklanmasının sebebi, üniversite yönetiminin ÖYP'ye karşı duruşunumu gösteriyor? Ayrıca YÖK bu konuda söz sahibi değil mi? Fikrinizi söylerseniz sevinirim...

 2. 20-11-2012, 17:24

  Lisansüstü


 3. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  34
  Keşke bütün üniversiteler bahsettiğiniz gibi olsa... Sıkıntı illa öyp ile alınması değil benim açımdan, 50/d yerine kalıcı kadro verilmesi. 50/d 'den mağdur olan onlarca arkadaşımız var. Bahsettiğiniz gibi ÖYP'nin alım kıstasları bence de dengeli ve yeterli değil. Bu arada çalışmaktan lab.a koşmaktan pek iyi ales yapamaz demişsiniz öğrencileri için, eğer anlattığınız gibi bir eğitimden geçiyorlarsa gözleri kapalı 80 alırlar ALES'ten. Tamam ALES bu kadar etkileyici olmamalı bence de ama o sınavdan da 50-60 alan arkadaşlar öğretim görevlisi olmasınlar, başka alanlara yönelsinler. Bu benim önerim. İyi akşamlar...
  Alıntı runnur Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  İYTE ingilizce eğitim veren, ve uygulamaya önem veren, yurtdışı eğitimi almış hocaları olan bir üniversite (yani yüksek ve doktorasını yurtdışında yapan hocalar var genelde). Eğitim yurtdışı ve güncel makalelere göre verilir. Ders programları yurtdışı ünv de lerde okutulan programlardır (Harvard, MIT gibi). Başarılı öğrenciler (ortalaması 3.50 üzerinde olan) 2. yada 3. sınıfa aktif olarak laboratuvarlarda çalışmaya başlarlar, tübitak projelerinde yer alırlar. Dolayısıyla bir lisans öğrencisi, araştırma görevlisinin yaptığı deneyleri lisansda iken öğrenmeye başlar. Öğrenciler yaz stajları için genelde yurt dışına gideler. Yurt dışındayken lisans öğrencisinin öğrendikleri teknikleri, TR li bir araştırma görevlisi tez döneminde yapmaya başlamıştır.

  Yani iyte asosyal (konu olarak şehir dışındadır, aktif hayatla bağlantısı yoktur ) ama akademik hayata dolu dolu başlayacak potansiyele sahip öğrenci yetiştirir.

  Yani İYTE, ALES i iyi yapan öğrenciye değil lisans da akademik çalışma yapan öğrenciye değer verir. İYTE öğrencisi, 4 yıl makalelere, her hafta olan sınavlara (eğitim dili ingilizce olduğundan, bilgiyi taze tutmak için haftada 4-5 quiz yada sınav olur), ve laboratuvara koşuşturmaktan, pek iyi ALES yapamaz, ayrıca her haftasonu 15-20 sayfa ingilizce rapor yetişmesi gerektiğinden, Türkçesi de kötüleşmeye başlar.

  İyte devlet üniversitesi olmasına rağmen, Koç ve Bilkent düzeyinde( koç ve bilkent deki koşulları gördüğümden dolayı kıyaslama yapabiliyorum), hatta onlardan daha iyi olanakları öğrencilerine sunar, kaliteli öğrenci yetiştirir. Enstitü olduğunda dolayı, bilim ödeneği fazladır.

  İYTE ye ÖYP ile gelen araştırma görevlisinin, İYTE mezunu kadar kaliteli olup olmayacağı tartışılır.

 4. #3
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  iyte, evet, çok önemli bi akademi; "enstitü" olması nedeniyle kadroların 50/d açıldığını sanıyorum. bunun yanında lisansüstü öğrencilere 50/d BURSu (bu konuda geçen haftaki toplantıya bakabilirsiniz) verip lisansüstü eğitimlerinden sonra ilişik kesmek ve zamanla yeni araştırmacılar almak isteyebilirler, belki bi çeşit sirkülasyon gibi düşünmüşlerdir (odtü'de de örneğin sanırım 50/d ve 35li öypliler var, kendi bünyesinde 33/a'lıları yok). ben iyte yönetiminin öyp tavrı gibi anlamıyorum bu ilanları.

 5. #4
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.090
  Gözü kapalı 80 alınamıyor maalesef. İngilizceye kendinizi fazla kaptırınca Aleste cidden afallıyorsunuz soruları anlamak için.
  Direk ÖYP tavrı olarak düşünmemek lazım, köklü kurumlar 33a araştırma görevlisi genelde almıyorlar. Odtüde genel olarak 50d ler ve 35. madde ile gelenler var. Şu an odtünün son 33a asistanları amerikadan doktoradan dönmek üzeredirler veya hepsi geri dönmüştür.

 6. 21-11-2012, 09:27

  Lisansüstü


 7. #5
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.090
  Enstitü yani sonuçta, adı o olduğuna göre donanımlı bir okul olmak zorunda =)

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. kadro derecesi
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan nk_0910
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 13-06-2012, 16:12
 2. İYTE Molekülere başka üniv.den mezun olduktan sonra başvurmuş ve yüksek lisansı kazanmış olan arkadaşlar
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan ahmet09
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 10-06-2012, 19:00
 3. Kadro talebi
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan yoolcuu
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 08-02-2012, 22:07
 4. Kadro Derecesi 1.D.
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan yildirimyusuf
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 31-12-2011, 18:16
 5. ÖYP'de Kadro Garantisi Var mı?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan biyofizik
  Cevap: 32
  Son Mesaj: 21-12-2011, 17:22

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git